WYSTAWA NA 100 LAT ŻUŻLA

WYSTAWA NA 100 LAT ŻUŻLA

To był wyjątkowy żużlowy weekend. Zapewnili to bratankowie: Polacy i Madziarzy. My zorganizowaliśmy GP, oni Challenge do SEC-IME. Co do Grand Prix na Stadionie Narodowym, to najsmutniejsze wydarzyło się przed zawodami – chodzi o ciężką kontuzję przesympatycznego, skromnego, z dobrymi życiowymi priorytetami Dominika Kubery. Byłemu wicemistrzowi świata juniorów – widziałem te zawody, w których przypieczętował srebro na własne oczy w Pardubicach, bo były to 5 z 6 Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, które odbyły się pod moim Patronatem Honorowym – i aktualnemu wicemistrzowi Polski bardzo mocno życzę zdrowia.

 

A same zawody były bardzo ciekawe , a podróż Zmarzlika z piekła ( 1 punkt po 2 biegach) do nieba (podium) była pasjonująca. Fakt, że całe „pudło” zajęli zawodnicy jednego klubu, czyli Motoru Lublin jest rzadko spotykany i jakże znamienny. To, że po 2 turniejach aktualny wicemistrz świata i mistrz Europy, Duńczyk mieszkający w Polsce Leon Madsen z innym  mistrzem Europy (byłym), też Duńczykiem i też mieszkającym w Polsce Mikkelem Michelsenem są poza pierwsza dziesiątką w klasyfikacji GP, jest szokujące (a przecież Michelsen zaczął w Warszawie od zwycięstwa...).

 

Z kolei Madziarzy zrobili u siebie emocjonujące zawody, których stawką była jazda w Częstochowie 17 czerwca w inauguracyjnym turnieju SEC i w trzech kolejnych (już ósmy rok pod moim Patronatem Honorowym). 40% z tych, którzy uzyskali awans to Biało-Czerwoni uzupełnieni trójkątem francusko-czesko-duńskim.

 

W cieniu zwłaszcza tego, co w sobotę było na Narodowym przeszło imponujące otwarcie wystawy na 100-lecie speedwaya na świecie. Patronat Honorowy objął minister sportu i moja jakże skromna osoba (jestem patronem nie tylko tej wystawy, ale całego cyklu rozpoczętego kilka tygodni temu w Bydgoszczy). Na wystawie przemawiał prezydent FIM z Portugalii, prezydent FIM Europe z Polski, ja, Bartosz Zmarzlik, dyrektor Muzeum Sportu. Razem przecięliśmy wstęgę, a towarzyszyły nam naprawdę tłumy kibiców i dziennikarzy. Fajny pomysł inicjatorów wystawy z Muzeum Sportu Żużlowego Waldemara Wernika i Macieja Gralaka.

 

A teraz kontrowersje. Znów sędziowskie. Chodzi oczywiście o GP. Ale wcale nie o to, że sędzia wykluczył w finale Doyle’a, a nie naszego Bartosza. Chodzi o to, że sędzia z Danii w jednym z początkowych biegów dał fory krajanowi ze Skandynawii – Lindgrenowi, który zajechał drogę dwóm innym jeźdźcom czyli Woffindenowi i Bartkowi Kowalskiemu. Obaj utrzymali się na maszynach, ale nie byli w stanie walczyć o zwycięstwo. Może warto iść w kierunku karania nie tylko tych, którzy powodują upadek rywala, ale także tych, którzy swoją jazdą uniemożliwiają ich wyprzedzenie?

Wpisuję to do sztambucha: FIM, a także owego duńskiego arbitra Jaspera Steentofta.

 

Czas na zmiany!

 

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (15.05.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe