Dziś ulicami Żoliborza przejdzie Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy
Ogólnopolska Droga Krzyżowa Świata Pracy
W XXIV Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Świata Pracy wezmą udział delegacje regionalne NSZZ "Solidarność", a także reprezentanci grup zawodowych i duszpasterstw ludzi pracy z całej Polski. W tym roku uczestnicy nabożeństwa będą modlić się o prawdę w życiu osobistym i publicznym.
Drogę Krzyżową poprzedzi Msza Św. w kościele św. Stanisława Kostki o godzinie 17.00. Krzyż, symbolicznie podjęty z grobu księdza Jerzego Popiełuszki przez hutników, nieść będą przedstawiciele poszczególnych zawodów, w tym kolejarzy, pocztowców czy lekarzy. Przedstawiciele różnych profesji przygotują i odczytają także rozważania Drogi Krzyżowej. Wśród nich będzie: nauczyciel, przedsiębiorca czy prawnik. Ulicami Żoliborza przejdzie także kilkadziesiąt pocztów sztandarowych Solidarności, której przedstawiciele przyjadą do Warszawy z całego kraju. Drodze Krzyżowej towarzyszyć będzie orkiestra górnicza z Jaworzna.
Wieczorem o godzinie 21:00 pod przewodnictwem biskupa Markowskiego, przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, odmówiona zostanie modlitwa o wolność od lęku i nienawiści, która przez 37 tygodni gromadzi wiernych w miejscu spoczynku męczennika. Drogę Krzyżową zakończy nowenna za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki "w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia" prowadzona z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski.
Koordynatorem Ogólnopolskiej Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy jest duszpasterz ludzi pracy archidiecezji warszawskiej, ks. Michał Kotowski.
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko
Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości.
Po święceniach kapłańskich w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.
W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu.
Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.
Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 roku grób męczennika odwiedził blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.
pk, mos