[nasz wywiad] A.Kminikowska [Różaniec do granic]: To będzie Wielka Modlitwa Różańcowa na granicach Polski

"Nie ma w życiu problemu, którego nie można rozwiązać za pomocą różańca" - mówiła siostra Łucja z Fatimy. Te słowa bardzo mocno do serca wzięli sobie organizatorzy wydarzenia "Różaniec Do Granic", którzy podjęli się przygotowania niezwykłej akcji ewangelizacyjnej. 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej, cała Polska zostanie otoczona modlitwą - dosłownie. Z Agnieszką Kminikowską, jedną z organizatorek wydarzenia, rozmawiał Robert Wąsik.
 [nasz wywiad] A.Kminikowska [Różaniec do granic]: To będzie Wielka Modlitwa Różańcowa na granicach Polski
/ rozaniecdogranic.pl
RW: Przybliżmy samą inicjatywę "Różańca Do Granic". Na czym to wydarzenie polega?
A.K: Cel jest taki, aby całą Polskę otoczyć modlitwą różańcową. Dosłownie otoczyć. Żeby wokół całej Polski, na całej długości granicy stanęli ludzie z różańcami i modlili się: nie tylko za Polskę, ale i cały świat.

Dlaczego właśnie modlitwa różańcowa?
Każda modlitwa jest ważna, natomiast Matka Boża we wszystkich uznanych przez Kościół objawieniach prosiła właśnie o różaniec. Zarówno w Fatimie 100 lat temu, jak i bardzo wyraźnie w Gietrzwałdzie na ziemiach Polski, gdzie objawienia miały miejsce 140 lat temu. Prosiła bardzo dokładnie: odmawiajcie codziennie różaniec. Wskazała go, jako ratunek dla świata. Tak naprawdę Maryja przy każdej okazji mówi: pokutujcie i odmawiajcie różaniec. Staramy się odpowiadać na to wezwanie: w ubiegłym roku fundacja "Solo Dios Basta" zorganizowała "Wielką Pokutę" na Jasnej Górze. Teraz jest "Różaniec Do Granic". Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku mamy obchody okrągłej rocznicy objawień Maryjnych - w Gietrzwałdzie 140 lat, a w Fatimie setna rocznica, to właśnie chwytamy za różańce.

Jak od strony logistycznej będzie to wyglądało? Co kilka kilometrów na granicy powstanie punkt modlitewny?
Pierwszym krokiem było wyznaczenie tzw. kościołów stacyjnych. To parafie, które są najbliżej granic w każdej diecezji. Warto zaznaczyć, że wszystkie diecezje włączyły się w to wydarzenie. W wybranych świątyniach 7 października odbędzie się msza święta, a później specjalne nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu. Po tym nabożeństwie i eucharystii, wyjdziemy na granicę do modlitwy. Strefy modlitwy będą średnio co kilometr. Wiadomo, że nie wszędzie się da, także z powodów naturalnych uwarunkowań - nie brakuje przecież miejsc nieprzejezdnych, np. w górach. Dlatego koordynatorzy diecezjalni mają pewną dowolność w wyznaczaniu tych punktów. Nam zależy, żeby było to bezpieczne i łatwo dostępne miejsce. Gdzieś będzie co 2 km, a gdzie indziej co kilkaset metrów. Np. w Trójmieście na plaży planujemy stać jeden przy drugim, bo tutaj nie ma sensu dzielić się na jakieś grupki, skoro możemy razem stanąć na plaży i modlić się wzdłuż linii brzegowej. 

Ile osób weźmie udział w wydarzeniu?
Naprawdę trudno to oszacować. Samych kościołów stacyjnych jest 320. My mówimy, że potrzeba około miliona osób, żebyśmy mogli zamknąć to modlitewne koło wokół Polski i żeby można było nazwać ten dzień ogólnopolskim zrywem modlitewnym. To jest dzieło Kościoła, dlatego głęboko wierzymy, że to nie my zapraszamy, ale sam Duch Święty. Gdy organizowaliśmy "Wielką Pokutę" na Jasnej Górze, spodziewaliśmy się około 50 tysięcy uczestników, a przyjechało 150 tysięcy. Nie chcemy więc ograniczać Pana Boga
w Jego zamiarach. Wierzymy, że wszystko zależy od działania Ducha Świętego i otwartości ludzi na Jego wezwanie. 

Co należy zrobić, aby wziąć udział w wydarzeniu? 
Mamy zapisy na stronie rozaniecdogranic.pl. W zakładce "mapa" znajdziemy lokalizację kościołów stacyjnych i można tam dokonać zapisu do wybranego kościoła stacyjnego. Natomiast chcę mocno podkreślić, że zapisy nie są konieczne. Rejestracja na stronie pomaga nam w przygotowaniach na przyjęcie pielgrzymów, ale Różaniec Do Granic to modlitwa otwarta na każdego. W ubiegłym tygodniu mieliśmy zarejestrowanych 50 tysięcy chętnych. 

O co będziecie prosić w modlitwie?
O pokój, bezpieczeństwo i błogosławieństwo dla Polski i dla świata. Modlimy się nie tylko za nasz kraj, ale za cały świat. Są miejsca, w których będą z nami nasi sąsiedzi - np. w Cieszynie w modlitwę włączą się także Słowacy i Czesi. Inicjatywa ma jednoczyć i w tym kluczu to organizujemy i rozumiemy. Narody, które z nami graniczą, również zapraszamy do modlitwy.

Czy możemy spodziewać się informacji o "Różańcu Do Granic" w naszych parafiach?
25 sierpnia projekt przedstawiono na Jasnej Górze na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Zapadła tam decyzja o wystosowaniu komunikatu o wydarzeniu do wszystkich parafii w Polsce. Został on już wysłany przez Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, będzie czytany w diecezjach i parafiach 24 września. Ogromnie cieszymy się ze wsparcia i zaufania, jakim obdarzyli nas księża biskupi. 

Dziękuję za rozmowę. 

 

POLECANE
W wyścigu zbrojeń z Chinami Wlk. Brytania stawia na flotę balonów szpiegowskich Wiadomości
W wyścigu zbrojeń z Chinami Wlk. Brytania stawia na flotę balonów szpiegowskich

Wielka Brytania wkracza w nową erę wywiadu – rozwija flotę nowoczesnych balonów szpiegowskich, zdolnych do pokonywania tysięcy kilometrów i operowania na wysokości nawet 26 km. Jak donosi „The Telegraph”, prototypy testowano na początku roku w Dakocie Południowej, a ich zasięg pozwala na lot z Londynu do Timbuktu.

Ulewy nad Polską. Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego

Ze względu na podtopienie ulicy Sikorskiego w Głuchołazach zamknięty został wjazd na most tymczasowy w ciągu drogi krajowej nr 40 - powiedział PAP Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

Czarna seria wypadków na Śląsku. Wśród ofiar kobieta w ciąży i jej dziecko Wiadomości
Czarna seria wypadków na Śląsku. Wśród ofiar kobieta w ciąży i jej dziecko

Katowickie drogi stały się w sobotę 26 lipca miejscem tragicznych wydarzeń – w trzech poważnych wypadkach życie straciły cztery osoby. Wśród ofiar była kobieta w zaawansowanej ciąży, a mimo natychmiastowej pomocy i wysiłków lekarzy, nie udało się uratować także jej dziecka – poinformowała policja.

Trzaskowski: W tym roku Campus Polska Przyszłości się nie odbędzie z ostatniej chwili
Trzaskowski: W tym roku Campus Polska Przyszłości się nie odbędzie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w niedzielę, że Campus Polska Przyszłości w 2025 r. się nie odbędzie.

Niepokojące informacje z Głuchołaz. Ulice znowu zalane, most zamknięty z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z Głuchołaz. Ulice znowu zalane, most zamknięty

Most tymczasowy w Głuchołazach został zamknięty, w sieci krążą nagrania z zalanych ulic. - Tak państwo „zabezpieczyło” miasto niecały rok po powodzi - pisze na platformie X europoseł Michał Dworczyk.

Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia pilne
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia

Tysiące uchodźców, którym przyznano już ochronę międzynarodową w Grecji, przyjechało w 2025 r. do Niemiec, gdzie ponownie składało wnioski o azyl - informuje grupa medialna Funke, powołując się na dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Deportacje do Grecji napotykają na zdecydowany opór ze strony Aten.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim z ostatniej chwili
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę zamkniętych jest 11 kąpielisk w północnej Polsce. Takie dane opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. Średnia temperatura wody w Bałtyku wynosi ok. 20 st. C.

Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej tylko u nas
Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej

Ledwo człowiek na chwilę wakacyjnie odwróci wzrok, zajmie się czymś pożytecznym, a już nasi urzędnicy, w swej niezmordowanej trosce o nasze dobro, wymyślą coś nowego.

Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki z ostatniej chwili
Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki

Podczas drugiej połowy spotkania Lechii Gdańsk z Lechem Poznań, zakończonego wynikiem 3:4, doszło do niecodziennego incydentu. W 66. minucie meczu na murawę wbiegł aktywista związany z ruchem "Ostatnie Pokolenie". Mężczyzna próbował przypiąć się do słupka jednej z bramek.

Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem Wiadomości
Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem

W 2024 roku aż 40 proc. osób podejrzanych o przemoc w niemieckich szkołach nie miało obywatelstwa Niemiec. Co istotne, osoby pochodzenia zagranicznego, które posiadają niemieckie paszporty – w tym również z podwójnym obywatelstwem – zostały zaklasyfikowane wyłącznie jako Niemcy. Informacje te zostały ujawnione w odpowiedzi na interpelację posła Alternatywy dla Niemiec (AfD), Martina Hessa.

REKLAMA

[nasz wywiad] A.Kminikowska [Różaniec do granic]: To będzie Wielka Modlitwa Różańcowa na granicach Polski

"Nie ma w życiu problemu, którego nie można rozwiązać za pomocą różańca" - mówiła siostra Łucja z Fatimy. Te słowa bardzo mocno do serca wzięli sobie organizatorzy wydarzenia "Różaniec Do Granic", którzy podjęli się przygotowania niezwykłej akcji ewangelizacyjnej. 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej, cała Polska zostanie otoczona modlitwą - dosłownie. Z Agnieszką Kminikowską, jedną z organizatorek wydarzenia, rozmawiał Robert Wąsik.
 [nasz wywiad] A.Kminikowska [Różaniec do granic]: To będzie Wielka Modlitwa Różańcowa na granicach Polski
/ rozaniecdogranic.pl
RW: Przybliżmy samą inicjatywę "Różańca Do Granic". Na czym to wydarzenie polega?
A.K: Cel jest taki, aby całą Polskę otoczyć modlitwą różańcową. Dosłownie otoczyć. Żeby wokół całej Polski, na całej długości granicy stanęli ludzie z różańcami i modlili się: nie tylko za Polskę, ale i cały świat.

Dlaczego właśnie modlitwa różańcowa?
Każda modlitwa jest ważna, natomiast Matka Boża we wszystkich uznanych przez Kościół objawieniach prosiła właśnie o różaniec. Zarówno w Fatimie 100 lat temu, jak i bardzo wyraźnie w Gietrzwałdzie na ziemiach Polski, gdzie objawienia miały miejsce 140 lat temu. Prosiła bardzo dokładnie: odmawiajcie codziennie różaniec. Wskazała go, jako ratunek dla świata. Tak naprawdę Maryja przy każdej okazji mówi: pokutujcie i odmawiajcie różaniec. Staramy się odpowiadać na to wezwanie: w ubiegłym roku fundacja "Solo Dios Basta" zorganizowała "Wielką Pokutę" na Jasnej Górze. Teraz jest "Różaniec Do Granic". Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku mamy obchody okrągłej rocznicy objawień Maryjnych - w Gietrzwałdzie 140 lat, a w Fatimie setna rocznica, to właśnie chwytamy za różańce.

Jak od strony logistycznej będzie to wyglądało? Co kilka kilometrów na granicy powstanie punkt modlitewny?
Pierwszym krokiem było wyznaczenie tzw. kościołów stacyjnych. To parafie, które są najbliżej granic w każdej diecezji. Warto zaznaczyć, że wszystkie diecezje włączyły się w to wydarzenie. W wybranych świątyniach 7 października odbędzie się msza święta, a później specjalne nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu. Po tym nabożeństwie i eucharystii, wyjdziemy na granicę do modlitwy. Strefy modlitwy będą średnio co kilometr. Wiadomo, że nie wszędzie się da, także z powodów naturalnych uwarunkowań - nie brakuje przecież miejsc nieprzejezdnych, np. w górach. Dlatego koordynatorzy diecezjalni mają pewną dowolność w wyznaczaniu tych punktów. Nam zależy, żeby było to bezpieczne i łatwo dostępne miejsce. Gdzieś będzie co 2 km, a gdzie indziej co kilkaset metrów. Np. w Trójmieście na plaży planujemy stać jeden przy drugim, bo tutaj nie ma sensu dzielić się na jakieś grupki, skoro możemy razem stanąć na plaży i modlić się wzdłuż linii brzegowej. 

Ile osób weźmie udział w wydarzeniu?
Naprawdę trudno to oszacować. Samych kościołów stacyjnych jest 320. My mówimy, że potrzeba około miliona osób, żebyśmy mogli zamknąć to modlitewne koło wokół Polski i żeby można było nazwać ten dzień ogólnopolskim zrywem modlitewnym. To jest dzieło Kościoła, dlatego głęboko wierzymy, że to nie my zapraszamy, ale sam Duch Święty. Gdy organizowaliśmy "Wielką Pokutę" na Jasnej Górze, spodziewaliśmy się około 50 tysięcy uczestników, a przyjechało 150 tysięcy. Nie chcemy więc ograniczać Pana Boga
w Jego zamiarach. Wierzymy, że wszystko zależy od działania Ducha Świętego i otwartości ludzi na Jego wezwanie. 

Co należy zrobić, aby wziąć udział w wydarzeniu? 
Mamy zapisy na stronie rozaniecdogranic.pl. W zakładce "mapa" znajdziemy lokalizację kościołów stacyjnych i można tam dokonać zapisu do wybranego kościoła stacyjnego. Natomiast chcę mocno podkreślić, że zapisy nie są konieczne. Rejestracja na stronie pomaga nam w przygotowaniach na przyjęcie pielgrzymów, ale Różaniec Do Granic to modlitwa otwarta na każdego. W ubiegłym tygodniu mieliśmy zarejestrowanych 50 tysięcy chętnych. 

O co będziecie prosić w modlitwie?
O pokój, bezpieczeństwo i błogosławieństwo dla Polski i dla świata. Modlimy się nie tylko za nasz kraj, ale za cały świat. Są miejsca, w których będą z nami nasi sąsiedzi - np. w Cieszynie w modlitwę włączą się także Słowacy i Czesi. Inicjatywa ma jednoczyć i w tym kluczu to organizujemy i rozumiemy. Narody, które z nami graniczą, również zapraszamy do modlitwy.

Czy możemy spodziewać się informacji o "Różańcu Do Granic" w naszych parafiach?
25 sierpnia projekt przedstawiono na Jasnej Górze na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Zapadła tam decyzja o wystosowaniu komunikatu o wydarzeniu do wszystkich parafii w Polsce. Został on już wysłany przez Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, będzie czytany w diecezjach i parafiach 24 września. Ogromnie cieszymy się ze wsparcia i zaufania, jakim obdarzyli nas księża biskupi. 

Dziękuję za rozmowę. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe