Wybory samorządowe 2024. Jest komunikat PKW

Wybory samorządowe przebiegają spokojnie, ale jak zawsze zdarzają się incydenty, związane z członkami komisji pod wpływem alkoholu, czy zniszczeniem plakatów - przekazał w niedzielę rano przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak. Szefowa KBW Magdalena Pietrzak zaapelowała o jak najwcześniejsze zagłosowanie, by uniknąć wieczornych kolejek.
PKW Wybory samorządowe 2024. Jest komunikat PKW
PKW / PAP/Radek Pietruszka

Kierownictwo PKW przedstawiło informację dot. ciszy wyborczej i niedzielnego głosowania w tegorocznych wyborach samorządowych podczas konferencji o godz. 10., w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie.

Wybory przebiegają spokojnie, ale zawsze zdarzają się incydenty. Według ostatniego meldunku z Komendy Głównej Policji (...) jeżeli chodzi o przestępstwa, odnotowano w tej chwili siedem zdarzeń; dotyczy to bezprawnego naruszenia swobody głosowania, czy kradzieży, ewentualnie zniszczenia rzeczy. Ponadto, jeżeli chodzi o wykroczenia, to odnotowano 212 działań, przy czym dotyczy to takich wykroczeń jak naruszenie ciszy wyborczej, prowadzenie agitacji

- przekazał przewodniczący PKW.

Wadliwe karty wyborcze

Marciniak zwrócił uwagę na przypadki członków komisji wyborczych, którzy przyszli do pracy pod wpływem alkoholu; wskazał na przypadek z Białegostoku, gdzie przewodniczący obwodowej komisji wyborczej miał był pod wpływem alkoholu, oraz przypadek z Płocka, gdzie członkini komisji miała rekordowe 3,45 promila.

Wśród innych incydentów Marciniak wskazał zdarzenie w okręgu lubelskim, gdzie w sobotę doszło do próby agitacji lub korupcji wyborczej - jak mówił szef PKW, do składającej zawiadomienie "przyjechał znany jej osobnik, dał jej cztery sztuki piwa oraz czekoladę, mówiąc, że to jest za głos oddany na partnerkę wręczającego, która kandyduje do rady gminy".

Osobnik został zatrzymany i osadzony

- dodał Marciniak.

Zwrócił również uwagę na zawiadomienia dot. zniszczenia materiałów wyborczych w Krakowie, a także incydent, gdzie nieustalony sprawca zniszczył plakat wyborczy przez namalowanie na nim swastyki.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak została natomiast zapytana o wadliwe karty wyborcze, których zdjęcia pojawiają się w niedzielę w mediach społecznościowych.

Wczoraj już była taka informacja, która się gdzieś tam pojawiała również w mediach w Warszawie. Była taka sytuacja, że jedna z kart do sejmiku była źle przycięta

- powiedziała Pietrzak na konferencji prasowej PKW.

Dodała, że chodzi o jedną paczkę 500 szt. kart. Podkreśliła, że w tym przypadku zadziałały wszystkie procedury. "Dziś rano też mieliśmy takie informacje w kilku gminach, że dopiero wtedy zauważyły komisję, że nie zgadza się coś na karcie" - powiedziała Pietrzak. Dodała, że także w tych przypadkach został zarządzony dodruk i dowiezienie kart.

Dopytywana o to, czy gdziekolwiek z opóźnieniem zaczęło się głosowanie, odpowiedziała, że był jeden taki przypadek w Warszawie, kiedy lokal był z opóźnieniem otwarty, bo nie było członka komisji, prawdopodobnie nie miał klucza od tego lokalu. Dodała, że zostało to szybko naprawione, a lokal został otwarty. Marciniak dodał, że obecnie nie ma sygnałów wskazujących, że cisza wyborcza miałaby zostać przedłużona.

Pietrzak zaapelowała również do wyborców, by udali się zagłosować do komisji jak najwcześniej, by uniknąć kolejek przed końcem głosowania wieczorem. "Musimy pamiętać, że w tych obwodowych komisjach, które mają taką sytuację, że zbyt duża liczba wyborców przychodzi przed zamknięciem lokalu, to komisja musi się potem podzielić. Część komisji musi pilnować kolejki, żeby nikt, kto przybył po 21. nie mógł zagłosować" - tłumaczyła, podkreślając, że mogą zagłosować tylko ci, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed 21.

Przewodniczący PKW podał również liczby dotyczące tegorocznych wyborów samorządowych. Jak wskazał, w wyborach zostanie wybranych blisko 47 tys. radnych różnych szczebli samorządu i 2,5 tys. włodarzy gmin, w tym 1464 wójtów, 906 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

Utworzono 31 456 obwodów głosowania, a liczba wyborców (osób uprawnionych do głosowania - PAP) wynosi 29 037 073 osób. Liczba wyborców głosujących korespondencyjnie wynosi 5 461 (...) Z kolei liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika wynosi 31 921

- przekazał.

"W 412 gminach wybór na wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta to jest de facto referendum, bo mamy jednego kandydata, czyli głosowanie jest +tak+ lub +nie+" - dodał Marciniak. Szef PKW wskazał również, że do sejmików wojewódzkich wybieramy 552 radnych, do rad powiatu - 6 170 radnych, a do rad gmin do 20 tys. mieszkańców - 32 370 osób. W większych gminach natomiast wybranych zostanie 7 046 radnych. W Warszawie do rad dzielnic wybranych ma natomiast zostać 420 osób.

Kolejna konferencja prasowa PKW zaplanowana jest na godz. 13.30 w niedzielę; należy się spodziewać, że Komisja przedstawi wtedy dane o frekwencji wyborczej na godz. 12.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje znany uczestnik popularnego programu

CZYTAJ TAKŻE: Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III rezygnuje


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rosja chce sprzedać kawałek terytorium Chinom z ostatniej chwili
Rosja chce sprzedać kawałek terytorium Chinom

Jak przekazał portal BiznesAlert.pl powołując się na doniesienia azjatyckiego serwisu Nikkei Asia, przy okazji wizyty w Korei Północnej Władimir Putin negocjuje z Chinami sprzedaż rosyjskiego terytorium.

Nowy kandydat na prezydenckiej giełdzie nazwisk Zjednoczonej Prawicy Wiadomości
Nowy kandydat na prezydenckiej giełdzie nazwisk Zjednoczonej Prawicy

Choć wybory prezydenckie dopiero w przyszłym roku, już ruszyła karuzela z nazwiskami potencjalnych kandydatów. – Stawiamy sobie pytanie: kto może nie tylko wejść do drugiej rundy, ale ją wygrać – powiedział Jarosław Kaczyński. W Zjednoczonej Prawicy pojawiła się nowa propozycja.

Znany polityk opuszcza szeregi Suwerennej Polski z ostatniej chwili
Znany polityk opuszcza szeregi Suwerennej Polski

„Dziś przestaję być członkiem @Suwerenna_POL. Złożyłem rezygnację” – poinformował na platformie X znany poseł Janusz Kowalski. 

Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować Wiadomości
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować

Izrael przeciąga wojnę w Strefie Gazy i zwodzi administrację Bidena, bo Netanjahu czeka na powrót Trumpa? To wiedzą wszyscy. Ale podobno nie tylko premier państwa żydowskiego odlicza dni do „wielkiego wtorku” w Ameryce. Mainstreamowe media i europejscy politycy jedynie słusznej opcji alarmują, że na wygraną Donalda Trumpa z utęsknieniem czeka Władimir Putin. Nic dwa razy się nie zdarza? A no zdarza! Kolejny raz robią z Trumpa ruskiego agenta. Choć już pierwszy raz pokazał, że to bujda na resorach.

Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał we wtorek do Krakowa, aby w katedrze wawelskiej wziąć udział w nabożeństwie z okazji swoich 75. urodzin oraz w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Jak donoszą media, wydarzenie było zakłócane przez grupkę demonstrantów; niektórzy z nich usiłowali rzucić się na samochód, którym jechał prezes PiS. Musiała interweniować policja.

Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami

Wczoraj późnym wieczorem, dwa dni po zwyczajowym terminie, ukazał się comiesięczny komunikat Ministerstwa Finansów dotyczący wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-maj 2024 roku, z którego wynika, że zaledwie po 5 miesiącach tego roku deficyt budżetowy przekroczył 53 mld zł (dla porównania w tym samym okresie 2023 roku deficyt wynosił tylko 20,8 mld zł). 

„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura” z ostatniej chwili
„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura”

Wszystko wskazuje na to, że nowym sekretarzem generalnym NATO zostanie premier Holandii Mark Rutte. Przeciwko jego kandydaturze wystąpiła jedynie Rumunia, która wystawiła własnego kandydata. Były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wskazuje jednak, że kandydatura Rutte potwierdza lekceważenie Europy Wschodniej przez zachodnie kraje kontynentu.

Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć Wiadomości
Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który wystąpił we wtorek w Waszyngtonie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, oznajmił, że wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji, jej sektora wojskowo-przemysłowego "musi się skończyć".

„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie” polityka
„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie”

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber miał promować na wiceszefową EPL Ewę Kopacz, mimo że polska delegacja wskazała europosła Andrzeja Halickiego.

Znany aktor dołączy do serialu Na Wspólnej z ostatniej chwili
Znany aktor dołączy do serialu "Na Wspólnej"

Serial "Na Wspólnej" cieszy się dużą popularnością wśród telewidzów. Media obiegły nowe informacje związane z produkcją.

REKLAMA

Wybory samorządowe 2024. Jest komunikat PKW

Wybory samorządowe przebiegają spokojnie, ale jak zawsze zdarzają się incydenty, związane z członkami komisji pod wpływem alkoholu, czy zniszczeniem plakatów - przekazał w niedzielę rano przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak. Szefowa KBW Magdalena Pietrzak zaapelowała o jak najwcześniejsze zagłosowanie, by uniknąć wieczornych kolejek.
PKW Wybory samorządowe 2024. Jest komunikat PKW
PKW / PAP/Radek Pietruszka

Kierownictwo PKW przedstawiło informację dot. ciszy wyborczej i niedzielnego głosowania w tegorocznych wyborach samorządowych podczas konferencji o godz. 10., w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie.

Wybory przebiegają spokojnie, ale zawsze zdarzają się incydenty. Według ostatniego meldunku z Komendy Głównej Policji (...) jeżeli chodzi o przestępstwa, odnotowano w tej chwili siedem zdarzeń; dotyczy to bezprawnego naruszenia swobody głosowania, czy kradzieży, ewentualnie zniszczenia rzeczy. Ponadto, jeżeli chodzi o wykroczenia, to odnotowano 212 działań, przy czym dotyczy to takich wykroczeń jak naruszenie ciszy wyborczej, prowadzenie agitacji

- przekazał przewodniczący PKW.

Wadliwe karty wyborcze

Marciniak zwrócił uwagę na przypadki członków komisji wyborczych, którzy przyszli do pracy pod wpływem alkoholu; wskazał na przypadek z Białegostoku, gdzie przewodniczący obwodowej komisji wyborczej miał był pod wpływem alkoholu, oraz przypadek z Płocka, gdzie członkini komisji miała rekordowe 3,45 promila.

Wśród innych incydentów Marciniak wskazał zdarzenie w okręgu lubelskim, gdzie w sobotę doszło do próby agitacji lub korupcji wyborczej - jak mówił szef PKW, do składającej zawiadomienie "przyjechał znany jej osobnik, dał jej cztery sztuki piwa oraz czekoladę, mówiąc, że to jest za głos oddany na partnerkę wręczającego, która kandyduje do rady gminy".

Osobnik został zatrzymany i osadzony

- dodał Marciniak.

Zwrócił również uwagę na zawiadomienia dot. zniszczenia materiałów wyborczych w Krakowie, a także incydent, gdzie nieustalony sprawca zniszczył plakat wyborczy przez namalowanie na nim swastyki.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak została natomiast zapytana o wadliwe karty wyborcze, których zdjęcia pojawiają się w niedzielę w mediach społecznościowych.

Wczoraj już była taka informacja, która się gdzieś tam pojawiała również w mediach w Warszawie. Była taka sytuacja, że jedna z kart do sejmiku była źle przycięta

- powiedziała Pietrzak na konferencji prasowej PKW.

Dodała, że chodzi o jedną paczkę 500 szt. kart. Podkreśliła, że w tym przypadku zadziałały wszystkie procedury. "Dziś rano też mieliśmy takie informacje w kilku gminach, że dopiero wtedy zauważyły komisję, że nie zgadza się coś na karcie" - powiedziała Pietrzak. Dodała, że także w tych przypadkach został zarządzony dodruk i dowiezienie kart.

Dopytywana o to, czy gdziekolwiek z opóźnieniem zaczęło się głosowanie, odpowiedziała, że był jeden taki przypadek w Warszawie, kiedy lokal był z opóźnieniem otwarty, bo nie było członka komisji, prawdopodobnie nie miał klucza od tego lokalu. Dodała, że zostało to szybko naprawione, a lokal został otwarty. Marciniak dodał, że obecnie nie ma sygnałów wskazujących, że cisza wyborcza miałaby zostać przedłużona.

Pietrzak zaapelowała również do wyborców, by udali się zagłosować do komisji jak najwcześniej, by uniknąć kolejek przed końcem głosowania wieczorem. "Musimy pamiętać, że w tych obwodowych komisjach, które mają taką sytuację, że zbyt duża liczba wyborców przychodzi przed zamknięciem lokalu, to komisja musi się potem podzielić. Część komisji musi pilnować kolejki, żeby nikt, kto przybył po 21. nie mógł zagłosować" - tłumaczyła, podkreślając, że mogą zagłosować tylko ci, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed 21.

Przewodniczący PKW podał również liczby dotyczące tegorocznych wyborów samorządowych. Jak wskazał, w wyborach zostanie wybranych blisko 47 tys. radnych różnych szczebli samorządu i 2,5 tys. włodarzy gmin, w tym 1464 wójtów, 906 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

Utworzono 31 456 obwodów głosowania, a liczba wyborców (osób uprawnionych do głosowania - PAP) wynosi 29 037 073 osób. Liczba wyborców głosujących korespondencyjnie wynosi 5 461 (...) Z kolei liczba wyborców głosujących przez pełnomocnika wynosi 31 921

- przekazał.

"W 412 gminach wybór na wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta to jest de facto referendum, bo mamy jednego kandydata, czyli głosowanie jest +tak+ lub +nie+" - dodał Marciniak. Szef PKW wskazał również, że do sejmików wojewódzkich wybieramy 552 radnych, do rad powiatu - 6 170 radnych, a do rad gmin do 20 tys. mieszkańców - 32 370 osób. W większych gminach natomiast wybranych zostanie 7 046 radnych. W Warszawie do rad dzielnic wybranych ma natomiast zostać 420 osób.

Kolejna konferencja prasowa PKW zaplanowana jest na godz. 13.30 w niedzielę; należy się spodziewać, że Komisja przedstawi wtedy dane o frekwencji wyborczej na godz. 12.

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje znany uczestnik popularnego programu

CZYTAJ TAKŻE: Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III rezygnujeOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe