100 konkretów po 100 dniach rządu. Zapytaliśmy o obietnice polityków koalicji rządzącej

Dokładnie 100 dni temu prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Donalda Tuska. Ile ze „100 konkretów na 100 dni” udało się spełnić? Zapytaliśmy polityków koalicji rządzącej, jak oceniają dotychczasowe działania rządu.
Bogdan Borusewicz, Marcin Józefaciuk i Ryszard Petru 100 konkretów po 100 dniach rządu. Zapytaliśmy o obietnice polityków koalicji rządzącej
Bogdan Borusewicz, Marcin Józefaciuk i Ryszard Petru / fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Jak informuje Wirtualna Polska, udało się w pełni zrealizować jedynie 17 z nich. Niezrealizowanych jest więc zdecydowanie więcej – łącznie 83.

Wśród niespełnionych obietnic jest m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, podniesienie zasiłku pogrzebowego, zniesienie limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym, zniesienie podatku Belki czy podwyższenie renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Serwis WP, uznawany za dość życzliwy rządowi, powiedział sprawdzam” po 100 dniach.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: Takie konsekwencje ataku na prezesa NBP poniosą Polacy

Zaskakujący wynik badania

Z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla WP wynika, że Polacy nie mają złudzeń co do tego, czy rząd Donalda Tuska do końca kadencji spełni wszystkie ze stu obietnic.

70,7 proc. respondentów jest zdania, że obietnic nie uda się spełnić. Odpowiedź „raczej nie” wskazało 32,1 proc., zaś „zdecydowanie nie” 38,6 proc.

W realizację obietnic Donalda Tuska do końca kadencji wierzy za to 23 proc. respondentów. Odpowiedź „raczej tak” zaznaczyło 17,4 proc. pytanych, a „zdecydowanie tak” 5,6 proc.

6,3 proc. wskazało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Co ciekawe, w realizację wszystkich stu obietnic do końca kadencji nie wierzy blisko połowa wyborców Koalicji Obywatelskiej (45 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Jest decyzja ws. policjanta, który w Warszawie rzucał w protestujących rolników

Zapytaliśmy polityków koalicji rządzącej

W związku z mijającymi 100 dniami rządów Donalda Tuska dziennikarka Tysol.pl Monika Rutke postanowiła zapytać polityków koalicji rządzącej o to, jak oceniają dotychczasową pracę rządu, który został zaprzysiężony 13 grudnia 2023 r.

Część tych konkretów jest zrealizowana, część nie została zrealizowana, ale do końca roku będzie zrealizowana. Jestem tego pewny – stwierdził senator KO Bogdan Borusewicz. Poproszony o wydanie oceny, odparł: – Nie jestem nauczycielem, nie wystawiałem ocen i nie wystawiam.

Poseł KO Marcin Józefaciuk jest zadowolony z tego, że rządowi udało się zrealizować obietnicę 30 proc. podwyżki dla nauczycieli. – Ja jestem nauczycielem i wiem, że część moich wyborców czekało na podwyżki, jeśli chodzi o nauczycieli, i to zostało dowiezione. Część wyborców liczyło na liberalizację prawa aborcyjnego i w końcu marszałek zgodził się, że to będzie na Sejmie – powiedział.

Józefaciuk powiedział również o tym, że „odpolityczniła się szkoła”, a „dzieciaki będą mieć mniej materiału pamięciowego”.

Z kolei Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi jest pełna wiary, że „koalicjant zrobił wszystko, aby zrealizować zobowiązania”.

– Dla nas – jako Trzeciej Drogi – najważniejszą sprawą jest kwestia uporządkowania podatków, składki zdrowotnej oraz urlopu od ZUS-u. Już jest projekt urlopu od ZUS-u i składka zdrowotna powinna wrócić do poprzednich uregulowań. To jest nasz warunek i być albo nie być w tej koalicji – powiedziała.

– Jesteśmy lojalni i realizujemy umowę koalicyjną. Wrzutki dotyczące spraw światopoglądowych nie były elementem umowy koalicyjnej i trochę się dziwię tym, którzy się tak bardzo oburzają, że nie weszły w życie. Trzymamy się umowy koalicyjnej i realizujemy nasz program – dodała.

W podobnym tonie wypowiedział się także były szef Nowoczesnej, a obecnie poseł Trzeciej Drogi Ryszard Petru, który podkreślił, że „wolałby, by ich [Koalicję Obywatelską – przyp. red.] pytać”.

– To, co nam się udało zrobić, to są wielkie rzeczy – uruchomienie KPO, rozpoczęcie przywracania praworządności czy podwyżki dla nauczycieli. To wielkie osiągnięcia, natomiast widać było, że nie wszystkie te 100 konkretów uda się w 100 dni zrealizować. My nie mieliśmy 100 konkretów, więc wolałbym, żebyście pytali o to państwo koalicjanta – zaznaczył Petru.

Krzysztof Śmiszek z Lewicy uważa, że dla jego partii „najważniejsze są kwestie dotyczące społecznego oraz ekonomicznego funkcjonowania polskich rodzin oraz kwestie dotyczące praw człowieka”.

– Z pewnością kwestia aborcji musi się znaleźć jak najszybciej na agendzie prac rządu. Kwestia dotycząca związków partnerskich – oczywiście także musi się to wydarzyć jak najszybciej. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące finansowego zabezpieczania polskich rodzin, to ministra Dziemianowicz-Bąk bardzo mocno pracuje nad tym, aby nasze postulaty dotyczące np. zaliczania okresu pracy w ramach umowy cywilno-prawnej była wliczona do okresu zatrudnienia. Tak się już dzieje i jesteśmy z tego zadowoleni – stwierdził.


 

POLECANE
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ Wiadomości
Donald Trump podjął decyzję ws. nowego ambasadora USA przy ONZ

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że Mike Waltz, dotychczas pełniący rolę doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy ONZ. Jego rolę tymczasowo obejmie sekretarz stanu Marco Rubio.

Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Izraelski atak na Strefę Gazy. Są ofiary śmiertelne

- Co najmniej 24 osoby zginęły w czwartek i poprzedzającą go noc w izraelskich atakach na Strefę Gazy - poinformowała obrona cywilna, cytowana przez AFP. Izrael od dwóch miesięcy blokuje pomoc humanitarną. Szerzy się głód, zdesperowani ludzie kradną żywność i leki - alarmują organizacje pozarządowe.

USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego polityka
USA i Ukraina zawarły umowę ws. minerałów. Jest komentarz Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek określił umowę z USA w sprawie minerałów jako prawdziwie równe i sprawiedliwe porozumienie oraz pierwszy wynik jego spotkania w Watykanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem przed pogrzebem papieża Franciszka.

Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań Wiadomości
Karol Nawrocki z wizytą w Waszyngtonie. W planie kilka ważnych spotkań

Jak informuje stacja Telewizja Republika obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w czwartek udał się z wizytą do Waszyngtonu. Wziął udział w Narodowym Dniu Modlitwy w ogrodzie różanym w Białym Domu. Spotkanie poprowadził prezydent USA Donald Trump.

Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie polityka
Marine Le Pen nie zamierza ustępować. Chodzi o wybory prezydenckie

W czwartek podczas tradycyjnego wiecu Zjednoczenia Narodowego na Narbonie Marine Le Pen zapewniła, że będzie walczyć o to, by móc kandydować w wyborach prezydenckich w 2027 roku.

Komunikat dla mieszkańców Gdyni Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdyni

W czasie długiego weekendu majowego komunikacja miejska w Gdyni, Gdańsku i pociągi PKP SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Zmiany dotyczą zarówno linii autobusowych i trolejbusowych organizowanych przez ZKM w Gdyni, jak i pociągów PKP SKM na trasie Gdańsk–Wejherowo.

Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej z ostatniej chwili
Tragiczny koniec poszukiwań 16-latki. Wyszła do kolegi, ulicę dalej

16-latka z Mławy (Mazowieckie) wyszła z domu wczesnym wieczorem w środę 23 kwietnia. Poinformowała rodzinę, że idzie do kolegi, który mieszka ulicę dalej. Od tej pory ślad po niej zaginął. Policja poinformowała o tragicznym końcu poszukiwań dziewczyny.

Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich polityka
Krajowe Biuro Wyborcze ujawnia, ile będzie kosztować organizacja wyborów prezydenckich

Krajowe Biuro Wyborcze szacuje, że koszt tegorocznych wyborów prezydenckich ma wynieść około 550 mln złotych. To blisko o połowę więcej niż przy organizacji wyborów w 2020 r.

Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar fizycznej eliminacji Łukaszenki z ostatniej chwili
Na prośbę Trumpa Białoruś uwolniła obywatela USA. Oskarżony o zamiar "fizycznej eliminacji" Łukaszenki

Władze w Mińsku potwierdziły, że przetrzymywany w więzieniu od 2021 r. Juraś Ziankowicz, mający podwójne, białoruskie i amerykańskie obywatelstwo, został zwolniony na prośbę Waszyngtonu - poinformowała agencja AFP, cytując wypowiedź rzeczniczki Alaksandra Łukaszenki.

Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję Wiadomości
Scott Bessent o umowie ws. minerałów: Daje ona Donaldowi Trumpowi silną pozycję

- Umowa o zasobach mineralnych między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą jest sygnałem dla Rosji, że między celami narodów amerykańskiego i ukraińskiego nie ma zasadniczej różnicy – oświadczył w czwartek sekretarz skarbu USA Scott Bessent w wywiadzie dla Fox Business Network.

REKLAMA

100 konkretów po 100 dniach rządu. Zapytaliśmy o obietnice polityków koalicji rządzącej

Dokładnie 100 dni temu prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Donalda Tuska. Ile ze „100 konkretów na 100 dni” udało się spełnić? Zapytaliśmy polityków koalicji rządzącej, jak oceniają dotychczasowe działania rządu.
Bogdan Borusewicz, Marcin Józefaciuk i Ryszard Petru 100 konkretów po 100 dniach rządu. Zapytaliśmy o obietnice polityków koalicji rządzącej
Bogdan Borusewicz, Marcin Józefaciuk i Ryszard Petru / fot. Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność

Jak informuje Wirtualna Polska, udało się w pełni zrealizować jedynie 17 z nich. Niezrealizowanych jest więc zdecydowanie więcej – łącznie 83.

Wśród niespełnionych obietnic jest m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, podniesienie zasiłku pogrzebowego, zniesienie limitów NFZ w lecznictwie szpitalnym, zniesienie podatku Belki czy podwyższenie renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Serwis WP, uznawany za dość życzliwy rządowi, powiedział sprawdzam” po 100 dniach.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: Takie konsekwencje ataku na prezesa NBP poniosą Polacy

Zaskakujący wynik badania

Z badania przeprowadzonego przez United Surveys dla WP wynika, że Polacy nie mają złudzeń co do tego, czy rząd Donalda Tuska do końca kadencji spełni wszystkie ze stu obietnic.

70,7 proc. respondentów jest zdania, że obietnic nie uda się spełnić. Odpowiedź „raczej nie” wskazało 32,1 proc., zaś „zdecydowanie nie” 38,6 proc.

W realizację obietnic Donalda Tuska do końca kadencji wierzy za to 23 proc. respondentów. Odpowiedź „raczej tak” zaznaczyło 17,4 proc. pytanych, a „zdecydowanie tak” 5,6 proc.

6,3 proc. wskazało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Co ciekawe, w realizację wszystkich stu obietnic do końca kadencji nie wierzy blisko połowa wyborców Koalicji Obywatelskiej (45 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Jest decyzja ws. policjanta, który w Warszawie rzucał w protestujących rolników

Zapytaliśmy polityków koalicji rządzącej

W związku z mijającymi 100 dniami rządów Donalda Tuska dziennikarka Tysol.pl Monika Rutke postanowiła zapytać polityków koalicji rządzącej o to, jak oceniają dotychczasową pracę rządu, który został zaprzysiężony 13 grudnia 2023 r.

Część tych konkretów jest zrealizowana, część nie została zrealizowana, ale do końca roku będzie zrealizowana. Jestem tego pewny – stwierdził senator KO Bogdan Borusewicz. Poproszony o wydanie oceny, odparł: – Nie jestem nauczycielem, nie wystawiałem ocen i nie wystawiam.

Poseł KO Marcin Józefaciuk jest zadowolony z tego, że rządowi udało się zrealizować obietnicę 30 proc. podwyżki dla nauczycieli. – Ja jestem nauczycielem i wiem, że część moich wyborców czekało na podwyżki, jeśli chodzi o nauczycieli, i to zostało dowiezione. Część wyborców liczyło na liberalizację prawa aborcyjnego i w końcu marszałek zgodził się, że to będzie na Sejmie – powiedział.

Józefaciuk powiedział również o tym, że „odpolityczniła się szkoła”, a „dzieciaki będą mieć mniej materiału pamięciowego”.

Z kolei Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi jest pełna wiary, że „koalicjant zrobił wszystko, aby zrealizować zobowiązania”.

– Dla nas – jako Trzeciej Drogi – najważniejszą sprawą jest kwestia uporządkowania podatków, składki zdrowotnej oraz urlopu od ZUS-u. Już jest projekt urlopu od ZUS-u i składka zdrowotna powinna wrócić do poprzednich uregulowań. To jest nasz warunek i być albo nie być w tej koalicji – powiedziała.

– Jesteśmy lojalni i realizujemy umowę koalicyjną. Wrzutki dotyczące spraw światopoglądowych nie były elementem umowy koalicyjnej i trochę się dziwię tym, którzy się tak bardzo oburzają, że nie weszły w życie. Trzymamy się umowy koalicyjnej i realizujemy nasz program – dodała.

W podobnym tonie wypowiedział się także były szef Nowoczesnej, a obecnie poseł Trzeciej Drogi Ryszard Petru, który podkreślił, że „wolałby, by ich [Koalicję Obywatelską – przyp. red.] pytać”.

– To, co nam się udało zrobić, to są wielkie rzeczy – uruchomienie KPO, rozpoczęcie przywracania praworządności czy podwyżki dla nauczycieli. To wielkie osiągnięcia, natomiast widać było, że nie wszystkie te 100 konkretów uda się w 100 dni zrealizować. My nie mieliśmy 100 konkretów, więc wolałbym, żebyście pytali o to państwo koalicjanta – zaznaczył Petru.

Krzysztof Śmiszek z Lewicy uważa, że dla jego partii „najważniejsze są kwestie dotyczące społecznego oraz ekonomicznego funkcjonowania polskich rodzin oraz kwestie dotyczące praw człowieka”.

– Z pewnością kwestia aborcji musi się znaleźć jak najszybciej na agendzie prac rządu. Kwestia dotycząca związków partnerskich – oczywiście także musi się to wydarzyć jak najszybciej. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące finansowego zabezpieczania polskich rodzin, to ministra Dziemianowicz-Bąk bardzo mocno pracuje nad tym, aby nasze postulaty dotyczące np. zaliczania okresu pracy w ramach umowy cywilno-prawnej była wliczona do okresu zatrudnienia. Tak się już dzieje i jesteśmy z tego zadowoleni – stwierdził.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe