Mentzen po spotkaniu Konfederacji z prezydentem: Zaskakująco przyjemne
W środę po godz. 16 zakończyła się ostatnia tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. Politycy Konfederacji - Krzysztof Bosak, Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Włodzimierz Skalik i Przemysław Wipler opuścili Pałac Prezydencki.
„Zaskakująco przyjemne” spotkanie
– Rozmawialiśmy o sytuacji zarówno krajowej, jak i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy, że - zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami - nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Mentzen. – Naszym interesem jest realizowanie naszego programu, w związku z tym będziemy popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne, sprzeciwiać się wszystkim ustawom, które będziemy uznawać za szkodliwe, niezależnie od tego, kto te ustawy będzie proponował – poinformował.
Dodał, że podczas konsultacji wymienili się z prezydentem "spostrzeżeniami dotyczącymi polskiego bezpieczeństwa: energetycznego, żywieniowego, militarnego oraz relacji polski z Unią Europejską".
Mentzen opublikował także wpis na platformie X (dawniej Twitter). „Zaskakująco przyjemne i momentami zabawne spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą” – napisał.
Zaskakująco przyjemne i momentami zabawne spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą :) pic.twitter.com/r1HTWUMIcW
— Sławomir Mentzen (@SlawomirMentzen) October 25, 2023
CZYTAJ TAKŻE: Kluczowy współpracownik Jarosława Kaczyńskiego miał podać się do dymisji
– Podczas spotkania odpowiadaliśmy na pytania prezydenta związane z formowaniem się koalicji. Szczegółowo były analizowane najrozmaitsze warianty koalicji - zarówno z innymi siłami politycznymi, jak i z nami – relacjonował Krzysztof Bosak.
– My pytaliśmy prezydenta o jego ocenę sytuacji, w jakiej jest państwo polskie: o kondycję polskiej obronności, stan uzbrojenia, przekazywanie polskiego uzbrojenia na Ukrainę, relacje z władzami państwa ukraińskiego, stosunek do konfliktu bliskowschodniego, o kwestie traktatu pandemicznego, a także o kwestie zabezpieczenia i gwarancji własności, życia ludzkiego w państwie polskim oraz polskiej suwerenności, a także o ewentualną nowelizację traktatów unijnych – dodał.
Mentzen poinformował, że "Konfederacja dostała zaproszenie ze strony prezydenta do dalszego kontaktu", z którego, jak zapewnił, z "pewnością będą korzystać przez tę kadencję Sejmu, dopóki Andrzej Duda jest prezydentem, aby dbać o realizację programu Konfederacji".
Wyniki wyborów parlamentarnych
We wtorek i w środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie, na konsultacje. Spotkania odbywały się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.
W ubiegłym tygodniu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Jak podano, w wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, Koalicja Obywatelska 157, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, zaś Konfederacja 18.
Oznacza to, że mimo uzyskania najwyższego wyniku partia Jarosława Kaczyńskiego ma o 37 mandatów mniej niż wynosi bezwględna większość. Bezwzględną większość w Sejmie będą mieć za to KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica, które dysponują 248 mandatami w parlamencie i zapowiedziały utworzenie koalicji.
CZYTAJ TAKŻE: Tusk: Jestem sceptyczny wobec wielu propozycji zmian unijnych traktatów