TSUE nałożył na Węgry 200 mln euro kary. Chodzi o politykę migracyjną

Rzecznik KE Balazs Ujvari powiedział podczas briefingu, że kara w wysokości 200 mln euro obowiązuje Węgry od czwartku, czyli od dnia, kiedy wydane zostało orzeczenie Trybunału w sprawie uchylania się przez Budapeszt od obowiązku przestrzegania polityki azylowej Unii. Odpowiedzialność za wyegzekwowanie kary spoczywać będzie teraz na Komisji Europejskiej.
Czytaj również: To „niemal pewne”. Wkrótce poznamy nowego szefa NATO
"Komisja skontaktuje się ze stroną węgierską"
Jak tłumaczył Ujvari, Komisja skontaktuje się ze stroną węgierską w celu ustalenia, jak ten kraj planuje wywiązać się z wyroku TSUE i usunąć uchybienia, a także w celu ustalenia terminu spłaty kary finansowej. Zgodnie z procedurą, która - jak podkreślił rzecznik - jest taka sama w przypadku wszystkich państw członkowskich, Komisja określi przedziały czasowe, a następnie - w ich ramach - będzie przesyłała Węgrom wezwania do zapłaty.
"Może to być 30 albo 45 dni, to zależy od decyzji KE" - oznajmił Ujvari.
1 mln kary za każdy dzień zwłoki
W momencie, kiedy wezwanie do zapłaty zostanie wysłane państwo będzie miało 45 dni na spłatę długu. Jeśli tego nie zrobi, KE wyśle kolejne wezwanie, a kraj otrzyma 15 dni, żeby na nie odpowiedzieć. Jeśli kara nadal nie zostanie spłacona, KE będzie miała prawo ściągnąć wysokość długu ze środków unijnych przekazywanych Węgrom.
Osobną sprawą jest dodatkowy 1 mln kary, które Węgry mają spłacać na każdy dzień zwłoki. Tu, jak poinformował rzecznik, ostateczna wysokość kary będzie zależeć od tego, czy odpowiedź Węgier na orzeczenie Trybunału okaże się "wystarczająco satysfakcjonująca".
Czytaj także: To koniec sojuszu PSL z Polską 2050? "Uważam, że powinniśmy się rozejść"
Zdaniem TSUE Węgry "celowo uchyliły się od wdrażania wspólnej polityki migracyjnej"
Trybunał Sprawiedliwości jeszcze w 2020 roku orzekł, że Węgry uchybiły zobowiązaniom państwa członkowskiego, celowo uchylając się od wdrażania wspólnej polityki unijnej w sprawie migracji, w tym utrudniając obywatelom państw trzecich dostęp do procedury azylowej, przetrzymując osoby ubiegające się o ochronę w strefach tranzytowych oraz wydalając z Węgier osoby oczekujące na rozpatrzenie ewentualnych odwołań. Władze kraju miały dokonywać pushbacków osób nielegalnie przebywających na terytorium Węgier.
Jako że Węgry do dziś nie usunęły uchybień i tym samym nie wykonały wyroku z 2020 roku, w czwartek TSUE skazał to państwo na karę finansową w wysokości 200 mln euro plus 1 mln euro za każdy dzień zwłoki.
Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)