"UE się rozpadnie". Wzburzenie w sieci po szokującej deklaracji Scholza w Parlamencie Europejskim

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wygłosił dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przemówienie, którego jednym z elementów było zniesienie zasady jednomyślności w Radzie UE, co doprowadziłoby w praktyce, do odebrania prawa głosu państwom mniejszym i dominacji Niemiec i Francji. Stanowiłoby również element budowy europejskiego "superpaństwa".
Olaf Scholz
Olaf Scholz / EPA/JULIEN WARNAND Dostawca: PAP/EPA

Potrzebujemy reformy systemu głosowania w Radzie UE, by więcej decyzji mogło zapadać większością kwalifikowaną - mówił we wtorek w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Potrzebujemy więcej decyzji Rady UE, które będą zapadać kwalifikowaną większością - np. w polityce zagranicznej, podatkowej. Będę starał się przekonać moich parterów w radzie co do tej sprawy. Sceptykom chciałbym powiedzieć: to nie jednogłośność czy 100-proc. poparcie wszystkich decyzji daje największą legitymację demokratyczną. Wręcz przeciwnie - to właśnie walka o większość i sojusze cechują nas jako demokratów. Poszukiwanie kompromisów, które uwzględnią interesy mniejszości, jest właściwym działaniem. To odpowiada naszemu wyobrażeniu o liberalnej demokracji.

- tłumaczył Scholz swoją wizję reformy Unii. Po raz kolejny zasugerował, że od tej reformy zależy zgoda Berlina na rozszerzenie wspólnoty.

 

Więcej "procedur naruszeniowych"

Na przyszłość konieczne wydaje mi się również odpowiednie przestrzeganie zasad demokracji i praworządności w Unii Europejskiej. Na to powinniśmy nalegać. Dlaczego więc nie wykorzystujemy tej dyskusji o reformie Unii, aby domagać się wzmocnienia Komisji Europejskiej, tak by miała możliwość wszczynania procedur naruszeniowych, kiedy nasze wartości nie są przestrzegane? Myślę tu o takich wartościach podstawowych jak wolność, demokracja, równość, praworządność i przestrzeganie praw człowieka

- dodał.

 

Wzburzenie polskich internautów

Deklaracja Scholza wzburzyła polskich komentatorów, polityków i internautów.

- Kanclerz Olaf Scholz w Parlamencie Europejskim ogłosił oficjalnie projekt budowy superpaństwa, czyli centralizacji UE!

Krokiem formalnym ma być zniesienie zasady jednomyślności w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa! Celem zaś utopia eko-ideologiczna!

Krótki komentarz?…

- pisze Oskar Szafarowicz.

- Kanclerz Scholz dziś oficjalnie ogłosił w PE wszystko to co mówiłem (...) Państwo europejskie pełną parą! Zniesienie prawa veta szczególnie w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa oraz dot. podatków! Będzie to oznaczało, że w polityce zagranicznej będzie można Polsce…

- pisze europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki.

- Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zauważył, że UE ”rozłazi mu się w rękach” i coraz więcej państw nie chce niemieckiego porządku oraz zamordyzmu. Postanowił więc przyspieszyć z federalizacją. 
Jeżeli przyspieszenie będzie „odpowiednio” duże, to zmurszała UE się rozpadnie.

- pisze poseł PiS Paweł Lisiecki.

- A teraz wyobraźcie sobie sytuację, w której #Scholz ma do dyspozycji europejską armię i zaprowadza porządek w zbuntowanych państwach...

- Wczoraj Kanclerz Scholz relatywizował historię, przedstawiając Niemcy jako OFIARY nazistów. Dzisiaj Kanclerz Scholz zapowiedział praktycznie budowę IV Rzeszy, czyli państwa niemieckiego pod sztandarem UE. To wszystko odpowiedzi na coraz silniejszą Polskę, a coraz słabsze Niemcy.

- piszą inni internauci

Czytaj również: Łukaszenka przerwał wizytę w Moskwie. „Kroplówka, lekarze, karetka”


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe