Szokujące ilości szkodliwych substancji emitowanych przez niemieckie rafinerie

"Natomiast Landowa Państwowa Agencja Ochrony Przyrody, Środowiska i Konsumentów w Recklinghausen przekazała, że rafineria Ruhr Oel, która przerabia rocznie około 12 milionów ton ropy, emitowała w 2020 roku 1 972 t SO2. Landowy Urząd w Schwedt przyznał, że rafineria PCK emitowała w tym okresie 4 970 t. Najwięcej SO2 ta rafineria emitowała jednak w 2019, gdy kominem puszczone zostało 6 740 t dwutlenku siarki. Emisje niemieckie są wyższe, ale możliwe dzięki specjalnym pozwoleniem"
- informuje portal Biznes Alert.
Nikt nie truje jak rosyjsko - niemiecka rafineria #PCK .Rekordowe emisje dwutlenku siarki (SO2)!
— Aleksandra Fedorska (@a_fedorska) February 23, 2024
PCK/@RosneftEN (2020): 4 970 t
Ruhr Oel/@bp (2020): 1 972 t
Leuna /@TotalEnergies (2020): 1 500 t
Rafineria Gdańska posiada…
Sprawa własności
Warto zwrócić uwagę, że rafineria Schwedt należy w 54 procentach do rosyjskiego koncernu Rosnieft i jest ona położona 10 kilometrów od granicy z Polską. W ostatnim czasie pojawiają się doniesienia na temat tego, że część udziałów w rafinerii może przejąć polski PKN Orlen.
Czytaj także: Tak imigranci oszukują w Niemczech, żeby dostać prawo pobytu
Kontekst: sprawa rafinerii
Sprawa rafinerii wzbudza ogromne kontrowersje. Poseł PiS Małgorzata Golińska w rozmowie Tysol.pl ujawnia, że w 2017 Niemcy występując o zgodę na podwyższenie normy emisji, nie poinformowały Polski. Zgoda ta wygasła i obecnie trwają prace nad jej przedłużeniem.
Portal BiznesAlert.pl zauważył, że chociaż w 2010 roku weszła w życie europejska dyrektywa dotycząca emisji przemysłowych i nastąpiło wdrożenie jej do niemieckiego prawa poprzez federalną ustawę o kontroli emisji, to sprawa ta jest lekceważona na poziomie landów, które rozdają specpozwolenia, obchodząc założenia dyrektywy.