Młodzież w objęciach ideologii. Dyskusja w IPN o książce „Encyklopedia Antykultury”

12 czerwca 2023 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się dyskusja poświęcona książce „Encyklopedia Antykultury”.
Rozmowa o książce „Encyklopedia Antykultury” – Warszawa, 12 czerwca 2023 Młodzież w objęciach ideologii. Dyskusja w IPN o książce „Encyklopedia Antykultury”
Rozmowa o książce „Encyklopedia Antykultury” – Warszawa, 12 czerwca 2023 / Fot. Piotr Życieński (IPN)

Publikacja została wydana nakładem Fundacji Cor Dei w ramach projektu „Odnaleźć Siebie”, zrealizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Oprócz tej pracy zbiorowej zespół przygotował specjalną platformę edukacyjną odnalezcsiebie.edu.pl, na której znalazło się 146 krótkich filmów poruszających rozmaite wątki społeczne, kulturowe i historyczne.

W dyskusji udział wzięli:

– prof. Mirosław Szumiło (IPN)
– Radosław Brzózka (MEiN)
– Robert Zawadzki (inicjator projektu)
– Jakub Zgierski (redaktor wydania)
– Dariusz Rozwadowski (współautor książki).

Goście obecni na debacie poruszyli wiele istotnych kwestii, szerzej opisywanych w „Encyklopedii Antykultury”, na zmianę przekazując sobie mikrofon.

Zapraszamy do wysłuchania całości spotkania

– Encyklopedia – nazwa ta mogłaby wskazywać na to, że jest to wielki tom napisany przez znanych profesorów, gdzie jest mnóstwo haseł i są to generalnie ciężkie zagadnienia. Staraliśmy się zrobić encyklopedię bardziej przystępną dla młodych odbiorców i pewnym eksperymentem było to, by autorami byli przede wszystkim młodzi naukowcy i badacze. Chodziło nam o to, by publikację stworzyły osoby, które byłyby w stanie lepiej zrozumieć młodsze pokolenie, do którego była adresowana. Chodziło o to, by w formie i treści lepiej dostosować się do młodzieży. Mam nadzieję, że udało się to zrobić – powiedział podczas konferencji Jakub Zgierski, który odpowiadał za redakcję książki.

– W podręcznikach szkolnych jest komunizm, nazizm, ale pewnych zagadnień nie ma, np. tego uwypuklenia socjalistycznego charakteru nazizmu. To są te rzeczy, które bardziej stereotypowo są przedstawiane. Jeżeli chodzi o rewolucję obyczajową lat 60., oczywiście jest ona ujęta, jednak pewne pojęcia zupełnie się nie pojawiają, takie jak chociażby neomarksizm czy marsz przez instytucje, które są tutaj kluczowe. Zdajemy sobie sprawę, że jest mnóstwo zagrożeń, i nie wiemy, na ile uda się utrzymać ten kurs, ale trzeba szykować kadry, które będą w stanie funkcjonować w gorszych czasach, a można się spodziewać, że takie nadejdą – podkreślił prof. Mirosław Szumiło, wymieniając pokrótce, jakie hasła zawiera „Encyklopedia Antykultury”.

– Uświadomiłem sobie, że są dwa poważne problemy. Marsz przez instytucje, który mocno wdrożył ten marksizm kulturowy, oraz ekologizm. To były takie dwa nurty, które trzeba było uporządkować i w atrakcyjny sposób przekazać społeczeństwu. Postawiłem to sobie jako zadanie, jako misję. To jest wojna kulturowa. Jesteśmy uczestnikami wojny kulturowej i jeżeli chcemy mieć silny naród, który będzie budował silną Polskę, musimy mieć fundament zdrowego, dobrze myślącego, uformowanego na fundamentach chrześcijańskich młodego pokolenia – dodał Robert Zawadzki, inicjator projektu.

– Istotne jest przede wszystkim to, by starać się w rzetelny sposób opowiadać o historii, przedstawiać pewne pojęcia i nie wypaczać ich. Aby ten ogląd świata był rzetelny, powinno czerpać się z różnych źródeł, porównywać i wyciągać wnioski. Oczywiście znalazłaby się grupa, i na pewno też tak będzie, grupa nauczycieli, która będzie negować te treści i nie będzie chciała ich przyjmować. Będzie też sporo osób, które – myślę – pozytywnie je odbiorą. Jest tak to przedstawione, dużo zagadnień historycznych, które nie będą sprawiały żadnego problemu, by korzystać z nich na lekcji – podzielił się swoimi rozważaniami współautor książki Dariusz Rozwadowski, na co dzień nauczyciel szkolny.

– Musimy mieć w przyszłości ludzi z charakterami, którzy są zdolni do odpowiedzialnego czynu i wytrwałości w dobrym. „Odnaleźć Siebie” – siebie i osoba mają wspólny rdzeń. Wydaje mi się, że wartością wspólną tego, co udało się twórcom projektu, jest właśnie osadzenie pewnej propozycji edukacyjnej na bardzo gruntownie uwzględnionej antropologii. Antropologia chrześcijańska powinna stanowić w polskiej szkole fundament pod pracę kształceniową w przeróżnych dziedzinach – komentował Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra Czarnka.

Czym jest antykultura?

„Celem ideologii antykultury jest zabicie w ludziach zdolności do twórczej oraz pożytecznej pracy, która stanowi warunek konieczny funkcjonowania systemu kapitalistycznego, a szerzej – wydajnej gospodarki, gdzie każdy pracuje na swoje utrzymanie, a tym samym wolność. Oczekiwany rezultat musi doprowadzić do sytuacji, w której masy poddane antykulturowej obróbce nie będą miały innego wyboru niż poparcie sił nawołujących do rewolucji oraz stworzenia systemu powszechnej wolności, równości i dobrobytu – nowej wersji komunizmu. Jednak ustrój, w którym rzekomo nikt nie musiałby pracować, ponieważ wszystko byłoby za darmo, sprowadzałby się w gruncie rzeczy do przejmowania dóbr wypracowywanych przez innych ludzi. W efekcie beneficjentami byłyby wyłącznie pasożytnicze elity bazujące na wytworzonym mechanizmie systemowej kradzieży, kontroli społecznej oraz propagandzie. To właśnie jest istota antykultury!” – czytamy w opisie książki „Encyklopedia Antykultury”.
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zaginięcie 27-letniej Polki w Grecji. „Znaleziono ciało
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wstyd pozostanie. Tak poseł PO potraktował dziennikarkę [WIDEO] z ostatniej chwili
"Wstyd pozostanie". Tak poseł PO potraktował dziennikarkę [WIDEO]

"Pani jest z TVP Info. Nie rozmawiam, bo kłamiecie. Widzicie Państwo, tu jest funkcjonariuszka TVP, czy powie pani coś o wizach?" - zwrócił się do dziennikarki TVP Info poseł KO Marcin Kierwiński, nie chcąc odpowiadać na zadawane pytania.

Euforia w Pałacu Buckingham. Radosna nowina od księcia Williama i Kate Middleton z ostatniej chwili
Euforia w Pałacu Buckingham. Radosna nowina od księcia Williama i Kate Middleton

Brytyjskie media obiegła zaskakująca wiadomość. Książę William i Kate Middleton zdecydowali się na duży gest.

Nieoficjalnie: Będzie debata w PE w sprawie tzw. afery wizowej z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Będzie debata w PE w sprawie tzw. "afery wizowej"

Jak informuje RMF FM debata w sprawie tzw. "afery wizowej" odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w najbliższy wtorek, 3 października.

Grażyna Wolszczak zachwycona filmem Agnieszki Holland. W sieci prawdziwa awantura [WIDEO] z ostatniej chwili
Grażyna Wolszczak zachwycona filmem Agnieszki Holland. W sieci prawdziwa awantura [WIDEO]

– To jest piękny film, opowiedziana wspaniale poruszająca historia. Fantastyczna robota filmowa – rozpływa się nad „Zieloną granicą” aktorka Grażyna Wolszczak. W sieci zawrzało.

Ławrow wyraził gotowość do rozmów, ale postawił warunek z ostatniej chwili
Ławrow wyraził gotowość do rozmów, ale postawił warunek

Siergiej Ławrow skomentował perspektywy rozpoczęcia negocjacji rosyjsko-ukraińskich. Szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że Moskwa jest gotowa podjąć się tego tematu. Jest jednak jedno „ale”.

Liderzy Trzeciej Drogi nie wezmą udziału w tzw. Marszu Miliona Serc z ostatniej chwili
Liderzy Trzeciej Drogi nie wezmą udziału w tzw. Marszu Miliona Serc

– Życzymy udanego marszu w Warszawie, ale uznaliśmy, że zamiast mobilizować wszystkie siły i jechać w jedno miejsce, lepiej będzie pojechać do wyborców, dlatego w najbliższy weekend nasi liderzy odbędą objazd po Polsce w ramach akcji #TysiącSpotkań – podkreślili politycy Trzeciej Drogi (PSL i Polski 2050).

Onet: Wewnętrzne sondaże dają PiS zwycięstwo i trzecią kadencję z ostatniej chwili
Onet: Wewnętrzne sondaże dają PiS zwycięstwo i trzecią kadencję

Jak informuje Onet.pl, powołując się na sztabowców z Nowogrodzkiej, z wewnętrznych badań PiS wynika, że są one znacznie lepsze niż te oficjalne. Co więcej, mają dawać coraz bardziej realną perspektywę trzeciej kadencji.

KO uderza w Lasy Państwowe. Jest odpowiedź rzecznika z ostatniej chwili
KO uderza w Lasy Państwowe. Jest odpowiedź rzecznika

Nowy spot Koalicji Obywatelskiej uderzył w Lasy Państwowe. Z przekazu w nagraniu słyszymy, że „lasy po prostu znikają, ponieważ zrabowali je pazerni ludzie władzy”.

Polityk KO bije na alarm: „Chcą nam odebrać prawa wyborcze” [WIDEO] z ostatniej chwili
Polityk KO bije na alarm: „Chcą nam odebrać prawa wyborcze” [WIDEO]

– Po przeszło 100 latach chcą nam odebrać prawa wyborcze – alarmuje Małgorzata Pingot, kandydatka KO do polskiego parlamentu.

Linia obrony Polski. Niepokojące słowa szefa MON z ostatniej chwili
Linia obrony Polski. Niepokojące słowa szefa MON

– Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, linia obrony jest i będzie na Bugu, a nie na Wiśle – powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Jeśli poprzednicy polityczni dojdą do władzy, to znów ustalą linię obrony na Wiśle, a nie na Bugu – dodał.

REKLAMA

Młodzież w objęciach ideologii. Dyskusja w IPN o książce „Encyklopedia Antykultury”

12 czerwca 2023 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się dyskusja poświęcona książce „Encyklopedia Antykultury”.
Rozmowa o książce „Encyklopedia Antykultury” – Warszawa, 12 czerwca 2023 Młodzież w objęciach ideologii. Dyskusja w IPN o książce „Encyklopedia Antykultury”
Rozmowa o książce „Encyklopedia Antykultury” – Warszawa, 12 czerwca 2023 / Fot. Piotr Życieński (IPN)

Publikacja została wydana nakładem Fundacji Cor Dei w ramach projektu „Odnaleźć Siebie”, zrealizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Oprócz tej pracy zbiorowej zespół przygotował specjalną platformę edukacyjną odnalezcsiebie.edu.pl, na której znalazło się 146 krótkich filmów poruszających rozmaite wątki społeczne, kulturowe i historyczne.

W dyskusji udział wzięli:

– prof. Mirosław Szumiło (IPN)
– Radosław Brzózka (MEiN)
– Robert Zawadzki (inicjator projektu)
– Jakub Zgierski (redaktor wydania)
– Dariusz Rozwadowski (współautor książki).

Goście obecni na debacie poruszyli wiele istotnych kwestii, szerzej opisywanych w „Encyklopedii Antykultury”, na zmianę przekazując sobie mikrofon.

Zapraszamy do wysłuchania całości spotkania

– Encyklopedia – nazwa ta mogłaby wskazywać na to, że jest to wielki tom napisany przez znanych profesorów, gdzie jest mnóstwo haseł i są to generalnie ciężkie zagadnienia. Staraliśmy się zrobić encyklopedię bardziej przystępną dla młodych odbiorców i pewnym eksperymentem było to, by autorami byli przede wszystkim młodzi naukowcy i badacze. Chodziło nam o to, by publikację stworzyły osoby, które byłyby w stanie lepiej zrozumieć młodsze pokolenie, do którego była adresowana. Chodziło o to, by w formie i treści lepiej dostosować się do młodzieży. Mam nadzieję, że udało się to zrobić – powiedział podczas konferencji Jakub Zgierski, który odpowiadał za redakcję książki.

– W podręcznikach szkolnych jest komunizm, nazizm, ale pewnych zagadnień nie ma, np. tego uwypuklenia socjalistycznego charakteru nazizmu. To są te rzeczy, które bardziej stereotypowo są przedstawiane. Jeżeli chodzi o rewolucję obyczajową lat 60., oczywiście jest ona ujęta, jednak pewne pojęcia zupełnie się nie pojawiają, takie jak chociażby neomarksizm czy marsz przez instytucje, które są tutaj kluczowe. Zdajemy sobie sprawę, że jest mnóstwo zagrożeń, i nie wiemy, na ile uda się utrzymać ten kurs, ale trzeba szykować kadry, które będą w stanie funkcjonować w gorszych czasach, a można się spodziewać, że takie nadejdą – podkreślił prof. Mirosław Szumiło, wymieniając pokrótce, jakie hasła zawiera „Encyklopedia Antykultury”.

– Uświadomiłem sobie, że są dwa poważne problemy. Marsz przez instytucje, który mocno wdrożył ten marksizm kulturowy, oraz ekologizm. To były takie dwa nurty, które trzeba było uporządkować i w atrakcyjny sposób przekazać społeczeństwu. Postawiłem to sobie jako zadanie, jako misję. To jest wojna kulturowa. Jesteśmy uczestnikami wojny kulturowej i jeżeli chcemy mieć silny naród, który będzie budował silną Polskę, musimy mieć fundament zdrowego, dobrze myślącego, uformowanego na fundamentach chrześcijańskich młodego pokolenia – dodał Robert Zawadzki, inicjator projektu.

– Istotne jest przede wszystkim to, by starać się w rzetelny sposób opowiadać o historii, przedstawiać pewne pojęcia i nie wypaczać ich. Aby ten ogląd świata był rzetelny, powinno czerpać się z różnych źródeł, porównywać i wyciągać wnioski. Oczywiście znalazłaby się grupa, i na pewno też tak będzie, grupa nauczycieli, która będzie negować te treści i nie będzie chciała ich przyjmować. Będzie też sporo osób, które – myślę – pozytywnie je odbiorą. Jest tak to przedstawione, dużo zagadnień historycznych, które nie będą sprawiały żadnego problemu, by korzystać z nich na lekcji – podzielił się swoimi rozważaniami współautor książki Dariusz Rozwadowski, na co dzień nauczyciel szkolny.

– Musimy mieć w przyszłości ludzi z charakterami, którzy są zdolni do odpowiedzialnego czynu i wytrwałości w dobrym. „Odnaleźć Siebie” – siebie i osoba mają wspólny rdzeń. Wydaje mi się, że wartością wspólną tego, co udało się twórcom projektu, jest właśnie osadzenie pewnej propozycji edukacyjnej na bardzo gruntownie uwzględnionej antropologii. Antropologia chrześcijańska powinna stanowić w polskiej szkole fundament pod pracę kształceniową w przeróżnych dziedzinach – komentował Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra Czarnka.

Czym jest antykultura?

„Celem ideologii antykultury jest zabicie w ludziach zdolności do twórczej oraz pożytecznej pracy, która stanowi warunek konieczny funkcjonowania systemu kapitalistycznego, a szerzej – wydajnej gospodarki, gdzie każdy pracuje na swoje utrzymanie, a tym samym wolność. Oczekiwany rezultat musi doprowadzić do sytuacji, w której masy poddane antykulturowej obróbce nie będą miały innego wyboru niż poparcie sił nawołujących do rewolucji oraz stworzenia systemu powszechnej wolności, równości i dobrobytu – nowej wersji komunizmu. Jednak ustrój, w którym rzekomo nikt nie musiałby pracować, ponieważ wszystko byłoby za darmo, sprowadzałby się w gruncie rzeczy do przejmowania dóbr wypracowywanych przez innych ludzi. W efekcie beneficjentami byłyby wyłącznie pasożytnicze elity bazujące na wytworzonym mechanizmie systemowej kradzieży, kontroli społecznej oraz propagandzie. To właśnie jest istota antykultury!” – czytamy w opisie książki „Encyklopedia Antykultury”.
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zaginięcie 27-letniej Polki w Grecji. „Znaleziono ciało
 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe