„Andrzej Duda może się nauczy, że jak się sika...”. Żenujący komentarz ministerstwa rządu Tuska

„Makao i po makale! @AndrzejDuda może się nauczy, że jak się sika przy wietrznej pogodzie, to nie na nawietrzną” – taki komentarz pojawił się na platformie X (dawniej Twitter) pod oświadczeniem ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Autorem wpisu było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Po chwili komentarz zniknął, lecz internauci zdążyli zrobić tzw. zrzuty z ekranu.
„ Przeloguj!” – pisze dziennikarz Marcin Dobski. „Ktoś się w ministerstwie @MRiPS_GOV_PL zapomniał chyba przelogować…” – dodaje były szczeciński radny Marek Duklanowski.
CZYTAJ TAKŻE: Nieoficjalnie: W kręgu pułkownika Sienkiewicza rozważa się przeprowadzenie prowokacji
Decyzja Sienkiewicza
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podjął w środę decyzję o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Jak przekazał w komunikacie, „w obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Minister ppłk Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji TVP, PR i PAP
Skandal wokół siłowego przejęcia TVP - kontekst
Nie milkną echa wobec skandalu, jaki wybuchł gdy rząd Donalda Tuska bezprawnie i siłowo przejął media publiczne. Do budynku TVP na Woronicza "nowe władze" weszły razem z osiłkami i z pominięciem prawa i procedur. Podobna sytuacja trwa w budynku TVP na Placu Powstańców w Warszawie i w siedzibie TVP.
Wciąż "na stanowisku" trwa w siedzibie PAP prezes agencji Wojciech Surmacz, a w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej jej kierownictwo: Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki.
Siłowe przejęcie mediów publicznych skrytykowała nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a także media dotychczas jednoznacznie wspierające "demokratyczną opozycję" w Polsce.
„Zdajemy sobie sprawę, że uwarunkowania polityczne i prawne bardzo utrudniają reformy. Nie możemy jednak nie zauważyć, że sposób rozpoczęcia zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne” – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka w oświadczeniu odnoszącym się do działań nowego rządu ws. mediów publicznych.
„Brutalna taktyka nowego rządu przekształciła przyziemną rotację nominacji politycznych w wysoce upolityczniony dramat z oskarżeniami o łamanie prawa” – komentuje z kolei Peter Doran na łamach "New York Post".
„Naprawdę przerażające pierwsze kroki nowego polskiego rządu, który zdecydował się nie tylko zamknąć TVP World anglojęzyczny kanał telewizyjny, ale także wysłać policję do jego studia. TVP World była jedynym wpływowym głosem Europy Środkowej w mediach światowych. Solidaryzuję się z jego zespołem” – twierdzi niemiecki ekspert do spraw Europy Wschodniej Sergej Sumlenny. Analityk, który pracował na Ukrainie jako dyrektor Fundacji imienia Heinricha Boella.
Przeloguj! 🙈 pic.twitter.com/3wtkQa6ASo
— Marcin Dobski (@szachmad) December 27, 2023
Ktoś się w ministerstwie @MRiPS_GOV_PL zapomniał chyba przelogować... pic.twitter.com/LxSU42wnJq
— Marek Duklanowski (@duklanowski) December 27, 2023
Błagam! Powiedźcie, że to się nie dzieje!
— Hobbysta 🇵🇱 (@Hobbysta1) December 27, 2023
Profil @MRiPS_GOV_PL ❗️
"Makao i po makale! @AndrzejDuda może się nauczy, że jak się sika przy wietrznej pogodzie, to nie na nawietrzną" - oto oficjalne stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w rządzie D. Tuska. pic.twitter.com/GRyd661Q0u
Ups. Ktoś się nie przelogował 🤭 pic.twitter.com/zvExOekt8w
— Paweł Zariczny (@pawel_zariczny) December 27, 2023