24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Dziś w całym Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W inicjatywę co roku włącza się Kościół w Polsce. Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża 24 maja o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chińskich katolików.
Seminarium duchowne w Chinach 24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
Seminarium duchowne w Chinach / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/N509FZ

Dzień modlitwy

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach wprowadził w 2007 papież Benedykt XVI, wybierając dzień 24 maja, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest ona otaczana szczególną czcią w narodowym sanktuarium katolików chińskich w Shenshan.

Mszy św. w stołecznym kościele św. Krzyża będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Jacek Gniadek, werbista i prezes Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ. Stowarzyszenie wspiera współpracę między Kościołem w Chinach i w Polsce. Wśród swoich celów wymienia ono także “promowanie postaw solidarności z narodami Chin; nawiązywanie, pośredniczenie i koordynacja kontaktów między Polakami i Chińczykami, zwłaszcza w zakresie życia kulturalnego, religijnego i edukacji”.

Potrzebna pomoc

Wieloletni prezes “Sinicum” o. Jacek Gniadek SVD w rozmowie z KAI podkreślił, że Stowarzyszenie “Sinicum” jest Kościołowi w Polsce bardzo potrzebne, ponieważ mamy dług wdzięczności wobec innych narodów, które nie cieszą się wolnością religijną, zaś chrześcijanie są tam prześladowani.

- My kiedyś otrzymywaliśmy pomoc z Zachodu, w tym egzemplarze Biblii i pomoc materialną - przypomniał o. Gniadek, dodając, że modlitewna i materialna pomoc Chińczykom jest dziś obowiązkiem polskich katolików.

Spotkanie

Po mszy św. w dolnym kościele spotkanie otwarte "Wspomnienie o Fu Duo (傅鐸)", czyli o zmarłym w ubiegłym roku Stanisławie Tworzydło i Marii Tworzydło, którzy byli członkami Sinicum. Ich córka Agata Strojnowska, członkini zarządu Sinicum, opowie o pracowni ojca i chińskich zakonnicach, które studiowały u niego sztukę użytkową, a s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Sinicum, opowie o siostrach Hiacyncie Zhang i Janie Zhang, które powróciły do Chin i dekorują chińskie kościoły.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „Do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 r. Obchodzony jest on 24 maja – w liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, czczonej szczególnie w sanktuarium w Shenshan koło Szanghaju.

Stowarzyszenie

Kierowane przezeń Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach przez działalność misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich. Jedną z ważniejszych inicjatyw podjętych w ostatnich latach jest organizowanie intensywnych kursów dla sióstr zakonnych z najludniejszego kraju świata, zajmujących się formacją młodych zakonnic. W latach 2015-17, głównie dzięki pracy s. Aleksandry Huf SSpS, wiceprzewodniczącej „Sinicum”, odbyły się w Polsce 3 takie tygodniowe kursy dla sióstr formatorek.

Na ich podstawie we współpracy z o. Krzysztofem Dyrkiem SJ z jezuickiej „Szkoły Formatorów” opracowano program kursu miesięcznego. Odbył się on w 2019 r. w Starej Wsi z udziałem 50 sióstr zakonnych z ok. 30 diecezji z 25 regionów Chin.

W związku z epidemią koronawirusa kursy, zaplanowane na lata 2020-21 nie mogły się odbyć i – według o. Gniadka – z przyczyn technicznych nie można ich było przeprowadzić także w formie online.

Wspólnota chińska w Warszawie liczy od 20 do 30 osób. Tworzą ją głównie małżeństwa mieszane i chińscy studenci. Raz w miesiącu, w kościele pw. Św. Jadwigi na Żeraniu odprawiana jest dla nich jedyna w Polsce Msza św. w języku chińskim.

Chrześcijanie w Chinach

Ustalenie dokładnej liczby wyznawców Chrystusa w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) jest bardzo trudne, i to z kilku powodów. Nie ma tam oficjalnych i w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących życia religijnego, nie tylko zresztą chrześcijaństwa. Można przyjąć, że katolików w ChRL jest od 9 do 12 mln, przy czym – według danych oficjalnych – liczba ta nie przekracza 6 mln (rządowe Biuro Spraw Religijnych mówi o 5,7 mln). Z kolei azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews wspomina o ok. 13 mln katolików, co stanowiłoby 1 procent ogółu mieszkańców Państwa Środka.

Ocenia się, że w Chinach jest ok. 2,6 tys. księży należących do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) i ponad 1,4 tys. „podziemnych”, co dawałoby razem mniej więcej 4 tys. duchownych katolickich w tym kraju.

O. Gniadek uważa, że można dziś mówić o ok. 12 mln katolików w tym kraju, z których mniej więcej połowa należy do PSKCh, a połowa do Kościoła niewspółpracującego z reżimem. Protestantów jest tam ok. 80 mln, przy czym statystyki rządowe nie wymieniają, jakie są to konkretne odłamy (ewangelicy, baptyści, zielonoświątkowcy czy inni). Wspólnoty te rozwijają się bardzo dynamicznie m.in. dlatego, że często są to Kościoły domowe i niescentralizowane.

tk, kg / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Honor Wiadomości
Tadeusz Płużański: Honor

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę. Wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor” – mówił 5 maja 1939 r. w Sejmie RP minister spraw zagranicznych Józef Beck.

Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie

Trzy osoby zginęły w wypadku w warszawskim Wilanowie. Kierowca BMW zjechał z drogi i uderzył w drzewo po czym samochód spłonął. Na miejscu trwa akcja służb - poinformowała PAP stołeczna policja.

Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego

Robert Lewandowski przerwał złą passę i w ostatnim meczu Barcelony z Valencią (4:2) pokazał świetną formę. Dzięki temu znalazł się na świeczniku mediów i rozwiał krążące od miesięcy plotki dotyczące potencjalnego transferu do innego klubu.

Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE z ostatniej chwili
Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE

Lewica będzie walczyła o to, żeby w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego znieść zasadę jednomyślności w UE - poinformowali na piątkowej konferencji współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Według Biedronia prawo weta to narzędzie do "niszczenia UE od środka".

Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. W walce o Kryształową Kulę już wkrótce zmierzą się trzy pary. Wraz z profesjonalnymi tancerzami będą to: Anita Sokołowska, Roksana Węgiel oraz Julia Kuczyńska.

Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK z ostatniej chwili
Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzi oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

REKLAMA

24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Dziś w całym Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W inicjatywę co roku włącza się Kościół w Polsce. Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża 24 maja o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chińskich katolików.
Seminarium duchowne w Chinach 24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
Seminarium duchowne w Chinach / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/N509FZ

Dzień modlitwy

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach wprowadził w 2007 papież Benedykt XVI, wybierając dzień 24 maja, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest ona otaczana szczególną czcią w narodowym sanktuarium katolików chińskich w Shenshan.

Mszy św. w stołecznym kościele św. Krzyża będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Jacek Gniadek, werbista i prezes Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ. Stowarzyszenie wspiera współpracę między Kościołem w Chinach i w Polsce. Wśród swoich celów wymienia ono także “promowanie postaw solidarności z narodami Chin; nawiązywanie, pośredniczenie i koordynacja kontaktów między Polakami i Chińczykami, zwłaszcza w zakresie życia kulturalnego, religijnego i edukacji”.

Potrzebna pomoc

Wieloletni prezes “Sinicum” o. Jacek Gniadek SVD w rozmowie z KAI podkreślił, że Stowarzyszenie “Sinicum” jest Kościołowi w Polsce bardzo potrzebne, ponieważ mamy dług wdzięczności wobec innych narodów, które nie cieszą się wolnością religijną, zaś chrześcijanie są tam prześladowani.

- My kiedyś otrzymywaliśmy pomoc z Zachodu, w tym egzemplarze Biblii i pomoc materialną - przypomniał o. Gniadek, dodając, że modlitewna i materialna pomoc Chińczykom jest dziś obowiązkiem polskich katolików.

Spotkanie

Po mszy św. w dolnym kościele spotkanie otwarte "Wspomnienie o Fu Duo (傅鐸)", czyli o zmarłym w ubiegłym roku Stanisławie Tworzydło i Marii Tworzydło, którzy byli członkami Sinicum. Ich córka Agata Strojnowska, członkini zarządu Sinicum, opowie o pracowni ojca i chińskich zakonnicach, które studiowały u niego sztukę użytkową, a s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Sinicum, opowie o siostrach Hiacyncie Zhang i Janie Zhang, które powróciły do Chin i dekorują chińskie kościoły.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „Do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 r. Obchodzony jest on 24 maja – w liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, czczonej szczególnie w sanktuarium w Shenshan koło Szanghaju.

Stowarzyszenie

Kierowane przezeń Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach przez działalność misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich. Jedną z ważniejszych inicjatyw podjętych w ostatnich latach jest organizowanie intensywnych kursów dla sióstr zakonnych z najludniejszego kraju świata, zajmujących się formacją młodych zakonnic. W latach 2015-17, głównie dzięki pracy s. Aleksandry Huf SSpS, wiceprzewodniczącej „Sinicum”, odbyły się w Polsce 3 takie tygodniowe kursy dla sióstr formatorek.

Na ich podstawie we współpracy z o. Krzysztofem Dyrkiem SJ z jezuickiej „Szkoły Formatorów” opracowano program kursu miesięcznego. Odbył się on w 2019 r. w Starej Wsi z udziałem 50 sióstr zakonnych z ok. 30 diecezji z 25 regionów Chin.

W związku z epidemią koronawirusa kursy, zaplanowane na lata 2020-21 nie mogły się odbyć i – według o. Gniadka – z przyczyn technicznych nie można ich było przeprowadzić także w formie online.

Wspólnota chińska w Warszawie liczy od 20 do 30 osób. Tworzą ją głównie małżeństwa mieszane i chińscy studenci. Raz w miesiącu, w kościele pw. Św. Jadwigi na Żeraniu odprawiana jest dla nich jedyna w Polsce Msza św. w języku chińskim.

Chrześcijanie w Chinach

Ustalenie dokładnej liczby wyznawców Chrystusa w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) jest bardzo trudne, i to z kilku powodów. Nie ma tam oficjalnych i w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących życia religijnego, nie tylko zresztą chrześcijaństwa. Można przyjąć, że katolików w ChRL jest od 9 do 12 mln, przy czym – według danych oficjalnych – liczba ta nie przekracza 6 mln (rządowe Biuro Spraw Religijnych mówi o 5,7 mln). Z kolei azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews wspomina o ok. 13 mln katolików, co stanowiłoby 1 procent ogółu mieszkańców Państwa Środka.

Ocenia się, że w Chinach jest ok. 2,6 tys. księży należących do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) i ponad 1,4 tys. „podziemnych”, co dawałoby razem mniej więcej 4 tys. duchownych katolickich w tym kraju.

O. Gniadek uważa, że można dziś mówić o ok. 12 mln katolików w tym kraju, z których mniej więcej połowa należy do PSKCh, a połowa do Kościoła niewspółpracującego z reżimem. Protestantów jest tam ok. 80 mln, przy czym statystyki rządowe nie wymieniają, jakie są to konkretne odłamy (ewangelicy, baptyści, zielonoświątkowcy czy inni). Wspólnoty te rozwijają się bardzo dynamicznie m.in. dlatego, że często są to Kościoły domowe i niescentralizowane.

tk, kg / Warszawa



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe