„GW” twierdzi, że zna przyczyny dymisji generałów. „Polityczny sabotaż”

Nasze źródło ze Sztabu Generalnego: „w niedzielę Błaszczak mianował nowego naczelnego dowódcę generała Kukułę” :)
O to ponoć poszło
– twierdzi dziennikarz „Gazety Wyborczej” Paweł Wroński.
Jeśli źródło z SG mówi prawdę (przyjmijmy, że tak), to rezygnacja generałów nastąpiła z powodów personalnych. W takim razie, wziąwszy pod uwagę termin tuż przed wyborami i nową wojnę w Izraelu, wygląda to jak polityczny sabotaż, nawet jeśli mieli wystarczające powody.
Trzeba dodać, że (a) nie minister, tylko prezydent, (b) nie mianuje, tylko wyznacza kandydata do mianowania w przypadku wojny, (c) w czasie pokoju struktura nominacja nie zmienia personaliów. Rozumiem, że red. Paweł Wroński użył skrótu myślowego; wyjaśniam dla porządku.
(…) data dymisji jest niepokojąca. Nawet jeśli generał/owie mają dobre powody, powinni byli poczekać tydzień czy dwa. Wykorzystanie tej informacji do siania zamętu przed wyborami przewidziałby dwulatek
– komentuje prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel.
Czytaj również: BBN: Pilna narada z udziałem prezydenta, premiera i przedstawicieli rządu
Dymisja generałów. Kontekst
Dziennik „Rzeczpospolita” poinformował we wtorek rano, że najważniejsi dowódcy polskiej armii – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski – podali się do dymisji. Wnioski o dymisję obydwu dowódców trafiły w poniedziałek wieczorem na biurko prezydenta.
Przyczyną złożenia rezygnacji przez generałów miał być ich narastający konflikt z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.
Jest oficjalne potwierdzenie dymisji gen. Andrzejczaka
– Potwierdzam, że gen. Rajmund Andrzejczak zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego – poinformowała PAP we wtorek rzecznik Sztabu Generalnego płk. Joanna Klejszmit. Podkreśliła, że gen. Andrzejczak, jak każdy żołnierz, ma prawo do rezygnacji ze stanowiska służbowego bez podania powodu takiej decyzji.
Gen. Rajmund Andrzejczak pełni funkcję szefa Sztabu Generalnego WP od 2018 roku; wtedy też postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy został wskazany jako osoba przewidziana do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, wyznaczanego na czas wojny. Wcześniej dowodził m.in. 16. Dywizją Zmechanizowaną. Brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie.
Jest oficjalne potwierdzenie dymisji gen. Piotrowskiego
Jak podaje „Rzeczpospolita”, oficjalnie potwierdzono również rezygnację Dowódcy Operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego.
Złożenie dymisji potwierdził ppłk. Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego. Dodał jednak, że nie będzie komentował tej sytuacji.