Dzięki wizycie Prezydenta Dudy Polska podąży w Afryce drogą Chin?

W ramach podróży po krajach Afryki Wschodniej prezydent Polski wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Duda spotkał się prezydentem Rwandy Paulem Kagame, a także z prezydentem Tanzanii Samią Suluhu. Zdaniem ekspertów wizyta polityka w Afryce Wschodniej może przynieść wiele korzyści dla Polski pod względem gospodarczym.
Prezydent Duda na spotkaniu z prezydent Tanzanii Dzięki wizycie Prezydenta Dudy Polska podąży w Afryce drogą Chin?
Prezydent Duda na spotkaniu z prezydent Tanzanii / PAP/Radek Pietruszka

Eksperci są zdania, że podróż prezydenta Dudy jest przełomowa pod względem korzyści gospodarczych, jakie może odnieść w przyszłości Polska.

Komentarz w sprawie podróży zagranicznej prezydenta Dudy zabrali eksperci. Zgodnie są zdania, że Polska już wkrótce może stać się przykładem transformacji zarówno politycznej, jak i gospodarczej.

- To ważna obecność, która wskazuje naszych partnerów zagranicznych. Spójrzmy na Afrykę. To jest biznesowa i geopolityczna szansa dla Polski

- stwierdził dr Olech, szef działu Współpracy Międzynarodowej Defence24.

Podobnego zdania jest dyrektor Centrum Europejskiego UW, Kamil Zajączkowski, który uważa, że udanie się do Afryki Wschodniej jest bardzo dobrym ruchem ze strony polskiego prezydenta. Jako uzasadnienie podkreślił, że jest to "region z największą dynamiką wzrostu gospodarczego na kontynencie, gdzie rośnie konsumpcja, a populacja jest młoda".

Polska podąży w Afryce drogą Chin?

Ocenił, że strategia obrana przez Polskę przypomina działania podejmowane przez Chiny, które z rozmysłem wykorzystują technikę "Soft power". Chodzi o wywieranie pozytywnego wpływu historycznego bądź kulturalnego w innym państwie w celu osiągnięcia długoterminowych korzyści. Oczywiście naturalne jest przy tym udzielanie zauważalnego wsparcia finansowego. Przykładem jest, chociażby wybudowana przez chiński rząd szkoła polityczna w Tanzanii. Obiekt powstał w 2022 roku i kosztował 45 mln dol. Zajączkowski zauważył, że strategia ta opłaciła się Chinom. Podkreśla, że aktualnie "dynamika wymiany handlowej między Chinami a Afryką jest imponująca".

Ekspert dodał, że Polska podjęła już pewne kroki, by podążać za strategią stosowaną przez Chiny. Udzieliła, chociażby wsparcia finansowego dla szpitala w Tanzanii przeznaczając na pomoc i szkolenia jego pracowników ok. 1 mln dol. Zajączkowski uważa, że są to jednak działania niewystarczające: "wciąż na rozwój Afryki przeznaczamy znikome środki, a to one mogą otworzyć wiele drzwi" - twierdzi. Jednocześnie podkreśla, że Chiny doskonale zdają sobie sprawę z potencjału techniki "soft power". Zauważył, że trudne okoliczności wojny na Ukrainie są idealną okazją do tego, by wykorzystać szansę na rozwój intratnego biznesu. 

- To idealny moment, żeby włożyć stopę w drzwi. Rosja i Ukraina dostarczają broń na front i nie ma tu miejsca na Afrykę. Sektor zbrojeniowy jest niezwykle perspektywiczny. Polski sprzęt świetnie radzi sobie na Ukrainie i to jest czas na wejście z impetem w zbrojeniówkę. W Afryce jest dużo inwestycji rządowych, które są elementem rozwoju. To tyczy się również broni - zapewnił Zajączkowski.

Prezydent Duda z wizytą w Afryce

Energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna i cyberbezpieczeństwo, to - według Andrzeja Dudy – szczególnie obiecujące obszary współpracy między Polską a Rwandą. „Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki; w Rwandzie znajdujemy zrozumienie i przyjaciół” – mówił w Kigali polski prezydent.

W ostatnich dniach, podczas podróży po krajach Afryki Wschodniej, prezydent Duda spotkał się w Kigali z prezydentem Rwandy Paulem Kagame. W ich obecności podpisano memoranda o współpracy gospodarczej oraz w obszarze zielonych technologii i efektywności energetycznej. W imieniu Polski podpis pod dokumentami złożył wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Podczas konferencji prasowej Duda zaznaczył, że Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki, którzy wyznają wspólne wartości. "Nie mamy żadnych wątpliwości, że w Rwandzie pod tym względem znajdujemy zrozumienie i przyjaciół" - powiedział prezydent. Podkreślił, że Polska chce spokojnego pokojowego rozwoju. "Chcemy budować naszą pomyślność, nasz dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów. W Rwandzie znajdujemy takich przyjaciół, którzy dokładnie nas rozumieją i dokładnie tego samego chcieliby dla siebie" - powiedział prezydent Duda.

Wyraził nadzieję, że wspólne relacje będą także pogłębiane dzięki młodzieży z Rwandy, która obecnie studiuje w Polsce. "Mam nadzieję, że będzie jej jeszcze więcej. Chcielibyśmy, żeby nasze uczelnie jeszcze szerzej przedstawiały swoją ofertę edukacyjną w Rwandzie. Zapraszałem także młodzież rwandyjską zainteresowaną studiami wojskowymi w Polsce do naszych akademii wojskowych, aby skorzystać z naszej oferty edukacyjnej w najwyższych standardach" - przekazał Duda.

Jak relacjonował, rozmawiano także o przyszłych inwestycjach. Odnotował, że podczas wizyty odwiedzi hutę cyny w Kigali, w której Polska ma większościowe udziały. Zwrócił uwagę, że na rynku rwandyjskim jest obecnych szereg polskich firm. Wyraził nadzieję, że będzie ich więcej.

Według prezydenta szczególnie obiecującymi obszarami współpracy między Polską a Rwandą są: energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna, przemysł maszynowy, urządzenia dla przemysłu spożywczego, budownictwo, zarządzanie, w tym zarządzenie kryzysowe oraz zasobami wodnymi i cyberbezpieczeństwo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koniec prac domowych. Sondaż: Polacy ocenili plan minister Nowackiej

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stanowski ujawnił nazwisko gościa Kanału Zero. W sieci zawrzało

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Rząd Olszewskiego. Czyja będzie Polska? tylko u nas
Tadeusz Płużański: Rząd Olszewskiego. Czyja będzie Polska?

6 grudnia 1991 r. Sejm powołał Jana Olszewskiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów. Gabinet mecenasa Olszewskiego był pierwszym rządem pookupacyjnej, niepodległej Polski, wyłonionym w 1991 r. w wyniku pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, a nie na mocy kontraktu okrągłego stołu.

Zaginął profesor warszawskiej uczelni. Policja apeluje z ostatniej chwili
Zaginął profesor warszawskiej uczelni. Policja apeluje

Policja w Blachowni (k. Częstochowy) poszukuje 53-letniego Mirosława Kurkowskiego, który opuścił swoje miejsce zamieszkania i od tej pory nie nawiązał kontaktu z rodziną. Zaginiony jest nauczycielem jednej z warszawskich uczelni wyższych.

Nie zamierzamy się poddawać. Kolejny dzień protestów w Gruzji Wiadomości
"Nie zamierzamy się poddawać". Kolejny dzień protestów w Gruzji

Tysiące proeuropejskich demonstrantów manifestowało w piątek w Gruzji, by zaprotestować przeciw rządowi, któremu zarzucają rezygnację z dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej.

W Warszawie otwarto Queer Muzeum. Mogło liczyć na dofinansowanie od władz miasta Wiadomości
W Warszawie otwarto "Queer Muzeum". Mogło liczyć na dofinansowanie od władz miasta

W piątek nastąpiło otwarcie "Queer Muzeum" w Warszawie. – Jako pierwsza tego typu placówka w Polsce – twierdzi jej dyrektor.

Śmierć w parku rozrywki na Florydzie. Potężne odszkodowanie dla rodziny nastolatka Wiadomości
Śmierć w parku rozrywki na Florydzie. Potężne odszkodowanie dla rodziny nastolatka

W 2022 r. w parku rozrywki w ICON Park w Orlando w Stanach Zjednoczonych doszło do tragicznego wypadku. 14-letni chłopiec Tyre Sampson chciał skorzystać z wieży swobodnego spadania, jednakże na wysokości 30 metrów wypadł z fotela i spadł na ziemię. Z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala, gdzie zmarł. Po kilku latach, rodzina nastolatka wywalczyła w sądzie potężne odszkodowanie.

Prezydent Izraela poprosił Elona Muska o pomoc. Chodzi o uwolnienie zakładników Wiadomości
Prezydent Izraela poprosił Elona Muska o pomoc. Chodzi o uwolnienie zakładników

Jak poinformował dziennik Financial Times prezydent Izraela Icchak Hercog zwrócił się w tym tygodniu do amerykańskiego miliardera Elona Muska o wsparcie w ożywieniu negocjacji o rozejmie w Strefie Gazy, które umożliwiłyby uwolnienie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas. 

Poseł koalicji rządzącej zapytany o rosnące ceny. Jadłem bułkę bez masła i też się dało zjeść gorące
Poseł koalicji rządzącej zapytany o rosnące ceny. "Jadłem bułkę bez masła i też się dało zjeść"

Rafał Kasprzyk, poseł wchodzącej w skład koalicji rządzącej Polski 2050, został zapytany o gwałtownie rosnące ceny masła. – Ta cena jest wyższa rzeczywiście. Ja dzisiaj powiem panu, że jadłem bułkę bez masła i też się dało zjeść, także wszyscy musimy trochę oszczędzać – stwierdził parlamentarzysta.

TikTok zniknie? Jest wyrok sądu Wiadomości
TikTok zniknie? Jest wyrok sądu

Sąd apelacyjny w USA odrzucił skargę TikToka i twórców treści na ustawę, która zmusza chińskiego właściciela platformy do jej sprzedaży, by mogła dalej funkcjonować w USA. W efekcie aplikacja może przestać być dostępna 19 stycznia, na dzień przed inauguracją Donalda Trumpa, który bronił TikToka.

Tworzy nowe białka. Nieznane naturze gorące
Tworzy nowe białka. Nieznane naturze

Medycyna na poziomie „science-fiction”. Od wczoraj, odkąd dostałem szansę na udział w Tygodniu Noblowskim nie śpię. Całym zespołem pracujemy.

Zamach stanu. Mamy oświadczenie szefa AUR, jednej z największych partii Rumunii tylko u nas
"Zamach stanu". Mamy oświadczenie szefa AUR, jednej z największych partii Rumunii

Narasta chaos polityczny w Rumuni po wyroku rumuńskiego Sądu Konstytucyjnego, który unieważnił wybory prezydenckie. Oświadczenie w tej sprawie przesłał Tysol.pl George Simione, szefa partii prawicowej partii AUR

REKLAMA

Dzięki wizycie Prezydenta Dudy Polska podąży w Afryce drogą Chin?

W ramach podróży po krajach Afryki Wschodniej prezydent Polski wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Duda spotkał się prezydentem Rwandy Paulem Kagame, a także z prezydentem Tanzanii Samią Suluhu. Zdaniem ekspertów wizyta polityka w Afryce Wschodniej może przynieść wiele korzyści dla Polski pod względem gospodarczym.
Prezydent Duda na spotkaniu z prezydent Tanzanii Dzięki wizycie Prezydenta Dudy Polska podąży w Afryce drogą Chin?
Prezydent Duda na spotkaniu z prezydent Tanzanii / PAP/Radek Pietruszka

Eksperci są zdania, że podróż prezydenta Dudy jest przełomowa pod względem korzyści gospodarczych, jakie może odnieść w przyszłości Polska.

Komentarz w sprawie podróży zagranicznej prezydenta Dudy zabrali eksperci. Zgodnie są zdania, że Polska już wkrótce może stać się przykładem transformacji zarówno politycznej, jak i gospodarczej.

- To ważna obecność, która wskazuje naszych partnerów zagranicznych. Spójrzmy na Afrykę. To jest biznesowa i geopolityczna szansa dla Polski

- stwierdził dr Olech, szef działu Współpracy Międzynarodowej Defence24.

Podobnego zdania jest dyrektor Centrum Europejskiego UW, Kamil Zajączkowski, który uważa, że udanie się do Afryki Wschodniej jest bardzo dobrym ruchem ze strony polskiego prezydenta. Jako uzasadnienie podkreślił, że jest to "region z największą dynamiką wzrostu gospodarczego na kontynencie, gdzie rośnie konsumpcja, a populacja jest młoda".

Polska podąży w Afryce drogą Chin?

Ocenił, że strategia obrana przez Polskę przypomina działania podejmowane przez Chiny, które z rozmysłem wykorzystują technikę "Soft power". Chodzi o wywieranie pozytywnego wpływu historycznego bądź kulturalnego w innym państwie w celu osiągnięcia długoterminowych korzyści. Oczywiście naturalne jest przy tym udzielanie zauważalnego wsparcia finansowego. Przykładem jest, chociażby wybudowana przez chiński rząd szkoła polityczna w Tanzanii. Obiekt powstał w 2022 roku i kosztował 45 mln dol. Zajączkowski zauważył, że strategia ta opłaciła się Chinom. Podkreśla, że aktualnie "dynamika wymiany handlowej między Chinami a Afryką jest imponująca".

Ekspert dodał, że Polska podjęła już pewne kroki, by podążać za strategią stosowaną przez Chiny. Udzieliła, chociażby wsparcia finansowego dla szpitala w Tanzanii przeznaczając na pomoc i szkolenia jego pracowników ok. 1 mln dol. Zajączkowski uważa, że są to jednak działania niewystarczające: "wciąż na rozwój Afryki przeznaczamy znikome środki, a to one mogą otworzyć wiele drzwi" - twierdzi. Jednocześnie podkreśla, że Chiny doskonale zdają sobie sprawę z potencjału techniki "soft power". Zauważył, że trudne okoliczności wojny na Ukrainie są idealną okazją do tego, by wykorzystać szansę na rozwój intratnego biznesu. 

- To idealny moment, żeby włożyć stopę w drzwi. Rosja i Ukraina dostarczają broń na front i nie ma tu miejsca na Afrykę. Sektor zbrojeniowy jest niezwykle perspektywiczny. Polski sprzęt świetnie radzi sobie na Ukrainie i to jest czas na wejście z impetem w zbrojeniówkę. W Afryce jest dużo inwestycji rządowych, które są elementem rozwoju. To tyczy się również broni - zapewnił Zajączkowski.

Prezydent Duda z wizytą w Afryce

Energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna i cyberbezpieczeństwo, to - według Andrzeja Dudy – szczególnie obiecujące obszary współpracy między Polską a Rwandą. „Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki; w Rwandzie znajdujemy zrozumienie i przyjaciół” – mówił w Kigali polski prezydent.

W ostatnich dniach, podczas podróży po krajach Afryki Wschodniej, prezydent Duda spotkał się w Kigali z prezydentem Rwandy Paulem Kagame. W ich obecności podpisano memoranda o współpracy gospodarczej oraz w obszarze zielonych technologii i efektywności energetycznej. W imieniu Polski podpis pod dokumentami złożył wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Podczas konferencji prasowej Duda zaznaczył, że Polska poszukuje wiarygodnych partnerów w krajach Afryki, którzy wyznają wspólne wartości. "Nie mamy żadnych wątpliwości, że w Rwandzie pod tym względem znajdujemy zrozumienie i przyjaciół" - powiedział prezydent. Podkreślił, że Polska chce spokojnego pokojowego rozwoju. "Chcemy budować naszą pomyślność, nasz dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów. W Rwandzie znajdujemy takich przyjaciół, którzy dokładnie nas rozumieją i dokładnie tego samego chcieliby dla siebie" - powiedział prezydent Duda.

Wyraził nadzieję, że wspólne relacje będą także pogłębiane dzięki młodzieży z Rwandy, która obecnie studiuje w Polsce. "Mam nadzieję, że będzie jej jeszcze więcej. Chcielibyśmy, żeby nasze uczelnie jeszcze szerzej przedstawiały swoją ofertę edukacyjną w Rwandzie. Zapraszałem także młodzież rwandyjską zainteresowaną studiami wojskowymi w Polsce do naszych akademii wojskowych, aby skorzystać z naszej oferty edukacyjnej w najwyższych standardach" - przekazał Duda.

Jak relacjonował, rozmawiano także o przyszłych inwestycjach. Odnotował, że podczas wizyty odwiedzi hutę cyny w Kigali, w której Polska ma większościowe udziały. Zwrócił uwagę, że na rynku rwandyjskim jest obecnych szereg polskich firm. Wyraził nadzieję, że będzie ich więcej.

Według prezydenta szczególnie obiecującymi obszarami współpracy między Polską a Rwandą są: energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna, przemysł maszynowy, urządzenia dla przemysłu spożywczego, budownictwo, zarządzanie, w tym zarządzenie kryzysowe oraz zasobami wodnymi i cyberbezpieczeństwo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koniec prac domowych. Sondaż: Polacy ocenili plan minister Nowackiej

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stanowski ujawnił nazwisko gościa Kanału Zero. W sieci zawrzało

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe