„Wiele gróźb i kłamstw”. Ekspert podsumował orędzie Putina

– Władimir Putin kilkakrotnie podczas czwartkowego orędzia użył określenia „Noworosja” i mówił o Ukrainie jako o „terytorium naszego kraju”. To potwierdzenie, że jego celem jest zajęcie całej Ukrainy, aż do granic z Polską i Rumunią – powiedział PAP Igor Grecki, rosyjski politolog pracujący w estońskim think tanku ICDS.
Władimir Putin „Wiele gróźb i kłamstw”. Ekspert podsumował orędzie Putina
Władimir Putin / PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Władimir Putin wygłosił w czwartek orędzie do Zgromadzenia Federalnego. Zaprzeczył w nim, jakoby Rosja planowała atak na Europę, nazywając takie sugestie "nonsensem". Przyznał przy tym, że Moskwa planuje "poważnie wzmocnić siły zbrojne na zachodnim kierunku" w związku z wejściem Szwecji i Finlandii do NATO.

Rosyjski dyktator ostrzegł również przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę.

Orędzie Putina pełne gróźb i kłamstw

"Przemówienie Putina zawierało wiele gróźb i kłamstw typowych dla rosyjskiej propagandy. Dyktator wyraził m.in. gotowość użycia broni nuklearnej, radykalną krytykę Zachodu, oskarżenia o rusofobię i zamiar położenia kresu nazizmowi na Ukrainie. Putin w istocie komunikuje, że wojna na Ukrainie będzie trwać jeszcze bardzo długo"

- podsumował przemówienie Grecki, który wyjechał z Rosji w 2022 roku.

"Powiedział, że dla ludności rosyjskiej wojna przyniesie znaczne korzyści. Żonglował ogromną liczbą obietnic zwiększenia wydatków socjalnych, podniesienia płacy minimalnej i wynagrodzeń pracowników sektora publicznego. Zaproponował także rozszerzenie programów zapewniających rosyjskim rodzinom świadczenia na zakup mieszkań. Moim zdaniem oznacza to, że Kreml nie będzie zabiegał o przywrócenie inflacji do docelowego poziomu 4 proc. wyznaczonego przez Bank Centralny Federacji Rosyjskiej. Jasne jest, że w czasie wojny priorytetem Putina nie jest powstrzymywanie inflacji, ale utrzymanie wzrostu gospodarczego" - zaznaczył ekspert mającego siedzibę w Tallinie International Centre for Defence and Security (ICDS).

"Po raz pierwszy od wielu lat Putin mówił o kilku głównych kierunkach rozwoju gospodarczego. W 1999 r., będąc jeszcze premierem, sformułował tezę, że pod względem PKB na mieszkańca Rosja do 2015 r. wyprzedzi Portugalię. Tak się nie stało. Dziś Putin wyznaczył nowy cel. Powiedział, że Rosja jest piątą gospodarką na świecie pod względem PKB i +wkrótce+ stanie się czwartą. Oznacza to, że Putin oczekuje, że Rosja wyprzedzi Japonię"

- powiedział rozmówca PAP.

Odpowiedź Rosji na zachodnie sankcje

Analizując wypowiedź rosyjskiego prezydenta, ekspert ocenił, że "Rosja w odpowiedzi na zachodnie sankcje zwiększy swoją propagandę gospodarczą". "Rosja będzie w dalszym ciągu zwiększać inwestycje publiczne mające na celu zwiększenie krajowej produkcji przemysłowej. Putin wspomniał, że Rosja musi produkować jak najwięcej własnych produktów przemysłowych: cywilnych samolotów, tankowców, sprzętu inżynieryjnego i tak dalej" - podkreślił politolog.

"Nacisk nie jest kładziony na rozwój handlu zagranicznego, ale na stymulowanie popytu wewnętrznego. Główną przeszkodą w tym - zdaniem Putina - może być ogromny niedobór wysoko wykwalifikowanej kadry i zaawansowanych technologii"

- dodał Grecki.

Według analityka "żeby osiągnąć ten cel, Rosja zwiększy skalę szpiegostwa przemysłowego, kradnąc kluczowe innowacje Zachodu".

"Ponadto Putin obiecał zwiększenie finansowania programów związanych z rozpowszechnianiem wiadomości oraz promocją języka i kultury rosyjskiej. Oznacza to, że propaganda kremlowska zarówno w Rosji, jak i poza nią, będzie jeszcze bardziej agresywna" - zauważył rozmówca PAP.

Analityk ICDS przyznał, że wypowiedzi z orędzia Putina wskazują na to, że "wkrótce zobaczymy, jak ludzie, którzy przeżyli wojnę, są nominowani na wysokie stanowiska: gubernatorów, dyrektorów generalnych korporacji państwowych i członków Dumy Państwowej".

"Dla Rosjan wojna z Ukrainą jest nie tylko jednym ze sposobów dania upustu kompleksowi niższości i szowinizmowi. Może stać się szybką windą społeczną dla tych, którzy wykazują najwyższy stopień lojalności ideologicznej i politycznej. Tym samym Putin chce przyciągnąć do struktur władzy tych, którzy są gotowi bronić jej i jego z bronią w ręku, bez względu na wszystko"

- podsumował Igor Grecki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. "Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane"


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne z ostatniej chwili
Lubelskie: Śmigłowiec zerwał linie energetyczne

Jak informuje 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w mediach społecznościowych, dziś w godzinach popołudniowych w rejonie miejscowości Okrzeja (powiat łukowski) w woj. lubelskim, podczas realizacji lotu szkoleniowego doszło do zerwania linii energetycznej niskiego napięcia.

Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie z ostatniej chwili
Lewandowski padł ofiarą oszustów. Sieć obiegło niepokojące nagranie

Wielka popularność Roberta Lewandowskiego przyciągnęła uwagę nie tylko fanów futbolu, ale także oszustów, którzy postanowili wykorzystać jego wizerunek dla własnych celów. Ostatnio w sieci pojawiły się ostrzeżenia przed fałszywymi nagraniami z udziałem polskiego piłkarza, które są produktem zaawansowanej technologii "Deepfake".

USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy z ostatniej chwili
USA: Kluczowy krok Senatu ws. przyjęcia pakietu pomocowego dla Ukrainy

Senat zagłosował we wtorek za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

REKLAMA

„Wiele gróźb i kłamstw”. Ekspert podsumował orędzie Putina

– Władimir Putin kilkakrotnie podczas czwartkowego orędzia użył określenia „Noworosja” i mówił o Ukrainie jako o „terytorium naszego kraju”. To potwierdzenie, że jego celem jest zajęcie całej Ukrainy, aż do granic z Polską i Rumunią – powiedział PAP Igor Grecki, rosyjski politolog pracujący w estońskim think tanku ICDS.
Władimir Putin „Wiele gróźb i kłamstw”. Ekspert podsumował orędzie Putina
Władimir Putin / PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Władimir Putin wygłosił w czwartek orędzie do Zgromadzenia Federalnego. Zaprzeczył w nim, jakoby Rosja planowała atak na Europę, nazywając takie sugestie "nonsensem". Przyznał przy tym, że Moskwa planuje "poważnie wzmocnić siły zbrojne na zachodnim kierunku" w związku z wejściem Szwecji i Finlandii do NATO.

Rosyjski dyktator ostrzegł również przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę.

Orędzie Putina pełne gróźb i kłamstw

"Przemówienie Putina zawierało wiele gróźb i kłamstw typowych dla rosyjskiej propagandy. Dyktator wyraził m.in. gotowość użycia broni nuklearnej, radykalną krytykę Zachodu, oskarżenia o rusofobię i zamiar położenia kresu nazizmowi na Ukrainie. Putin w istocie komunikuje, że wojna na Ukrainie będzie trwać jeszcze bardzo długo"

- podsumował przemówienie Grecki, który wyjechał z Rosji w 2022 roku.

"Powiedział, że dla ludności rosyjskiej wojna przyniesie znaczne korzyści. Żonglował ogromną liczbą obietnic zwiększenia wydatków socjalnych, podniesienia płacy minimalnej i wynagrodzeń pracowników sektora publicznego. Zaproponował także rozszerzenie programów zapewniających rosyjskim rodzinom świadczenia na zakup mieszkań. Moim zdaniem oznacza to, że Kreml nie będzie zabiegał o przywrócenie inflacji do docelowego poziomu 4 proc. wyznaczonego przez Bank Centralny Federacji Rosyjskiej. Jasne jest, że w czasie wojny priorytetem Putina nie jest powstrzymywanie inflacji, ale utrzymanie wzrostu gospodarczego" - zaznaczył ekspert mającego siedzibę w Tallinie International Centre for Defence and Security (ICDS).

"Po raz pierwszy od wielu lat Putin mówił o kilku głównych kierunkach rozwoju gospodarczego. W 1999 r., będąc jeszcze premierem, sformułował tezę, że pod względem PKB na mieszkańca Rosja do 2015 r. wyprzedzi Portugalię. Tak się nie stało. Dziś Putin wyznaczył nowy cel. Powiedział, że Rosja jest piątą gospodarką na świecie pod względem PKB i +wkrótce+ stanie się czwartą. Oznacza to, że Putin oczekuje, że Rosja wyprzedzi Japonię"

- powiedział rozmówca PAP.

Odpowiedź Rosji na zachodnie sankcje

Analizując wypowiedź rosyjskiego prezydenta, ekspert ocenił, że "Rosja w odpowiedzi na zachodnie sankcje zwiększy swoją propagandę gospodarczą". "Rosja będzie w dalszym ciągu zwiększać inwestycje publiczne mające na celu zwiększenie krajowej produkcji przemysłowej. Putin wspomniał, że Rosja musi produkować jak najwięcej własnych produktów przemysłowych: cywilnych samolotów, tankowców, sprzętu inżynieryjnego i tak dalej" - podkreślił politolog.

"Nacisk nie jest kładziony na rozwój handlu zagranicznego, ale na stymulowanie popytu wewnętrznego. Główną przeszkodą w tym - zdaniem Putina - może być ogromny niedobór wysoko wykwalifikowanej kadry i zaawansowanych technologii"

- dodał Grecki.

Według analityka "żeby osiągnąć ten cel, Rosja zwiększy skalę szpiegostwa przemysłowego, kradnąc kluczowe innowacje Zachodu".

"Ponadto Putin obiecał zwiększenie finansowania programów związanych z rozpowszechnianiem wiadomości oraz promocją języka i kultury rosyjskiej. Oznacza to, że propaganda kremlowska zarówno w Rosji, jak i poza nią, będzie jeszcze bardziej agresywna" - zauważył rozmówca PAP.

Analityk ICDS przyznał, że wypowiedzi z orędzia Putina wskazują na to, że "wkrótce zobaczymy, jak ludzie, którzy przeżyli wojnę, są nominowani na wysokie stanowiska: gubernatorów, dyrektorów generalnych korporacji państwowych i członków Dumy Państwowej".

"Dla Rosjan wojna z Ukrainą jest nie tylko jednym ze sposobów dania upustu kompleksowi niższości i szowinizmowi. Może stać się szybką windą społeczną dla tych, którzy wykazują najwyższy stopień lojalności ideologicznej i politycznej. Tym samym Putin chce przyciągnąć do struktur władzy tych, którzy są gotowi bronić jej i jego z bronią w ręku, bez względu na wszystko"

- podsumował Igor Grecki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. "Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane"Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe