Koniec programu małych reaktorów jądrowych KGHM

Jestem wielkim zwolennikiem SMR, ale nie w formie sponsoringu rozwoju technologii we wczesnej fazie rozwoju
– poinformował Andrzej Szydło.
Czytaj również: Nie żyje kolejny polski żołnierz. Jest komunikat wojska
„Nikogo w Polsce na to nie stać”
Prezes KGHM przekazał, że zarządzana przez niego spółka nie będzie ponosić kosztów rozwoju technologii małych reaktorów jądrowych SMR.
Jestem wielkim zwolennikiem SMR, ale nie w formie sponsoringu rozwoju technologii we wczesnej fazie rozwoju. Dziś koszt 1 MW mocy zainstalowanej w SMR jest rzędu 20 mln dol. Nikogo w Polsce na to nie stać
– wskazał prezes spółki. Podkreślił, że „taka energia byłaby bardzo droga, według naszej wiedzy to nie jest dziś technologia na tyle konkurencyjna i rozwinięta, aby mówić o niej realnie”.
Przypomnijmy, że plany wdrożenia technologii małych reaktorów jądrowych powstały za czasów poprzedniego rządu. Miał to być sposób na dekarbonizację i pozyskiwanie przez KGHM energii neutralnej klimatycznie. Wg pierwotnych planów spółka zamierzała zbudować modularną elektrownię jądrową o mocy 462 MW składającą się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało nawet pozytywne decyzje w tej sprawie, wytypowano również kilka potencjalnych lokalizacji.
Czytaj także: Nowe informacje ws. CPK. Ekspert: To koniec kompromitującej farsy
Inne spółki planują budowę SMR-ów
Tymczasem, jak informuje serwis WNP.PL, planów budowy SMR-ów nie zarzucają inne polskie spółki – Orlen i Synthos.
OSGE, czyli atomowa spółka tych dwóch koncernów, rusza właśnie z badaniami środowiskowymi dla pierwszej z planowanych lokalizacji dla małego atomu
– podano w publikacji. Zainteresowanie tą technologią utrzymuje również Qemetica (do niedawna Ciech).
KGHM Polska Miedź – światowy lider w branży górniczo-hutniczej
KGHM Polska Miedź SA to polska spółka strategiczna, jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Koncern notowany na GPW w Warszawie posiada aktywa w Europie i obu Amerykach. Łącznie zatrudnia ponad 34 tys. osób. Największym akcjonariuszem KGHM jest polski Skarb Państwa, do którego należy 31,79 proc. akcji spółki.