104 lata temu urodził się Jan Paweł II

Dzisiaj, 18 maja mija 104. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Jan Paweł II 104 lata temu urodził się Jan Paweł II
Jan Paweł II / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0pl/Gov.pl

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa, jako ostatnie z trojga dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej.

Matka przyszłego papieża, Emilia Wojtyła (z domu Kaczorowska) zajmowała się domem i dorabiała jako szwaczka. Ojciec, Karol Wojtyła, służył w armii cesarza Franciszka Józefa, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., został urzędnikiem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Wadowicach, będąc oficerem tamtejszego 12. Pułku Piechoty.

Karol bardzo wcześnie stracił wszystkich swoich najbliższych. Miał niespełna 9 lat, kiedy umarła mu matka, która w chwili śmierci miała zaledwie 45 lat. Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w szpitalu w Bielsku-Białej, gdzie śmiertelnie zaraził się od pacjentki szkarlatyną. Karol miał również siostrę Olgę, która zmarła tuż po urodzeniu w 1916 r. Po śmierci matki i starszego brata rodzina Wojtyłów składała się jedynie z ojca i syna. Świadkowie tamtych lat wspominają ich ogromną więź i troskliwą opiekę Karola seniora. Jednak i ojciec przyszłego papieża nie żył długo, odszedł, gdy Karol miał 20 lat.

W 1938 r. młody Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które zmuszony był przerwać wraz z wybuchem II wojny światowej. W tym czasie pracował zawodowo w zakładach Solvay, ale jeszcze podczas wojny zaczął się jednak kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku w katedrze na Wawelu i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 r. przez pół roku był wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, a następnie w krakowskim kościele św. Floriana, by w końcu osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał się do habilitacji.

Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską.

Biskup

Od 1954 roku pracował jako profesor na KUL-u, a papieska nominacja na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej dotarła do niego, gdy przebywał ze studentami na obozie kajakowym na Mazurach. Sakrę przyjął 28 września 1958 roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 roku w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.

Decyzję tę potwierdził Paweł VI 13 stycznia 1964 roku, mianując 43-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież 26 czerwca 1967 r. powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Kard. Wojtyła przyjął aktywny styl zarządzania diecezją od wizytacji parafialnych poczynając a na zwołaniu synodów kończąc. W tym czasie kontynuował także działalność naukowo-dydaktyczną na KUL-u. Hierarcha brał również czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.

Po powrocie z Soboru znaczną część swojego dorobku publicystycznego poświęcił propagowaniu jego przesłania. Przede wszystkim jednak starał się zaszczepić Kościołowi w Polsce ducha soborowej odnowy. Zwołał dwa Synody: w 1972 roku Synod Archidiecezji Krakowskiej, a rok później Synod Metropolii Krakowskiej. Obydwa zamknął już jako papież, podczas wizyt w Ojczyźnie w 1979 i 1983 r.

We wrześniu 1978 roku, z ramienia episkopatu Polski - wraz z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim - złożył  historyczną rewizytę w RFN.

Papież

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie a także pierwszym historii Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał pontyfikat najdłuższy w XX wieku i trzeci co do długości w dziejach Kościoła.

Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, a także przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln oraz przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 a także ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482. Jan Paweł II opublikował 14 encyklik, czyli najwyższej rangi urzędowych dokumentów, jakie papieże kierują do całego Kościoła. Pierwszą zatytułowaną "Redemptor hominis" papież Wojtyła podpisał 4 marca 1979 r.; ostatnią "Ecclesia de Eucharistia" – 17 kwietnia 2003 r.

Jednym z najgłośniejszych dokumentów pontyfikatu stała się jedenasta encyklika "Evangelium vitae" (Ewangelia życia) z 25 marca.1995 r. To ukoronowanie papieskiej wizji miłości, małżeństwa, rodziny a przede wszystkim "wartości i nienaruszalności życia ludzkiego" od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jan Paweł II był także inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, które miały stać się jednym z fenomenów całego pontyfikatu. Dokumentem niejako programowym, w którym papież zapowiedział tę inicjatywę, był "List apostolski do młodych całego świata" wydany 31 marca 1985 r.

Był pierwszym w dziejach papieżem, który tak otwarcie i przyjaźnie mówił o wyznawcach innych religii. Także jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi – miało to miejsce w Rzymie, 13 kwietnia 1986 r.

Z kolei 27 października 1986 r. odbyło się przełomowe międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu. Na zaproszenie Jana Pawła II do miasta św. Franciszka przybyło 47 delegacji reprezentujących wyznania chrześcijańskie oraz przedstawiciele 13 innych religii, aby w jednym czasie modlić się w intencji pokoju.

Droga na ołtarze

Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat przerwy od śmierci do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Zarówno tempo, w jakim wszczęto ów proces, jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.

W liście z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, papież-senior Benedykt XVI napisał o swoim poprzedniku: "W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy".

CZYTAJ WIĘCEJ: Gender tak, chrześcijaństwo nie! Trzaskowski wprowadza nowe przepisy

CZYTAJ TAKŻE: Przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku odwołany. Tymczasem w Niemczech... uroczyście otwierają nowy


 

POLECANE
„Tato, co zrobiłeś, żebym nie żyła w tym piekle?” Protest w Zgorzelcu przeciwko nielegalnej imigracji gorące
„Tato, co zrobiłeś, żebym nie żyła w tym piekle?” Protest w Zgorzelcu przeciwko nielegalnej imigracji

Dziś w południe na moście im. Jana Pawła II w Zgorzelcu odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji oraz paktowi migracyjnemu, który w ocenie organizatorów - zagraża bezpieczeństwu Polski. Wydarzenie przyciągnęło osoby zaniepokojone sytuacją na polsko-niemieckiej granicy i rosnącą liczbą migrantów trafiających do naszego kraju z Niemiec.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka Wiadomości
Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka

Nowy komunikat z Watykanu ws. stanu zdrowia papieża Franciszka. To wyjątkowo radosna informacja.

Zamaskowani osobnicy. Prowokacja podczas protestu w Zgorzelcu przeciwko nielegalnej imigracji gorące
"Zamaskowani osobnicy". Prowokacja podczas protestu w Zgorzelcu przeciwko nielegalnej imigracji

Dziś w Zgorzelcu odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji, paktowi migracyjnemu i podrzucaniu do Polski imigrantów z Niemiec. Podczas protestu, według relacji Roberta Bąkiewicza, doszło do prowokacji.

Odrażające zachowanie Renaty Grochal w Trójce w dniu pogrzebu Barbary Skrzypek polityka
Odrażające zachowanie Renaty Grochal w "Trójce" w dniu pogrzebu Barbary Skrzypek

Kilka dni temu media obiegła tragiczna informacja o śmierci Barbary Skrzypek. Była wieloletnią współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego. W mediach wciąż nie brakuje gorących emocji związanych z tą sprawą.

Strzelanina w USA. Są ofiary śmiertelne z ostatniej chwili
Strzelanina w USA. Są ofiary śmiertelne

W piątek około godziny 22:00 lokalnego czasu doszło do strzelaniny w miejscowości Las Cruces w stanie Nowy Meksyk na południu Stanów Zjednoczonych. Według doniesień amerykańskich mediów zginęło co najmniej trzy osoby.

Idealne miejsce na wakacje? Ta wyspa zachwyca turystów nie od dziś Wiadomości
Idealne miejsce na wakacje? Ta wyspa zachwyca turystów nie od dziś

Zanzibar to rajska wyspa na Oceanie Indyjskim, która w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność jako wakacyjny kierunek. Turystów przyciąga tu nie tylko bajeczny krajobraz z białymi plażami i turkusową wodą, ale także przystępne ceny.

Komunikat dla mieszkańców Lublina Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Miasto Lublin poinformowało w komunikacie o tym, że pod koniec marca tego roku na terenie województwa lubelskiego zostanie przeprowadzone szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.

Spektakularne zjawisko astronomiczne już niebawem na polskim niebie Wiadomości
Spektakularne zjawisko astronomiczne już niebawem na polskim niebie

27 marca na nocnym niebie pojawi się niezwykle rzadkie zjawisko - wybuch nowej w systemie gwiezdnym T Coronae Borealis. To wydarzenie następuje raz na około 80 lat i związane jest z układem podwójnym, składającym się z białego karła i czerwonego giganta, oddalonym od Ziemi o około 3 tysiące lat świetlnych.

Niepokojące pytania przed meczem. Co z kontuzją Lewandowskiego? Wiadomości
Niepokojące pytania przed meczem. Co z kontuzją Lewandowskiego?

Nowe informacje dotyczące kontuzji Roberta Lewandowskiego. Czy zagra w zbliżającym się meczu z Maltą?

Pogrzeb Barbary Skrzypek. Prezydent Andrzej Duda odznaczył ją pośmiertnie Wiadomości
Pogrzeb Barbary Skrzypek. Prezydent Andrzej Duda odznaczył ją pośmiertnie

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Barbarę Skrzypek Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystości pogrzebowe wieloletniej współpracowniczki prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odbyły się w sobotę w Gorlicach.

REKLAMA

104 lata temu urodził się Jan Paweł II

Dzisiaj, 18 maja mija 104. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Jan Paweł II 104 lata temu urodził się Jan Paweł II
Jan Paweł II / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0pl/Gov.pl

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa, jako ostatnie z trojga dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej.

Matka przyszłego papieża, Emilia Wojtyła (z domu Kaczorowska) zajmowała się domem i dorabiała jako szwaczka. Ojciec, Karol Wojtyła, służył w armii cesarza Franciszka Józefa, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., został urzędnikiem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Wadowicach, będąc oficerem tamtejszego 12. Pułku Piechoty.

Karol bardzo wcześnie stracił wszystkich swoich najbliższych. Miał niespełna 9 lat, kiedy umarła mu matka, która w chwili śmierci miała zaledwie 45 lat. Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w szpitalu w Bielsku-Białej, gdzie śmiertelnie zaraził się od pacjentki szkarlatyną. Karol miał również siostrę Olgę, która zmarła tuż po urodzeniu w 1916 r. Po śmierci matki i starszego brata rodzina Wojtyłów składała się jedynie z ojca i syna. Świadkowie tamtych lat wspominają ich ogromną więź i troskliwą opiekę Karola seniora. Jednak i ojciec przyszłego papieża nie żył długo, odszedł, gdy Karol miał 20 lat.

W 1938 r. młody Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które zmuszony był przerwać wraz z wybuchem II wojny światowej. W tym czasie pracował zawodowo w zakładach Solvay, ale jeszcze podczas wojny zaczął się jednak kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku w katedrze na Wawelu i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 r. przez pół roku był wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, a następnie w krakowskim kościele św. Floriana, by w końcu osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał się do habilitacji.

Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską.

Biskup

Od 1954 roku pracował jako profesor na KUL-u, a papieska nominacja na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej dotarła do niego, gdy przebywał ze studentami na obozie kajakowym na Mazurach. Sakrę przyjął 28 września 1958 roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 roku w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.

Decyzję tę potwierdził Paweł VI 13 stycznia 1964 roku, mianując 43-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież 26 czerwca 1967 r. powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Kard. Wojtyła przyjął aktywny styl zarządzania diecezją od wizytacji parafialnych poczynając a na zwołaniu synodów kończąc. W tym czasie kontynuował także działalność naukowo-dydaktyczną na KUL-u. Hierarcha brał również czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.

Po powrocie z Soboru znaczną część swojego dorobku publicystycznego poświęcił propagowaniu jego przesłania. Przede wszystkim jednak starał się zaszczepić Kościołowi w Polsce ducha soborowej odnowy. Zwołał dwa Synody: w 1972 roku Synod Archidiecezji Krakowskiej, a rok później Synod Metropolii Krakowskiej. Obydwa zamknął już jako papież, podczas wizyt w Ojczyźnie w 1979 i 1983 r.

We wrześniu 1978 roku, z ramienia episkopatu Polski - wraz z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim - złożył  historyczną rewizytę w RFN.

Papież

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie a także pierwszym historii Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał pontyfikat najdłuższy w XX wieku i trzeci co do długości w dziejach Kościoła.

Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, a także przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln oraz przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 a także ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482. Jan Paweł II opublikował 14 encyklik, czyli najwyższej rangi urzędowych dokumentów, jakie papieże kierują do całego Kościoła. Pierwszą zatytułowaną "Redemptor hominis" papież Wojtyła podpisał 4 marca 1979 r.; ostatnią "Ecclesia de Eucharistia" – 17 kwietnia 2003 r.

Jednym z najgłośniejszych dokumentów pontyfikatu stała się jedenasta encyklika "Evangelium vitae" (Ewangelia życia) z 25 marca.1995 r. To ukoronowanie papieskiej wizji miłości, małżeństwa, rodziny a przede wszystkim "wartości i nienaruszalności życia ludzkiego" od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jan Paweł II był także inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, które miały stać się jednym z fenomenów całego pontyfikatu. Dokumentem niejako programowym, w którym papież zapowiedział tę inicjatywę, był "List apostolski do młodych całego świata" wydany 31 marca 1985 r.

Był pierwszym w dziejach papieżem, który tak otwarcie i przyjaźnie mówił o wyznawcach innych religii. Także jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi – miało to miejsce w Rzymie, 13 kwietnia 1986 r.

Z kolei 27 października 1986 r. odbyło się przełomowe międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu. Na zaproszenie Jana Pawła II do miasta św. Franciszka przybyło 47 delegacji reprezentujących wyznania chrześcijańskie oraz przedstawiciele 13 innych religii, aby w jednym czasie modlić się w intencji pokoju.

Droga na ołtarze

Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat przerwy od śmierci do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Zarówno tempo, w jakim wszczęto ów proces, jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.

W liście z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, papież-senior Benedykt XVI napisał o swoim poprzedniku: "W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy".

CZYTAJ WIĘCEJ: Gender tak, chrześcijaństwo nie! Trzaskowski wprowadza nowe przepisy

CZYTAJ TAKŻE: Przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku odwołany. Tymczasem w Niemczech... uroczyście otwierają nowy



 

Polecane
Emerytury
Stażowe