Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Po latach programowego zamilczania historii o żołnierzach podziemia antykomunistycznego lat 1944–1963, a następnie latach oddolnej, społecznej pracy na rzecz przywracania pamięci o nich szerszemu gronu społecznemu, przyszedł czas, kiedy uroczystości upamiętniające Niezłomnych gromadziły przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Wydawało się, że tak będzie już zawsze, że okres „partyzantki” w tym obszarze jest już za nami. Tak się jednak nie stało i wygląda na to, że Wyklęci zaczęli znowu być niewygodni. Dlaczego? O tym piszemy w bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Wyklęci znów wyklęci Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Wyklęci znów wyklęci / okładka: Krzysztof Brynecki

Wyklęci znów wyklęci

„Pod koniec stycznia 2024 roku oburzenie środowisk niepodległościowych wywołało zerwanie znaku Polski Walczącej i tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym z gmachu historycznego budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Trudno nie uznać tego gestu za symboliczny w świetle działań nowego rządu w różnych aspektach polityki historycznej i edukacji, a także zapowiedzi likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, decyzji o zaprzestaniu organizowania przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uroczystości upamiętniających Józefa Kurasia «Ognia» oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz odwołania szefa samego urzędu Jana Józefa Kasprzyka”

– pisze na naszych łamach Agnieszka Żurek, przypominając, że do ideałów reprezentowanych przez Żołnierzy Niezłomnych sięgali także kapelani Solidarności – bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak i wielu innych.

Wymazywanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych idzie w parze z przywracaniem na ważne państwowe stanowiska mentalnych spadkobierców ich prześladowców. Teresa Wójcik w teście pt. „Nowe-stare kadry” zauważa, że na stanowiskach ważnych ze względu na bezpieczeństwo państwa pojawiają się funkcjonariusze wywodzący się z kręgu dawnej WSW i mniej dawnej WSI.

„Wojskowe służby specjalne komunistycznego państwa nie zostały w Polsce radykalnie wymienione. Przeszły z PRL-u niemal nietknięte do III RP, co jest groźne zwłaszcza wobec rosyjskiego sąsiedztwa. Po 35 latach wciąż są obecne problemy z tym niebezpiecznym dziedzictwem”

– podkreśla nasza autorka.

Niemodni, niewygodni, znienawidzeni

Do mentalnych (a często także materialnych) spadkobierców beneficjentów systemu komunistycznego nawiązuje w swoim tekście także Jakub Pacan. W tekście pt. „Niemodni, niewygodni, znienawidzeni” pisze:

„1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tysiące resortowych rodzin przeżywa złość. Przypomina im się, że na zwalczaniu «leśnych band» i «faszystów» uszyte są ich rodzinne awanse, kariery i dobrobyt na pokolenia. Takiego wypominania nikt nie lubi”.

Odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska opisuje sukces Solidarności, odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

„Wiadomo już, że odpis na ZFŚS wyniesie w tym roku 2417,14 zł na jednego pracownika. To o 502,80 zł więcej niż w ubiegłym półroczu, a zarazem największy wzrost od wielu lat”

– zaznacza w swoim tekście.

Solidarność z rolnikami

Na łamach „Tygodnika Solidarność” wspieramy polskich rolników walczących w imieniu nas wszystkich z absurdami unijnej polityki rolnej.

„Zielony Ład miał powstrzymać katastrofę klimatyczną. Ale prawdziwą katastrofą – społeczną i ekonomiczną – jest sam Zielony Ład. Właśnie zapewne dlatego za rolnikami wkrótce pójdą następni. Tego tematu nie ma zamiaru odpuszczać także Solidarność, która czuje, że ze względu na rolę, którą już nieraz odgrywała w historii Polski i Europy, a także przez poczucie obowiązku wobec polskich pracowników, musi znów stanąć w ich obronie”

– podkreśla redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Ale najgorsze dla establishmentu jest to, że rolnicy pokazują, że można mówić «nie». To ich «nie» może się stać już niedługo zaraźliwym przykładem dla tych wszystkich, których polityka klimatyczna ugryzie w następnej kolejności. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych, użytkowników aut, pracowników branży chemicznej czy samochodowej. Nie dla bogatych, których stać na zapłacenie swoistego «ekopodatku», ale dla normalsów, bo to w imieniu normalsa mówi dziś rolnik. Nawet jeśli normals tego jeszcze nie pojmuje”

– zauważa w swoim felietonie pt. „Dziś rolnik mówi w imieniu normalsa” zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś.

Rząd zacofania i zastoju

O „rządzie zacofania i zastoju” pisze na naszych łamach Mariusz Staniszewski.

„Lewicowo-liberalna koalicja wygrała wybory, proponując skok w nowoczesność. Nie zauważyła jednak, że dla Polaków oznacza to raczej budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego niż pigułkę «dzień po» i aborcję na życzenie”

– wskazuje publicysta.

 

W bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność” znajdą Państwo także m.in. wywiad Jakuba Pacana z dr. Jackiem Sokołowskim o magicznym myśleniu polskiej prawicy oraz rozmowę z Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie o „Sztuce neutralnej klimatycznie”, czyli m.in. o tym, jak artyści przy pomocy cenzury finansowej są wprzęgani w machinę lewicowo-liberalnego szaleństwa ideologicznego.

Serdecznie zachęcamy do lektury!


 

POLECANE
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach tylko u nas
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach

Najpierw chciał uciszyć twórców podcastu, którzy nazwali go – poprawnie! - mężczyzną. Potem zaczął konkurować w sporcie przeciwko kobietom. Teraz transseksualista z Niemiec domaga się kary dla klubu fitness, który nie pozwolił mu podglądać nagich kobiet pod prysznicem.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury

- Podejrzany o zabójstwo pracownicy UW Mieszko R. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów - poinformował prokurator Piotr Antoni Skiba.

Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej tylko u nas
Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej

Kwestia mieszkania na ulicy Wąwozowej w Warszawie i braku jego wykazania w oświadczeniu majątkowym wzbudziła poruszenie opinii publicznej. Nie powinno to dziwić i zapewne nikogo nie dziwi. Wszak sprawa dotyczy Adama Bodnara człowieka o najwyższym, swego czasu poziomie zaufania co do jego profesjonalizmu, wiedzy, walorów moralnych etc.

Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment

- To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego - napisał prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża Leona XIV.

Jest nowy sondaż prezydencki Wiadomości
Jest nowy sondaż prezydencki

W najnowszym sondażu pracowni Atlas Intel na pierwszym miejscu znalazł się kandydat na prezydenta Karol Nawrocki z poparciem 29,1 proc. ankietowanych.

Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża Wiadomości
Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża

- Nie mogę doczekać się spotkania z papieżem Leonem XIV - napisał prezydent USA Donald Trump komentując wybór nowego papieża.

Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO Wiadomości
Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO

Rosja może być gotowa do wojny z NATO w ciągu roku od zakończenia wojny na Ukrainie – ostrzega szef holenderskiego wywiadu wojskowego.

Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża pilne
Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża

Po godz. 18 nad Kaplicą Sykstyńska pojawił się biały dym. To oznacza, że kardynałowie wybrali nowego papieża.

Nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki

Rafał Trzaskowski uzyskałby w wyborach 32,2 proc. głosów, Karol Nawrocki - 22,7 proc., Sławomir Mentzen - 13,5 proc., a Szymon Hołownia - 8,3 proc. głosów - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu".

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W weekend tramwajarze dokończą asfaltowanie ulicy Belwederskiej pomiędzy Chełmską i Gagarina. Prace będą prowadzone także na skrzyżowaniu z Gagarina. Roboty rozpoczną się w czwartek w nocy.

REKLAMA

Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”

Po latach programowego zamilczania historii o żołnierzach podziemia antykomunistycznego lat 1944–1963, a następnie latach oddolnej, społecznej pracy na rzecz przywracania pamięci o nich szerszemu gronu społecznemu, przyszedł czas, kiedy uroczystości upamiętniające Niezłomnych gromadziły przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Wydawało się, że tak będzie już zawsze, że okres „partyzantki” w tym obszarze jest już za nami. Tak się jednak nie stało i wygląda na to, że Wyklęci zaczęli znowu być niewygodni. Dlaczego? O tym piszemy w bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Wyklęci znów wyklęci Wyklęci znowu wyklęci – najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”
Wyklęci znów wyklęci / okładka: Krzysztof Brynecki

Wyklęci znów wyklęci

„Pod koniec stycznia 2024 roku oburzenie środowisk niepodległościowych wywołało zerwanie znaku Polski Walczącej i tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym z gmachu historycznego budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Trudno nie uznać tego gestu za symboliczny w świetle działań nowego rządu w różnych aspektach polityki historycznej i edukacji, a także zapowiedzi likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, decyzji o zaprzestaniu organizowania przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uroczystości upamiętniających Józefa Kurasia «Ognia» oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz odwołania szefa samego urzędu Jana Józefa Kasprzyka”

– pisze na naszych łamach Agnieszka Żurek, przypominając, że do ideałów reprezentowanych przez Żołnierzy Niezłomnych sięgali także kapelani Solidarności – bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak i wielu innych.

Wymazywanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych idzie w parze z przywracaniem na ważne państwowe stanowiska mentalnych spadkobierców ich prześladowców. Teresa Wójcik w teście pt. „Nowe-stare kadry” zauważa, że na stanowiskach ważnych ze względu na bezpieczeństwo państwa pojawiają się funkcjonariusze wywodzący się z kręgu dawnej WSW i mniej dawnej WSI.

„Wojskowe służby specjalne komunistycznego państwa nie zostały w Polsce radykalnie wymienione. Przeszły z PRL-u niemal nietknięte do III RP, co jest groźne zwłaszcza wobec rosyjskiego sąsiedztwa. Po 35 latach wciąż są obecne problemy z tym niebezpiecznym dziedzictwem”

– podkreśla nasza autorka.

Niemodni, niewygodni, znienawidzeni

Do mentalnych (a często także materialnych) spadkobierców beneficjentów systemu komunistycznego nawiązuje w swoim tekście także Jakub Pacan. W tekście pt. „Niemodni, niewygodni, znienawidzeni” pisze:

„1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tysiące resortowych rodzin przeżywa złość. Przypomina im się, że na zwalczaniu «leśnych band» i «faszystów» uszyte są ich rodzinne awanse, kariery i dobrobyt na pokolenia. Takiego wypominania nikt nie lubi”.

Odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska opisuje sukces Solidarności, odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

„Wiadomo już, że odpis na ZFŚS wyniesie w tym roku 2417,14 zł na jednego pracownika. To o 502,80 zł więcej niż w ubiegłym półroczu, a zarazem największy wzrost od wielu lat”

– zaznacza w swoim tekście.

Solidarność z rolnikami

Na łamach „Tygodnika Solidarność” wspieramy polskich rolników walczących w imieniu nas wszystkich z absurdami unijnej polityki rolnej.

„Zielony Ład miał powstrzymać katastrofę klimatyczną. Ale prawdziwą katastrofą – społeczną i ekonomiczną – jest sam Zielony Ład. Właśnie zapewne dlatego za rolnikami wkrótce pójdą następni. Tego tematu nie ma zamiaru odpuszczać także Solidarność, która czuje, że ze względu na rolę, którą już nieraz odgrywała w historii Polski i Europy, a także przez poczucie obowiązku wobec polskich pracowników, musi znów stanąć w ich obronie”

– podkreśla redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski.

„Ale najgorsze dla establishmentu jest to, że rolnicy pokazują, że można mówić «nie». To ich «nie» może się stać już niedługo zaraźliwym przykładem dla tych wszystkich, których polityka klimatyczna ugryzie w następnej kolejności. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych, użytkowników aut, pracowników branży chemicznej czy samochodowej. Nie dla bogatych, których stać na zapłacenie swoistego «ekopodatku», ale dla normalsów, bo to w imieniu normalsa mówi dziś rolnik. Nawet jeśli normals tego jeszcze nie pojmuje”

– zauważa w swoim felietonie pt. „Dziś rolnik mówi w imieniu normalsa” zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś.

Rząd zacofania i zastoju

O „rządzie zacofania i zastoju” pisze na naszych łamach Mariusz Staniszewski.

„Lewicowo-liberalna koalicja wygrała wybory, proponując skok w nowoczesność. Nie zauważyła jednak, że dla Polaków oznacza to raczej budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego niż pigułkę «dzień po» i aborcję na życzenie”

– wskazuje publicysta.

 

W bieżącym numerze „Tygodnika Solidarność” znajdą Państwo także m.in. wywiad Jakuba Pacana z dr. Jackiem Sokołowskim o magicznym myśleniu polskiej prawicy oraz rozmowę z Piotrem Bernatowiczem, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie o „Sztuce neutralnej klimatycznie”, czyli m.in. o tym, jak artyści przy pomocy cenzury finansowej są wprzęgani w machinę lewicowo-liberalnego szaleństwa ideologicznego.

Serdecznie zachęcamy do lektury!



 

Polecane
Emerytury
Stażowe