PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.
Stanisław Karczewski  PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl
Stanisław Karczewski / PAP Piotr Polak

- Jesteśmy już po drugiej turze wyborów samorządowych, więc czas na podsumowania. Panie senatorze, jak pan ocenia wyniki Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach? 

- Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyników, chociaż nie osiągnęliśmy sukcesów w wielu miejscach, na które po cicho liczyliśmy - myślę tutaj o Poznaniu,  o innych dużych miastach. Widać jednak zdecydowaną poprawę naszych wyników. To bardzo cieszy. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma silnego poparcia w dużych miastach, ale widać pewne zmiany i to napawa optymizmem. 

 - Co PiS musiałby zmienić, aby te duże miasta zdobyć? Czy jest to dla was w ogóle możliwe? 

- Dobre wyniki otrzymali rzutcy, młodzi kandydaci. Myślę, że jest właściwy kierunek, żeby stawiać na młodszych ludzi, a my starsi politycy, już z nieco większym doświadczeniem, będziemy stali z tyłu i będziemy im doradzać. 

- No właśnie, według analiz przeprowadzonych podczas pierwszej tury wyborów, mocno wzrosło poparcie dla PiS-u wśród tej najmłodszej grupy wyborców - 18-29. Z czego to wynika? 

- Oczywiście ta grupa nie została jeszcze odzyskana, ale widać pewne zmiany. Myślę, że ta grupa wyborców przede wszystkim zawiodła się Trzecią Drogą, do której to wielu młodych ludzi odeszło. Poza tym uważam, że młodych ludzi odstrasza ta bardzo agresywna polityka Donalda Tuska i koalicji 13 grudnia. No i ostatnia rzecz, a być może najważniejsza - młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał

- Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego? Na czym chcecie się skupić w kampanii? 

- Jesteśmy partią pragmatyczną i wiarygodną. Będziemy prowadzili kampanię, w której będziemy mówili o walorach Unii Europejskiej, ale także będzie przestrzegać przed tym, że są zamysły, aby państwa Unii Europejskiej przedstawić w jedno państwo. Temu będziemy się sprzeciwiali. Oczywiście mówię tak bardzo ogólnie, bo będziemy zwracali także uwagę na problemy związane z narzucaniem przyjmowania uchodźców. Ale także na kwestie przyjmowania euro, z czym Prawo i Sprawiedliwość się oczywiście nie zgadza, bo bardzo mocno negatywne skutki takiej decyzji, a szczególnie właśnie młodzi ludzie. 

- Jakie są wasze oczekiwania, jeżeli chodzi o wynik? Czy macie jakiś taki pułap procentowy, który jest dla was celem minimum? 

- Naszym celem jest to, aby po raz jedenasty z rzędu zwyciężyć z Platformą Obywatelską. 


Kontekst: kim jest Stanisław Karczewski? 

Stanisław Karczewski urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, następnie uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego. W 1989 r. był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w tym mieście. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 r. sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W Senacie VI i VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. Od 2010 r. pełnił funkcję przewodniczącego części senackiej Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W Senacie X kadencji jest: - członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w Komitecie Politycznym i jest członkiem Komisji ds. Etyki. Był szefem sztabu wyborczego PiS w zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Czytaj także: 

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS


 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl

- Młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości, były marszałek Sejmu Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Tysol.pl.
Stanisław Karczewski  PiS stawia na nowy kierunek? Stanisław Karczewski ujawnia w wywiadzie dla Tysol.pl
Stanisław Karczewski / PAP Piotr Polak

- Jesteśmy już po drugiej turze wyborów samorządowych, więc czas na podsumowania. Panie senatorze, jak pan ocenia wyniki Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach? 

- Oczywiście jesteśmy zadowoleni z wyników, chociaż nie osiągnęliśmy sukcesów w wielu miejscach, na które po cicho liczyliśmy - myślę tutaj o Poznaniu,  o innych dużych miastach. Widać jednak zdecydowaną poprawę naszych wyników. To bardzo cieszy. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma silnego poparcia w dużych miastach, ale widać pewne zmiany i to napawa optymizmem. 

 - Co PiS musiałby zmienić, aby te duże miasta zdobyć? Czy jest to dla was w ogóle możliwe? 

- Dobre wyniki otrzymali rzutcy, młodzi kandydaci. Myślę, że jest właściwy kierunek, żeby stawiać na młodszych ludzi, a my starsi politycy, już z nieco większym doświadczeniem, będziemy stali z tyłu i będziemy im doradzać. 

- No właśnie, według analiz przeprowadzonych podczas pierwszej tury wyborów, mocno wzrosło poparcie dla PiS-u wśród tej najmłodszej grupy wyborców - 18-29. Z czego to wynika? 

- Oczywiście ta grupa nie została jeszcze odzyskana, ale widać pewne zmiany. Myślę, że ta grupa wyborców przede wszystkim zawiodła się Trzecią Drogą, do której to wielu młodych ludzi odeszło. Poza tym uważam, że młodych ludzi odstrasza ta bardzo agresywna polityka Donalda Tuska i koalicji 13 grudnia. No i ostatnia rzecz, a być może najważniejsza - młodzi wyborcy odchodzą od tej "koalicji 13 grudnia" ze względu na to, że jest ona niewiarygodna, nie realizuje swoich podstawowych obietnic z kampanii wyborczej. Młodzi zapewne dostrzegają, że to nie był program - mówię tutaj o Platformie Obywatelskiej - dla rozwoju Polski, był to jedynie zbitek wielu pomysłów, z których większość jest nierealizowana. Polacy nie lubią, jak się ich oszukuje, a Donald Tusk po prostu oszukał

- Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego? Na czym chcecie się skupić w kampanii? 

- Jesteśmy partią pragmatyczną i wiarygodną. Będziemy prowadzili kampanię, w której będziemy mówili o walorach Unii Europejskiej, ale także będzie przestrzegać przed tym, że są zamysły, aby państwa Unii Europejskiej przedstawić w jedno państwo. Temu będziemy się sprzeciwiali. Oczywiście mówię tak bardzo ogólnie, bo będziemy zwracali także uwagę na problemy związane z narzucaniem przyjmowania uchodźców. Ale także na kwestie przyjmowania euro, z czym Prawo i Sprawiedliwość się oczywiście nie zgadza, bo bardzo mocno negatywne skutki takiej decyzji, a szczególnie właśnie młodzi ludzie. 

- Jakie są wasze oczekiwania, jeżeli chodzi o wynik? Czy macie jakiś taki pułap procentowy, który jest dla was celem minimum? 

- Naszym celem jest to, aby po raz jedenasty z rzędu zwyciężyć z Platformą Obywatelską. 


Kontekst: kim jest Stanisław Karczewski? 

Stanisław Karczewski urodził się 14 listopada 1955 r. w Warszawie. Ukończył studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, następnie uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii ogólnej. Od 1981 r. pracował w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej). Był kolejno stażystą, młodszym asystentem, asystentem, kierownikiem Oddziału Pomocy Doraźnej, dyrektorem szpitala oraz ordynatorem Oddziału Chirurgicznego. W 1989 r. był jednym z założycieli Komitetu Obywatelskiego w Nowym Mieście nad Pilicą. Przez wiele lat przewodniczył Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w tym mieście. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Grójeckiego. Od 2002 do 2005 r. sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W Senacie VI i VII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Zdrowia. Od 2010 r. pełnił funkcję przewodniczącego części senackiej Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W Senacie X kadencji jest: - członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Należy do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w Komitecie Politycznym i jest członkiem Komisji ds. Etyki. Był szefem sztabu wyborczego PiS w zwycięskich wyborach parlamentarnych w 2015 r.

Czytaj także: 

Tarczyński do von der Leyen: Przegracie te wybory i dobrze o tym wiecie

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego: ważne zebranie PiS



 

Polecane
Emerytury
Stażowe