Czy na księżycu Saturna istnieje życie?

Enceladus jest to niewielki księżyc o średnicy zaledwie 310 mil i do niedawna nie cieszył się on dużym zainteresowaniem naukowców. Zdecydowanie większa uwaga została mu poświęcona po tym, jak okazało się, że posiada on potencjał na znalezienie na nim objawów życia.
Kluczowe składniki
Po raz pierwszy został on zaobserwowany przez Williama Herschela w 1789 roku. Posiada on gejzery, które regularnie wybuchają i rozpylają wodę w przestrzeń kosmiczną. Pióropusze te zawierają ponadto złożone związki organiczne takie propan i etan.
Enceladus ma trzy kluczowe składniki, które są uważane za niezbędne do pojawienia się życia
- powiedziała astronom prof. Michele Dougherty z Imperial College London.
Ma ciekłą wodę, materiał organiczny i źródło ciepła. To połączenie sprawia, że jest to mój ulubiony księżyc w całym Układzie Słonecznym
- dodała.
Wakacyjne problemy: co zrobić, gdy się zostanie oszukanym na fikcyjny apartament?
Misja znalezienia życia
"The Guardian" przekazał, że Europejska Agencja Kosmiczna (Esa) ogłosiła, że rozpoczęła planowanie misji, w ramach której sonda-robot przemierzy miliard kilometrów przestrzeni kosmicznej w celu przeprowadzenia badań.
Projekt ten będzie niezwykle trudny do realizacji, ponieważ nie licząc ogromnej odległości, którą sonda będzie musiała przebyć, będzie ona wymagała ogromnych zapasów kibica, aby móc manewrować na orbicie wokół księżyca oraz wylądować na pokrytej lodem powierzchni.