Ruszyła procedura dyscyplinarna wobec prokuratora Ostrowskiego

Portal Oko.press.pl podał w czwartek, że na początku czerwca został skierowany wniosek o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej dotyczący zastępcy prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego, który „dostał zarzuty dyscyplinarne związane z buntem i kwestionowaniem zmiany kierownictwa prokuratury”.
Ruszyła procedura dyscyplinarna wobec prok. Ostrowskiego
Pod koniec stycznia minister sprawiedliwości powołał rzecznika dyscyplinarnego MS do rozpoznania sprawy Ostrowskiego; chodziło o kwestionowanie kompetencji ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego. Jak dodał wówczas resort, „innym możliwym przewinieniem jest także publiczne kwestionowanie kompetencji Prokuratora Generalnego jako naczelnego organu prokuratury”.
Wniosek w tej sprawie został sformułowany na początku czerwca.
Potwierdzam złożenie do Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym przez rzecznika ad hoc Prokuratora Generalnego wniosku o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej Michała Ostrowskiego – zastępcy prokuratora generalnego
– podała prok. Adamiak.
Wniosek – jak dodała – obejmuje sześć czynów stanowiących przewinienia dyscyplinarne określone w Prawie o prokuraturze w zakresie dotyczącym uchybienia godności urzędu.
Prok. Ostrowski: To kolejne próby zastraszenia
Prok. Ostrowski ocenił w czwartek, że zarzuty wobec niego są niezasadne.
Mam nadzieję na szybki, jawny proces dyscyplinarny, który pokaże prawdę. Obawiam się jednak, że są to kolejne nieudolne próby zastraszenia, abym nie mówił prawdy o bezprawiu w prokuraturze
– napisał zastępca prokuratora generalnego na platformie X.
„Te zarzuty sprowadzają się do ciągłego kwestionowania przeze mnie «przebierańca» (Jacka) Bilewicza, który «zastąpił» siłowo odsuniętego od funkcji Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego. Ja twierdzę, że za to bezprawie Bilewicz odpowie karnie” – dodał.
-
CZYTAJ TAKŻE: Dotkliwa porażka Adama Bodnara
Przejęcie Prokuratury Krajowej przez Bodnara
Zmiany na szczytach prokuratury zapoczątkowano 12 stycznia tego roku. Minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z Dariuszem Barskim wręczył mu wówczas dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę „zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych”. Na mocy decyzji premiera pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego został wówczas prok. Jacek Bilewicz. Konkurs wygrał w drugiej połowie lutego prok. Dariusz Korneluk, którego w połowie marca premier powołał na nowego Prokuratora Krajowego.
Sposób przejęcia prokuratury przez Bodnara, zdaniem wielu prawników, odbył się z naruszeniem prawa.
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar przystąpił do siłowego przejmowania Prokuratury Krajowej, chociaż dla zmian kadrowych w niezależnej prokuraturze potrzebna jest zgoda Prezydenta. W odpowiedzi na oczywiste bezprawie rządu, zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand (wraz z prok. Ostrowskim – red.) słusznie wezwał prokuratorów w całym kraju do ignorowania bezprawnych decyzji
– pisał 26 stycznia 2024 r. prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski o działaniach ministra sprawiedliwości. I jak dodał:
Rządzący doskonale zdają sobie sprawę z nielegalności swoich działań, o czym świadczą słowa ministra Adama Bodnara, który wobec siłowego przejęcia TVP powiedział: „mamy sytuację, że przywracamy konstytucyjność i szukamy jakiejś podstawy prawnej, żeby to zrobić” – przyznając tym samym, że doszło do złamania Konstytucji, której art. 7 stanowi, że „organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
-
CZYTAJ TAKŻE: „Najdroższe zdjęcie z Sejmu”. Dariusz Matecki ukarany