Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano

Kolejny szczyt Inicjatywy Trójmorza (3SI) odbędzie się w najbliższą środę i czwartek 6–7 września. W Bukareszcie. Tym razem będzie to spotkanie szefów państw i rządów nie 12 lecz 13 krajów. Według półoficjalnych informacji do Inicjatywy Trójmorza przystąpi Grecja i tym samym do trzech mórz dołączy Morze Egejskie. Zamiast Trójmorza - Czteromorze.
Terminal LNG Revithoussa Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano
Terminal LNG Revithoussa / DESFA. Materiały prasowe

Wojna rosyjsko-ukraińska oraz napięcia na granicy z Białorusią nadają nowy sens geopolityczny Inicjatywie Trójmorza. Wymagają zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa także w ramach Inicjatywy. Początkowo 3SI [Three Seas Initiative ang. Inicjatywa Trójmorza - przyp. red.] uznała za podstawę głównie problemy gospodarcze i infrastrukturalne - w tym energetykę. W obecnej sytuacji ta platforma musi przyjąć, jako jeden z głównych celów, zapewnienie regionalnego bezpieczeństwa i stabilności. 

A region jest ogromny 29 proc. całego obszaru Unii Europejskiej i 25 proc. ludności UE. Dlatego z pewnością temat bezpieczeństwa militarnego i energetycznego będzie jednym z kluczowych podczas tegorocznego szczytu w Bukareszcie. Zawartym w haśle tegorocznego szczytu: "Razem jesteśmy silniejsi”. 

 

Rozszerzenie 3SI

Podczas szczytu w Bukareszcie najprawdopodobniej podjęta zostanie decyzja o przystąpieniu do 3SI Grecji. Decyzja będzie mieć bardzo istotne znaczenie geopolityczne z uwagi na toczącą się wojnę na Ukrainie. Rozszerzenie 3SI o Grecję zapowiedział na spotkaniu z dyplomatami pod koniec sierpnia 2023 r. gospodarz szczytu w Bukareszcie – prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Grecja dostała zaproszenie do 3SI już w 2015 r., ale ówczesny radykalnie lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa (Syriza) nie zdecydował się na to. Zresztą po zwycięstwie Syrizy Cipras pierwszą wizytę złożył w Moskwie. Co prawda - okazało się, że jego najważniejszym kontaktem zagranicznym była wizyta w Białym Domu u prezydenta Donalda Trumpa. Jednak zasadnicza reorientacja w polityce zagranicznej Grecji dokonała się po zwycięstwie wyborczym Nowej Demokracji w 2019 r. i objęcie stanowiska premiera przez Kiriakosa Micotakisa. Przełomowe znaczenie dla relacji Grecja-3SI miał udział greckiej prezydent Ekaterini Sakielaropulu w szczycie 3SI w Sofii w 2021 r. 
Ten kierunek kontynuuje centroprawicowy rząd Mitsotakisa, który po wyborach w maju br. mocno akcentuje geopolityczną konieczność realizacji wspólnych projektów z państwami 3SI w obszarach energetyki (rynek gazu) i infrastruktury (połączeń kolejowych i drogowych oraz bezpieczeństwa cyfrowego). O udział Grecji w Inicjatywie wielokrotnie upominali się wybitni politycy amerykańscy, zarówno republikanie jak i demokraci. A także think tanki jak Heritage Foundation, Atlantic Council, RAND. 

 

Uwaga - bezpieczeństwo energetyczne i nie tylko

Decyzja ta ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie ma istotne znaczenie geostrategiczne – z uwagi na rosnące korzystanie przez Stany Zjednoczone oraz NATO portu w Aleksandropolis oraz ważnego gospodarczo i militarnie szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który ma się kończyć w porcie w Salonikach. A także rozbudowanego szlaku kolejowego, z Grecji do Polski (Rzeszów) którym już obecnie przesyłane są duże transporty ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Znacznie szybciej niż drogą morską.

Jednym z trzech filarów 3SI jest bezpieczeństwo energetyczne. W następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, 3SI znajduje się na pierwszej linii frontu stojących przed Trójmorzem wyzwaniami energetycznymi w Europie. Na szczycie w Bukareszcie przywódcy ocenią postępy regionu i nakreślą kolejne kroki w stronę dywersyfikacji energetycznej. Tu również duże znaczenie będzie mieć Grecja z rurociągiem gazowym TAP (z azerskim błekitnym surowcem) oraz trzema pływającymi terminalami LNG ( czwarty z budowie). O przepustowości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie własne na gaz. 

 

Trójmorze. Kontekst

W czerwcu ubiegłego roku Ukraina uzyskała status partnera-uczestnika 3SI, stając się „partnerem uczestniczącym” w tej inicjatywie. Teraz Mołdawia, dzięki decyzji szczytu w Bukareszcie stanie się drugim krajem, który otrzyma ten status.   

Przypomnijmy, że 3SI zostało oficjalnie powołane do życia w 2015 roku przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i ówczesną prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarovic z wizją współpracy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Inicjatywa miała swój inauguracyjny szczyt w Dubrowniku w Chorwacji w 2016 r.
Obecne kraje członkowskie 3SI pod względem gospodarczym wnoszą do nominalnego PKB Unii Europejskiej 2,3 biliona euro, czyli jedną siódmą wspólnego PKB. Historyczne korzenie 3SI sięgają koncepcji międzywojennego Międzymorza, jednak w przeciwieństwie do tej koncepcji nie chodzi o rodzaj porozumienia politycznego Polski, Ukrainy i ew. Rumunii, lecz o cały region obejmujący dotychczas kraje pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Jest to rodzaj bardziej wszechstronnego porozumienia, obecnie terytorialnie rozszerzanego o nowe państwo członkowskie i o Morze Sródziemne. Porozumienia będącego odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i wojenne.  
 


 

POLECANE
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej z ostatniej chwili
Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej

16-latka z Mławy (Mazowieckie) wyszła z domu wczesnym wieczorem w środę 23 kwietnia. Poinformowała rodzinę, że idzie do kolegi, który mieszka ulicę dalej. Od tej pory ślad po niej zaginął. Policja poinformowała o tragicznym końcu poszukiwań dziewczyny.

Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich polityka
Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich

Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że koszt tegorocznych wyborów prezydenckich ma wynieść około 550 mln złotych. To blisko o połowę więcej niż przy organizacji wyborów w 2020 r.

Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar fizycznej eliminacji Łukaszenki z ostatniej chwili
Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar "fizycznej eliminacji" Łukaszenki

Władze w Mińsku potwierdziły, że przetrzymywany w więzieniu od 2021 r. Juraś Ziankowicz, mający podwójne, białoruskie i amerykańskie obywatelstwo, został zwolniony na prośbę Waszyngtonu - poinformowała agencja AFP, cytując wypowiedź rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki.

Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję Wiadomości
Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję

- Umowa o zasobach mineralnych między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą jest sygnałem dla Rosji, że między celami narodów amerykańskiego i ukraińskiego nie ma zasadniczej różnicy – oświadczył w czwartek sekretarz skarbu USA Scott Bessent w wywiadzie dla Fox Business Network.

Grzybowe morderstwo. Trzy trupy po obiedzie z muchomorem Wiadomości
"Grzybowe morderstwo". Trzy trupy po obiedzie z muchomorem

W Australii rozpoczął się proces kobiety oskarżonej o zamordowanie trzech starszych osób. Sprawa budzi szczególne emocje nie tylko na antypodach ze względu przyczynę śmierci ofiar. Wszyscy troje zmarli po obiedzie, jaki zaserwowała im oskarżona. Kobieta nie przyznaje się do winy.

Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze Wiadomości
Po bezśnieżnej zimie kleszcze są groźniejsze

Wiosna to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Spacerując po lesie czy parku, trzeba uważać. Kleszcze przenoszą choroby, które mogą skutkować groźnymi powikłaniami. Przypadków zachorowań jest coraz więcej.

Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad z ostatniej chwili
Alert! Nadchodzi załamanie pogody: zobacz, gdzie będą silne burze i grad

Po słonecznym czwartku w piątek nastąpi załamanie pogody. IMGW przestrzega przed "niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi, mogącymi powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". 

REKLAMA

Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano

Kolejny szczyt Inicjatywy Trójmorza (3SI) odbędzie się w najbliższą środę i czwartek 6–7 września. W Bukareszcie. Tym razem będzie to spotkanie szefów państw i rządów nie 12 lecz 13 krajów. Według półoficjalnych informacji do Inicjatywy Trójmorza przystąpi Grecja i tym samym do trzech mórz dołączy Morze Egejskie. Zamiast Trójmorza - Czteromorze.
Terminal LNG Revithoussa Grecja wchodzi do Trójmorza. Wniesie potężne wiano
Terminal LNG Revithoussa / DESFA. Materiały prasowe

Wojna rosyjsko-ukraińska oraz napięcia na granicy z Białorusią nadają nowy sens geopolityczny Inicjatywie Trójmorza. Wymagają zacieśnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa także w ramach Inicjatywy. Początkowo 3SI [Three Seas Initiative ang. Inicjatywa Trójmorza - przyp. red.] uznała za podstawę głównie problemy gospodarcze i infrastrukturalne - w tym energetykę. W obecnej sytuacji ta platforma musi przyjąć, jako jeden z głównych celów, zapewnienie regionalnego bezpieczeństwa i stabilności. 

A region jest ogromny 29 proc. całego obszaru Unii Europejskiej i 25 proc. ludności UE. Dlatego z pewnością temat bezpieczeństwa militarnego i energetycznego będzie jednym z kluczowych podczas tegorocznego szczytu w Bukareszcie. Zawartym w haśle tegorocznego szczytu: "Razem jesteśmy silniejsi”. 

 

Rozszerzenie 3SI

Podczas szczytu w Bukareszcie najprawdopodobniej podjęta zostanie decyzja o przystąpieniu do 3SI Grecji. Decyzja będzie mieć bardzo istotne znaczenie geopolityczne z uwagi na toczącą się wojnę na Ukrainie. Rozszerzenie 3SI o Grecję zapowiedział na spotkaniu z dyplomatami pod koniec sierpnia 2023 r. gospodarz szczytu w Bukareszcie – prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Grecja dostała zaproszenie do 3SI już w 2015 r., ale ówczesny radykalnie lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa (Syriza) nie zdecydował się na to. Zresztą po zwycięstwie Syrizy Cipras pierwszą wizytę złożył w Moskwie. Co prawda - okazało się, że jego najważniejszym kontaktem zagranicznym była wizyta w Białym Domu u prezydenta Donalda Trumpa. Jednak zasadnicza reorientacja w polityce zagranicznej Grecji dokonała się po zwycięstwie wyborczym Nowej Demokracji w 2019 r. i objęcie stanowiska premiera przez Kiriakosa Micotakisa. Przełomowe znaczenie dla relacji Grecja-3SI miał udział greckiej prezydent Ekaterini Sakielaropulu w szczycie 3SI w Sofii w 2021 r. 
Ten kierunek kontynuuje centroprawicowy rząd Mitsotakisa, który po wyborach w maju br. mocno akcentuje geopolityczną konieczność realizacji wspólnych projektów z państwami 3SI w obszarach energetyki (rynek gazu) i infrastruktury (połączeń kolejowych i drogowych oraz bezpieczeństwa cyfrowego). O udział Grecji w Inicjatywie wielokrotnie upominali się wybitni politycy amerykańscy, zarówno republikanie jak i demokraci. A także think tanki jak Heritage Foundation, Atlantic Council, RAND. 

 

Uwaga - bezpieczeństwo energetyczne i nie tylko

Decyzja ta ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie ma istotne znaczenie geostrategiczne – z uwagi na rosnące korzystanie przez Stany Zjednoczone oraz NATO portu w Aleksandropolis oraz ważnego gospodarczo i militarnie szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, który ma się kończyć w porcie w Salonikach. A także rozbudowanego szlaku kolejowego, z Grecji do Polski (Rzeszów) którym już obecnie przesyłane są duże transporty ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. Znacznie szybciej niż drogą morską.

Jednym z trzech filarów 3SI jest bezpieczeństwo energetyczne. W następstwie inwazji Rosji na Ukrainę, 3SI znajduje się na pierwszej linii frontu stojących przed Trójmorzem wyzwaniami energetycznymi w Europie. Na szczycie w Bukareszcie przywódcy ocenią postępy regionu i nakreślą kolejne kroki w stronę dywersyfikacji energetycznej. Tu również duże znaczenie będzie mieć Grecja z rurociągiem gazowym TAP (z azerskim błekitnym surowcem) oraz trzema pływającymi terminalami LNG ( czwarty z budowie). O przepustowości znacznie przekraczającej zapotrzebowanie własne na gaz. 

 

Trójmorze. Kontekst

W czerwcu ubiegłego roku Ukraina uzyskała status partnera-uczestnika 3SI, stając się „partnerem uczestniczącym” w tej inicjatywie. Teraz Mołdawia, dzięki decyzji szczytu w Bukareszcie stanie się drugim krajem, który otrzyma ten status.   

Przypomnijmy, że 3SI zostało oficjalnie powołane do życia w 2015 roku przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i ówczesną prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarovic z wizją współpracy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Inicjatywa miała swój inauguracyjny szczyt w Dubrowniku w Chorwacji w 2016 r.
Obecne kraje członkowskie 3SI pod względem gospodarczym wnoszą do nominalnego PKB Unii Europejskiej 2,3 biliona euro, czyli jedną siódmą wspólnego PKB. Historyczne korzenie 3SI sięgają koncepcji międzywojennego Międzymorza, jednak w przeciwieństwie do tej koncepcji nie chodzi o rodzaj porozumienia politycznego Polski, Ukrainy i ew. Rumunii, lecz o cały region obejmujący dotychczas kraje pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Jest to rodzaj bardziej wszechstronnego porozumienia, obecnie terytorialnie rozszerzanego o nowe państwo członkowskie i o Morze Sródziemne. Porozumienia będącego odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i wojenne.  
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe