"Niech ojczyzna Solidarności pozostanie inspiracją dla świata". Uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego

W Szczecinie uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Główne uroczystości odbyły się przed bramą Stoczni Szczecińskiej, gdzie m.in. złożono kwiaty oraz wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego.
44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego
44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego / fot. PAP/Marcin Bielecki

Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zainaugurowała msza św. w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie, po jej zakończeniu uroczystości kontynuowano przed bramą Stoczni Szczecińskiej.

List do uczestników obchodów rocznicowych skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go doradca prezydenta dr hab. Marek Rymsza.

"Ufam, że etos Sierpnia 1980 r. oraz ten sam co wtedy zapał, ambicja i zwycięski duch wolności będą ożywiały naszą narodową wspólnotę również w nadchodzących dekadach. Niech ojczyzna Solidarności pozostanie inspiracją dla świata i najważniejszym wspólnym dobrem jej obywateli"

¬ przekazał w liście prezydent Duda.

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy przeczytał zaś podczas obchodów jego zastępca Jerzy Jaworski.

"To właśnie tu, w Szczecinie 30 sierpnia 1980 roku podpisano pierwsze historyczne porozumienie, które otworzyło drogę do utworzenia wolnych związków zawodowych. Dzięki nieustępliwej walce pracowników w Szczecinie i w całym kraju, poprzez negocjacje i wreszcie podpisanie porozumień sierpniowo-wrześniowych przełamano monopol władzy i utworzono pierwszą niezależną reprezentację pracowniczą w Polsce po wojnie"

- napisał Przewodniczący.

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się też pod krzyżem. Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nie raz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii, jak choćby niedawno podczas skandalicznego otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. I znów musimy podnieść głowy i głośno przeciwstawić się działaniom godzącym w nasze fundamenty chrześcijańskie"

- dodał.

"To nie był protest wyłącznie wielkich miast"

Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienie Szczecińskie zakładało, że komitety strajkowe przekształcą się w Komisje Robotnicze, które przeprowadzą wybory do władz niezależnych organizacji pracowniczych. Protokół mówił również o ochronie podstawowych praw ludzi pracy i obywateli, zakazie represji wobec działaczy związkowych i politycznych (o ile w sposób przestępczy nie będą godzili w interesy PRL), a także o dostępie Kościoła do mediów. Porozumienie zobowiązywało rząd do wydania w postaci broszur "Paktów Praw Człowieka" i "Aktu Końcowego Konferencji w Helsinkach".

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

"To nie był protest wyłącznie wielkich miast, to był protest tych wszystkich, którym bliska była godność i szacunek do człowieka, którzy chcieli żyć godnie, ale też chcieli żyć w kraju, który będą uważali, za swój własny. Stąd powstała idea Solidarności"

– powiedział podczas uroczystości prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Zarząd Regionu przyznał prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie Zachodniopomorski Krzyż Solidarności.

"Odznaczenie zostało przyznane w uznaniu zasług dla Pomorza Zachodniego i NSZZ Solidarność, udziału w obchodach szczecińskich, rocznic oraz angażowanie na rzecz projektów patriotycznych realizowanych przez Zarząd Regionu tj. pomnik poświęcony bohaterom strajku 71'" – uzasadnił podczas uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

"Solidarność zawsze mogła liczyć na życzliwości i wsparcie pana prezydenta w sprawa dotyczących tradycji, szacunku dla historii i tego co najważniejsze dla związku zawodowego - obrony praw pracowniczych, nie w tym emerytur stażowych"

– dodał.

Podczas uroczystości po raz czwarty uczniom z regionu wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego. Otrzymują je uczniowie o wybitnych osiągnięciach naukowych, sportowych lub społecznych. Wręczono także Zachodniopomorskie Krzyże Solidarności osobom zasłużonym dla NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ TAKŻE: "S" na obchodach Sierpnia '80 w Gdyni


 

POLECANE
Tuż po majówce startują matury. Jakie przedmioty najpopularniejsze? Wiadomości
Tuż po majówce startują matury. Jakie przedmioty najpopularniejsze?

Zaraz po majówce, w poniedziałek 5 maja tegoroczni maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. Oprócz przedmiotów podstawowych, muszą wybrać co najmniej jeden na poziomie rozszerzonym. Który z przedmiotów cieszy się największym powodzeniem i jest najczęściej wybierany przez tegorocznych abiturientów?

Król Karol III przerwał milczenie. Pałac Buckingham wydał komunikat Wiadomości
Król Karol III przerwał milczenie. Pałac Buckingham wydał komunikat

Nowe informacje ws. zdrowia króla Karola III. Monarcha sam zabrał głos, ujawniając, jakie ma przemyślenia dotyczące choroby.

Nawrocki liderem pierwszej tury? Ekspert tego nie wyklucza pilne
Nawrocki liderem pierwszej tury? Ekspert tego nie wyklucza

Socjolog z UW prof. Jacek Raciborski w komentarzu dla portalu Onet wyraził opinię, że nie byłoby nic szokującego w tym, gdyby to jednak Karol Nawrocki wygrał pierwszą rundę wyborów prezydenckich.

Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie Wiadomości
Podlaskie bony turystyczne biją rekordy zainteresowania. Pula rozeszła się błyskawicznie

Jak się okazało, program mający na celu wspieranie turystyki w województwie podlaskim wzbudził tak ogromne zainteresowanie, że zdecydowanie przekroczył oczekiwania organizatorów oraz możliwości techniczne systemu generowania bonów. W ciągu doby po uruchomieniu na stronie zarejestrowano 16,5 mln odsłon.

Norweski multimilioner zginął w wypadku na Mazowszu. Jego jaguar roztrzaskał się o drzewo z ostatniej chwili
Norweski multimilioner zginął w wypadku na Mazowszu. Jego jaguar roztrzaskał się o drzewo

W wypadku samochodowym w miejscowości Tabor pod Otwockiem zginął norweski multimilioner. Jego samochód marki Jaguar uderzył w drzewo. Hakon Vigner Lindal Olaisen był współwłaścicielem firmy Nova Sea. 

Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego tylko u nas
Kryzys niemieckiego przemysłu drzewnego

Ostatnia inwentaryzacja niemieckich lasów miała miejsce w 2022 roku. Krótko po tym w powstał raport o stanie lasów z 2023 roku. Dane zawarte w tych dwóch analizach wskazują, że Niemcy mają obecnie około 11,5 miliona hektarów lasów, co odpowiada około 32% całkowitej powierzchni tego kraju.

Wystartowały nowe zasady rejestracji do specjalistów NFZ. Mają skrócić kolejki Wiadomości
Wystartowały nowe zasady rejestracji do specjalistów NFZ. Mają skrócić kolejki

Od 1 maja NFZ zmienia zasady monitorowania kolejek do specjalistów. Od tego dnia poradnie neurologii i urologii, które realizują świadczenia z pieniędzy publicznych, muszą prowadzić harmonogramy dostępnych terminów wizyt. Od 15 maja dołączą do nich także poradnie nefrologii i okulistyki.

Trump odwiedzi Polskę? Jest możliwy termin gorące
Trump odwiedzi Polskę? Jest możliwy termin

Jak poinformował w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski, do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce może dojść przed szczytem NATO w Hadze. Szczyt NATO zaplanowany jest na 24–25 czerwca.

16-latka z Mławy została zamordowana. Podejrzany zatrzymany w Grecji z ostatniej chwili
16-latka z Mławy została zamordowana. Podejrzany zatrzymany w Grecji

Policja wytypowała podejrzanego o zamordowanie 16-latki z Mławy. Jest nim 17-latek, którego zatrzymano w Grecji. Ma trafić do Polski w ciągu najbliższych tygodni i usłyszeć zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

AFD uznana za organizację ekstremistyczną. Wstęp do inwigilacji? polityka
AFD uznana za organizację ekstremistyczną. Wstęp do inwigilacji?

Niemiecki kontrwywiad (BfV) zaklasyfikował w piątek partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) jako organizację ekstremistyczną, która zagraża demokracji.

REKLAMA

"Niech ojczyzna Solidarności pozostanie inspiracją dla świata". Uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego

W Szczecinie uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Główne uroczystości odbyły się przed bramą Stoczni Szczecińskiej, gdzie m.in. złożono kwiaty oraz wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego.
44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego
44. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego / fot. PAP/Marcin Bielecki

Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zainaugurowała msza św. w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie, po jej zakończeniu uroczystości kontynuowano przed bramą Stoczni Szczecińskiej.

List do uczestników obchodów rocznicowych skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go doradca prezydenta dr hab. Marek Rymsza.

"Ufam, że etos Sierpnia 1980 r. oraz ten sam co wtedy zapał, ambicja i zwycięski duch wolności będą ożywiały naszą narodową wspólnotę również w nadchodzących dekadach. Niech ojczyzna Solidarności pozostanie inspiracją dla świata i najważniejszym wspólnym dobrem jej obywateli"

¬ przekazał w liście prezydent Duda.

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu"

List od przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy przeczytał zaś podczas obchodów jego zastępca Jerzy Jaworski.

"To właśnie tu, w Szczecinie 30 sierpnia 1980 roku podpisano pierwsze historyczne porozumienie, które otworzyło drogę do utworzenia wolnych związków zawodowych. Dzięki nieustępliwej walce pracowników w Szczecinie i w całym kraju, poprzez negocjacje i wreszcie podpisanie porozumień sierpniowo-wrześniowych przełamano monopol władzy i utworzono pierwszą niezależną reprezentację pracowniczą w Polsce po wojnie"

- napisał Przewodniczący.

"Solidarność rodziła się ze społecznego buntu przeciwko niesprawiedliwości, ale rodziła się też pod krzyżem. Krzyż zawsze nam towarzyszył. Nie raz musieliśmy go bronić. Dziś stajemy przed takim samym wyzwaniem. Krzyż stał się niewygodny. Znów zdejmuje się go ze ścian urzędów i budynków użyteczności publicznej. Znów depcze się symbole naszej religii, jak choćby niedawno podczas skandalicznego otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. I znów musimy podnieść głowy i głośno przeciwstawić się działaniom godzącym w nasze fundamenty chrześcijańskie"

- dodał.

"To nie był protest wyłącznie wielkich miast"

Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienie Szczecińskie zakładało, że komitety strajkowe przekształcą się w Komisje Robotnicze, które przeprowadzą wybory do władz niezależnych organizacji pracowniczych. Protokół mówił również o ochronie podstawowych praw ludzi pracy i obywateli, zakazie represji wobec działaczy związkowych i politycznych (o ile w sposób przestępczy nie będą godzili w interesy PRL), a także o dostępie Kościoła do mediów. Porozumienie zobowiązywało rząd do wydania w postaci broszur "Paktów Praw Człowieka" i "Aktu Końcowego Konferencji w Helsinkach".

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

"To nie był protest wyłącznie wielkich miast, to był protest tych wszystkich, którym bliska była godność i szacunek do człowieka, którzy chcieli żyć godnie, ale też chcieli żyć w kraju, który będą uważali, za swój własny. Stąd powstała idea Solidarności"

– powiedział podczas uroczystości prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Zarząd Regionu przyznał prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie Zachodniopomorski Krzyż Solidarności.

"Odznaczenie zostało przyznane w uznaniu zasług dla Pomorza Zachodniego i NSZZ Solidarność, udziału w obchodach szczecińskich, rocznic oraz angażowanie na rzecz projektów patriotycznych realizowanych przez Zarząd Regionu tj. pomnik poświęcony bohaterom strajku 71'" – uzasadnił podczas uroczystości przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

"Solidarność zawsze mogła liczyć na życzliwości i wsparcie pana prezydenta w sprawa dotyczących tradycji, szacunku dla historii i tego co najważniejsze dla związku zawodowego - obrony praw pracowniczych, nie w tym emerytur stażowych"

– dodał.

Podczas uroczystości po raz czwarty uczniom z regionu wręczono stypendia im. Longina Komołowskiego. Otrzymują je uczniowie o wybitnych osiągnięciach naukowych, sportowych lub społecznych. Wręczono także Zachodniopomorskie Krzyże Solidarności osobom zasłużonym dla NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ TAKŻE: "S" na obchodach Sierpnia '80 w Gdyni



 

Polecane
Emerytury
Stażowe