Młodzież w objęciach ideologii. Dyskusja w IPN o książce „Encyklopedia Antykultury”

12 czerwca 2023 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się dyskusja poświęcona książce „Encyklopedia Antykultury”.
Rozmowa o książce „Encyklopedia Antykultury” – Warszawa, 12 czerwca 2023 Młodzież w objęciach ideologii. Dyskusja w IPN o książce „Encyklopedia Antykultury”
Rozmowa o książce „Encyklopedia Antykultury” – Warszawa, 12 czerwca 2023 / Fot. Piotr Życieński (IPN)

Publikacja została wydana nakładem Fundacji Cor Dei w ramach projektu „Odnaleźć Siebie”, zrealizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Oprócz tej pracy zbiorowej zespół przygotował specjalną platformę edukacyjną odnalezcsiebie.edu.pl, na której znalazło się 146 krótkich filmów poruszających rozmaite wątki społeczne, kulturowe i historyczne.

W dyskusji udział wzięli:

– prof. Mirosław Szumiło (IPN)
– Radosław Brzózka (MEiN)
– Robert Zawadzki (inicjator projektu)
– Jakub Zgierski (redaktor wydania)
– Dariusz Rozwadowski (współautor książki).

Goście obecni na debacie poruszyli wiele istotnych kwestii, szerzej opisywanych w „Encyklopedii Antykultury”, na zmianę przekazując sobie mikrofon.

Zapraszamy do wysłuchania całości spotkania

– Encyklopedia – nazwa ta mogłaby wskazywać na to, że jest to wielki tom napisany przez znanych profesorów, gdzie jest mnóstwo haseł i są to generalnie ciężkie zagadnienia. Staraliśmy się zrobić encyklopedię bardziej przystępną dla młodych odbiorców i pewnym eksperymentem było to, by autorami byli przede wszystkim młodzi naukowcy i badacze. Chodziło nam o to, by publikację stworzyły osoby, które byłyby w stanie lepiej zrozumieć młodsze pokolenie, do którego była adresowana. Chodziło o to, by w formie i treści lepiej dostosować się do młodzieży. Mam nadzieję, że udało się to zrobić – powiedział podczas konferencji Jakub Zgierski, który odpowiadał za redakcję książki.

– W podręcznikach szkolnych jest komunizm, nazizm, ale pewnych zagadnień nie ma, np. tego uwypuklenia socjalistycznego charakteru nazizmu. To są te rzeczy, które bardziej stereotypowo są przedstawiane. Jeżeli chodzi o rewolucję obyczajową lat 60., oczywiście jest ona ujęta, jednak pewne pojęcia zupełnie się nie pojawiają, takie jak chociażby neomarksizm czy marsz przez instytucje, które są tutaj kluczowe. Zdajemy sobie sprawę, że jest mnóstwo zagrożeń, i nie wiemy, na ile uda się utrzymać ten kurs, ale trzeba szykować kadry, które będą w stanie funkcjonować w gorszych czasach, a można się spodziewać, że takie nadejdą – podkreślił prof. Mirosław Szumiło, wymieniając pokrótce, jakie hasła zawiera „Encyklopedia Antykultury”.

– Uświadomiłem sobie, że są dwa poważne problemy. Marsz przez instytucje, który mocno wdrożył ten marksizm kulturowy, oraz ekologizm. To były takie dwa nurty, które trzeba było uporządkować i w atrakcyjny sposób przekazać społeczeństwu. Postawiłem to sobie jako zadanie, jako misję. To jest wojna kulturowa. Jesteśmy uczestnikami wojny kulturowej i jeżeli chcemy mieć silny naród, który będzie budował silną Polskę, musimy mieć fundament zdrowego, dobrze myślącego, uformowanego na fundamentach chrześcijańskich młodego pokolenia – dodał Robert Zawadzki, inicjator projektu.

– Istotne jest przede wszystkim to, by starać się w rzetelny sposób opowiadać o historii, przedstawiać pewne pojęcia i nie wypaczać ich. Aby ten ogląd świata był rzetelny, powinno czerpać się z różnych źródeł, porównywać i wyciągać wnioski. Oczywiście znalazłaby się grupa, i na pewno też tak będzie, grupa nauczycieli, która będzie negować te treści i nie będzie chciała ich przyjmować. Będzie też sporo osób, które – myślę – pozytywnie je odbiorą. Jest tak to przedstawione, dużo zagadnień historycznych, które nie będą sprawiały żadnego problemu, by korzystać z nich na lekcji – podzielił się swoimi rozważaniami współautor książki Dariusz Rozwadowski, na co dzień nauczyciel szkolny.

– Musimy mieć w przyszłości ludzi z charakterami, którzy są zdolni do odpowiedzialnego czynu i wytrwałości w dobrym. „Odnaleźć Siebie” – siebie i osoba mają wspólny rdzeń. Wydaje mi się, że wartością wspólną tego, co udało się twórcom projektu, jest właśnie osadzenie pewnej propozycji edukacyjnej na bardzo gruntownie uwzględnionej antropologii. Antropologia chrześcijańska powinna stanowić w polskiej szkole fundament pod pracę kształceniową w przeróżnych dziedzinach – komentował Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra Czarnka.

Czym jest antykultura?

„Celem ideologii antykultury jest zabicie w ludziach zdolności do twórczej oraz pożytecznej pracy, która stanowi warunek konieczny funkcjonowania systemu kapitalistycznego, a szerzej – wydajnej gospodarki, gdzie każdy pracuje na swoje utrzymanie, a tym samym wolność. Oczekiwany rezultat musi doprowadzić do sytuacji, w której masy poddane antykulturowej obróbce nie będą miały innego wyboru niż poparcie sił nawołujących do rewolucji oraz stworzenia systemu powszechnej wolności, równości i dobrobytu – nowej wersji komunizmu. Jednak ustrój, w którym rzekomo nikt nie musiałby pracować, ponieważ wszystko byłoby za darmo, sprowadzałby się w gruncie rzeczy do przejmowania dóbr wypracowywanych przez innych ludzi. W efekcie beneficjentami byłyby wyłącznie pasożytnicze elity bazujące na wytworzonym mechanizmie systemowej kradzieży, kontroli społecznej oraz propagandzie. To właśnie jest istota antykultury!” – czytamy w opisie książki „Encyklopedia Antykultury”.
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zaginięcie 27-letniej Polki w Grecji. „Znaleziono ciało
 


 

POLECANE
Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami. Koszmar przed aborcyjną przychodnią w Warszawie [VIDEO] gorące
"Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami". Koszmar przed aborcyjną "przychodnią" w Warszawie [VIDEO]

8 marca, przy ul. Wiejskiej 9 w Warszawie otwarto pierwszą w Polsce "przychodnię" aborcyjną "Abotak". Od tamtej pory przed placówką trwają protesty prolajferów i kontrprotesty aborcjonistów. W sieci pojawiły się nagrania z jednego z protestów.

„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost Wiadomości
Nowe doniesienia ws. Szczęsnego. Trener Barcelony powiedział to wprost

FC Barcelona przygotowuje się do wielkiego starcia z Realem Madryt w 35. kolejce La Liga. Przed niedzielnym El Clasico na konferencji prasowej pojawił się trener Hansi Flick, który nie tylko zapowiedział skład, ale też odniósł się do przyszłości Wojciecha Szczęsnego w klubie.

Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA Wiadomości
Szef MON pogratulował polskim pilotom. Chodzi o ważne szkolenie w USA

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pogratulował w sobotę polskim pilotom, którzy ukończyli pierwszy etap szkolenia na samolotach F-35 w USA. Podkreślił, że żołnierze ci wzmacniają polskie zdolności obronne.

Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców z ostatniej chwili
Sprawa śmierci 3-latki ze Słupska. Są zarzuty dla rodziców

Dożywocie grozi rodzicom 3-letniej dziewczynki, która z rozległymi oparzeniami ciała trafiła w piątek do szpitala w Słupsku. Mimo starań lekarzy dziecko zmarło.

Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo” pilne
Stanowski po spotkaniu z Nawrockim: „Zapamiętam to na długo”

W piątek wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta, podczas której Krzysztof Stanowski wezwał Karola Nawrockiego do wyjaśnień dotyczących zakupu kawalerki w Gdańsku. Po wydarzeniu do Stanowskiego podszedł Karol Nawrocki. "Powiem wam, że dla mnie te wybory to także kolekcjonowanie w głowie pewnych scenek. Jedną z nich zapamiętam na długo" - opisuje swoją rozmowę z Nawrockim dziennikarz.

REKLAMA

Młodzież w objęciach ideologii. Dyskusja w IPN o książce „Encyklopedia Antykultury”

12 czerwca 2023 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się dyskusja poświęcona książce „Encyklopedia Antykultury”.
Rozmowa o książce „Encyklopedia Antykultury” – Warszawa, 12 czerwca 2023 Młodzież w objęciach ideologii. Dyskusja w IPN o książce „Encyklopedia Antykultury”
Rozmowa o książce „Encyklopedia Antykultury” – Warszawa, 12 czerwca 2023 / Fot. Piotr Życieński (IPN)

Publikacja została wydana nakładem Fundacji Cor Dei w ramach projektu „Odnaleźć Siebie”, zrealizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Oprócz tej pracy zbiorowej zespół przygotował specjalną platformę edukacyjną odnalezcsiebie.edu.pl, na której znalazło się 146 krótkich filmów poruszających rozmaite wątki społeczne, kulturowe i historyczne.

W dyskusji udział wzięli:

– prof. Mirosław Szumiło (IPN)
– Radosław Brzózka (MEiN)
– Robert Zawadzki (inicjator projektu)
– Jakub Zgierski (redaktor wydania)
– Dariusz Rozwadowski (współautor książki).

Goście obecni na debacie poruszyli wiele istotnych kwestii, szerzej opisywanych w „Encyklopedii Antykultury”, na zmianę przekazując sobie mikrofon.

Zapraszamy do wysłuchania całości spotkania

– Encyklopedia – nazwa ta mogłaby wskazywać na to, że jest to wielki tom napisany przez znanych profesorów, gdzie jest mnóstwo haseł i są to generalnie ciężkie zagadnienia. Staraliśmy się zrobić encyklopedię bardziej przystępną dla młodych odbiorców i pewnym eksperymentem było to, by autorami byli przede wszystkim młodzi naukowcy i badacze. Chodziło nam o to, by publikację stworzyły osoby, które byłyby w stanie lepiej zrozumieć młodsze pokolenie, do którego była adresowana. Chodziło o to, by w formie i treści lepiej dostosować się do młodzieży. Mam nadzieję, że udało się to zrobić – powiedział podczas konferencji Jakub Zgierski, który odpowiadał za redakcję książki.

– W podręcznikach szkolnych jest komunizm, nazizm, ale pewnych zagadnień nie ma, np. tego uwypuklenia socjalistycznego charakteru nazizmu. To są te rzeczy, które bardziej stereotypowo są przedstawiane. Jeżeli chodzi o rewolucję obyczajową lat 60., oczywiście jest ona ujęta, jednak pewne pojęcia zupełnie się nie pojawiają, takie jak chociażby neomarksizm czy marsz przez instytucje, które są tutaj kluczowe. Zdajemy sobie sprawę, że jest mnóstwo zagrożeń, i nie wiemy, na ile uda się utrzymać ten kurs, ale trzeba szykować kadry, które będą w stanie funkcjonować w gorszych czasach, a można się spodziewać, że takie nadejdą – podkreślił prof. Mirosław Szumiło, wymieniając pokrótce, jakie hasła zawiera „Encyklopedia Antykultury”.

– Uświadomiłem sobie, że są dwa poważne problemy. Marsz przez instytucje, który mocno wdrożył ten marksizm kulturowy, oraz ekologizm. To były takie dwa nurty, które trzeba było uporządkować i w atrakcyjny sposób przekazać społeczeństwu. Postawiłem to sobie jako zadanie, jako misję. To jest wojna kulturowa. Jesteśmy uczestnikami wojny kulturowej i jeżeli chcemy mieć silny naród, który będzie budował silną Polskę, musimy mieć fundament zdrowego, dobrze myślącego, uformowanego na fundamentach chrześcijańskich młodego pokolenia – dodał Robert Zawadzki, inicjator projektu.

– Istotne jest przede wszystkim to, by starać się w rzetelny sposób opowiadać o historii, przedstawiać pewne pojęcia i nie wypaczać ich. Aby ten ogląd świata był rzetelny, powinno czerpać się z różnych źródeł, porównywać i wyciągać wnioski. Oczywiście znalazłaby się grupa, i na pewno też tak będzie, grupa nauczycieli, która będzie negować te treści i nie będzie chciała ich przyjmować. Będzie też sporo osób, które – myślę – pozytywnie je odbiorą. Jest tak to przedstawione, dużo zagadnień historycznych, które nie będą sprawiały żadnego problemu, by korzystać z nich na lekcji – podzielił się swoimi rozważaniami współautor książki Dariusz Rozwadowski, na co dzień nauczyciel szkolny.

– Musimy mieć w przyszłości ludzi z charakterami, którzy są zdolni do odpowiedzialnego czynu i wytrwałości w dobrym. „Odnaleźć Siebie” – siebie i osoba mają wspólny rdzeń. Wydaje mi się, że wartością wspólną tego, co udało się twórcom projektu, jest właśnie osadzenie pewnej propozycji edukacyjnej na bardzo gruntownie uwzględnionej antropologii. Antropologia chrześcijańska powinna stanowić w polskiej szkole fundament pod pracę kształceniową w przeróżnych dziedzinach – komentował Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra Czarnka.

Czym jest antykultura?

„Celem ideologii antykultury jest zabicie w ludziach zdolności do twórczej oraz pożytecznej pracy, która stanowi warunek konieczny funkcjonowania systemu kapitalistycznego, a szerzej – wydajnej gospodarki, gdzie każdy pracuje na swoje utrzymanie, a tym samym wolność. Oczekiwany rezultat musi doprowadzić do sytuacji, w której masy poddane antykulturowej obróbce nie będą miały innego wyboru niż poparcie sił nawołujących do rewolucji oraz stworzenia systemu powszechnej wolności, równości i dobrobytu – nowej wersji komunizmu. Jednak ustrój, w którym rzekomo nikt nie musiałby pracować, ponieważ wszystko byłoby za darmo, sprowadzałby się w gruncie rzeczy do przejmowania dóbr wypracowywanych przez innych ludzi. W efekcie beneficjentami byłyby wyłącznie pasożytnicze elity bazujące na wytworzonym mechanizmie systemowej kradzieży, kontroli społecznej oraz propagandzie. To właśnie jest istota antykultury!” – czytamy w opisie książki „Encyklopedia Antykultury”.
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zaginięcie 27-letniej Polki w Grecji. „Znaleziono ciało
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe