Giełdy nie da się shakować, ale...
Dzisiejszy dzień może zapisać się dramatycznie na kartach historii, otwierając rozdział nowej wojny. Dlatego to dziś patrząc na to, co od wczoraj dzieje się na światowych giełdach publikujemy ten materiał. Na Uniwersytecie Oxfordzkim nagraliśmy niemal godzinny materiał o tym, jak największe korporacje wykorzystują matematykę, aby algorytmami i kryzysami zarabiać na giełdzie. Niemal godzinna przygoda o tym, że algorytmy nie znają definicji prawdy, mając fundamentalny wpływ na naszą rzeczywistość.
Według amerykańskich mediów w ciągu kilku dni nastąpi atak na Izrael
Profesor Jan Obłój
Prof. Jan Obłój jest jednym z najwybitniejszych na świecie matematyków z obszaru matematyki finansowej. Jako pierwszy naukowiec w historii nauki przedstawił metodę nieparametrycznej estymacji wyceny, podając górne oszacowanie ceny opcji na podstawie danych historycznych. Za swoje prof. Jan Obłój osiągnięcia otrzymał tytuł profesorski na Uniwersytecie Oxfordzkim oraz Nagrodę Główną Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Hugona Steinhausa. Nagroda od 45 lat wyróżnia najwybitniejsze polskie umysły. Jego prace były cytowane w ponad 1000 recenzowanych tytułach, co jak na tak młodego matematyka jest ogromnym wynikiem. Został wybrany na funkcję prezydenta słynnego Bachelier Finance Society. Tworząc ten materiał od kilku osób słyszałem, że jest naturalnym kandydatem na szefa instytutu matematyki na Oxfordzie.
Wpływ matematyki na rynki finansowe
Chciałbym Państwu zaprezentować wywiad, w którym Jan krok po kroku ujawnia wpływ matematyki na rynki finansowe. Publikujemy go dziś, bo może się okazać że dzisiejszy dzień przez działania na bliskim wschodzie na zawsze zapisze się na deskach historii. W tle są rynki, giełdy, miliardy dolarów, kalkulacje ryzyk i … matematyka.