Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

– Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
 Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

Triumf dobra nad złem

W 44. rocznicę strajku solidarnościowego w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z władzami Regionu, członkami zakładowych komisji Solidarności i przedstawicielami polskiego parlamentu oraz władz samorządowych upamiętnili bohaterów tamtych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

Zwracam się przede wszystkim do bohaterów, którzy 44 lata temu nie ulękli się i podjęli nierówną walkę. Walkę, która skończyła się wielkim triumfem dobra nad złem. Bez względu na to, jaki jest dzień tygodnia, czy świeci słońce – tak jak dzisiaj, czy pada deszcz, ludzie Solidarności w te wakacyjne miesiące, jakimi są lipiec, sierpień i wrzesień, spotykają się, aby dać świadectwo wspaniałej historii powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności przypomniał, że droga ku wolności nie była łatwa i że nie rozpoczęła się w roku 1980, ale o wiele wcześniej, bo w 1956 w Poznaniu, a następnie wiodła przez kolejne polskie miasta i lata – 1970, 1976, aż po rok 1980.

To była prawdziwa solidarność. Solidarność ze strajkującymi stoczniowcami. Strajkującymi, bo zwolniono Annę Walentynowicz. Suwnicową, której pozostało wówczas pięć miesięcy do emerytury. To była prawdziwa solidarność Stoczni Gdańskiej. Na początku odrzucono postulaty płacowe, domagając się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. I tu, w Łodzi, stanęła cała komunikacja miejska. Łodzianie pokazali prawdziwą solidarność. Nie psioczyli na to, że nie mają czym dojechać do pracy, tylko wspomagali działania strajkujących. Przynosili środki higieny, przynosili żywność. To była prawdziwa solidarność, bo wszyscy solidaryzowaliśmy się z postulatami z Gdańska, Szczecina… Dzisiaj największym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku jest ciężka praca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, aby te postulaty były realizowane

– wskazał szef Związku.

Piotr Duda podkreślił, że nigdy nie zgadzał się ze zdaniem pierwszego przewodniczącego Solidarności, który mówił, że postulaty Sierpnia to był tylko „straszak dla komunistów”.

Nie. To były zapisane marzenia robotników, stoczniowców, zapisane po to, aby je wdrożyć w życie. Jako Związkowcy Solidarności dzisiaj staramy się je wypełnić codzienną, ciężką pracą. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że możemy dbać o polskich pracowników. Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników

– podkreślił Duda.

Najważniejszy postulat

CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Campus Polska. Tusk reaguje

Ja wiem, że niektórzy próbują nas dzielić, mam na myśli tu polityków, na związkowców i pracowników. A kto to jest związkowiec? To jest pracownik, który ma prawo zrzeszać się w związek zawodowy i reprezentować swoich związkowców w zakładzie pracy. I to robimy, bo to był pierwszy, najważniejszy postulat wpisany na tablicę wszystkich postulatów

– dodał. Szef Solidarności podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski ani Solidarności bez polskiego Kościoła.

Naszym patronem, nadanym dekretem przez Ojca Świętego Franciszka jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który oddał życie, został zamordowany przez komunistów za to, żebyśmy żyli w wolnym, demokratycznym kraju. I te jego piękne słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem”. Czy coś więcej trzeba powiedzieć? Nie. Dlatego walczymy o tą podmiotowość każdego pracownika. I będziemy to robić. I to jest największym i najlepszym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku. Bardzo dziękuję wam za solidarność, za obecność, a szczególne podziękowania kieruję wobec pocztów sztandarowych. Jesteście zawsze tam, gdzie potrzebuje was Solidarność. Jesteśmy z was dumni. Szczęść Boże!

– zakończył swoje wystąpienie Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” MPK Łódź Marek Grzelczak przypomniał, że 44 lata temu samo upomnienie się o jakiekolwiek prawa pracownicze wywoływało gniew władzy.

Udział w protestach wymagał ogromnej odwagi i świadczył o jednym z najważniejszych przejawów wolności wewnętrznej, będącej w każdym człowieku. W rezultacie tych świadomych i samodzielnych czynów uczestników strajków obecnie my wszyscy mamy możliwość wyboru i samorealizacji w każdej dziedzinie życia. Dzisiejsza uroczystość ma na celu uhonorowanie protestujących, którzy są bohaterami tych ważnych w historii MPK Łódź wydarzeń. To ich determinacji i niezłomności zawdzięczamy możliwość legalnego się zrzeszania i działania dla dobra wspólnego

– przypomniał Grzelczak.

Jesteśmy przy źródle. Tu 44 lata temu wybiło źródło, które dało nam piękną myśl i wielkie pragnienie. Do źródła trzeba podchodzić z wielkim pragnieniem – by czerpać ten największy skarb: życie. I by nasze życie było piękne, królewskie

– zaznaczył ks. Józef Łągwa, apelując o życie w prawdzie, miłości, pokoju, sprawiedliwości, radości i godności i błogosławiąc zgromadzonym na drogę do starań o kształtowanie takiego właśnie oblicza Ojczyzny.

Agnieszka Żurek


 


 

POLECANE
Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, że była ona niesłychanym osiągnięciem ówczesnej polskiej myśli prawniczej na światowym poziomie. Wskazał, że na majowej konstytucji wzorowały się inne państwa.

Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas z ostatniej chwili
Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas

Aleksandra Mirosław wygrała zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas na Bali.

Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego pilne
Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Janusza Kapustę - rysownika, malarza i scenografa oraz Jerzego Kropiwnickiego - działacza opozycji demokratycznej w PRL.

Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa” Wiadomości
Jak przetrwać kryzys? Już jesienią do Polaków trafi „Poradnik bezpieczeństwa”

Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że jego resort planuje jesienią rozesłać do wszystkich polskich domów specjalny „Poradnik bezpieczeństwa”. To drukowana broszura, która ma zawierać praktyczne wskazówki dotyczące zachowania w sytuacjach zagrożenia – zarówno militarnych, jak i cywilnych.

300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos Wiadomości
300 samochodów z przebitymi oponami na australijskiej autostradzie. Komunikacyjny chaos

Około 750 kilogramów ostrych odłamków metalu rozsypała na jednej z najbardziej ruchliwych autostrad w Australii ciężarówka, która gubiła załadunek przez ponad 30 kilometrów.

Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE tylko u nas
Handel Wielkiej Brytanii z USA rośnie dziesięciokrotnie szybciej niż z UE

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) opublikowało w kwietniu 2025 interesującą analizę na temat relacji handlowych między Unią a Wielką Brytanią. Analiza ta jest o tyle cenna co wskazuje na ewentualne możliwości, modele i ścieżki współpracy między krajami, które wyszły z Unii Europejskiej a wspólnotą.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W związku z obchodami święta Konstytucji 3 Maja i organizowanymi z tej okazji wydarzeniami plenerowymi mieszkańców stolicy czekają poważne utrudnienia.

FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały gorące
FAKRO uruchomi fabrykę w USA. Władze Krakowa jej nie chciały

Nowosądecka firma FAKRO uruchamia produkcję schodów strychowych w USA, choć chciała uruchomić fabrykę na rynek amerykański w Nowym Sączu - projekt jednak nie uzyskał zgody władz miasta. Obecnie spółka bierze pod uwagę dalszy rozwój na amerykańskim rynku w związku ze zmieniającymi się przepisami i stawkami celnymi - powiedział PAP prezes FAKRO Ryszard Florek.

Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy Wiadomości
Pierwsza na kontynencie: Konstytucja 3 Maja. Polska liderem Europy

234 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Ustawa określała podstawy ustroju I Rzeczypospolitej.

Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami? polityka
Wraca sprawa długu terytorialnego. Będzie korekta granicy z Czechami?

W 1958 roku PRL zawarła umowę z Czechosłowacją o ostatecznym wytyczeniu granicy. Wtedy Polska przekazała swoim sąsiadom 1205 hektarów, a otrzymała znacznie mniej. Jak informuje "Fakt", polski MSZ chce wreszcie sprawę uregulować. Jak dowiedział się portal - negocjacje mają ruszyć w tym roku.

REKLAMA

Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

– Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
 Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

Triumf dobra nad złem

W 44. rocznicę strajku solidarnościowego w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z władzami Regionu, członkami zakładowych komisji Solidarności i przedstawicielami polskiego parlamentu oraz władz samorządowych upamiętnili bohaterów tamtych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

Zwracam się przede wszystkim do bohaterów, którzy 44 lata temu nie ulękli się i podjęli nierówną walkę. Walkę, która skończyła się wielkim triumfem dobra nad złem. Bez względu na to, jaki jest dzień tygodnia, czy świeci słońce – tak jak dzisiaj, czy pada deszcz, ludzie Solidarności w te wakacyjne miesiące, jakimi są lipiec, sierpień i wrzesień, spotykają się, aby dać świadectwo wspaniałej historii powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności przypomniał, że droga ku wolności nie była łatwa i że nie rozpoczęła się w roku 1980, ale o wiele wcześniej, bo w 1956 w Poznaniu, a następnie wiodła przez kolejne polskie miasta i lata – 1970, 1976, aż po rok 1980.

To była prawdziwa solidarność. Solidarność ze strajkującymi stoczniowcami. Strajkującymi, bo zwolniono Annę Walentynowicz. Suwnicową, której pozostało wówczas pięć miesięcy do emerytury. To była prawdziwa solidarność Stoczni Gdańskiej. Na początku odrzucono postulaty płacowe, domagając się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. I tu, w Łodzi, stanęła cała komunikacja miejska. Łodzianie pokazali prawdziwą solidarność. Nie psioczyli na to, że nie mają czym dojechać do pracy, tylko wspomagali działania strajkujących. Przynosili środki higieny, przynosili żywność. To była prawdziwa solidarność, bo wszyscy solidaryzowaliśmy się z postulatami z Gdańska, Szczecina… Dzisiaj największym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku jest ciężka praca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, aby te postulaty były realizowane

– wskazał szef Związku.

Piotr Duda podkreślił, że nigdy nie zgadzał się ze zdaniem pierwszego przewodniczącego Solidarności, który mówił, że postulaty Sierpnia to był tylko „straszak dla komunistów”.

Nie. To były zapisane marzenia robotników, stoczniowców, zapisane po to, aby je wdrożyć w życie. Jako Związkowcy Solidarności dzisiaj staramy się je wypełnić codzienną, ciężką pracą. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że możemy dbać o polskich pracowników. Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników

– podkreślił Duda.

Najważniejszy postulat

CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Campus Polska. Tusk reaguje

Ja wiem, że niektórzy próbują nas dzielić, mam na myśli tu polityków, na związkowców i pracowników. A kto to jest związkowiec? To jest pracownik, który ma prawo zrzeszać się w związek zawodowy i reprezentować swoich związkowców w zakładzie pracy. I to robimy, bo to był pierwszy, najważniejszy postulat wpisany na tablicę wszystkich postulatów

– dodał. Szef Solidarności podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski ani Solidarności bez polskiego Kościoła.

Naszym patronem, nadanym dekretem przez Ojca Świętego Franciszka jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który oddał życie, został zamordowany przez komunistów za to, żebyśmy żyli w wolnym, demokratycznym kraju. I te jego piękne słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem”. Czy coś więcej trzeba powiedzieć? Nie. Dlatego walczymy o tą podmiotowość każdego pracownika. I będziemy to robić. I to jest największym i najlepszym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku. Bardzo dziękuję wam za solidarność, za obecność, a szczególne podziękowania kieruję wobec pocztów sztandarowych. Jesteście zawsze tam, gdzie potrzebuje was Solidarność. Jesteśmy z was dumni. Szczęść Boże!

– zakończył swoje wystąpienie Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” MPK Łódź Marek Grzelczak przypomniał, że 44 lata temu samo upomnienie się o jakiekolwiek prawa pracownicze wywoływało gniew władzy.

Udział w protestach wymagał ogromnej odwagi i świadczył o jednym z najważniejszych przejawów wolności wewnętrznej, będącej w każdym człowieku. W rezultacie tych świadomych i samodzielnych czynów uczestników strajków obecnie my wszyscy mamy możliwość wyboru i samorealizacji w każdej dziedzinie życia. Dzisiejsza uroczystość ma na celu uhonorowanie protestujących, którzy są bohaterami tych ważnych w historii MPK Łódź wydarzeń. To ich determinacji i niezłomności zawdzięczamy możliwość legalnego się zrzeszania i działania dla dobra wspólnego

– przypomniał Grzelczak.

Jesteśmy przy źródle. Tu 44 lata temu wybiło źródło, które dało nam piękną myśl i wielkie pragnienie. Do źródła trzeba podchodzić z wielkim pragnieniem – by czerpać ten największy skarb: życie. I by nasze życie było piękne, królewskie

– zaznaczył ks. Józef Łągwa, apelując o życie w prawdzie, miłości, pokoju, sprawiedliwości, radości i godności i błogosławiąc zgromadzonym na drogę do starań o kształtowanie takiego właśnie oblicza Ojczyzny.

Agnieszka Żurek


 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe