Wybory do PE. Konsolidacja prawicy w europarlamencie mogłaby dać jej drugie miejsce [SONDAŻ]

Dwie prawicowe frakcje oraz liberałowie rywalizują o bycie trzecią siłą w Parlamencie Europejskim - wynika z prognozy Europe Elects. Wciąż mocno niepewna konsolidacja grup na prawicy dałaby takiej nowej formacji drugie miejsce.
Parlament Europejski przed wyborami Wybory do PE. Konsolidacja prawicy w europarlamencie mogłaby dać jej drugie miejsce [SONDAŻ]
Parlament Europejski przed wyborami / PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczną się w UE w czwartek - jako pierwsi do urn pójdą Holendrzy. Większość Europejczyków zagłosuje jednak w niedzielę.

Nowy europarlament będzie liczyć 720 europosłów. W 2019 r. wybrano ich 751, a po brexicie w 2020 r. zostało 705 deputowanych.

Największa liczba mandatów przypadnie Niemcom (96), na kolejnych miejscach będą Francuzi (81) i Włosi (76). Polskich europosłów będzie 53, jeden więcej niż obecnie.

Kluczowa przynależność partyjna

W PE pierwszorzędne znaczenie ma jednak nie reprezentacja narodowa, a przynależność partyjna. Zgodnie z sondażami przedwyborczymi pierwsze miejsce w wyborach utrzyma centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL) z porównywalną do obecnej liczbą mandatów. Z Polski do EPL należą PO i PSL. Według najnowszej prognozy, przygotowanej przez niemiecki agregator sondaży Europe Elects, EPL będzie miała 182 mandaty. Drugie miejsce przypadnie socjaldemokratom z S&D, którzy otrzymają 136 miejsc. W S&D jest polska Lewica.

Kluczowa walka rozegra się o trzecią pozycję. Liberałowie z grupy Odnowić Europę, którzy w obecnym europarlamencie są trzecią siłą, będą mieli problem z utrzymaniem swojego miejsca. Według prognozy otrzymają 81 miejsc, a więc o 21 mniej niż obecnie. Powodem strat jest kryzys hiszpańskich liberałów z partii Obywatele oraz dołujące notowania partii Renesans francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Do Odnowić Europę czterech europosłów, a więc zaledwie o połowę mniej niż sprawująca w tej grupie przywództwo partia francuskiego prezydenta, ma wprowadzić Polska 2050 Szymona Hołowni.

Gonią liberałów dwie prawicowe grupy: Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) oraz Tożsamość i Demokracja (ID).

Liczba mandatów EKR, do której należy PiS, wzrośnie z 68 do 79, a ID zyskując 10 mandatów będzie ich mieć 69. Najsilniejsza w EKR będzie włoska partia Bracia Włosi premierki Giorgi Meloni (23), PiS będzie na drugim miejscu (16, wraz z Suwerenną Polską - 18), a na trzecim - hiszpańska Vox (7).

W ID pierwsze skrzypce grać będzie Zjednoczenie Narodowe kojarzone z jego byłą liderką Marine Le Pen (29); drugą pozycję będą mieć Holendrzy z Partii Wolności Geerta Wildersa (8).

Ugrupowaniami niezrzeszonymi są też Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana oraz Alternatywa dla Niemiec (AfD), która została wykluczona przez ID pod koniec maja w związku z wypowiedzią jej europosła relatywizującą odpowiedzialność za zbrodnie hitlerowskie.

Czytaj również: Fabryki w Polsce się zamykają: czy unijne regulacje klimatyczne zabiją przemysł?

Prawica z szansą na drugie miejsce w PE

Zgodnie z prognozą Europe Elects, dyskutowana szeroko w Brukseli konsolidacja EKR i ID, do których dołączyłaby partia Orbana, dałaby prawicy nawet drugie miejsce w PE. Taka nowa grupa zepchnęłaby będących przez dekady drugą siłą w PE socjaldemokratów na trzecią pozycję.

Na zjednoczenie liczy prezes PiS Jarosław Kaczyński. We wtorek w Brukseli mówił jednak o różnych formach współpracy; zastrzegł też, że porozumienie będzie możliwe pod warunkiem zniwelowania różnic w podejściu do wojny w Ukrainie.

Podejście do Ukrainy dzieli partie należące do ID i EKR. Np. należącą do EKR partia Nowy Sojusz Flamandzki, liderka sondaży w Belgii, w swoim programie podkreśla potrzebę jak najszybszego wstrzymania ognia i chociaż popiera sankcje na Rosję, to zwraca uwagę, że będą one miały wpływ na gospodarkę. Zjednoczenie Narodowe z ID nie poparło z kolei podpisania przez Francję porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą. Tymczasem mocno proukraińskie stanowisko ma włoska premierka.

Niezależnie od tego, czy taka duża grupa na prawicy powstanie, czy też nie, wzrost notowań prawicowych i skrajnie prawicowych partii zachwieje układem sił w PE.

Według prognoz większość utrzyma centroprawica wraz z socjaldemokratami i liberałami, ale EPL będzie mogła tworzyć również większość wraz z grupami na prawo od siebie. To może mieć znaczenie w przegłosowywaniu projektów legislacyjnych, w sprawie których tzw. wielka koalicja się nie zgadza, np. dotyczących polityki klimatycznej.

Europe Elects gromadzi dane z badań przeprowadzonych w ostatnich 90 dniach w krajach członkowskich na liczbie respondentów wyższej niż 501. Ostatnio aktualizowała swoje prognozy we wtorek. W swoich zestawieniach zalicza partie krajowe, które jeszcze nie mają reprezentantów w obecnym PE, do konkretnych grup na podstawie ich deklaracji. Np. Ruch Narodowy i Konfederację Korony Polskiej, wchodzących w skład Konfederacji, zaliczają do ID, a będącą jej częścią Nową Nadzieję Sławomira Mentzena określa jako partię bez przynależności.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

Czytaj także: Donald Tusk „bezmyślnym narcyzem”. Wpadka Marka Belki na antenie Polsat News [WIDEO]


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy Wiadomości
Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy

Według nieoficjalnych doniesień pasażerowie i załoga Boeinga 737-800 lecącego z Mińska do Moskwy zostali namierzeni i ostrzelani przez rosyjski system obrony powietrznej. Wojsko miało wziąć rejsową maszynę za ukraiński dron.   

Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź

Adam Szłapka wzywa do zatrzymania Roberta Bąkiewicza. Narodowiec odpowiada ostro, nazywając atak rzecznika rządu oznaką słabości władzy.

Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie z ostatniej chwili
Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie

W piątek w Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim kierowca auta osobowego wjechał w grupę ludzi. Są ranni.

Robert Bąkiewicz:  Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej tylko u nas
Robert Bąkiewicz: Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej

Nie występujemy przeciwko polskiej Straży Granicznej czy policji. Wiemy o tym, że o sytuacji decyduje wola polityczne, a wygląda ona następująco: trzeba dobrze robić Niemcom, trzeba robić grę pozorów i trzeba medialnie ograć tę sytuację - mówił Robert Bąkiewicz w rozmowie z Cezarym Krysztopą. Lider Ruchu Obrony Granic poinformował, że obywatelskie patrole będą się równiez organizować na granicy ze Słowacją, gdzie przebiega bałkański szlak przemytniczy migrantów.

REKLAMA

Wybory do PE. Konsolidacja prawicy w europarlamencie mogłaby dać jej drugie miejsce [SONDAŻ]

Dwie prawicowe frakcje oraz liberałowie rywalizują o bycie trzecią siłą w Parlamencie Europejskim - wynika z prognozy Europe Elects. Wciąż mocno niepewna konsolidacja grup na prawicy dałaby takiej nowej formacji drugie miejsce.
Parlament Europejski przed wyborami Wybory do PE. Konsolidacja prawicy w europarlamencie mogłaby dać jej drugie miejsce [SONDAŻ]
Parlament Europejski przed wyborami / PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczną się w UE w czwartek - jako pierwsi do urn pójdą Holendrzy. Większość Europejczyków zagłosuje jednak w niedzielę.

Nowy europarlament będzie liczyć 720 europosłów. W 2019 r. wybrano ich 751, a po brexicie w 2020 r. zostało 705 deputowanych.

Największa liczba mandatów przypadnie Niemcom (96), na kolejnych miejscach będą Francuzi (81) i Włosi (76). Polskich europosłów będzie 53, jeden więcej niż obecnie.

Kluczowa przynależność partyjna

W PE pierwszorzędne znaczenie ma jednak nie reprezentacja narodowa, a przynależność partyjna. Zgodnie z sondażami przedwyborczymi pierwsze miejsce w wyborach utrzyma centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL) z porównywalną do obecnej liczbą mandatów. Z Polski do EPL należą PO i PSL. Według najnowszej prognozy, przygotowanej przez niemiecki agregator sondaży Europe Elects, EPL będzie miała 182 mandaty. Drugie miejsce przypadnie socjaldemokratom z S&D, którzy otrzymają 136 miejsc. W S&D jest polska Lewica.

Kluczowa walka rozegra się o trzecią pozycję. Liberałowie z grupy Odnowić Europę, którzy w obecnym europarlamencie są trzecią siłą, będą mieli problem z utrzymaniem swojego miejsca. Według prognozy otrzymają 81 miejsc, a więc o 21 mniej niż obecnie. Powodem strat jest kryzys hiszpańskich liberałów z partii Obywatele oraz dołujące notowania partii Renesans francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Do Odnowić Europę czterech europosłów, a więc zaledwie o połowę mniej niż sprawująca w tej grupie przywództwo partia francuskiego prezydenta, ma wprowadzić Polska 2050 Szymona Hołowni.

Gonią liberałów dwie prawicowe grupy: Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) oraz Tożsamość i Demokracja (ID).

Liczba mandatów EKR, do której należy PiS, wzrośnie z 68 do 79, a ID zyskując 10 mandatów będzie ich mieć 69. Najsilniejsza w EKR będzie włoska partia Bracia Włosi premierki Giorgi Meloni (23), PiS będzie na drugim miejscu (16, wraz z Suwerenną Polską - 18), a na trzecim - hiszpańska Vox (7).

W ID pierwsze skrzypce grać będzie Zjednoczenie Narodowe kojarzone z jego byłą liderką Marine Le Pen (29); drugą pozycję będą mieć Holendrzy z Partii Wolności Geerta Wildersa (8).

Ugrupowaniami niezrzeszonymi są też Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana oraz Alternatywa dla Niemiec (AfD), która została wykluczona przez ID pod koniec maja w związku z wypowiedzią jej europosła relatywizującą odpowiedzialność za zbrodnie hitlerowskie.

Czytaj również: Fabryki w Polsce się zamykają: czy unijne regulacje klimatyczne zabiją przemysł?

Prawica z szansą na drugie miejsce w PE

Zgodnie z prognozą Europe Elects, dyskutowana szeroko w Brukseli konsolidacja EKR i ID, do których dołączyłaby partia Orbana, dałaby prawicy nawet drugie miejsce w PE. Taka nowa grupa zepchnęłaby będących przez dekady drugą siłą w PE socjaldemokratów na trzecią pozycję.

Na zjednoczenie liczy prezes PiS Jarosław Kaczyński. We wtorek w Brukseli mówił jednak o różnych formach współpracy; zastrzegł też, że porozumienie będzie możliwe pod warunkiem zniwelowania różnic w podejściu do wojny w Ukrainie.

Podejście do Ukrainy dzieli partie należące do ID i EKR. Np. należącą do EKR partia Nowy Sojusz Flamandzki, liderka sondaży w Belgii, w swoim programie podkreśla potrzebę jak najszybszego wstrzymania ognia i chociaż popiera sankcje na Rosję, to zwraca uwagę, że będą one miały wpływ na gospodarkę. Zjednoczenie Narodowe z ID nie poparło z kolei podpisania przez Francję porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą. Tymczasem mocno proukraińskie stanowisko ma włoska premierka.

Niezależnie od tego, czy taka duża grupa na prawicy powstanie, czy też nie, wzrost notowań prawicowych i skrajnie prawicowych partii zachwieje układem sił w PE.

Według prognoz większość utrzyma centroprawica wraz z socjaldemokratami i liberałami, ale EPL będzie mogła tworzyć również większość wraz z grupami na prawo od siebie. To może mieć znaczenie w przegłosowywaniu projektów legislacyjnych, w sprawie których tzw. wielka koalicja się nie zgadza, np. dotyczących polityki klimatycznej.

Europe Elects gromadzi dane z badań przeprowadzonych w ostatnich 90 dniach w krajach członkowskich na liczbie respondentów wyższej niż 501. Ostatnio aktualizowała swoje prognozy we wtorek. W swoich zestawieniach zalicza partie krajowe, które jeszcze nie mają reprezentantów w obecnym PE, do konkretnych grup na podstawie ich deklaracji. Np. Ruch Narodowy i Konfederację Korony Polskiej, wchodzących w skład Konfederacji, zaliczają do ID, a będącą jej częścią Nową Nadzieję Sławomira Mentzena określa jako partię bez przynależności.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

Czytaj także: Donald Tusk „bezmyślnym narcyzem”. Wpadka Marka Belki na antenie Polsat News [WIDEO]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe