Wybory do PE. Konsolidacja prawicy w europarlamencie mogłaby dać jej drugie miejsce [SONDAŻ]

Dwie prawicowe frakcje oraz liberałowie rywalizują o bycie trzecią siłą w Parlamencie Europejskim - wynika z prognozy Europe Elects. Wciąż mocno niepewna konsolidacja grup na prawicy dałaby takiej nowej formacji drugie miejsce.
Parlament Europejski przed wyborami Wybory do PE. Konsolidacja prawicy w europarlamencie mogłaby dać jej drugie miejsce [SONDAŻ]
Parlament Europejski przed wyborami / PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczną się w UE w czwartek - jako pierwsi do urn pójdą Holendrzy. Większość Europejczyków zagłosuje jednak w niedzielę.

Nowy europarlament będzie liczyć 720 europosłów. W 2019 r. wybrano ich 751, a po brexicie w 2020 r. zostało 705 deputowanych.

Największa liczba mandatów przypadnie Niemcom (96), na kolejnych miejscach będą Francuzi (81) i Włosi (76). Polskich europosłów będzie 53, jeden więcej niż obecnie.

Kluczowa przynależność partyjna

W PE pierwszorzędne znaczenie ma jednak nie reprezentacja narodowa, a przynależność partyjna. Zgodnie z sondażami przedwyborczymi pierwsze miejsce w wyborach utrzyma centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL) z porównywalną do obecnej liczbą mandatów. Z Polski do EPL należą PO i PSL. Według najnowszej prognozy, przygotowanej przez niemiecki agregator sondaży Europe Elects, EPL będzie miała 182 mandaty. Drugie miejsce przypadnie socjaldemokratom z S&D, którzy otrzymają 136 miejsc. W S&D jest polska Lewica.

Kluczowa walka rozegra się o trzecią pozycję. Liberałowie z grupy Odnowić Europę, którzy w obecnym europarlamencie są trzecią siłą, będą mieli problem z utrzymaniem swojego miejsca. Według prognozy otrzymają 81 miejsc, a więc o 21 mniej niż obecnie. Powodem strat jest kryzys hiszpańskich liberałów z partii Obywatele oraz dołujące notowania partii Renesans francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Do Odnowić Europę czterech europosłów, a więc zaledwie o połowę mniej niż sprawująca w tej grupie przywództwo partia francuskiego prezydenta, ma wprowadzić Polska 2050 Szymona Hołowni.

Gonią liberałów dwie prawicowe grupy: Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) oraz Tożsamość i Demokracja (ID).

Liczba mandatów EKR, do której należy PiS, wzrośnie z 68 do 79, a ID zyskując 10 mandatów będzie ich mieć 69. Najsilniejsza w EKR będzie włoska partia Bracia Włosi premierki Giorgi Meloni (23), PiS będzie na drugim miejscu (16, wraz z Suwerenną Polską - 18), a na trzecim - hiszpańska Vox (7).

W ID pierwsze skrzypce grać będzie Zjednoczenie Narodowe kojarzone z jego byłą liderką Marine Le Pen (29); drugą pozycję będą mieć Holendrzy z Partii Wolności Geerta Wildersa (8).

Ugrupowaniami niezrzeszonymi są też Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana oraz Alternatywa dla Niemiec (AfD), która została wykluczona przez ID pod koniec maja w związku z wypowiedzią jej europosła relatywizującą odpowiedzialność za zbrodnie hitlerowskie.

Czytaj również: Fabryki w Polsce się zamykają: czy unijne regulacje klimatyczne zabiją przemysł?

Prawica z szansą na drugie miejsce w PE

Zgodnie z prognozą Europe Elects, dyskutowana szeroko w Brukseli konsolidacja EKR i ID, do których dołączyłaby partia Orbana, dałaby prawicy nawet drugie miejsce w PE. Taka nowa grupa zepchnęłaby będących przez dekady drugą siłą w PE socjaldemokratów na trzecią pozycję.

Na zjednoczenie liczy prezes PiS Jarosław Kaczyński. We wtorek w Brukseli mówił jednak o różnych formach współpracy; zastrzegł też, że porozumienie będzie możliwe pod warunkiem zniwelowania różnic w podejściu do wojny w Ukrainie.

Podejście do Ukrainy dzieli partie należące do ID i EKR. Np. należącą do EKR partia Nowy Sojusz Flamandzki, liderka sondaży w Belgii, w swoim programie podkreśla potrzebę jak najszybszego wstrzymania ognia i chociaż popiera sankcje na Rosję, to zwraca uwagę, że będą one miały wpływ na gospodarkę. Zjednoczenie Narodowe z ID nie poparło z kolei podpisania przez Francję porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą. Tymczasem mocno proukraińskie stanowisko ma włoska premierka.

Niezależnie od tego, czy taka duża grupa na prawicy powstanie, czy też nie, wzrost notowań prawicowych i skrajnie prawicowych partii zachwieje układem sił w PE.

Według prognoz większość utrzyma centroprawica wraz z socjaldemokratami i liberałami, ale EPL będzie mogła tworzyć również większość wraz z grupami na prawo od siebie. To może mieć znaczenie w przegłosowywaniu projektów legislacyjnych, w sprawie których tzw. wielka koalicja się nie zgadza, np. dotyczących polityki klimatycznej.

Europe Elects gromadzi dane z badań przeprowadzonych w ostatnich 90 dniach w krajach członkowskich na liczbie respondentów wyższej niż 501. Ostatnio aktualizowała swoje prognozy we wtorek. W swoich zestawieniach zalicza partie krajowe, które jeszcze nie mają reprezentantów w obecnym PE, do konkretnych grup na podstawie ich deklaracji. Np. Ruch Narodowy i Konfederację Korony Polskiej, wchodzących w skład Konfederacji, zaliczają do ID, a będącą jej częścią Nową Nadzieję Sławomira Mentzena określa jako partię bez przynależności.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

Czytaj także: Donald Tusk „bezmyślnym narcyzem”. Wpadka Marka Belki na antenie Polsat News [WIDEO]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Do niemieckich mediów dotarło, że sprawcy przemocy w Berlinie coraz cześciej nie są Niemcami gorące
Do niemieckich mediów dotarło, że sprawcy przemocy w Berlinie coraz cześciej nie są Niemcami

Berlin boryka się z coraz większą liczbą ataków nożem. Komendant policji Barbara Slowik przyznała, że „sprawcy są coraz młodsi i nie są niemieckiego pochodzenia”.

Bank of China zawiesza współpracę z rosyjskimi bankami Wiadomości
Bank of China zawiesza współpracę z rosyjskimi bankami

Rosyjski oddział Bank of China zawiesił współpracę z objętymi sankcjami USA bankami w Rosji, aby uniknąć wtórnych amerykańskich retorsji – podał w poniedziałek rosyjski dziennik „Kommiersant”, powołując się na rozmówców z sektora bankowego.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Facebook usunął wpis o niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, bo „wprowadzał w błąd” gorące
Facebook usunął wpis o niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, bo „wprowadzał w błąd”

Facebook zdecydował się usunąć post stowarzyszenia Polaków w Wielkiej Brytanii dotyczący niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Chory Ziobro powinien zostać wezwany przed sejmową komisję? Polacy zabrali głos polityka
Chory Ziobro powinien zostać wezwany przed sejmową komisję? Polacy zabrali głos

Ponad połowa Polaków nie chce, by wezwano na przesłuchanie przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, niezależnie od jego aktualnego stanu zdrowia — wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET.

Zagraniczna prywatna firma chce rywalizować z PKP Intercity na polskich torach Wiadomości
Zagraniczna prywatna firma chce rywalizować z PKP Intercity na polskich torach

„Dwóch przewoźników z Czech wnioskuje o dostęp do polskich torów. Mogą rozkręcić konkurencję na kolei” – pisze we wtorek „Rzeczpospolita”.

Nachodzi czas meczu o honor Wiadomości
Nachodzi czas meczu o honor

Polscy piłkarze wtorkowym meczem z Francją, aktualnym wicemistrzem świata, pożegnają się z Euro 2024. Bez względu na wynik na pewno zajmą ostatnie miejsce w grupie D, a Trójkolorowi walczą o pierwszą lokatę. Początek spotkania w Dortmundzie o godz. 18.

Niemiecki gigant planuje przeniesienie produkcji do Chin gorące
Niemiecki gigant planuje przeniesienie produkcji do Chin

„Berliner Zeitung” donosi, że znana niemiecka firma chemiczna BASF grozi opuszczeniem Niemiec i przeniesieniem się do Chin.

Eksplozja w Zakładach Azotowych „Puławy” pilne
Eksplozja w Zakładach Azotowych „Puławy”

Na terenie Zakładów Azotowych „Puławy” doszło do niewielkiego wybuchu; dwie lekko poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitali – poinformowała PAP w poniedziałek lubelska straż pożarna.

Klamka zapadła: jest decyzja w sprawie członkostwa Fideszu w EKR polityka
Klamka zapadła: jest decyzja w sprawie członkostwa Fideszu w EKR

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w poniedziałek po spotkaniu z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni w Rzymie, że w PE jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest jej ugrupowanie. Jako powód wskazał przyjęcie do tej grupy antywęgierskiej formacji z Rumunii.

REKLAMA

Wybory do PE. Konsolidacja prawicy w europarlamencie mogłaby dać jej drugie miejsce [SONDAŻ]

Dwie prawicowe frakcje oraz liberałowie rywalizują o bycie trzecią siłą w Parlamencie Europejskim - wynika z prognozy Europe Elects. Wciąż mocno niepewna konsolidacja grup na prawicy dałaby takiej nowej formacji drugie miejsce.
Parlament Europejski przed wyborami Wybory do PE. Konsolidacja prawicy w europarlamencie mogłaby dać jej drugie miejsce [SONDAŻ]
Parlament Europejski przed wyborami / PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczną się w UE w czwartek - jako pierwsi do urn pójdą Holendrzy. Większość Europejczyków zagłosuje jednak w niedzielę.

Nowy europarlament będzie liczyć 720 europosłów. W 2019 r. wybrano ich 751, a po brexicie w 2020 r. zostało 705 deputowanych.

Największa liczba mandatów przypadnie Niemcom (96), na kolejnych miejscach będą Francuzi (81) i Włosi (76). Polskich europosłów będzie 53, jeden więcej niż obecnie.

Kluczowa przynależność partyjna

W PE pierwszorzędne znaczenie ma jednak nie reprezentacja narodowa, a przynależność partyjna. Zgodnie z sondażami przedwyborczymi pierwsze miejsce w wyborach utrzyma centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL) z porównywalną do obecnej liczbą mandatów. Z Polski do EPL należą PO i PSL. Według najnowszej prognozy, przygotowanej przez niemiecki agregator sondaży Europe Elects, EPL będzie miała 182 mandaty. Drugie miejsce przypadnie socjaldemokratom z S&D, którzy otrzymają 136 miejsc. W S&D jest polska Lewica.

Kluczowa walka rozegra się o trzecią pozycję. Liberałowie z grupy Odnowić Europę, którzy w obecnym europarlamencie są trzecią siłą, będą mieli problem z utrzymaniem swojego miejsca. Według prognozy otrzymają 81 miejsc, a więc o 21 mniej niż obecnie. Powodem strat jest kryzys hiszpańskich liberałów z partii Obywatele oraz dołujące notowania partii Renesans francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Do Odnowić Europę czterech europosłów, a więc zaledwie o połowę mniej niż sprawująca w tej grupie przywództwo partia francuskiego prezydenta, ma wprowadzić Polska 2050 Szymona Hołowni.

Gonią liberałów dwie prawicowe grupy: Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) oraz Tożsamość i Demokracja (ID).

Liczba mandatów EKR, do której należy PiS, wzrośnie z 68 do 79, a ID zyskując 10 mandatów będzie ich mieć 69. Najsilniejsza w EKR będzie włoska partia Bracia Włosi premierki Giorgi Meloni (23), PiS będzie na drugim miejscu (16, wraz z Suwerenną Polską - 18), a na trzecim - hiszpańska Vox (7).

W ID pierwsze skrzypce grać będzie Zjednoczenie Narodowe kojarzone z jego byłą liderką Marine Le Pen (29); drugą pozycję będą mieć Holendrzy z Partii Wolności Geerta Wildersa (8).

Ugrupowaniami niezrzeszonymi są też Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana oraz Alternatywa dla Niemiec (AfD), która została wykluczona przez ID pod koniec maja w związku z wypowiedzią jej europosła relatywizującą odpowiedzialność za zbrodnie hitlerowskie.

Czytaj również: Fabryki w Polsce się zamykają: czy unijne regulacje klimatyczne zabiją przemysł?

Prawica z szansą na drugie miejsce w PE

Zgodnie z prognozą Europe Elects, dyskutowana szeroko w Brukseli konsolidacja EKR i ID, do których dołączyłaby partia Orbana, dałaby prawicy nawet drugie miejsce w PE. Taka nowa grupa zepchnęłaby będących przez dekady drugą siłą w PE socjaldemokratów na trzecią pozycję.

Na zjednoczenie liczy prezes PiS Jarosław Kaczyński. We wtorek w Brukseli mówił jednak o różnych formach współpracy; zastrzegł też, że porozumienie będzie możliwe pod warunkiem zniwelowania różnic w podejściu do wojny w Ukrainie.

Podejście do Ukrainy dzieli partie należące do ID i EKR. Np. należącą do EKR partia Nowy Sojusz Flamandzki, liderka sondaży w Belgii, w swoim programie podkreśla potrzebę jak najszybszego wstrzymania ognia i chociaż popiera sankcje na Rosję, to zwraca uwagę, że będą one miały wpływ na gospodarkę. Zjednoczenie Narodowe z ID nie poparło z kolei podpisania przez Francję porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą. Tymczasem mocno proukraińskie stanowisko ma włoska premierka.

Niezależnie od tego, czy taka duża grupa na prawicy powstanie, czy też nie, wzrost notowań prawicowych i skrajnie prawicowych partii zachwieje układem sił w PE.

Według prognoz większość utrzyma centroprawica wraz z socjaldemokratami i liberałami, ale EPL będzie mogła tworzyć również większość wraz z grupami na prawo od siebie. To może mieć znaczenie w przegłosowywaniu projektów legislacyjnych, w sprawie których tzw. wielka koalicja się nie zgadza, np. dotyczących polityki klimatycznej.

Europe Elects gromadzi dane z badań przeprowadzonych w ostatnich 90 dniach w krajach członkowskich na liczbie respondentów wyższej niż 501. Ostatnio aktualizowała swoje prognozy we wtorek. W swoich zestawieniach zalicza partie krajowe, które jeszcze nie mają reprezentantów w obecnym PE, do konkretnych grup na podstawie ich deklaracji. Np. Ruch Narodowy i Konfederację Korony Polskiej, wchodzących w skład Konfederacji, zaliczają do ID, a będącą jej częścią Nową Nadzieję Sławomira Mentzena określa jako partię bez przynależności.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

Czytaj także: Donald Tusk „bezmyślnym narcyzem”. Wpadka Marka Belki na antenie Polsat News [WIDEO]Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe