Macron: "Polsko-węgierskie weto ws. paktu migracyjnego nie będzie skutkować zablokowaniem porozumienia"

Przy stole wyrazili swój sprzeciw ci, który wyrazili go już na szczeblu ministerialnym, ale nie jest możliwe blokowanie decyzji, która zostanie podjęta większością kwalifikowaną
– powiedział Macron na konferencji prasowej po szczycie Unii Europejskiej w Grenadzie.
Sprzeciw Polski i Węgier
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w piątek, że opowiada się za bezpieczeństwem Polski i jej obywateli, dlatego oficjalnie odrzuca cały paragraf konkluzji szczytu UE dotyczący migracji.
Jestem premierem Rzeczypospolitej Polskiej. Odpowiadam za bezpieczeństwo Polski i jej obywateli. Dlatego jako odpowiedzialny polityk oficjalnie ODRZUCAM cały paragraf konkluzji szczytu dotyczący migracji. Polska jest i pozostanie bezpieczna pod rządami Prawa i Sprawiedliwości!
- napisał szef rządu na Facebooku.
W środę w Brukseli, na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw. Wstrzymały się od głosu Słowacja, Czechy i Austria. Chodzi o tzw. rozporządzenie kryzysowe.
Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. W środę podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbywała się również debata pt. "Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji".