Jest nowy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
Jak wyjaśniono, "wiceminister Rogowski dołączył do kierownictwa resortu w miejsce Joanny Scheuring-Wielgus, która uzyskała mandat w wyborach do europarlamentu".
Kim jest?
Sławomir Rogowski (ur. 29 kwietnia 1957 r. w Kielcach) to doktor nauk społecznych, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW i studiów podyplomowych SGH; adiunkt i kierownik Laboratorium Badań Telewizyjnych i Filmowych Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, a także wykładowca Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Specjalizuje się w problematyce finansowania mediów publicznych, zarządzania jakością w mediach i kulturze oraz filmu jako instrumentu komunikacji społecznej.
Rogowski to producent filmowy i telewizyjny m.in.: "Matka Teresa od kotów" (2010), "Przedwiośnie" (2001), cykl debiutów Pokolenie 2000, "Duże zwierzę" (2000). Autor książek m.in.: "Zima stulecia" (2004), "Widok z dachu" (2014), a także reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych: "Pani na Korczewie" (2018), "Tala od różańca" (2012), "Krzysztof Zanussi - rozmowy istotne" (2009), "Prawo do Boga" (2007), "Święto zmarłych w Doylstown" (1997).
Przez wielu artystów – muzyków, kompozytorów, wykonawców – uważany za człowieka, który dbał o rozwój muzyki rockowej w Warszawie. Był "dobrym duchem Hybryd", którymi kierował do 1987 r., tuż po stanie wojennym stworzył w legendarnym klubie miejsce swobodnej pracy dla twórców i zespołów.
"Rogowski w tych trudnych latach udostępniał muzykom sprzęt, telefony i faksy niezbędne do aranżowania tras koncertowych, miejsce na próby i występy, a także, co dla artystów było nie mniej ważne, wystawiał zaświadczenia o współpracy z klubem, respektowane przez milicję. Nie zaniedbywał przynależnych twórcom praw autorskich, gdy wydawał płyty i kasety z nagraniami koncertów. W Hybrydach swoje miejsce znalazła Galeria Fotografii (ponad 60 wystaw fotografików z kraju i zagranicy), sekcja Foto-Art, Dyskusyjny Klub Filmowy; tu również swą pierwszą edycję miał w 1985 Warszawski Tydzień Filmowy zapoczątkowany przez Romana Gutka, dziś znany szeroko jako Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy" - napisano na stronie ZAiKS-u.
Czytaj także: Polscy olimpijczycy mają zakaz komentowania sprawy Przemysława Babiarza
Więcej o karierze
W latach 1990-95 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Organizacyjno-Prawnego Komitetu Kinematografii. Był pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu filmowego "Lato Filmów" (obecnie pod nazwą "Dwa Brzegi") w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W latach 1999-2002 pełnił funkcję dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej.
"Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej, ZAiKS, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 2010-2016 Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - podano.
W 1987 r. otrzymał nagrodę im. Wyspiańskiego, w 2000 r. Złoty Krzyż Zasługi RP, a w roku 2018 nagrodę 100-lecia ZAiKS.