Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jak kochają nas Niemcy

- Ogromną szkodę w naszym myśleniu politycznym wyrządziło traktowanie Niemiec jako naszego „strategicznego partnera” i „adwokata w Europie”. To uśpiło naszą czujność – pisze Jakub Pacan - Niemcy były zawsze dla nas trudnym partnerem do rozmów. Partnerem, który nigdy nie rezygnował ze swojego stanowiska, gdy chodziło o sprawy ważne. Trudno się w takich warunkach cokolwiek negocjuje – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, poseł do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Barbarą Michałowską. Projekt okładki numeru przygotował znany grafik Wojciech Korkuć
 Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jak kochają nas Niemcy
/ TS
- To nie jest już projekt obywatelski, to jest projekt Prawa i Sprawiedliwości – tak Piotr Duda przewodniczący NSZZ Solidarność, skomentował przyjęty przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele ale wyłącznie w dwie w ciągu miesiąca - My do tego projektu się już nie przyznajemy. To wielka i głęboka rysa na współpracy związku zawodowego Solidarność z Prawem i Sprawiedliwością – mówił Piotr Duda podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. – Ostatnie dwa lata rządów pokazały, że można liczyć na PiS, które w sprawach społecznych jest bardzo wrażliwe, bo wiele udało się przez te dwa lata osiągnąć. Mam na myśli przywrócenie wieku emerytalnego, ale także wiele ustaleń związanych z kodeksem pracy. Ale sprawa dla nas najważniejsza, priorytetowa, czyli ograniczenie zatrudnienia w niedzielę, została przez rząd potraktowana w sposób koniunkturalny, polityczny, a nie merytoryczny – zaznaczył. Więcej w artykule Izabeli Kozłowskiej.

W najnowszym TS także szeroka relacja z Komisji Krajowej, która odbyła się w dniach 23-24 października w Kopalni Soli w Wieliczce.

Tematem numeru jest pytanie jak kochają nas Niemcy
- Ogromną szkodę w naszym myśleniu politycznym wyrządziło traktowanie Niemiec jako naszego „strategicznego partnera” i „adwokata w Europie”. To uśpiło naszą czujność – pisze Jakub Pacan  

- Niemcy były zawsze dla nas trudnym partnerem do rozmów. Partnerem, który nigdy nie rezygnował ze swojego stanowiska, gdy chodziło o sprawy ważne. Trudno się w takich warunkach cokolwiek negocjuje – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, poseł do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Ponadto w numerze:
Zabiegi wizerunkowe

Planowana rekonstrukcja rządu to bardziej zabieg z zakresu public relations niż polityczna konieczność – przekonuje prof. Andrzej Gil. Z politologiem i historykiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozmawia Andrzej Berezowski.

Maślany problem konsumentów
Ceny masła rosły w Polsce przez ostatnie pół roku w zastraszającym tempie. W sklepach zaczęto wprowadzać dodatkowe zabezpieczenia przed jego kradzieżą, a w żartach Polacy coraz częściej uznają kupowanie masła za dowód zamożności. Czy masło stanie się wkrótce towarem luksusowym? - pyta Barbara Michałowska.

Konstytucja dla ludzi
Praca jako jeden z najważniejszych aspektów ludzkiego życia powinna być w centrum nowej, napisanej wspólnie przez obywateli Konstytucji RP – wynika ze spotkania w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno informacyjnej „Wspólnie o konstytucji”. O sprawie pisze Maciej Chudkiewicz.

Cały ten Polish Jazz
Pod hasłem „Tribute to Polish Jazz” swój jubileusz świętowała warszawska inicjatywa propagująca kulturę winylową Winyl Market. Był to jednocześnie hołd organizatorów złożony polskiej szkole jazzu – można było kupić płyty, obejrzeć wystawę okładek płyt jazzowych klasyków, głównie z serii „Polish Jazz”, i spotkać się z legendarnym jazzmanem Andrzejem Dąbrowskim. Więcej w artykule Magdaleny Zarzyckiej.

Wygrywa na szosie i torze
Dziewiętnastoletni Alan Banaszek zdobył w Berlinie tytuł mistrza Europy w kolarskim wyścigu punktowym na torze. Czytelnikom „Tygodnika Solidarność” postać ta nie jest obca – Banaszek doskonale spisywał się na trasie tegorocznego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Więcej o sukcesie Polaka w rubryce sportowej, którą redaguje Leszek Masierak.

Tygodnika Solidarność szukajcie w salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe