Uwaga. Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenie przed burzami, które po południu mogą przejść w środkowej i południowej Polsce. W komunikatach informuje o nich i gradzie od południowej granicy z Czechami, w górę do Konina i Warszawy.
ważne Uwaga. Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia
ważne / grafika własna

Zgodnie z ostrzeżeniem pierwszego stopnia (najniższym w trójstopniowej skali) zjawiska burzowe mają potrwać do godz. 20 w poniedziałek. Po godz. 17 w komunikatach IMGW o trwających burzach przewidywano, że zakończą się one do godz. 19. Na południu już przestało grzmieć i padać - wynika z informacji IMGW.

Po godz. 17 burze najliczniej występowały w okolicach Kalisza (woj. wielkopolskie), na północ od Częstochowy (woj. śląskie) oraz w okolicach Jędrzejowa (woj. świętokrzyskie).

Niewykluczony grad

"Nowe komórki burzowe nadal się rozwijają i przemieszczają na północ oraz północny wschód" - podał IMGW. Burzom towarzyszą lub mogą towarzyszyć opady o umiarkowanym lub silnym natężeniu - od 3 mm/h do 5 mm/h, lokalnie do 10 mm/h. "Sumaryczna wysokość opadów podczas burz może wynieść około 20 mm" - zaznaczył Instytut.

"Wiatr może w porywach osiągać 75 km/h. Niewykluczony grad. Lokalnie zjawiska mogą mieć charakter gwałtowny" - podkreślił.

W ostrzeżeniach prognozowane zjawiska atmosferyczne są zapowiadane z 80-proc. prawdopodobieństwem ich wystąpienia.

Zasięg przebiegającego zjawiska w komunikatach wskazano na od powiatu ząbkowickiego (woj. dolnośląskie) do żywieckiego (woj. śląskie) najbardziej na wschód.

Wyżej na północ burze przechodziły m.in przez powiaty miechowski (Małopolska), czy kielecki (Świętokrzyskie) i piaseczyński (Mazowieckie), a od strony zachodniej - oleśnicki (Dolnośląskie), gostyński, śremski i średzki oraz koniński i kolski (Wielkopolskie).

Według ostrzeżeń trwające burze mogą dotrzeć jeszcze nieco na północ - do powiatu gnieźnieńskiego (Wielkopolska), czy inowrocławskiego, lipnowskiego i rypińskiego (Kujawsko-pomorskie) oraz sierpeckiego, płońskiego i nowodworskiego (Mazowieckie). Zjawiska powinny zakończyć się do godz. 20. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Jadwiga Emilewicz z nowym stanowiskiem

CZYTAJ WIĘCEJ: Nieoficjalnie: Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie potężną broń. „Prawdziwy game changer”


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe