Wzrasta liczba chrześcijan w Japonii. Jest ich już blisko dwa miliony

Wśród mieszkańców Japonii rośnie liczba chrześcijan, przy jednoczesnym spadku liczby buddystów i szintoistów. Poinformowała o tym 16 maja włoska agencja SIR powołując się na raport Państwowej Agencji ds. Kultury za 2022 rok.
Tokio Wzrasta liczba chrześcijan w Japonii. Jest ich już blisko dwa miliony
Tokio / pixabay.com/binmassam

Chrześcijanie w Japonii

Wynika z niego, że liczba członków Kościołów chrześcijańskich w tym gęsto zaludnionym państwie wyspiarskim w Azji Wschodniej wzrosła w 2021 r. o około 52 tys. i wynosi w świetle najnowszych danych około 1,97 mln. Statystyki opierają się na danych pochodzących od wspólnot religijnych. 

Chrześcijanie stanowią zaledwie około półtora procent liczącej ponad 125 milionów populacji Japonii, przy czym największy odsetek – nieco mniej niż jedna czwarta – należy do Kościoła katolickiego. W przeciwieństwie jednak do całkowitej liczby chrześcijan, liczba katolików spadła ostatnio o około 4 tys. do około 431 tys. wiernych. Kościół tłumaczy to problemami podobnymi do tych w Europie, w tym wyobcowaniem młodszych pokoleń od Kościoła.

Wyznania dominujące

Większość Japończyków to szintoiści (87 milionów) lub buddyści (83 miliony), przy czym wielu ludzi w kraju należy do obu religii jednocześnie. Według opublikowanych badań liczba członków w obu tych grupach spada, podobnie jak w grupie określonej jako „inne religie” poza chrześcijanami. Oprócz mniejszości katolickiej w grupie chrześcijan obecne są liczne Kościoły protestanckie, a także Kościół prawosławny. 

Ogólnie rzecz biorąc, Japończycy są stosunkowo dobrze zaznajomieni z chrześcijaństwem, na przykład ze szkoły lub poprzez znajomość chrześcijańskiej sztuki, muzyki czy architektury. Popularne są również chrześcijańskie tradycje bożonarodzeniowe i śluby „w stylu katolickim”, na których urzędnicy przebrani za księży recytują katolicką formułę małżeńską. Według badań, co dziesiąty Japończyk uczęszczał w swoim życiu do katolickiej szkoły lub na uniwersytet.

ts (KAI) / Tokio


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zjednoczona Prawica zdecydowanym liderem. Zobacz najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Zjednoczona Prawica zdecydowanym liderem. Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 38 proc. badanych; na Koalicję Obywatelską 30 proc. Konfederacja mogłaby liczyć na 10 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

„Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę”. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
„Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę”. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 –5 tysięcy żołnierzy, jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Emerytury
Stażowe