„Droga i dziedzictwo” – wystawa o losach Rodziny Moszoro w Muzeum Niepodległości
Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Niepodległości zorganizowały wernisaż wystawy „Droga i dziedzictwo. Dzieje rodziny Moszoro / Camino y Legado. Historia de la Familia Moszoro”. Otwarcie odbyło się 4 września 2024 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Honorowym patronem wydarzenia była ambasador Argentyny w Polsce JE Alicia Irene Falkowski. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 5 września do 15 listopada br. Archiwum IPN przygotowało ofertę lekcji muzealno-archiwalnych dla uczniów klas 7–8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych połączonych ze zwiedzaniem ekspozycji z omówieniem.
Czytaj też: Bydgoskie obchody Sierpnia ’80. Piotr Duda: Wygraliśmy wolną Polskę, bo byliśmy razem
Niezwykłe losy
- Dlaczego rodzina Moszoro? Bo to wyjątkowa rodzina, ale jednocześnie to rodzina, która jest przykładem setek tysięcy, jeśli nie milionów polskich rodzin służących na przestrzeni dziejów Polsce wszędzie tam, gdzie rzucił je los. Członkowie rodziny Moszoro, to stary ormiański ród, zawsze mieli Polskę w sercu, walczyli za nią, cierpieli. W czasie pokoju budowali dobrobyt ojczyzny i kraju, w którym się znajdowali. Takie rodziny jak Moszoro to perły polskości i ambasadorowie Polski w świecie. Ludmiła i Kazimierz Moszoro dbali w Argentynie o wychowanie dzieci w kulturze polskiej, uczyli ich języka polskiego, historii i miłości do ojczyzny. Ich wkład w aktywizowanie i życie argentyńskiej Polonii jest nie do przecenienia. Jako IPN prowadzimy projekt „Archiwum Pełne Pamięci”, właśnie po to, by pokazywać zwykłych ludzi, którzy swoją miłością do ojczyzny są ambasadorami sprawy polskiej nieraz wręcz w sposób heroiczny – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Marzena Kruk.
Ekspozycja pokazuje dramatyczne losy Kazimierza i Ludmiły Moszoro – polskich patriotów, którzy w czasie II wojny światowej musieli zmierzyć się z ogromnymi wyzwaniami. Kazimierz – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Ludmiła – więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych – po wojnie zdecydowali się na emigrację do Argentyny, gdzie aktywnie działali na rzecz polskiej społeczności. Wśród pamiątek znajdują się dokumenty, rzeczy osobiste i nieznane filmy.
Ambasador Argentyny w Polsce, JE Alicia Irene Falkowski
Z Polską w sercu
Kolekcję rodzinnych dokumentów, które wykorzystano przy przygotowywaniu ekspozycji, przekazał do zasobu Instytutu w 2023 r. w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci Bartłomiej Stanisław Moszoro, syn Kazimierza i Ludmiły, konsul honorowy RP w Rosario w Argentynie.
Konsul Honorowy RP w Rosario, Bartłomiej Stanisław Moszoro
Konsul Honorowy RP w Rosario, Bartłomiej Stanisław Moszoro w przemówieniu złożył hołd tym wszystkim Polakom, którzy po wojnie rzucenie przez los z odległe zakątki świata nie przestawali walczyć o Polskę, nie zapomnieli o niej. Podziękował też państwu argentyńskiemu, które przyjęło tylu polskich imigrantów i dało im wolność oraz szanse na rozwój.
W uroczystości wzięli udział m.in. prezes IPN dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum Niepodległości dr Tadeusz Skoczek, ambasador Argentyny w Polsce Alicia Irene Falkowski, dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk oraz przedstawiciele świata dyplomacji, kultury i członkowie rodziny Moszoro, m.in. ks. Stefan Aleksander Moszoro-Dąbrowski oraz Bartłomiej Stanisław Moszoro. Wystawę uświetnił koncert w wykonaniu Damiana Wilmy oraz duetu Vio-Dion Duo.
Prezes IPN, dr Karol Nawrocki
Czytaj też: Karol Nawrocki: W Polsce wciąż jest wiele nieodkrytych miejsc niemieckich zbrodni