Minister obrony Niemiec wzywa do "poważnej debaty narodowej"
Boris Pistorius twierdzi, że Niemcy muszą być gotowe na konfrontację z Putinem, szczególnie w okolicznościach, gdy ten rozważa zezwolenie obcokrajowcom na dołączanie do sił zbrojnych.
Szef niemieckiego MON: Czy jesteśmy naprawdę gotowi?
- Czy jesteśmy naprawdę gotowi bronić tego kraju? A kim jest to „my”? Tę debatę trzeba przeprowadzić - zaapelował Pistorius.
Dodał, że Niemcy nigdy nie stały przed tak wielkim wyzwaniem. Niepokoi go fakt, że w niemieckiej armii wciąż brakuje rekrutów. Podobnego zdania jest generał broni Alexander Sollfrank, który jest dowódcą wojsk NATO w Ulm w południowych Niemczech. Stwierdził, że w przypadku ataku Rosji na któryś z krajów NATO, niemiecka armia potrzebuje nie tylko zasobów, ale także niezwykłej determinacji, by z sukcesem wdrożyć je w życie.
- Wiarygodne odstraszanie wymaga przygotowania do wojny i zaangażowania ludności
- powiedział Sollfrank podczas przemówienia na temat stanu bezpieczeństwa.
Wtórował mu Markus Söder, przywódca Bawarii i szef konserwatywnej Unii Chrześcijańsko-Społecznej, który przypomniał, że Niemcy potrzebują „żołnierzy zdolnych do walki na froncie”.
Przypomnijmy, że po ataku Rosji na Ukrainę, kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdecydował, że rząd przeznaczy 100 miliardów euro na specjalny fundusz, by modernizować armię i móc rekrutować większą liczbę żołnierzy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:"Bodnar chce swoich ludzi na czele najważniejszego w kraju Sądu Apelacyjnego"
Kim jest Boris Pistorius?
Boris Pistorius to niemiecki polityk i prawnik, działacz Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), minister obrony w rządzie Olafa Scholza. Urodził się 14 marca 1960 w Osnabrücku. W 1988 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Münsterze. Po studiach pracował jako prawnik w różnych firmach i instytucjach. W 1998 został radnym miasta Osnabrück. W 2004 został burmistrzem miasta. W 2013 został ministrem spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii w rządzie Stephana Weila. W styczniu 2023, w związku z rezygnacją Christine Lambrecht, został mianowany ministrem obrony Niemiec.
Dziura w budżecie Niemiec na 2025 r.
Niemiecki dziennik gospodarczy „Handelsblatt” poinformował w piątek o dużych problemach z niemieckim budżetem na 2025 rok.
Jak czytamy w publikacji, luka finansowa w budżecie naszego zachodniego sąsiada wyniesie co najmniej 13 miliardów euro, a licznik może się zatrzymać nawet na 20 miliardach; przyczyną tak dużych luk są zobowiązania wynikające z funduszu klimatycznego i transformacji energetycznej. Szerzej na ten temat pisaliśmy na naszym portalu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szokujące! Nożownik zaatakował w domu pomocy społecznej