Natalia Nitek-Płażyńska: Gdańsk stoi tyłem do morza

– Gdańsk stoi tyłem do morza. Tego morza nie czuć, nie widać, mieszkańcy z niego nie korzystają. Nie wykorzystuje się jego potencjału. (…) Chcę skupić się na tym, by odpowiednio gospodarować środkami kierowanymi na branżę offshore, tak by Gdańsk, jak i całe Pomorze, mogły korzystać z rozwoju tej branży – mówi Natalia Nitek-Płażyńska, kandydatka do sejmiku wojewódzkiego pomorskiego w rozmowie z Konradem Wernickim.
Natalia Nitek-Płażyńska Natalia Nitek-Płażyńska: Gdańsk stoi tyłem do morza
Natalia Nitek-Płażyńska / fot. arch.

– Swoją kampanię zaczęła Pani od postulatu, że trzeba wspierać otwieranie się Gdańska i Pomorza na morze. Dość intrygujące, bo przecież ktoś mógłby powiedzieć, że Gdańsk już od dawna jest otwarty na morze.

– Zacznijmy od tego, w jaki sposób Gdańsk jest zabudowywany i jak jest zagospodarowywana przestrzeń. Gdańsk stoi tyłem do morza. Tego morza nie czuć, nie widać, mieszkańcy z niego nie korzystają. Nie wykorzystuje się jego potencjału, jak robi to chociażby Gdynia. Z drugiej strony mamy kwestie gospodarcze. Morze daje bardzo dużo możliwości zarobkowych, związanych z ekologią, wykorzystaniem nowych technologii. Środki na takie przedsięwzięcia będą w Polsce rozdysponowywane do 2030 r. w ramach różnych funduszy, także unijnych. Będą to projekty m.in. na branżę offshore, czyli budowę farm wiatrowych na Bałtyku. To trzeba będzie odpowiednio i skutecznie rozdysponować, tak aby służyło nam wszystkim. Sejmik województwa pomorskiego, do którego startuję, też ma to w swojej gestii. Chcę skupić się na tym, by odpowiednio gospodarować środkami kierowanymi na branżę offshore, tak by Gdańsk, jak i całe Pomorze mogły korzystać z rozwoju tej branży.

 

– Skoro jesteśmy już przy infrastrukturze, to skupmy się na portach morskich. Rzeczywistość pokazuje nam, jak ważna dla państwa i regionu jest infrastruktura strategiczna. Czy możemy liczyć na jej dalszy rozwój na Pomorzu?

– Jeśli chodzi o porty, to tutaj główną moc sprawczą ma rząd. Samorząd również miał i ma bardzo duży wpływ, który niestety niekoniecznie był zbieżny z interesem całej Polski. W momencie kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, to często do inwestycji infrastrukturalnych w samorządach podchodzono w sposób obstrukcyjny. Dzisiaj mamy inny rząd, jego plany często się zmieniają albo nie są do końca określone. Jesteśmy świadkami kłótni opartych na przesłankach ideologicznych, a nie ekonomicznych i gospodarczych, które dla Pomorzan są najważniejsze. Jako mieszkanka Pomorza, będąc w sejmiku województwa pomorskiego, mam zamiar zajmować się tymi sprawami zarówno w dyskusjach na poziomie samorządu, jak i opiniując je przed rządem.

 

– Była Pani na proteście rolników w Gdańsku. Jak ocenia Pani ich sytuację, polskiego rolnictwa i co Pani myśli o polityce Zielonego Ładu?

– To jest temat kluczowy i to nie tylko ze względu na rolników. Oni są tym teraz najbardziej dotknięci, ale niedługo będziemy my wszyscy. Wszyscy jesteśmy konsumentami i jak długo żyjemy, tak długo będziemy jeść. A żeby jeść, musi być producent. Nim są nasi rolnicy, bardzo wydajni i jakościowi. Polska i europejska jakość żywności jest doceniana na całym świecie, uważana za tę z najwyższej półki. Zielony Ład został wymyślony przez krawaciarzy – urzędników, prawników, którzy nie wiedzą nic o pracy na gospodarstwie, o byciu rolnikiem. Ci ludzie podejmują decyzje w sposób arbitralny, służąc ideologii ekologizmu, a nie zdrowemu rozsądkowi w uprawie ziemi. Jeśli poddamy się Zielonemu Ładowi, to zniszczymy polskiego rolnika. To będzie koniec nie tylko producentów zdrowej, dobrej żywności, ale też naszego bezpieczeństwa żywnościowego. Jeżeli zabraknie żywności od polskiego rolnika, to skądś będziemy musieli ją brać, tylko skąd? Z Ukrainy? Żywność stamtąd nie spełnia norm, to odpady. Poza tym tamtejsi producenci rolni to wielcy oligarchowie, właściciele ogromnych biznesów, a nie zwykli rolnicy. Możemy też ściągać żywność z Chin, albo co gorsze z Rosji. Wszystko to zaburza nasze bezpieczeństwo.

 

– Zielony Ład jest groźny, bo niesprawiedliwy?

– Zielony Ład w jednakowy sposób traktuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, a w takiej polityce powinno dojść do regionalizacji. Ja pochodzę z polskiej wsi, moi rodzice są gospodarzami, sama żywiłam się tym, co wyhodowali. Wiem, jak wygląda polska wieś, ona się zmienia, ale wciąż jest zupełnie inna niż np. wieś holenderska. U nas jest dużo dzikich terenów, nieużytkowanych, gdzie roślinność jest naturalna. Nasze rolnictwo jest ekologiczne, produkcja nie jest tak wysoce przetworzona jak w Holandii, gdzie np. osusza się podmokłe tereny, by stawiać ogromne szklarnie ze sztucznym światłem, gdzie stosuje się mnóstwo chemii, by uprawiać tam warzywa i owoce. To jest zupełnie inna żywność. Jeśli UE chce nam narzucać takie same normy jak Holandii, to jest to absolutnie niesprawiedliwe i godzące w polski interes.

 

– W swoim spocie wyborczym mówi Pani, że chce dbać o tych, którzy są lekceważeni przez Platformę Obywatelską. O kogo chodzi?

– Tych grup ludzi trochę się nazbierało. Przed chwilą mówiliśmy o rolnikach, oni są traktowani jak chłopy do bicia. To bardzo duży problem i będzie się jeszcze zaogniał, bo widać po rządzie, że nie ma chęci do jego rozwiązania. Ja, pochodząc z rodziny rolniczej, kochając polską wieś, opowiadam się za naszymi rolnikami. Zwróćmy uwagę chociażby na Powiśle i Żuławy – te tereny wspaniałą ziemią stoją i ci ludzie chcą godnie żyć z uprawy swoich ziem. Tam nie ma alternatywy, nie ma przemysłu i miejsc pracy.

Inną lekceważoną grupą są mieszkańcy gdańskich lokali komunalnych, którzy są traktowani bardzo źle i niesprawiedliwie. Dla tych ludzi środowisko Platformy nie ma czasu na rozmowę, dyskusję, wsparcie. Takie osoby związane z mieszkaniami komunalnymi, które mają problem, zgłaszają się do naszych radnych: Andrzeja Skiby, Przemysława Majewskiego, Barbary Imianowskiej. Jest ich coraz więcej i widzimy, że jest to nawarstwiający się problem, a miasto nie ma na niego żadnego pomysłu.

 

– Co jeszcze doskwiera mieszkańcom regionu?

– Kolejną ważną sprawą, szerszą, dotykającą mieszkańców Pomorza jest wykluczenie komunikacyjne w mniejszych miejscowościach. Jest to problem, z którym należy walczyć. Mieszkańcy małych miasteczek i wiosek powinni mieć dostęp do usług i możliwości dużego miasta, tak samo jak jego mieszkańcy. Nie może być tak, że muszą się tułać swoimi samochodami po dziurawych drogach, tylko należy dać im możliwość dojazdu komunikacją publiczną do większych ośrodków miejskich.

 

– Jednym z Pani priorytetów podkreślanych w kampanii jest bezpieczeństwo. Jak na poziomie samorządu zamierza Pani dbać o bezpieczeństwo obywateli?

– Czekam z utęsknieniem na ustawę o obronie cywilnej. Obrona cywilna w Polsce przez lata istniała wyłącznie teoretycznie. Sytuacja geopolityczna powinna nas mocno ocucić. Profesjonalne wojsko, służby mundurowe, wspaniałe Wojska Obrony Terytorialnej, które zdały egzamin, to jedno, ale obrona cywilna jest czymś, nad czym powinniśmy się mocno pochylić. Będziemy chcieli optymalnie zaimplementować ustawę o obronie cywilnej w samorządach, gdy ta powstanie. To, czy obrona cywilna będzie skuteczna, zależeć będzie w głównej mierze od samorządów. Sejmiki wojewódzkie powinny mieć w to duży wkład i mam nadzieję, że to zostanie właśnie w ten sposób rozwiązane.

Mam nadzieję, że jako absolwentka Akademii Marynarki Wojennej na kierunku zarządzania kryzysowego będę mogła wykorzystać swoją wiedzę w tym zakresie.

 

– Ostatnio dużo mówi się o ulgach dla przedsiębiorców, a Pani z kolei proponuje ulgi dla pracodawców, którzy zatrudniają Żołnierzy Obrony Terytorialnej. Skąd ten pomysł?

– Pomysł zrodził się już kilka lat temu. W 2021 r. taką propozycje przedstawiliśmy i poddaliśmy pod opinię publiczną. Pod naszą petycją zebraliśmy kilka tysięcy podpisów, w marcu 2022 r. skierowaliśmy ją do premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie nasza propozycja została skierowana do Ministerstwa Finansów. Tam była opiniowana, analizowano, z jakimi kosztami się wiąże oraz czy da się ją zrealizować na polskim gruncie. Sugerowaliśmy się rozwiązaniami ze Stanów Zjednoczonych i tamtejszej Gwardii Narodowej.

 

– A jak wygląda ta propozycja ulg?

– Chodzi o ulgi podatkowe dla pracodawców zatrudniających Żołnierzy Obrony Terytorialnej. Z rozmów z pracownikami i pracodawcami wynikało, że rodzą się problemy w tej materii. Żołnierze WOT, którzy są pracownikami, często są powoływani do różnych zadań w ramach swojej służby. Było to szczególnie widoczne w czasie pandemii, a później też podczas kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy. Przez to opuszczają stanowiska pracy, a pracodawcy mogą ubiegać się jedynie o rekompensatę za te stracone dni. Jednak to nie pokrywa w pełni kosztów takiej pracowniczej absencji. Przez to pracodawcy przestali patrzeć z sympatią na takich pracowników, a tego nie chcemy. Naszym celem jest zwiększenie polskiego potencjału obronnego. W naszych konsultacjach ze stroną rządową brali udział żołnierze WOT, jak i przedstawiciele pracodawców. Szło to w dobrą stronę, ale w pewnym momencie przyhamowało. Po zmianie władzy skierowałam pismo do nowego ministra obrony narodowej Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza z prośbą, by przyjrzał się temu. Biorąc pod uwagę, że sam podkreślał, że chce zwiększać zasoby osobowe Wojsk Obrony Terytorialnej, to jest to jedno z rozwiązań, które może temu pomóc. Nasza propozycja pewnie nie rozwiąże wszystkich problemów, ale na pewno zmniejszy tarcia pomiędzy pracodawcami i pracownikami, którzy chcą służyć Polsce.

 

– Widzi Pani teraz realną szansę na to, aby premier Kosiniak-Kamysz podjął ten postulat?

– Mam nadzieję, że tak. Ja jestem otwarta i wyciągam rękę, bo nie jest też tak, że tylko ja coś sobie wymyśliłam. To projekt, który został skonsultowany z wieloma środowiskami i tak jak moja fundacja nazywa się „Łączy nas Polska”, tak mam poczucie, że wokół tego projektu połączyliśmy środowiska, które na co dzień nie współpracują ze sobą. Mam nadzieję, że nie będzie żadnego kluczenia, tylko pan premier Kosiniak-Kamysz opowie się za projektem. Nie jest kosztowny, a może dużo zmienić.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Politico: Już wiadomo, kto obejmie najważniejsze stanowiska w UE polityka
Politico: Już wiadomo, kto obejmie najważniejsze stanowiska w UE

Ursula von der Leyen z Niemiec, António Costa z Portugalii i Kaja Kallas z Estonii najprawdopodobniej obejmą najwyższe stanowiska w Komisji Europejskiej, Radzie Europejskiej i służbie polityki zagranicznej – donosi portal "Politico" we wtorek.

Mecz o honor. Jest skład Polaków z ostatniej chwili
Mecz o honor. Jest skład Polaków

Robert Lewandowski rozpocznie w podstawowym składzie mecz z Francją w Dortmundzie, ostatni dla piłkarskiej reprezentacji Polski w mistrzostwach Europy 2024. W bramce wystąpi Łukasz Skorupski. Początek o godz. 18.

Hołownia o projekcie ws. aborcji: Zdecydują pojedyncze głosy z ostatniej chwili
Hołownia o projekcie ws. aborcji: "Zdecydują pojedyncze głosy"

O losach projektu ustawy dotyczącego depenalizacji aborcji zdecydują w Sejmie pojedyncze głosy, a także głosy ponad 20 nowych posłów, którzy wkrótce złożą ślubowanie - ocenił we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ten projekt nie jest bez szans, by przejść" - dodał.

To już oficjalny koniec. Gwiazda TVN wydała oświadczenie z ostatniej chwili
To już oficjalny koniec. Gwiazda TVN wydała oświadczenie

To już oficjalne. Na profilu na Instagramie gwiazdy TVN pojawiło się oświadczenie.

Unia Europejska rozpoczyna negocjacje akcesyjne z Ukrainą z ostatniej chwili
Unia Europejska rozpoczyna negocjacje akcesyjne z Ukrainą

Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Czarna dziura zamiast pamięci”. Ulmowie, św. Makymilian i rtm Pilecki usunięci z wystawy z ostatniej chwili
„Czarna dziura zamiast pamięci”. Ulmowie, św. Makymilian i rtm Pilecki usunięci z wystawy

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycji dotyczących św. Maksymiliana Marii-Kolbego, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego. – Tego typu zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę – mówi prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

Legendarna piosenkarka poważnie chora. Na nagraniu zwija się z bólu z ostatniej chwili
Legendarna piosenkarka poważnie chora. Na nagraniu zwija się z bólu

Niepokojące informacje w sprawie znanej piosenkarki. Jakiś czas temu z powodu poważnej choroby odwołano wszystkie koncerty gwiazdy.

Zapomniał, że zabił. „To naprawdę przerażająca i brutalna zbrodnia” z ostatniej chwili
Zapomniał, że zabił. „To naprawdę przerażająca i brutalna zbrodnia”

Do tragicznego wydarzenia doszło klika miesięcy temu w Wałbrzychu. Podczas libacji alkoholowej jeden z jej uczestników zabił swojego kolegę, a zbrodnia ta miała wyjątkowo okrutny charakter. Zabójca jednak nic nie pamięta. 25 czerwca Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu przesłała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

Monarcha potwierdził abdykację z ostatniej chwili
Monarcha potwierdził abdykację

W ostatnim czasie media obiegły sensacyjne informacje. Okazuje się, że kolejny monarcha z Europy zaplanował już abdykację. Jak informuje people.com, to już wkrótce.

Kryzys na polskich granicach. „Mamy do czynienia z procederem systemowym” polityka
Kryzys na polskich granicach. „Mamy do czynienia z procederem systemowym”

– Składamy do laski marszałkowskiej projekt uchwały ws. sytuacji na granicy polsko-niemieckiej – poinformował we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Zaapelował do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia izby o ten projekt.

REKLAMA

Natalia Nitek-Płażyńska: Gdańsk stoi tyłem do morza

– Gdańsk stoi tyłem do morza. Tego morza nie czuć, nie widać, mieszkańcy z niego nie korzystają. Nie wykorzystuje się jego potencjału. (…) Chcę skupić się na tym, by odpowiednio gospodarować środkami kierowanymi na branżę offshore, tak by Gdańsk, jak i całe Pomorze, mogły korzystać z rozwoju tej branży – mówi Natalia Nitek-Płażyńska, kandydatka do sejmiku wojewódzkiego pomorskiego w rozmowie z Konradem Wernickim.
Natalia Nitek-Płażyńska Natalia Nitek-Płażyńska: Gdańsk stoi tyłem do morza
Natalia Nitek-Płażyńska / fot. arch.

– Swoją kampanię zaczęła Pani od postulatu, że trzeba wspierać otwieranie się Gdańska i Pomorza na morze. Dość intrygujące, bo przecież ktoś mógłby powiedzieć, że Gdańsk już od dawna jest otwarty na morze.

– Zacznijmy od tego, w jaki sposób Gdańsk jest zabudowywany i jak jest zagospodarowywana przestrzeń. Gdańsk stoi tyłem do morza. Tego morza nie czuć, nie widać, mieszkańcy z niego nie korzystają. Nie wykorzystuje się jego potencjału, jak robi to chociażby Gdynia. Z drugiej strony mamy kwestie gospodarcze. Morze daje bardzo dużo możliwości zarobkowych, związanych z ekologią, wykorzystaniem nowych technologii. Środki na takie przedsięwzięcia będą w Polsce rozdysponowywane do 2030 r. w ramach różnych funduszy, także unijnych. Będą to projekty m.in. na branżę offshore, czyli budowę farm wiatrowych na Bałtyku. To trzeba będzie odpowiednio i skutecznie rozdysponować, tak aby służyło nam wszystkim. Sejmik województwa pomorskiego, do którego startuję, też ma to w swojej gestii. Chcę skupić się na tym, by odpowiednio gospodarować środkami kierowanymi na branżę offshore, tak by Gdańsk, jak i całe Pomorze mogły korzystać z rozwoju tej branży.

 

– Skoro jesteśmy już przy infrastrukturze, to skupmy się na portach morskich. Rzeczywistość pokazuje nam, jak ważna dla państwa i regionu jest infrastruktura strategiczna. Czy możemy liczyć na jej dalszy rozwój na Pomorzu?

– Jeśli chodzi o porty, to tutaj główną moc sprawczą ma rząd. Samorząd również miał i ma bardzo duży wpływ, który niestety niekoniecznie był zbieżny z interesem całej Polski. W momencie kiedy rządziło Prawo i Sprawiedliwość, to często do inwestycji infrastrukturalnych w samorządach podchodzono w sposób obstrukcyjny. Dzisiaj mamy inny rząd, jego plany często się zmieniają albo nie są do końca określone. Jesteśmy świadkami kłótni opartych na przesłankach ideologicznych, a nie ekonomicznych i gospodarczych, które dla Pomorzan są najważniejsze. Jako mieszkanka Pomorza, będąc w sejmiku województwa pomorskiego, mam zamiar zajmować się tymi sprawami zarówno w dyskusjach na poziomie samorządu, jak i opiniując je przed rządem.

 

– Była Pani na proteście rolników w Gdańsku. Jak ocenia Pani ich sytuację, polskiego rolnictwa i co Pani myśli o polityce Zielonego Ładu?

– To jest temat kluczowy i to nie tylko ze względu na rolników. Oni są tym teraz najbardziej dotknięci, ale niedługo będziemy my wszyscy. Wszyscy jesteśmy konsumentami i jak długo żyjemy, tak długo będziemy jeść. A żeby jeść, musi być producent. Nim są nasi rolnicy, bardzo wydajni i jakościowi. Polska i europejska jakość żywności jest doceniana na całym świecie, uważana za tę z najwyższej półki. Zielony Ład został wymyślony przez krawaciarzy – urzędników, prawników, którzy nie wiedzą nic o pracy na gospodarstwie, o byciu rolnikiem. Ci ludzie podejmują decyzje w sposób arbitralny, służąc ideologii ekologizmu, a nie zdrowemu rozsądkowi w uprawie ziemi. Jeśli poddamy się Zielonemu Ładowi, to zniszczymy polskiego rolnika. To będzie koniec nie tylko producentów zdrowej, dobrej żywności, ale też naszego bezpieczeństwa żywnościowego. Jeżeli zabraknie żywności od polskiego rolnika, to skądś będziemy musieli ją brać, tylko skąd? Z Ukrainy? Żywność stamtąd nie spełnia norm, to odpady. Poza tym tamtejsi producenci rolni to wielcy oligarchowie, właściciele ogromnych biznesów, a nie zwykli rolnicy. Możemy też ściągać żywność z Chin, albo co gorsze z Rosji. Wszystko to zaburza nasze bezpieczeństwo.

 

– Zielony Ład jest groźny, bo niesprawiedliwy?

– Zielony Ład w jednakowy sposób traktuje wszystkie kraje Unii Europejskiej, a w takiej polityce powinno dojść do regionalizacji. Ja pochodzę z polskiej wsi, moi rodzice są gospodarzami, sama żywiłam się tym, co wyhodowali. Wiem, jak wygląda polska wieś, ona się zmienia, ale wciąż jest zupełnie inna niż np. wieś holenderska. U nas jest dużo dzikich terenów, nieużytkowanych, gdzie roślinność jest naturalna. Nasze rolnictwo jest ekologiczne, produkcja nie jest tak wysoce przetworzona jak w Holandii, gdzie np. osusza się podmokłe tereny, by stawiać ogromne szklarnie ze sztucznym światłem, gdzie stosuje się mnóstwo chemii, by uprawiać tam warzywa i owoce. To jest zupełnie inna żywność. Jeśli UE chce nam narzucać takie same normy jak Holandii, to jest to absolutnie niesprawiedliwe i godzące w polski interes.

 

– W swoim spocie wyborczym mówi Pani, że chce dbać o tych, którzy są lekceważeni przez Platformę Obywatelską. O kogo chodzi?

– Tych grup ludzi trochę się nazbierało. Przed chwilą mówiliśmy o rolnikach, oni są traktowani jak chłopy do bicia. To bardzo duży problem i będzie się jeszcze zaogniał, bo widać po rządzie, że nie ma chęci do jego rozwiązania. Ja, pochodząc z rodziny rolniczej, kochając polską wieś, opowiadam się za naszymi rolnikami. Zwróćmy uwagę chociażby na Powiśle i Żuławy – te tereny wspaniałą ziemią stoją i ci ludzie chcą godnie żyć z uprawy swoich ziem. Tam nie ma alternatywy, nie ma przemysłu i miejsc pracy.

Inną lekceważoną grupą są mieszkańcy gdańskich lokali komunalnych, którzy są traktowani bardzo źle i niesprawiedliwie. Dla tych ludzi środowisko Platformy nie ma czasu na rozmowę, dyskusję, wsparcie. Takie osoby związane z mieszkaniami komunalnymi, które mają problem, zgłaszają się do naszych radnych: Andrzeja Skiby, Przemysława Majewskiego, Barbary Imianowskiej. Jest ich coraz więcej i widzimy, że jest to nawarstwiający się problem, a miasto nie ma na niego żadnego pomysłu.

 

– Co jeszcze doskwiera mieszkańcom regionu?

– Kolejną ważną sprawą, szerszą, dotykającą mieszkańców Pomorza jest wykluczenie komunikacyjne w mniejszych miejscowościach. Jest to problem, z którym należy walczyć. Mieszkańcy małych miasteczek i wiosek powinni mieć dostęp do usług i możliwości dużego miasta, tak samo jak jego mieszkańcy. Nie może być tak, że muszą się tułać swoimi samochodami po dziurawych drogach, tylko należy dać im możliwość dojazdu komunikacją publiczną do większych ośrodków miejskich.

 

– Jednym z Pani priorytetów podkreślanych w kampanii jest bezpieczeństwo. Jak na poziomie samorządu zamierza Pani dbać o bezpieczeństwo obywateli?

– Czekam z utęsknieniem na ustawę o obronie cywilnej. Obrona cywilna w Polsce przez lata istniała wyłącznie teoretycznie. Sytuacja geopolityczna powinna nas mocno ocucić. Profesjonalne wojsko, służby mundurowe, wspaniałe Wojska Obrony Terytorialnej, które zdały egzamin, to jedno, ale obrona cywilna jest czymś, nad czym powinniśmy się mocno pochylić. Będziemy chcieli optymalnie zaimplementować ustawę o obronie cywilnej w samorządach, gdy ta powstanie. To, czy obrona cywilna będzie skuteczna, zależeć będzie w głównej mierze od samorządów. Sejmiki wojewódzkie powinny mieć w to duży wkład i mam nadzieję, że to zostanie właśnie w ten sposób rozwiązane.

Mam nadzieję, że jako absolwentka Akademii Marynarki Wojennej na kierunku zarządzania kryzysowego będę mogła wykorzystać swoją wiedzę w tym zakresie.

 

– Ostatnio dużo mówi się o ulgach dla przedsiębiorców, a Pani z kolei proponuje ulgi dla pracodawców, którzy zatrudniają Żołnierzy Obrony Terytorialnej. Skąd ten pomysł?

– Pomysł zrodził się już kilka lat temu. W 2021 r. taką propozycje przedstawiliśmy i poddaliśmy pod opinię publiczną. Pod naszą petycją zebraliśmy kilka tysięcy podpisów, w marcu 2022 r. skierowaliśmy ją do premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie nasza propozycja została skierowana do Ministerstwa Finansów. Tam była opiniowana, analizowano, z jakimi kosztami się wiąże oraz czy da się ją zrealizować na polskim gruncie. Sugerowaliśmy się rozwiązaniami ze Stanów Zjednoczonych i tamtejszej Gwardii Narodowej.

 

– A jak wygląda ta propozycja ulg?

– Chodzi o ulgi podatkowe dla pracodawców zatrudniających Żołnierzy Obrony Terytorialnej. Z rozmów z pracownikami i pracodawcami wynikało, że rodzą się problemy w tej materii. Żołnierze WOT, którzy są pracownikami, często są powoływani do różnych zadań w ramach swojej służby. Było to szczególnie widoczne w czasie pandemii, a później też podczas kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy. Przez to opuszczają stanowiska pracy, a pracodawcy mogą ubiegać się jedynie o rekompensatę za te stracone dni. Jednak to nie pokrywa w pełni kosztów takiej pracowniczej absencji. Przez to pracodawcy przestali patrzeć z sympatią na takich pracowników, a tego nie chcemy. Naszym celem jest zwiększenie polskiego potencjału obronnego. W naszych konsultacjach ze stroną rządową brali udział żołnierze WOT, jak i przedstawiciele pracodawców. Szło to w dobrą stronę, ale w pewnym momencie przyhamowało. Po zmianie władzy skierowałam pismo do nowego ministra obrony narodowej Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza z prośbą, by przyjrzał się temu. Biorąc pod uwagę, że sam podkreślał, że chce zwiększać zasoby osobowe Wojsk Obrony Terytorialnej, to jest to jedno z rozwiązań, które może temu pomóc. Nasza propozycja pewnie nie rozwiąże wszystkich problemów, ale na pewno zmniejszy tarcia pomiędzy pracodawcami i pracownikami, którzy chcą służyć Polsce.

 

– Widzi Pani teraz realną szansę na to, aby premier Kosiniak-Kamysz podjął ten postulat?

– Mam nadzieję, że tak. Ja jestem otwarta i wyciągam rękę, bo nie jest też tak, że tylko ja coś sobie wymyśliłam. To projekt, który został skonsultowany z wieloma środowiskami i tak jak moja fundacja nazywa się „Łączy nas Polska”, tak mam poczucie, że wokół tego projektu połączyliśmy środowiska, które na co dzień nie współpracują ze sobą. Mam nadzieję, że nie będzie żadnego kluczenia, tylko pan premier Kosiniak-Kamysz opowie się za projektem. Nie jest kosztowny, a może dużo zmienić.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe