Powołano Kolegium Suwerenności i Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową

Instytut Ordo Iuris oraz Collegium Intermarium powołują Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową, jako niezależny ośrodek, łączący wysiłki przedstawicieli wielu dziedzin akademickich z profesjonalizmem ekspertów posiadających doświadczenie administracyjne i rządowe.
Orzeł bielik. Ilustracja poglądowa Powołano Kolegium Suwerenności i Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową
Orzeł bielik. Ilustracja poglądowa / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Arturo de Frias Marques

Zadaniem Centrum jest zapewnienie stabilnego eksperckiego zaplecza dla wszystkich ruchów suwerennościowych powoływanych licznie w tych dniach w Polsce. Centrum nawiązuje ścisłą współpracę z najszerszym środowiskiem obywatelskim, skupionym w organizacjach społecznych oraz ruchach, dla których indywidualnego i zespołowego współdziałania powołane zostało Kolegium Suwerenności.

„Ojczyzna w niebezpieczeństwie!” – narodowa historia uczy, że ten okrzyk słyszy każde pokolenie Polaków. Wśród minionych pokoleń były te, które w odpowiedzi zrywały się do boju i te, które zbagatelizowały ostrzeżenie. Narodowe zrywy wolnościowe odnosiły sukces, gdy łączyły siłę powszechnego ruchu społecznego z silnym zapleczem eksperckim. Środowisko Instytutu Ordo Iuris rozwija od dekady niezależne struktury eksperckie oraz cieszy się wsparciem tysięcy polskich rodzin, oczekujących od nas zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla suwerennościowych ruchów społecznych. Oddanie suwerenności przekreśliłoby wszelkie nadzieje na obronę życia, rodziny, wolności i narodowego dziedzictwa. Dlatego powołanie jak i systematyczny rozwój Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową jest koniecznością i naszym obowiązkiem

– wskazuje Prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

Czytaj również: Jacek Saryusz-Wolski: W nowym projekcie Traktatów UE wystarczy zmowa 4 dużych państw

Jest szansa na kontynuację budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu nawet po zmianie rządu?

 

Suwerenność

Polska wkracza w czas szczególnych, dziejowych sporów o suwerenność. Towarzyszy im narastająca akceptacja dla naruszeń elementarnych zasad demokracji i rządów prawa oraz napięcie pomiędzy tożsamością europejską a przywiązaniem do tożsamości narodowej. Od rezultatu tego przesilenia zależeć będą dekady dalszego rozwoju Polski jako zaplecza niemieckiego projektu globalnego lub jako samodzielnego, polskiego ośrodka polityki regionalnej.

Zapowiadane przez zwycięskie formacje polityczne niekonstytucyjne zmiany ustrojowe, dokonywane pod protekcją międzynarodowych organizacji w ramach „sprawiedliwości okresu przejściowego”, rosnące ryzyko zrzeczenia się samostanowienia narodowego w ramach zmian traktatowych Unii Europejskiej, krytyczne zmiany w priorytetach gospodarki krajowej i polityki obronnej – podważają same fundamenty państwowości i są wymierzone wprost w naczelne zasady Konstytucji Rzeczypospolitej.

 

Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową

Naszą odpowiedzią jest powołanie, przez Instytut Ordo Iuris oraz Collegium Intermarium, Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową jako korpusu wojsk prawnych i zespołu dywizji analitycznych, dających odpór siłom wewnętrznym i zewnętrznym nastającym na Ojczyznę. Centrum staje się recenzentem działań rządowych oraz ośrodkiem krytycznej analizy planów reform Unii Europejskiej. Tak, jak atak na narodową suwerenność dotyczy wszystkich obszarów naszego życia, tak też w ramach Centrum rozwijać będziemy ośrodki badawcze i interwencyjne, odnoszące się do konkretnych aspektów polityki państwa i zagadnienia suwerenności:

 • Polityka Bezpieczeństwa i Obrona Narodowa,
 • Suwerenność Państw Narodowych w Unii Europejskiej,
 • Ład Konstytucyjny i Wymiar Sprawiedliwości,
 • Kultura i Dziedzictwo Narodowe,
 • Nauka i Edukacja,
 • Patriotyzm Gospodarczy i Rozwój Strategiczny,
 • Ochrona Zdrowia,
 • Przestrzeń Medialna.

Projekt taki jak niezależne Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową nie może istnieć bez wsparcia szerokiej społeczności, na którą składać się będą indywidualni obywatele i organizacje społeczne, ruchy członkowskie, przedsiębiorcy upatrujący realnej wartości w patriotyzmie gospodarczym i suwerennej polityce gospodarczej oraz rozwojowej.

 

Kolegium Suwerenności

Dlatego równolegle z Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową powołujemy Kolegium Suwerenności, zapraszając wszystkich Polaków do włączenia się w to przedsięwzięcie i przyjęcia roli ambasadorów suwerenności na poziomie narodowym i lokalnym, w swoich rodzinach, środowiskach pracy i nauki.

Drugim warunkiem sukcesu jest stanowcze odżegnanie się tej inicjatywy od działalności partyjnej i prób bezpośredniego oddziaływania na scenę polskiej polityki partyjnej. Rolą niezależnego ośrodka jest stałe inspirowanie mechanizmów demokratycznej kontroli i nadzoru nad władzami publicznymi, poprzez publikowanie badań i analiz, upowszechnianie wiedzy i informacji o strategicznych konsekwencjach ustępowania z pozycji suwerennościowych, formacji obywatelskiej oraz kształtowania postaw liderów opinii. Żadne z tych zadań nie może zostać skutecznie zrealizowane w perspektywie kadencyjnej, a stabilizacja polskiej sceny politycznej wymaga, by każde ugrupowanie patriotyczne mogło odwoływać się do badań, dokumentów programowych oraz ekspertów niezależnego ośrodka.

W tym sensie Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową, będące wspólnym dziełem ekspertów oraz społeczności wspierającej jego misję, jest oczywistym zapleczem badawczym każdego środowiska politycznego, pragnącego umacniać suwerenność narodową oraz w ten sposób służyć dobru wspólnemu, najwyższej zasadzie Konstytucji Rzeczypospolitej.

 

Narodowy ruch suwerennościowy

Rękojmią profesjonalizmu i powodzenia tego projektu jest Instytut Ordo Iuris, który ma potencjał, by skupić wokół siebie ekspertów i profesjonalistów oraz całą społeczność rodaków, gotowych podjąć dzieło profesjonalnej kontrofensywy w obronie suwerenności. 10 lat naszych doświadczeń przygotowało nas na ten dzień i pozwala z ufnością patrzeć w przyszłość tego wielkiego projektu. Korzystając z zapewnionej przez społeczność Ordo Iuris finansowej niezależności od państwa, sięgając do licznych doświadczeń tysięcy precedensowych postępowań sądowych przed sądami krajowymi i międzynarodowymi trybunałami, czerpiąc z historii zaangażowania w prace instytucji europejskich, międzynarodowych organizacji i agend Organizacji Narodów Zjednoczonych – wiemy, że zadanie to doprowadzimy do szczęśliwego końca.

Narodowy ruch suwerennościowy potrzebuje, niezależnego od politycznej koniunktury zaplecza analitycznego, programowego i kadrowego, które nie wpisuje się w bieżące partyjne zmagania. Jesteśmy potrzebni dziesiątkom ogłaszanych w tych dniach inicjatyw społecznych i obywatelskich, pozbawionych często analitycznego i profesjonalnego zaplecza, ale dających wyraz słusznej i głęboko patriotycznej trosce o byt i niepodległość Ojczyzny. Wraz nimi chcemy stanąć w obronie wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej.

Kierujemy przy tym zaproszenie do podjęcia współpracy do każdego, kto pragnie swoim wysiłkiem, wsparciem merytorycznym lub ofiarnością popierać misję niezależnej, badawczej i interwencyjnej, służby na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej.

 

„Pro libertate Poloniae!”

Naszym obowiązkiem jako prawników, naukowców, praktyków, działaczy społecznych i obywateli, jest stanąć w obronie Ojczyzny. Opór wobec historycznego zagrożenia naszej niepodległości i suwerenności musi połączyć Polaków ponad wszelkimi podziałami. Wspólnym mianownikiem tego działania jest umiłowanie Polski, a mottem „Pro libertate Poloniae!” – „Za wolność Polski!”.

Już trwają prace analityczne Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową. Przed końcem roku Centrum zaprezentuje pierwsze raporty oraz zaproponuje strategię działania wobec nieuchronnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski projektu 267 poprawek do traktatów UE. Każdy narodowy, suwerennościowy ruch społeczny już w najbliższych dniach będzie mógł otrzymać wsparcie naszych doświadczonych ekspertów. Sukces tego przedsięwzięcia zależny jest od zaangażowania setek ekspertów oraz tysięcy obywateli w strukturę Kolegium Suwerenności.

Dołącz do Kolegium Suwerenności, aby wesprzeć powstanie głównego eksperckiego ośrodka obrony narodowej suwerenności: kolegiumsuwerennosci.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Axios: W Luizjanie będzie obowiązek wywieszania Dekalogu w szkołach i college’ach z ostatniej chwili
Axios: W Luizjanie będzie obowiązek wywieszania Dekalogu w szkołach i college’ach

Luizjana, na południu USA, będzie pierwszym stanem, w którym wejdzie w życie obowiązek wywieszania dziesięciu przykazań we wszystkich szkołach i college'ach otrzymujących publiczne pieniądze - podaje w środę portal Axios.

Trybunał Stanu dla szefa NBP. Prezes PiS mówi wprost z ostatniej chwili
Trybunał Stanu dla szefa NBP. Prezes PiS mówi wprost

– W moim przekonaniu nie chodzi o spektakl. W wypadku Narodowego Banku Polskiego chodzi o złotówkę – oświadczył na antenie Telewizji Republika szef PiS Jarosław Kaczyński, zapytany o skierowanie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego.

Iga Świątek pokonała Naomi Osakę i awansowała do trzeciej rundy Roland Garros z ostatniej chwili
Iga Świątek pokonała Naomi Osakę i awansowała do trzeciej rundy Roland Garros

Iga Świątek wygrała z Japonką Naomi Osaką 7:6 (7-1), 1:6, 7:5 w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju French Open. Prowadząca w światowym rankingu polska tenisistka walczy o trzeci z rzędu i czwarty w karierze triumf w Paryżu.

Samuel Pereira: Kto z krzyżem wojuje… Wiadomości
Samuel Pereira: Kto z krzyżem wojuje…

W najnowszym sondażu zaufania (badanie IBRiS dla Onetu) szok i niedowierzanie! Wśród polityków znajdujących się w rankingu Rafał Trzaskowski zanotował największy spadek – o 7,7 punktów procentowych. To jego najgorszy wynik od czerwca ubiegłego roku. Już nawet sprzyjające uśmiechniętej koalicji media, takie jak Onet, wskazują, że „tak duży spadek zaufania prawdopodobnie ma związek z kontrowersyjną decyzją prezydenta Warszawy o usuwaniu krzyży z miejskich urzędów”.

Sąd odrzucił skargę TVP na uchwałę KRRiT z ostatniej chwili
Sąd odrzucił skargę TVP na uchwałę KRRiT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że TVP w likwidacji nie może skarżyć uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przesuwającej wypłatę pieniędzy z abonamentu.

Witold Gadowski wspiera akcję referendalną Solidarności w sprawie Zielonego Ładu z ostatniej chwili
Witold Gadowski wspiera akcję referendalną Solidarności w sprawie Zielonego Ładu

Witold Gadowski w swoim najnowszym wideoblogu wsparł akcję referendalną Solidarności dotyczącą Zielonego Ładu.

Kaczyński: Panie Tusk, proszę przeprosić z ostatniej chwili
Kaczyński: Panie Tusk, proszę przeprosić

– Ja wzywam stąd, z tego miejsca, z zamku z Nidzicy, zamku nidzickiego, żeby przeprosił. Panie Tusk, proszę przeprosić, proszę przeprosić strażników, żołnierzy, ich rodziny, ich dzieci, bo te też były prześladowane w szkołach właśnie z tego powodu, że ich rodzice wykonują obowiązek wobec ojczyzny – mówił w środę w Nidzicy szef PiS Jarosław Kaczyński.

Hiszpania wzywa kraje arabskie. Chodzi o Izrael z ostatniej chwili
Hiszpania wzywa kraje arabskie. Chodzi o Izrael

Rząd Hiszpanii wezwał w środę kraje arabskie i muzułmańskie do uznania państwa Izrael. Apel ma związek z uznaniem dzień wcześniej przez hiszpańskie władze niepodległego państwa palestyńskiego.

Niemcy nie odpuszczają swoim rolnikom Wiadomości
Niemcy nie odpuszczają swoim rolnikom

Protesty niemieckich rolników, które zawierały także krytykę Zielono Ładu, ale kierowały się głównie przeciw krajowym decyzjom, zaczęły się w drugiej połowie grudnia 2023 roku. W szczytowym momencie protestów, w styczniu rolnicy oraz firmy transportowe, które dołączyły do nich, demonstrowały przed Bramą Brandenburską w Berlinie z udziałem ponad 800 pojazdów rolniczych z całych Niemiec. Około 8000 osób demonstrowało w Berlinie. W następujących tygodniach blokowano regularnie przejazd na najważniejszych niemieckich autostradach.

Politico: „Skrajna” prawica wygrywa wśród młodych Europejczyków z ostatniej chwili
Politico: „Skrajna” prawica wygrywa wśród młodych Europejczyków

„Skrajnie prawicowe” partie zyskują na popularności w całej Europie – a młodzi wyborcy to kupują – twierdzi serwis Politico.

REKLAMA

Powołano Kolegium Suwerenności i Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową

Instytut Ordo Iuris oraz Collegium Intermarium powołują Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową, jako niezależny ośrodek, łączący wysiłki przedstawicieli wielu dziedzin akademickich z profesjonalizmem ekspertów posiadających doświadczenie administracyjne i rządowe.
Orzeł bielik. Ilustracja poglądowa Powołano Kolegium Suwerenności i Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową
Orzeł bielik. Ilustracja poglądowa / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Arturo de Frias Marques

Zadaniem Centrum jest zapewnienie stabilnego eksperckiego zaplecza dla wszystkich ruchów suwerennościowych powoływanych licznie w tych dniach w Polsce. Centrum nawiązuje ścisłą współpracę z najszerszym środowiskiem obywatelskim, skupionym w organizacjach społecznych oraz ruchach, dla których indywidualnego i zespołowego współdziałania powołane zostało Kolegium Suwerenności.

„Ojczyzna w niebezpieczeństwie!” – narodowa historia uczy, że ten okrzyk słyszy każde pokolenie Polaków. Wśród minionych pokoleń były te, które w odpowiedzi zrywały się do boju i te, które zbagatelizowały ostrzeżenie. Narodowe zrywy wolnościowe odnosiły sukces, gdy łączyły siłę powszechnego ruchu społecznego z silnym zapleczem eksperckim. Środowisko Instytutu Ordo Iuris rozwija od dekady niezależne struktury eksperckie oraz cieszy się wsparciem tysięcy polskich rodzin, oczekujących od nas zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla suwerennościowych ruchów społecznych. Oddanie suwerenności przekreśliłoby wszelkie nadzieje na obronę życia, rodziny, wolności i narodowego dziedzictwa. Dlatego powołanie jak i systematyczny rozwój Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową jest koniecznością i naszym obowiązkiem

– wskazuje Prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

Czytaj również: Jacek Saryusz-Wolski: W nowym projekcie Traktatów UE wystarczy zmowa 4 dużych państw

Jest szansa na kontynuację budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu nawet po zmianie rządu?

 

Suwerenność

Polska wkracza w czas szczególnych, dziejowych sporów o suwerenność. Towarzyszy im narastająca akceptacja dla naruszeń elementarnych zasad demokracji i rządów prawa oraz napięcie pomiędzy tożsamością europejską a przywiązaniem do tożsamości narodowej. Od rezultatu tego przesilenia zależeć będą dekady dalszego rozwoju Polski jako zaplecza niemieckiego projektu globalnego lub jako samodzielnego, polskiego ośrodka polityki regionalnej.

Zapowiadane przez zwycięskie formacje polityczne niekonstytucyjne zmiany ustrojowe, dokonywane pod protekcją międzynarodowych organizacji w ramach „sprawiedliwości okresu przejściowego”, rosnące ryzyko zrzeczenia się samostanowienia narodowego w ramach zmian traktatowych Unii Europejskiej, krytyczne zmiany w priorytetach gospodarki krajowej i polityki obronnej – podważają same fundamenty państwowości i są wymierzone wprost w naczelne zasady Konstytucji Rzeczypospolitej.

 

Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową

Naszą odpowiedzią jest powołanie, przez Instytut Ordo Iuris oraz Collegium Intermarium, Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową jako korpusu wojsk prawnych i zespołu dywizji analitycznych, dających odpór siłom wewnętrznym i zewnętrznym nastającym na Ojczyznę. Centrum staje się recenzentem działań rządowych oraz ośrodkiem krytycznej analizy planów reform Unii Europejskiej. Tak, jak atak na narodową suwerenność dotyczy wszystkich obszarów naszego życia, tak też w ramach Centrum rozwijać będziemy ośrodki badawcze i interwencyjne, odnoszące się do konkretnych aspektów polityki państwa i zagadnienia suwerenności:

 • Polityka Bezpieczeństwa i Obrona Narodowa,
 • Suwerenność Państw Narodowych w Unii Europejskiej,
 • Ład Konstytucyjny i Wymiar Sprawiedliwości,
 • Kultura i Dziedzictwo Narodowe,
 • Nauka i Edukacja,
 • Patriotyzm Gospodarczy i Rozwój Strategiczny,
 • Ochrona Zdrowia,
 • Przestrzeń Medialna.

Projekt taki jak niezależne Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową nie może istnieć bez wsparcia szerokiej społeczności, na którą składać się będą indywidualni obywatele i organizacje społeczne, ruchy członkowskie, przedsiębiorcy upatrujący realnej wartości w patriotyzmie gospodarczym i suwerennej polityce gospodarczej oraz rozwojowej.

 

Kolegium Suwerenności

Dlatego równolegle z Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową powołujemy Kolegium Suwerenności, zapraszając wszystkich Polaków do włączenia się w to przedsięwzięcie i przyjęcia roli ambasadorów suwerenności na poziomie narodowym i lokalnym, w swoich rodzinach, środowiskach pracy i nauki.

Drugim warunkiem sukcesu jest stanowcze odżegnanie się tej inicjatywy od działalności partyjnej i prób bezpośredniego oddziaływania na scenę polskiej polityki partyjnej. Rolą niezależnego ośrodka jest stałe inspirowanie mechanizmów demokratycznej kontroli i nadzoru nad władzami publicznymi, poprzez publikowanie badań i analiz, upowszechnianie wiedzy i informacji o strategicznych konsekwencjach ustępowania z pozycji suwerennościowych, formacji obywatelskiej oraz kształtowania postaw liderów opinii. Żadne z tych zadań nie może zostać skutecznie zrealizowane w perspektywie kadencyjnej, a stabilizacja polskiej sceny politycznej wymaga, by każde ugrupowanie patriotyczne mogło odwoływać się do badań, dokumentów programowych oraz ekspertów niezależnego ośrodka.

W tym sensie Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową, będące wspólnym dziełem ekspertów oraz społeczności wspierającej jego misję, jest oczywistym zapleczem badawczym każdego środowiska politycznego, pragnącego umacniać suwerenność narodową oraz w ten sposób służyć dobru wspólnemu, najwyższej zasadzie Konstytucji Rzeczypospolitej.

 

Narodowy ruch suwerennościowy

Rękojmią profesjonalizmu i powodzenia tego projektu jest Instytut Ordo Iuris, który ma potencjał, by skupić wokół siebie ekspertów i profesjonalistów oraz całą społeczność rodaków, gotowych podjąć dzieło profesjonalnej kontrofensywy w obronie suwerenności. 10 lat naszych doświadczeń przygotowało nas na ten dzień i pozwala z ufnością patrzeć w przyszłość tego wielkiego projektu. Korzystając z zapewnionej przez społeczność Ordo Iuris finansowej niezależności od państwa, sięgając do licznych doświadczeń tysięcy precedensowych postępowań sądowych przed sądami krajowymi i międzynarodowymi trybunałami, czerpiąc z historii zaangażowania w prace instytucji europejskich, międzynarodowych organizacji i agend Organizacji Narodów Zjednoczonych – wiemy, że zadanie to doprowadzimy do szczęśliwego końca.

Narodowy ruch suwerennościowy potrzebuje, niezależnego od politycznej koniunktury zaplecza analitycznego, programowego i kadrowego, które nie wpisuje się w bieżące partyjne zmagania. Jesteśmy potrzebni dziesiątkom ogłaszanych w tych dniach inicjatyw społecznych i obywatelskich, pozbawionych często analitycznego i profesjonalnego zaplecza, ale dających wyraz słusznej i głęboko patriotycznej trosce o byt i niepodległość Ojczyzny. Wraz nimi chcemy stanąć w obronie wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej.

Kierujemy przy tym zaproszenie do podjęcia współpracy do każdego, kto pragnie swoim wysiłkiem, wsparciem merytorycznym lub ofiarnością popierać misję niezależnej, badawczej i interwencyjnej, służby na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej.

 

„Pro libertate Poloniae!”

Naszym obowiązkiem jako prawników, naukowców, praktyków, działaczy społecznych i obywateli, jest stanąć w obronie Ojczyzny. Opór wobec historycznego zagrożenia naszej niepodległości i suwerenności musi połączyć Polaków ponad wszelkimi podziałami. Wspólnym mianownikiem tego działania jest umiłowanie Polski, a mottem „Pro libertate Poloniae!” – „Za wolność Polski!”.

Już trwają prace analityczne Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową. Przed końcem roku Centrum zaprezentuje pierwsze raporty oraz zaproponuje strategię działania wobec nieuchronnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski projektu 267 poprawek do traktatów UE. Każdy narodowy, suwerennościowy ruch społeczny już w najbliższych dniach będzie mógł otrzymać wsparcie naszych doświadczonych ekspertów. Sukces tego przedsięwzięcia zależny jest od zaangażowania setek ekspertów oraz tysięcy obywateli w strukturę Kolegium Suwerenności.

Dołącz do Kolegium Suwerenności, aby wesprzeć powstanie głównego eksperckiego ośrodka obrony narodowej suwerenności: kolegiumsuwerennosci.plOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe