Powołano Kolegium Suwerenności i Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową

Instytut Ordo Iuris oraz Collegium Intermarium powołują Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową, jako niezależny ośrodek, łączący wysiłki przedstawicieli wielu dziedzin akademickich z profesjonalizmem ekspertów posiadających doświadczenie administracyjne i rządowe.
Orzeł bielik. Ilustracja poglądowa Powołano Kolegium Suwerenności i Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową
Orzeł bielik. Ilustracja poglądowa / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Arturo de Frias Marques

Zadaniem Centrum jest zapewnienie stabilnego eksperckiego zaplecza dla wszystkich ruchów suwerennościowych powoływanych licznie w tych dniach w Polsce. Centrum nawiązuje ścisłą współpracę z najszerszym środowiskiem obywatelskim, skupionym w organizacjach społecznych oraz ruchach, dla których indywidualnego i zespołowego współdziałania powołane zostało Kolegium Suwerenności.

„Ojczyzna w niebezpieczeństwie!” – narodowa historia uczy, że ten okrzyk słyszy każde pokolenie Polaków. Wśród minionych pokoleń były te, które w odpowiedzi zrywały się do boju i te, które zbagatelizowały ostrzeżenie. Narodowe zrywy wolnościowe odnosiły sukces, gdy łączyły siłę powszechnego ruchu społecznego z silnym zapleczem eksperckim. Środowisko Instytutu Ordo Iuris rozwija od dekady niezależne struktury eksperckie oraz cieszy się wsparciem tysięcy polskich rodzin, oczekujących od nas zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla suwerennościowych ruchów społecznych. Oddanie suwerenności przekreśliłoby wszelkie nadzieje na obronę życia, rodziny, wolności i narodowego dziedzictwa. Dlatego powołanie jak i systematyczny rozwój Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową jest koniecznością i naszym obowiązkiem

– wskazuje Prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

Czytaj również: Jacek Saryusz-Wolski: W nowym projekcie Traktatów UE wystarczy zmowa 4 dużych państw

Jest szansa na kontynuację budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu nawet po zmianie rządu?

 

Suwerenność

Polska wkracza w czas szczególnych, dziejowych sporów o suwerenność. Towarzyszy im narastająca akceptacja dla naruszeń elementarnych zasad demokracji i rządów prawa oraz napięcie pomiędzy tożsamością europejską a przywiązaniem do tożsamości narodowej. Od rezultatu tego przesilenia zależeć będą dekady dalszego rozwoju Polski jako zaplecza niemieckiego projektu globalnego lub jako samodzielnego, polskiego ośrodka polityki regionalnej.

Zapowiadane przez zwycięskie formacje polityczne niekonstytucyjne zmiany ustrojowe, dokonywane pod protekcją międzynarodowych organizacji w ramach „sprawiedliwości okresu przejściowego”, rosnące ryzyko zrzeczenia się samostanowienia narodowego w ramach zmian traktatowych Unii Europejskiej, krytyczne zmiany w priorytetach gospodarki krajowej i polityki obronnej – podważają same fundamenty państwowości i są wymierzone wprost w naczelne zasady Konstytucji Rzeczypospolitej.

 

Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową

Naszą odpowiedzią jest powołanie, przez Instytut Ordo Iuris oraz Collegium Intermarium, Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową jako korpusu wojsk prawnych i zespołu dywizji analitycznych, dających odpór siłom wewnętrznym i zewnętrznym nastającym na Ojczyznę. Centrum staje się recenzentem działań rządowych oraz ośrodkiem krytycznej analizy planów reform Unii Europejskiej. Tak, jak atak na narodową suwerenność dotyczy wszystkich obszarów naszego życia, tak też w ramach Centrum rozwijać będziemy ośrodki badawcze i interwencyjne, odnoszące się do konkretnych aspektów polityki państwa i zagadnienia suwerenności:

 • Polityka Bezpieczeństwa i Obrona Narodowa,
 • Suwerenność Państw Narodowych w Unii Europejskiej,
 • Ład Konstytucyjny i Wymiar Sprawiedliwości,
 • Kultura i Dziedzictwo Narodowe,
 • Nauka i Edukacja,
 • Patriotyzm Gospodarczy i Rozwój Strategiczny,
 • Ochrona Zdrowia,
 • Przestrzeń Medialna.

Projekt taki jak niezależne Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową nie może istnieć bez wsparcia szerokiej społeczności, na którą składać się będą indywidualni obywatele i organizacje społeczne, ruchy członkowskie, przedsiębiorcy upatrujący realnej wartości w patriotyzmie gospodarczym i suwerennej polityce gospodarczej oraz rozwojowej.

 

Kolegium Suwerenności

Dlatego równolegle z Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową powołujemy Kolegium Suwerenności, zapraszając wszystkich Polaków do włączenia się w to przedsięwzięcie i przyjęcia roli ambasadorów suwerenności na poziomie narodowym i lokalnym, w swoich rodzinach, środowiskach pracy i nauki.

Drugim warunkiem sukcesu jest stanowcze odżegnanie się tej inicjatywy od działalności partyjnej i prób bezpośredniego oddziaływania na scenę polskiej polityki partyjnej. Rolą niezależnego ośrodka jest stałe inspirowanie mechanizmów demokratycznej kontroli i nadzoru nad władzami publicznymi, poprzez publikowanie badań i analiz, upowszechnianie wiedzy i informacji o strategicznych konsekwencjach ustępowania z pozycji suwerennościowych, formacji obywatelskiej oraz kształtowania postaw liderów opinii. Żadne z tych zadań nie może zostać skutecznie zrealizowane w perspektywie kadencyjnej, a stabilizacja polskiej sceny politycznej wymaga, by każde ugrupowanie patriotyczne mogło odwoływać się do badań, dokumentów programowych oraz ekspertów niezależnego ośrodka.

W tym sensie Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową, będące wspólnym dziełem ekspertów oraz społeczności wspierającej jego misję, jest oczywistym zapleczem badawczym każdego środowiska politycznego, pragnącego umacniać suwerenność narodową oraz w ten sposób służyć dobru wspólnemu, najwyższej zasadzie Konstytucji Rzeczypospolitej.

 

Narodowy ruch suwerennościowy

Rękojmią profesjonalizmu i powodzenia tego projektu jest Instytut Ordo Iuris, który ma potencjał, by skupić wokół siebie ekspertów i profesjonalistów oraz całą społeczność rodaków, gotowych podjąć dzieło profesjonalnej kontrofensywy w obronie suwerenności. 10 lat naszych doświadczeń przygotowało nas na ten dzień i pozwala z ufnością patrzeć w przyszłość tego wielkiego projektu. Korzystając z zapewnionej przez społeczność Ordo Iuris finansowej niezależności od państwa, sięgając do licznych doświadczeń tysięcy precedensowych postępowań sądowych przed sądami krajowymi i międzynarodowymi trybunałami, czerpiąc z historii zaangażowania w prace instytucji europejskich, międzynarodowych organizacji i agend Organizacji Narodów Zjednoczonych – wiemy, że zadanie to doprowadzimy do szczęśliwego końca.

Narodowy ruch suwerennościowy potrzebuje, niezależnego od politycznej koniunktury zaplecza analitycznego, programowego i kadrowego, które nie wpisuje się w bieżące partyjne zmagania. Jesteśmy potrzebni dziesiątkom ogłaszanych w tych dniach inicjatyw społecznych i obywatelskich, pozbawionych często analitycznego i profesjonalnego zaplecza, ale dających wyraz słusznej i głęboko patriotycznej trosce o byt i niepodległość Ojczyzny. Wraz nimi chcemy stanąć w obronie wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej.

Kierujemy przy tym zaproszenie do podjęcia współpracy do każdego, kto pragnie swoim wysiłkiem, wsparciem merytorycznym lub ofiarnością popierać misję niezależnej, badawczej i interwencyjnej, służby na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej.

 

„Pro libertate Poloniae!”

Naszym obowiązkiem jako prawników, naukowców, praktyków, działaczy społecznych i obywateli, jest stanąć w obronie Ojczyzny. Opór wobec historycznego zagrożenia naszej niepodległości i suwerenności musi połączyć Polaków ponad wszelkimi podziałami. Wspólnym mianownikiem tego działania jest umiłowanie Polski, a mottem „Pro libertate Poloniae!” – „Za wolność Polski!”.

Już trwają prace analityczne Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową. Przed końcem roku Centrum zaprezentuje pierwsze raporty oraz zaproponuje strategię działania wobec nieuchronnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski projektu 267 poprawek do traktatów UE. Każdy narodowy, suwerennościowy ruch społeczny już w najbliższych dniach będzie mógł otrzymać wsparcie naszych doświadczonych ekspertów. Sukces tego przedsięwzięcia zależny jest od zaangażowania setek ekspertów oraz tysięcy obywateli w strukturę Kolegium Suwerenności.

Dołącz do Kolegium Suwerenności, aby wesprzeć powstanie głównego eksperckiego ośrodka obrony narodowej suwerenności: kolegiumsuwerennosci.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska z ostatniej chwili
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska

Donald Tusk został ogłoszony przez europejską wersję POLITICO, której współwłaścicielem jest Axel Springer, "najpotężniejszą osobą w Europie".

Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar

W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar oraz z górniczą społecznością - napisał prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie, w którym zginęły cztery osoby, a dwie zostały ranne.

Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian z ostatniej chwili
Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian

"Jeśli Komisja Europejska otrzyma nowe kompetencje, to następnie będzie mogła powoływać się na wyniki takich, czy innych „sondaży”, by uzasadnić wprowadzenie nowych podatków" - alarmuje w mediach społecznościowych europoseł PiS Beata Szydło, komentując opublikowany we wtorek sondaż Europejskiego Banku Inwestycyjnego ws. podatku dochodowego.

Gwiazdor Królowych życia nie żyje z ostatniej chwili
Gwiazdor "Królowych życia" nie żyje

Nie żyje gwiazdor "Królowych życia" TTV Gabriel Seweryn.

Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm z ostatniej chwili
Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm

Niemiecki serwis "Deutsche Welle" informuje o potężnych kłopotach gospodarczych Niemiec związanych ze słabą koniunkturą. Problemy mają odczuwać przede wszystkim niemieckie firmy, także te duże; eksperci mówią o fali bankructw.

Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu z ostatniej chwili
Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu

Po wtorkowym wypadku w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie dotąd potwierdzono zgon jednej osoby; z trzema górnikami, którzy pozostają w miejscu zdarzenia nie ma kontaktu - przekazała wieczorem spółka Tauron Wydobycie, do której należy kopalnia.

„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana” z ostatniej chwili
„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana”

Wygląda na to, że Donald Tusk nic, a nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana - ocenił rzecznik PiS Rafał Bochenek odnosząc się do wypowiedzi lidera PO o tym, że PiS nawet w takiej sprawie jak protest kierowców naraża na szwank fundamentalne interesy Polski z Ukrainą, Rosją i Europą.

Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA] z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA]

Cztery osoby zginęły wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu w kopalni Sobieski w Jaworznie (Śląskie) - poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędy Górniczego w Katowicach. Wypadek nastąpił podczas płukania rurociągu podsadzkowego.

Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę z ostatniej chwili
"Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ" nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę

"Stanowczo sprzeciwiamy się organizacji spotkania z mgr. Łukaszem Sakowskim na 7. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach" – pisze w mediach społecznościowych "Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ".

Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO z ostatniej chwili
Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO

Na spotkaniu szefów MSZ sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w Brukseli.

REKLAMA

Powołano Kolegium Suwerenności i Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową

Instytut Ordo Iuris oraz Collegium Intermarium powołują Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową, jako niezależny ośrodek, łączący wysiłki przedstawicieli wielu dziedzin akademickich z profesjonalizmem ekspertów posiadających doświadczenie administracyjne i rządowe.
Orzeł bielik. Ilustracja poglądowa Powołano Kolegium Suwerenności i Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową
Orzeł bielik. Ilustracja poglądowa / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Arturo de Frias Marques

Zadaniem Centrum jest zapewnienie stabilnego eksperckiego zaplecza dla wszystkich ruchów suwerennościowych powoływanych licznie w tych dniach w Polsce. Centrum nawiązuje ścisłą współpracę z najszerszym środowiskiem obywatelskim, skupionym w organizacjach społecznych oraz ruchach, dla których indywidualnego i zespołowego współdziałania powołane zostało Kolegium Suwerenności.

„Ojczyzna w niebezpieczeństwie!” – narodowa historia uczy, że ten okrzyk słyszy każde pokolenie Polaków. Wśród minionych pokoleń były te, które w odpowiedzi zrywały się do boju i te, które zbagatelizowały ostrzeżenie. Narodowe zrywy wolnościowe odnosiły sukces, gdy łączyły siłę powszechnego ruchu społecznego z silnym zapleczem eksperckim. Środowisko Instytutu Ordo Iuris rozwija od dekady niezależne struktury eksperckie oraz cieszy się wsparciem tysięcy polskich rodzin, oczekujących od nas zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla suwerennościowych ruchów społecznych. Oddanie suwerenności przekreśliłoby wszelkie nadzieje na obronę życia, rodziny, wolności i narodowego dziedzictwa. Dlatego powołanie jak i systematyczny rozwój Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową jest koniecznością i naszym obowiązkiem

– wskazuje Prezes Instytutu Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski.

Czytaj również: Jacek Saryusz-Wolski: W nowym projekcie Traktatów UE wystarczy zmowa 4 dużych państw

Jest szansa na kontynuację budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu nawet po zmianie rządu?

 

Suwerenność

Polska wkracza w czas szczególnych, dziejowych sporów o suwerenność. Towarzyszy im narastająca akceptacja dla naruszeń elementarnych zasad demokracji i rządów prawa oraz napięcie pomiędzy tożsamością europejską a przywiązaniem do tożsamości narodowej. Od rezultatu tego przesilenia zależeć będą dekady dalszego rozwoju Polski jako zaplecza niemieckiego projektu globalnego lub jako samodzielnego, polskiego ośrodka polityki regionalnej.

Zapowiadane przez zwycięskie formacje polityczne niekonstytucyjne zmiany ustrojowe, dokonywane pod protekcją międzynarodowych organizacji w ramach „sprawiedliwości okresu przejściowego”, rosnące ryzyko zrzeczenia się samostanowienia narodowego w ramach zmian traktatowych Unii Europejskiej, krytyczne zmiany w priorytetach gospodarki krajowej i polityki obronnej – podważają same fundamenty państwowości i są wymierzone wprost w naczelne zasady Konstytucji Rzeczypospolitej.

 

Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową

Naszą odpowiedzią jest powołanie, przez Instytut Ordo Iuris oraz Collegium Intermarium, Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową jako korpusu wojsk prawnych i zespołu dywizji analitycznych, dających odpór siłom wewnętrznym i zewnętrznym nastającym na Ojczyznę. Centrum staje się recenzentem działań rządowych oraz ośrodkiem krytycznej analizy planów reform Unii Europejskiej. Tak, jak atak na narodową suwerenność dotyczy wszystkich obszarów naszego życia, tak też w ramach Centrum rozwijać będziemy ośrodki badawcze i interwencyjne, odnoszące się do konkretnych aspektów polityki państwa i zagadnienia suwerenności:

 • Polityka Bezpieczeństwa i Obrona Narodowa,
 • Suwerenność Państw Narodowych w Unii Europejskiej,
 • Ład Konstytucyjny i Wymiar Sprawiedliwości,
 • Kultura i Dziedzictwo Narodowe,
 • Nauka i Edukacja,
 • Patriotyzm Gospodarczy i Rozwój Strategiczny,
 • Ochrona Zdrowia,
 • Przestrzeń Medialna.

Projekt taki jak niezależne Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową nie może istnieć bez wsparcia szerokiej społeczności, na którą składać się będą indywidualni obywatele i organizacje społeczne, ruchy członkowskie, przedsiębiorcy upatrujący realnej wartości w patriotyzmie gospodarczym i suwerennej polityce gospodarczej oraz rozwojowej.

 

Kolegium Suwerenności

Dlatego równolegle z Centrum Badań nad Suwerenną Polityką Narodową powołujemy Kolegium Suwerenności, zapraszając wszystkich Polaków do włączenia się w to przedsięwzięcie i przyjęcia roli ambasadorów suwerenności na poziomie narodowym i lokalnym, w swoich rodzinach, środowiskach pracy i nauki.

Drugim warunkiem sukcesu jest stanowcze odżegnanie się tej inicjatywy od działalności partyjnej i prób bezpośredniego oddziaływania na scenę polskiej polityki partyjnej. Rolą niezależnego ośrodka jest stałe inspirowanie mechanizmów demokratycznej kontroli i nadzoru nad władzami publicznymi, poprzez publikowanie badań i analiz, upowszechnianie wiedzy i informacji o strategicznych konsekwencjach ustępowania z pozycji suwerennościowych, formacji obywatelskiej oraz kształtowania postaw liderów opinii. Żadne z tych zadań nie może zostać skutecznie zrealizowane w perspektywie kadencyjnej, a stabilizacja polskiej sceny politycznej wymaga, by każde ugrupowanie patriotyczne mogło odwoływać się do badań, dokumentów programowych oraz ekspertów niezależnego ośrodka.

W tym sensie Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową, będące wspólnym dziełem ekspertów oraz społeczności wspierającej jego misję, jest oczywistym zapleczem badawczym każdego środowiska politycznego, pragnącego umacniać suwerenność narodową oraz w ten sposób służyć dobru wspólnemu, najwyższej zasadzie Konstytucji Rzeczypospolitej.

 

Narodowy ruch suwerennościowy

Rękojmią profesjonalizmu i powodzenia tego projektu jest Instytut Ordo Iuris, który ma potencjał, by skupić wokół siebie ekspertów i profesjonalistów oraz całą społeczność rodaków, gotowych podjąć dzieło profesjonalnej kontrofensywy w obronie suwerenności. 10 lat naszych doświadczeń przygotowało nas na ten dzień i pozwala z ufnością patrzeć w przyszłość tego wielkiego projektu. Korzystając z zapewnionej przez społeczność Ordo Iuris finansowej niezależności od państwa, sięgając do licznych doświadczeń tysięcy precedensowych postępowań sądowych przed sądami krajowymi i międzynarodowymi trybunałami, czerpiąc z historii zaangażowania w prace instytucji europejskich, międzynarodowych organizacji i agend Organizacji Narodów Zjednoczonych – wiemy, że zadanie to doprowadzimy do szczęśliwego końca.

Narodowy ruch suwerennościowy potrzebuje, niezależnego od politycznej koniunktury zaplecza analitycznego, programowego i kadrowego, które nie wpisuje się w bieżące partyjne zmagania. Jesteśmy potrzebni dziesiątkom ogłaszanych w tych dniach inicjatyw społecznych i obywatelskich, pozbawionych często analitycznego i profesjonalnego zaplecza, ale dających wyraz słusznej i głęboko patriotycznej trosce o byt i niepodległość Ojczyzny. Wraz nimi chcemy stanąć w obronie wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej.

Kierujemy przy tym zaproszenie do podjęcia współpracy do każdego, kto pragnie swoim wysiłkiem, wsparciem merytorycznym lub ofiarnością popierać misję niezależnej, badawczej i interwencyjnej, służby na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej.

 

„Pro libertate Poloniae!”

Naszym obowiązkiem jako prawników, naukowców, praktyków, działaczy społecznych i obywateli, jest stanąć w obronie Ojczyzny. Opór wobec historycznego zagrożenia naszej niepodległości i suwerenności musi połączyć Polaków ponad wszelkimi podziałami. Wspólnym mianownikiem tego działania jest umiłowanie Polski, a mottem „Pro libertate Poloniae!” – „Za wolność Polski!”.

Już trwają prace analityczne Centrum Badań Strategicznych nad Suwerenną Polityką Narodową. Przed końcem roku Centrum zaprezentuje pierwsze raporty oraz zaproponuje strategię działania wobec nieuchronnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski projektu 267 poprawek do traktatów UE. Każdy narodowy, suwerennościowy ruch społeczny już w najbliższych dniach będzie mógł otrzymać wsparcie naszych doświadczonych ekspertów. Sukces tego przedsięwzięcia zależny jest od zaangażowania setek ekspertów oraz tysięcy obywateli w strukturę Kolegium Suwerenności.

Dołącz do Kolegium Suwerenności, aby wesprzeć powstanie głównego eksperckiego ośrodka obrony narodowej suwerenności: kolegiumsuwerennosci.plOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe