Nie żyje znana onkolog

"Wczoraj, 4 marca, odeszła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, wybitny lekarz onkolog, Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie (COZL) w latach 2006-2016 oraz 2019-2024" - napisał Stawiarski na Facebooku.
Marszałek przypomniał, że marzeniem prof. Starosławskiej było utworzenie pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie. "To marzenie się ziściło. Dzięki zaangażowaniu i determinacji prof. Starosławska zbudowała zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny COZL jest dziś placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym" – napisał.
Czytaj także: Już dzisiaj wszystko może być jasne. Czas na decydującą fazę amerykańskich prawyborów
Pożegnania
"W godzinach nocnych odeszła do Wieczności Prof. Elżbieta Starosławska. Twórca potęgi Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Człowiek o potężnym sercu i miłości dla bliźniego. To ogromna strata dla Lublina, Lubelszczyzny i całej Polski"
– napisał na platformie X (dawniej Twitter) poseł PiS, były szef MEN Przemysław Czarnek.
"Jesteśmy ogromnie wdzięczni Bogu za dar Jej życia i prosimy, by Bóg, który jest Dobry przyjął Ją do chwały nieba"
– podała na Facebooku parafia Świętego Brata Alberta w Lublinie prowadzona przez ojców bernardynów.
Czytaj także: Ukraina potwierdza – rosyjski okręt został zatopiony
Kontekst: Kim była Elżbieta Starosławska?
Elżbieta Starosławska urodziła się w Jarosławiu (woj. podkarpackie), ukończyła studia na Akademii Medycznej w Lublinie, tytuł profesora uzyskała w 2013 r. Od 2006 r. - z przerwą - kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednym z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który za jej kadencji został rozbudowany i zmodernizowany.
W 2011 r. Starosławska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 r. - Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w 2023 r. - Złotym Medalem Sapientia et Veritas za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej. Papież Benedykt XVI odznaczył ją Rycerskim Orderem Świętego Sylwestra.
Starosławska była członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Edukacji i Nauki, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej i lekarzem kierującym oddziałem onkologii klinicznej. Otrzymała honorowe obywatelstwo Jarosławia i tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego. Miała 71 lat