Nieoficjalnie: "Bunt" urzędników RCL – mają odmawiać publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Rządowe Centrum Legislacji nie posiada biura prasowego ani rzecznika prasowego, więc poprosiliśmy urzędników o zabranie głosu w tej sprawie. Ci odmawiają jednak komentarza.
- Wyroki 11 i 12 grudnia wpłynęły do RCL. Dziennik Ustaw i Monitor Polski wydaje premier. Więc decyduje Donald Tusk.
-mówi nam anonimowe źródło zbliżone do RCL.
Na stronie RCL oczekuje obecnie na publikację 6 wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
Konfederacja podjęła decyzję w sprawie Grzegorza Brauna
Zgodnie z konstytucją, wyrok powinien być opublikowany niezwłocznie
Przypomnijmy, że to Rządowe Centrum Legislacji publikuje wyroki Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", a zgodnie z Art. 190 Konstytucji Rzeczpospolitej Polski, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony.
Z konstytucji i z ustawy wyraźnie wynika, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu. Niewykonanie tego obowiązku jest przekroczeniem uprawnień przez odpowiedzialnych za to urzędników
– mówił w 2015 roku były minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie PO-PSL prof. Zbigniew Ćwiąkalski w rozmowie z serwisem prawo.pl.
Wybory parlamentarne 2023. Kontekst
Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 35,38 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęli: Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.
Misję tworzenia rządu otrzymał od prezydenta RP polityk zwycięskiego PiS Mateusz Morawiecki – ponieważ nie uzyskał dla swojego rządu wotum zaufania, nowy rząd utworzy koalicja partii opozycyjnych – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica – pod wodzą Donalda Tuska.