Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano

Kolejny szczyt Inicjatywy Trójmorza (3SI) odbędzie się w najbliższą środę i czwartek 6–7 września. W Bukareszcie. Tym razem będzie to spotkanie szefów państw i rządów nie 12 lecz 13 krajów. Według półoficjalnych informacji do Inicjatywy Trójmorza przystąpi Grecja i tym samym do trzech mórz dołączy Morze Egejskie. Zamiast Trójmorza - Czteromorze.
Terminal LNG Revithoussa Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano
Terminal LNG Revithoussa / DESFA. Materiały prasowe

Wojna rosyjsko-ukraińska oraz napięcia na granicy z Białorusią nadają nowy sens geopolityczny Inicjatywie Trójmorza. Wymagają zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa także w ramach Inicjatywy. Początkowo 3SI [Three Seas Initiative ang. Inicjatywa Trójmorza - przyp. red.] uznała za podstawę głównie problemy gospodarcze i infrastrukturalne - w tym energetykę. W obecnej sytuacji ta platforma musi przyjąć, jako jeden z głównych celów, zapewnienie regionalnego bezpieczeństwa i stabilności. 

A region jest ogromny 29 proc. całego obszaru Unii Europejskiej i 25 proc. ludności UE. Dlatego z pewnością temat bezpieczeństwa militarnego i energetycznego będzie jednym z kluczowych podczas tegorocznego szczytu w Bukareszcie. Zawartym w haśle tegorocznego szczytu: "Razem jesteśmy silniejsi”. 

 

Rozszerzenie 3SI

Podczas szczytu w Bukareszcie najprawdopodobniej podjęta zostanie decyzja o przystąpieniu do 3SI Grecji. Decyzja będzie mieć bardzo istotne znaczenie geopolityczne z uwagi na toczącą się wojnę na Ukrainie. Rozszerzenie 3SI o Grecję zapowiedział na spotkaniu z dyplomatami pod koniec sierpnia 2023 r. gospodarz szczytu w Bukareszcie – prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Grecja dostała zaproszenie do 3SI już w 2015 r., ale ówczesny radykalnie lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa (Syriza) nie zdecydował się na to. Zresztą po zwycięstwie Syrizy Cipras pierwszą wizytę złożył w Moskwie. Co prawda - okazało się, że jego najważniejszym kontaktem zagranicznym była wizyta w Białym Domu u prezydenta Donalda Trumpa. Jednak zasadnicza reorientacja w polityce zagranicznej Grecji dokonała się po zwycięstwie wyborczym Nowej Demokracji w 2019 r. i objęcie stanowiska premiera przez Kiriakosa Micotakisa. Przełomowe znaczenie dla relacji Grecja-3SI miał udział greckiej prezydent Ekaterini Sakielaropulu w szczycie 3SI w Sofii w 2021 r. 
Ten kierunek kontynuuje centroprawicowy rząd Mitsotakisa, który po wyborach w maju br. mocno akcentuje geopolityczną konieczność realizacji wspólnych projektów z państwami 3SI w obszarach energetyki (rynek gazu) i infrastruktury (połączeń kolejowych i drogowych oraz bezpieczeństwa cyfrowego). O udział Grecji w Inicjatywie wielokrotnie upominali się wybitni politycy amerykańscy, zarówno republikanie jak i demokraci. A także think tanki jak Heritage Foundation, Atlantic Council, RAND. 

 

Uwaga - bezpieczeństwo energetyczne i nie tylko

Decyzja ta ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie ma istotne znaczenie geostrategiczne – z uwagi na rosnące korzystanie przez Stany Zjednoczone oraz NATO portu w Aleksandropolis oraz ważnego gospodarczo i militarnie szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który ma się kończyć w porcie w Salonikach. A także rozbudowanego szlaku kolejowego, z Grecji do Polski (Rzeszów) którym już obecnie przesyłane są duże transporty ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Znacznie szybciej niż drogą morską.

Jednym z trzech filarów 3SI jest bezpieczeństwo energetyczne. W następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, 3SI znajduje się na pierwszej linii frontu stojących przed Trójmorzem wyzwaniami energetycznymi w Europie. Na szczycie w Bukareszcie przywódcy ocenią postępy regionu i nakreślą kolejne kroki w stronę dywersyfikacji energetycznej. Tu również duże znaczenie będzie mieć Grecja z rurociągiem gazowym TAP (z azerskim błekitnym surowcem) oraz trzema pływającymi terminalami LNG ( czwarty z budowie). O przepustowości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie własne na gaz. 

 

Trójmorze. Kontekst

W czerwcu ubiegłego roku Ukraina uzyskała status partnera-uczestnika 3SI, stając się „partnerem uczestniczącym” w tej inicjatywie. Teraz Mołdawia, dzięki decyzji szczytu w Bukareszcie stanie się drugim krajem, który otrzyma ten status.   

Przypomnijmy, że 3SI zostało oficjalnie powołane do życia w 2015 roku przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i ówczesną prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarovic z wizją współpracy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Inicjatywa miała swój inauguracyjny szczyt w Dubrowniku w Chorwacji w 2016 r.
Obecne kraje członkowskie 3SI pod względem gospodarczym wnoszą do nominalnego PKB Unii Europejskiej 2,3 biliona euro, czyli jedną siódmą wspólnego PKB. Historyczne korzenie 3SI sięgają koncepcji międzywojennego Międzymorza, jednak w przeciwieństwie do tej koncepcji nie chodzi o rodzaj porozumienia politycznego Polski, Ukrainy i ew. Rumunii, lecz o cały region obejmujący dotychczas kraje pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Jest to rodzaj bardziej wszechstronnego porozumienia, obecnie terytorialnie rozszerzanego o nowe państwo członkowskie i o Morze Sródziemne. Porozumienia będącego odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i wojenne.  
 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano

Kolejny szczyt Inicjatywy Trójmorza (3SI) odbędzie się w najbliższą środę i czwartek 6–7 września. W Bukareszcie. Tym razem będzie to spotkanie szefów państw i rządów nie 12 lecz 13 krajów. Według półoficjalnych informacji do Inicjatywy Trójmorza przystąpi Grecja i tym samym do trzech mórz dołączy Morze Egejskie. Zamiast Trójmorza - Czteromorze.
Terminal LNG Revithoussa Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano
Terminal LNG Revithoussa / DESFA. Materiały prasowe

Wojna rosyjsko-ukraińska oraz napięcia na granicy z Białorusią nadają nowy sens geopolityczny Inicjatywie Trójmorza. Wymagają zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa także w ramach Inicjatywy. Początkowo 3SI [Three Seas Initiative ang. Inicjatywa Trójmorza - przyp. red.] uznała za podstawę głównie problemy gospodarcze i infrastrukturalne - w tym energetykę. W obecnej sytuacji ta platforma musi przyjąć, jako jeden z głównych celów, zapewnienie regionalnego bezpieczeństwa i stabilności. 

A region jest ogromny 29 proc. całego obszaru Unii Europejskiej i 25 proc. ludności UE. Dlatego z pewnością temat bezpieczeństwa militarnego i energetycznego będzie jednym z kluczowych podczas tegorocznego szczytu w Bukareszcie. Zawartym w haśle tegorocznego szczytu: "Razem jesteśmy silniejsi”. 

 

Rozszerzenie 3SI

Podczas szczytu w Bukareszcie najprawdopodobniej podjęta zostanie decyzja o przystąpieniu do 3SI Grecji. Decyzja będzie mieć bardzo istotne znaczenie geopolityczne z uwagi na toczącą się wojnę na Ukrainie. Rozszerzenie 3SI o Grecję zapowiedział na spotkaniu z dyplomatami pod koniec sierpnia 2023 r. gospodarz szczytu w Bukareszcie – prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Grecja dostała zaproszenie do 3SI już w 2015 r., ale ówczesny radykalnie lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa (Syriza) nie zdecydował się na to. Zresztą po zwycięstwie Syrizy Cipras pierwszą wizytę złożył w Moskwie. Co prawda - okazało się, że jego najważniejszym kontaktem zagranicznym była wizyta w Białym Domu u prezydenta Donalda Trumpa. Jednak zasadnicza reorientacja w polityce zagranicznej Grecji dokonała się po zwycięstwie wyborczym Nowej Demokracji w 2019 r. i objęcie stanowiska premiera przez Kiriakosa Micotakisa. Przełomowe znaczenie dla relacji Grecja-3SI miał udział greckiej prezydent Ekaterini Sakielaropulu w szczycie 3SI w Sofii w 2021 r. 
Ten kierunek kontynuuje centroprawicowy rząd Mitsotakisa, który po wyborach w maju br. mocno akcentuje geopolityczną konieczność realizacji wspólnych projektów z państwami 3SI w obszarach energetyki (rynek gazu) i infrastruktury (połączeń kolejowych i drogowych oraz bezpieczeństwa cyfrowego). O udział Grecji w Inicjatywie wielokrotnie upominali się wybitni politycy amerykańscy, zarówno republikanie jak i demokraci. A także think tanki jak Heritage Foundation, Atlantic Council, RAND. 

 

Uwaga - bezpieczeństwo energetyczne i nie tylko

Decyzja ta ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie ma istotne znaczenie geostrategiczne – z uwagi na rosnące korzystanie przez Stany Zjednoczone oraz NATO portu w Aleksandropolis oraz ważnego gospodarczo i militarnie szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który ma się kończyć w porcie w Salonikach. A także rozbudowanego szlaku kolejowego, z Grecji do Polski (Rzeszów) którym już obecnie przesyłane są duże transporty ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Znacznie szybciej niż drogą morską.

Jednym z trzech filarów 3SI jest bezpieczeństwo energetyczne. W następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, 3SI znajduje się na pierwszej linii frontu stojących przed Trójmorzem wyzwaniami energetycznymi w Europie. Na szczycie w Bukareszcie przywódcy ocenią postępy regionu i nakreślą kolejne kroki w stronę dywersyfikacji energetycznej. Tu również duże znaczenie będzie mieć Grecja z rurociągiem gazowym TAP (z azerskim błekitnym surowcem) oraz trzema pływającymi terminalami LNG ( czwarty z budowie). O przepustowości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie własne na gaz. 

 

Trójmorze. Kontekst

W czerwcu ubiegłego roku Ukraina uzyskała status partnera-uczestnika 3SI, stając się „partnerem uczestniczącym” w tej inicjatywie. Teraz Mołdawia, dzięki decyzji szczytu w Bukareszcie stanie się drugim krajem, który otrzyma ten status.   

Przypomnijmy, że 3SI zostało oficjalnie powołane do życia w 2015 roku przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i ówczesną prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarovic z wizją współpracy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Inicjatywa miała swój inauguracyjny szczyt w Dubrowniku w Chorwacji w 2016 r.
Obecne kraje członkowskie 3SI pod względem gospodarczym wnoszą do nominalnego PKB Unii Europejskiej 2,3 biliona euro, czyli jedną siódmą wspólnego PKB. Historyczne korzenie 3SI sięgają koncepcji międzywojennego Międzymorza, jednak w przeciwieństwie do tej koncepcji nie chodzi o rodzaj porozumienia politycznego Polski, Ukrainy i ew. Rumunii, lecz o cały region obejmujący dotychczas kraje pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Jest to rodzaj bardziej wszechstronnego porozumienia, obecnie terytorialnie rozszerzanego o nowe państwo członkowskie i o Morze Sródziemne. Porozumienia będącego odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i wojenne.  
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe