Bp Janocha w rocznicę beatyfikacji ks. Popiełuszki: Wywalczyliśmy zewnętrzną wolność, ale czy jesteśmy wewnętrznie wolni?

- Potrafiliśmy wywalczyć sobie wolność wewnętrzną? Ale czy jesteśmy naprawdę wolni? Czy jesteśmy wolni wewnętrznie? – pytał bp Michał Janocha, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy św. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarta została wystawa „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Beatyfikacja ks. Popiełuszki odbyła się 6 czerwca 2010 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
bp Michał Janocha Bp Janocha w rocznicę beatyfikacji ks. Popiełuszki: Wywalczyliśmy zewnętrzną wolność, ale czy jesteśmy wewnętrznie wolni?
bp Michał Janocha / (mr) PAP/Albert Zawada

Dziś, w dniu rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, w warszawskiej archikatedrze sprawowana była Msza św. w intencji kanonizacji męczennika. Eucharystii przewodniczył bp Michał Janocha, który wygłosił homilię. Razem z bp. Janochą modlił się m.in. ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Co byś nam dziś powiedział?

Homilię stanowił tekst, który bp Janocha napisał do katalogu wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”.

- Co byś nam dziś powiedział, księże Jerzy, po 40 latach? – pytał biskup wskazując na wartości, o które walczył ks. Popiełuszko a które w wolnej Polsce wydają się może jeszcze mniej cenione niż w czasach komunistycznej opresji.  - Historia nauczyła nas walczyć orężem o wolność zewnętrzną. I tę potrafiliśmy wywalczyć. Ale czy nauczyliśmy się wrażliwości na wolność wewnętrzną, do której wyzwala nas Chrystus? Czy dziś w wolnej Polsce jesteśmy wolni od nienawiści, od uzależnień widzialnych i niewidzialnych? Czy jesteśmy wewnętrznie wolni? – pytał biskup.

Podkreślił, że ks. Popiełuszko mówił o godności ludzkiej rodziny a dziś w wolnej Polsce rozpada się co drugie małżeństwo;  przypominał o prawu do życia dla nienarodzonych, dziś aborcja lansowana jest jako postęp. Mówił o świętowaniu Dnia Pańskiego, o prawie do krzyża w przestrzeni publicznej. Dziś coraz mniej Polaków w świątyniach a krzyże są usuwane.

Zniewolenia

Nawiązał do wiersza Cypriana Kamila Norwida „Syberje”. Poeta mówi w nim o dwóch Syberiach – mrozu i zimna oraz pieniędzy i pracy. Obie są zniewoleniem.

Bp Janocha zwrócił uwagę, że zagrożenia, z którymi człowiek musiał się zmagać w czasach komunizmu ustąpiły tylko pozornie, przyjmując formy bardziej zdradliwe i zakamuflowane. Świat prymitywnego kłamstwa stał się światem kłamstwa, które miesza się z prawdą.

Co ksiądz Jerzy Popiełuszko powiedziałby nam po 40 latach od swojej śmierci? Odpowiadając na to pytanie bp Janocha przytoczył fragment jego słów wypowiedzianych 19 października 1984 w Kościele Świętych Polski Braci Męczenników w Bydgoszczy  - ostatnich słów wypowiedzianych publicznie, które można uznać za jego duchowy testament: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku i zastraszenia ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

Bp Janocha nawiązał następnie do słów św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu ale zło dobrem zwyciężaj”, cytując fragmenty Listu do Rzymian, w których Apostoł tłumaczy, w jaki sposób mają żyć uczniowie Chrystusa.

Wystawa

Po liturgii, w pobliskim Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, odbył się wernisaż wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Wystawa, która prezentowana będzie do 3 listopada, opowiada o sporze o fundamentalne wartości jakie prowadził kapłan. Na ekspozycji można zobaczyć artefakty związane z domem Popiełuszków w podlaskich Okopach oraz z późniejszą posługą księdza Jerzego, w tym kielich mszalny, rękopisy, stułę oraz buty, które miał na sobie w czasie porwania i śmierci. Ekspozycję wzbogacają wypowiedzi księdza Jerzego Popiełuszki, wysokiej klasy malarstwo lat 80., fotografie oraz instalacje artystyczne i dźwiękowe. Autorzy wystawy oprócz retrospekcji zadają pytania o współczesny świat wartości i starają się pobudzić odbiorców do refleksji.

Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum ks. J. Popiełuszki w Warszawie i Fundacja Popiełuszków "Dobro".

Biografia

Dziś o godzinie 19.00 w Domu Amicus w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odbyło się też spotkanie z autorami najnowszej biografii kapłana: „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia”. Dr Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki opowiedzą o mało znanych faktach z życia męczennika i na nowo zweryfikują temat jego dramatycznej śmierci. Autorzy dotarli do nieznanych świadków życia kapłana i przytaczają mało znane dokumenty. Podczas spotkania opowiedzą także o niezwykłych rozmiarach kultu błogosławionego, które przekraczają granice pokoleniowe i geograficzne. Wstęp na spotkanie jest wolny. Wydarzenia tego dnia zakończy wspólna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści, która codziennie o 21:00 odmawiana jest przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Obydwu wydarzeniom patronuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Wszyscy, którzy chcą wyrazić wdzięczność wobec kapłana są zaproszeni do składania świadectw przez stronę internetową 40rocznica.popieluszko.net.pl, tam też znaleźć można więcej informacji dotyczących obchodów 40 rocznicy śmierci męczennika. 

maj


 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

Bp Janocha w rocznicę beatyfikacji ks. Popiełuszki: Wywalczyliśmy zewnętrzną wolność, ale czy jesteśmy wewnętrznie wolni?

- Potrafiliśmy wywalczyć sobie wolność wewnętrzną? Ale czy jesteśmy naprawdę wolni? Czy jesteśmy wolni wewnętrznie? – pytał bp Michał Janocha, który przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w 14. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy św. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otwarta została wystawa „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Beatyfikacja ks. Popiełuszki odbyła się 6 czerwca 2010 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
bp Michał Janocha Bp Janocha w rocznicę beatyfikacji ks. Popiełuszki: Wywalczyliśmy zewnętrzną wolność, ale czy jesteśmy wewnętrznie wolni?
bp Michał Janocha / (mr) PAP/Albert Zawada

Dziś, w dniu rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, w warszawskiej archikatedrze sprawowana była Msza św. w intencji kanonizacji męczennika. Eucharystii przewodniczył bp Michał Janocha, który wygłosił homilię. Razem z bp. Janochą modlił się m.in. ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Co byś nam dziś powiedział?

Homilię stanowił tekst, który bp Janocha napisał do katalogu wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”.

- Co byś nam dziś powiedział, księże Jerzy, po 40 latach? – pytał biskup wskazując na wartości, o które walczył ks. Popiełuszko a które w wolnej Polsce wydają się może jeszcze mniej cenione niż w czasach komunistycznej opresji.  - Historia nauczyła nas walczyć orężem o wolność zewnętrzną. I tę potrafiliśmy wywalczyć. Ale czy nauczyliśmy się wrażliwości na wolność wewnętrzną, do której wyzwala nas Chrystus? Czy dziś w wolnej Polsce jesteśmy wolni od nienawiści, od uzależnień widzialnych i niewidzialnych? Czy jesteśmy wewnętrznie wolni? – pytał biskup.

Podkreślił, że ks. Popiełuszko mówił o godności ludzkiej rodziny a dziś w wolnej Polsce rozpada się co drugie małżeństwo;  przypominał o prawu do życia dla nienarodzonych, dziś aborcja lansowana jest jako postęp. Mówił o świętowaniu Dnia Pańskiego, o prawie do krzyża w przestrzeni publicznej. Dziś coraz mniej Polaków w świątyniach a krzyże są usuwane.

Zniewolenia

Nawiązał do wiersza Cypriana Kamila Norwida „Syberje”. Poeta mówi w nim o dwóch Syberiach – mrozu i zimna oraz pieniędzy i pracy. Obie są zniewoleniem.

Bp Janocha zwrócił uwagę, że zagrożenia, z którymi człowiek musiał się zmagać w czasach komunizmu ustąpiły tylko pozornie, przyjmując formy bardziej zdradliwe i zakamuflowane. Świat prymitywnego kłamstwa stał się światem kłamstwa, które miesza się z prawdą.

Co ksiądz Jerzy Popiełuszko powiedziałby nam po 40 latach od swojej śmierci? Odpowiadając na to pytanie bp Janocha przytoczył fragment jego słów wypowiedzianych 19 października 1984 w Kościele Świętych Polski Braci Męczenników w Bydgoszczy  - ostatnich słów wypowiedzianych publicznie, które można uznać za jego duchowy testament: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku i zastraszenia ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

Bp Janocha nawiązał następnie do słów św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu ale zło dobrem zwyciężaj”, cytując fragmenty Listu do Rzymian, w których Apostoł tłumaczy, w jaki sposób mają żyć uczniowie Chrystusa.

Wystawa

Po liturgii, w pobliskim Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, odbył się wernisaż wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko”. Wystawa, która prezentowana będzie do 3 listopada, opowiada o sporze o fundamentalne wartości jakie prowadził kapłan. Na ekspozycji można zobaczyć artefakty związane z domem Popiełuszków w podlaskich Okopach oraz z późniejszą posługą księdza Jerzego, w tym kielich mszalny, rękopisy, stułę oraz buty, które miał na sobie w czasie porwania i śmierci. Ekspozycję wzbogacają wypowiedzi księdza Jerzego Popiełuszki, wysokiej klasy malarstwo lat 80., fotografie oraz instalacje artystyczne i dźwiękowe. Autorzy wystawy oprócz retrospekcji zadają pytania o współczesny świat wartości i starają się pobudzić odbiorców do refleksji.

Współorganizatorami wydarzenia są Muzeum ks. J. Popiełuszki w Warszawie i Fundacja Popiełuszków "Dobro".

Biografia

Dziś o godzinie 19.00 w Domu Amicus w Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odbyło się też spotkanie z autorami najnowszej biografii kapłana: „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia”. Dr Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki opowiedzą o mało znanych faktach z życia męczennika i na nowo zweryfikują temat jego dramatycznej śmierci. Autorzy dotarli do nieznanych świadków życia kapłana i przytaczają mało znane dokumenty. Podczas spotkania opowiedzą także o niezwykłych rozmiarach kultu błogosławionego, które przekraczają granice pokoleniowe i geograficzne. Wstęp na spotkanie jest wolny. Wydarzenia tego dnia zakończy wspólna modlitwa o wolność od lęku i nienawiści, która codziennie o 21:00 odmawiana jest przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Obydwu wydarzeniom patronuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Wszyscy, którzy chcą wyrazić wdzięczność wobec kapłana są zaproszeni do składania świadectw przez stronę internetową 40rocznica.popieluszko.net.pl, tam też znaleźć można więcej informacji dotyczących obchodów 40 rocznicy śmierci męczennika. 

maj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe