Według danych danych OECD Polska absolutnym liderem wzrostu gospodarczego

„Polska, Kostaryka oraz Stany Zjednoczone odnotowały najsilniejszy wzrost PKB w III kwartale 2023 r.” – zwraca uwagę Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jest to odpowiednio wzrost o 1,4 proc., 1,3 proc. i 1,2 proc.
Among #OECD countries for which data is available, 🇵🇱Poland, 🇨🇷Costa Rica and 🇺🇸the US recorded the strongest GDP growth (1.4%, 1.3% & 1.2% respectively) in Q3 2023, while GDP contracted the most in 🇮🇪Ireland (-1.8%).
— OECD Statistics (@OECD_Stat) November 21, 2023
Find and compare your country ⤵️
🔗 https://t.co/2nPPqtMrWX pic.twitter.com/DVC3QzPZtr
Ekonomiści PIE o polskiej gospodarce
W podobnym tonie pisał niedawno także Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), który zwrócił uwagę, że polska gospodarka bardzo dobrze prezentuje się na tle innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Tempo wzrostu PKB Unii jest niskie (0,1 proc. r/r), a w strefie euro nadal znajduje się w trajektorii spadkowej. W ocenie analityków PIE sytuacja poprawi się w kolejnych kwartałach. Dzięki spadkowi inflacji dochody ludności rosną, co sprzyja odbiciu konsumpcji.
CZYTAJ TAKŻE: Mentzen ogłosił, że nie spotka się z Morawieckim. A Bosak się spotka
Dane Eurostatu wskazują na słabe wyniki sprzedaży detalicznej. Wolumen zakupów w krajach UE spada od prawie roku. Największe osłabienie obserwujemy w: Belgii (-8,4 proc.), Niemczech (-4,3 proc.) oraz Francji (-2,7 proc.). Badania koniunktury OECD wskazują jednak na bardziej optymistyczne oczekiwania konsumentów dotyczące sytuacji gospodarczej. Konsumpcja będzie motorem odbicia gospodarczego w najbliższych miesiącach – stwierdzono w publikacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
„Mimo słabego popytu zagranicznego, Polska gospodarka prezentuje się nieźle na tle krajów UE. GUS wskazuje, że sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 1,4 proc. w skali roku. To zmiana trendu po spadkach w I i II kwartale kolejno o 4,5 proc. i 7,3 proc. Dane Eurostatu wskazują na dobrą kondycję sektora usługowego. Mimo to aktywność w przemyśle nadal spada po wyłączeniu efektów kalendarzowych. Produkcja w przetwórstwie przemysłowym kurczy się nieprzerwanie od lutego bieżącego roku, co częściowo jest efektem słabej koniunktury na rynkach zagranicznych” – podkreślili ekonomiści PIE.
CZYTAJ TAKŻE: Przedstawiciel Polski przy NATO dementuje dla Tysol.pl fake newsa Politico ws. rzekomego poparcia Marka Ruttego