Stanisław Żaryn: Podwójne życie na rosyjskim gazie

Zatrzymany w Polsce rosyjski szpieg Pablo Gonzales był szalenie groźny i cenny dla Rosji. Prowadził podwójne życie, brylował na salonach, obłaskawiał rosyjską opozycję, uwodził i szantażował kobiety, infekował elity, stymulował ataki na Polskę. Na Kremlu witano go niczym bohatera.
Kreml Stanisław Żaryn: Podwójne życie na rosyjskim gazie
Kreml / © Schlurcher

Historia Pawła Rubcowa vel Pablo Gonzalesa, który trafił do Rosji w ramach wymiany więźniów między Kremlem a Zachodem, nadaje się na scenariusz filmu szpiegowskiego. W tej historii jest wiele emocjonujących wątków: podwójne życie, zakulisowe działania, inspirowanie innych do określonych działań, zbieranie haków, nawiązywanie relacji towarzyskich, infiltrowanie elit i mediów. W ostatnim czasie zatrzymany w Polsce szpieg znów skupił na sobie uwagę opinii publicznej. I choć materiał nadaje się na film, przede wszystkim powinien Polakom przypominać brutalną rzeczywistość: jesteśmy w centrum wojny wywiadowczej prowadzonej przez Rosję.

Wojna

Rok 2022, koniec lutego. Od kilku dni trwa pełnoskalowa wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Polska już w tych dniach odczuwa masowy napływ uchodźców z Ukrainy, ludzie uciekają bowiem przed rosyjskimi atakami i rakietami. W tym właśnie momencie w Polsce sporą aktywność wykazuje Pablo Gonzales (wtedy znany głównie pod tym nazwiskiem), który pracuje jako dziennikarz zachodnich mediów. Człowiek z hiszpańskim paszportem oficjalnie prezentuje się jako dziennikarz zajmujący się relacjonowaniem kryzysów politycznych, wojen i innych zdarzeń mających wpływ na arenę międzynarodową. Gonzales porusza się po Polsce, szczególnie w regionie przygranicznym. W tych dniach wizytuje również Mazowsze. Przygotowuje swoje relacje, a także wyjazd na Ukrainę, gdzie był już kilkakrotnie wcześniej.

W nocy z 27 na 28 lutego zostaje zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z materiałów polskiego kontrwywiadu wynika bowiem, że mamy do czynienia z rosyjskim szpiegiem prowadzącym działania pod przykrywką dziennikarza. Szybko okazuje się, że Pablo Gonzales jest de facto Pawłem Rubcowem, człowiekiem z hiszpańsko-rosyjskiej rodziny, człowiekiem od zadań specjalnych, który dla Rosji jest niezwykle cennym agentem służb wywiadowczych, prawdopodobnie wojskowego GRU.

Polska ABW szybko znajduje kolejne materiały świadczące o tym, że Rubcow/Gonzales jest niebezpiecznym i wartościowym dla Rosji człowiekiem. Funkcjonariuszom udaje się zrekonstruować część działań rosyjskiego szpiega. Analiza wskazuje, jak był cenny – pisał ważne dla Rosji raporty analityczne, ale również rozpracowywał konkretne osoby i środowiska. Dodatkowo, jako dziennikarz, dawał rosyjskim służbom możliwość zbierania danych z hermetycznych środowisk – elit politycznych, grona ekspertów, influencerów, dziennikarzy. Z już ujawnionych materiałów wynika, że Rubcow/Gonzales brał udział w rozpracowywaniu Żanny Niemcowej, córki zamordowanego przez Kreml Borisa Niemcowa, oraz innych przedstawicieli rosyjskiej opozycji. W Polsce miał również wiele kontaktów wśród dziennikarzy i polityków. Mógł te środowiska infekować przekazem wpisującym się w założenia rosyjskiej wojny informacyjnej.

Był obecny w 2014 roku na Krymie oraz w Donbasie, gdzie prowadził działania propagandowe i informacyjne korzystne dla Rosji. W Polsce poza rozpracowywaniem elit i środowisk wpływowych brał udział w kształtowaniu debaty publicznej tezami stymulującymi podziały. Pisał m.in. o protestach aborcyjnych z 2020 roku, sytuacji przy granicy z Białorusią czy też zmianach w sądownictwie. Nagłaśniał absurdalne oskarżenia pod adresem Polski w sprawach światopoglądowych czy zmian w wymiarze sprawiedliwości. Zapewne to, co pisał, rozpowiadał również na salonach, gdzie bardzo często bywał. Działalność informacyjna Rubcowa/Gonzalesa wpisywała się w kampanię oczerniania Polski, którą od lat prowadzą służby specjalne Rosji.

 

Czytaj także: Znany polityk PiS zatrzymany przez CBA

Czytaj także: Demokracja? Grecy jej nie szanowali. Obecnie uczyniono z niej bożka

Czytaj także: Demokracja w odwrocie: tak wygląda Polska po niemal roku rządów Tuska

Cele Rosji 

Rubcow/Gonzales był dla Moskwy bardzo cenny, zaś jego uplasowanie w mediach Europy Zachodniej dawało rosyjskiemu wywiadowi wiele możliwości. Ten agent GRU mógł zbierać dane dotyczące elit i środowisk wpływowych, pojawiać się w regionach kryzysów politycznych, brać udział w naradach, spotkaniach zakulisowych czy nieformalnych, stymulować różne środowiska i infekować je przekazami oraz publikować materiały zbieżne z instrukcjami otrzymywanymi przez mocodawców. Te działania uzupełniane były przez raporty i inne materiały pozwalające na szantaż i werbunek kolejnych osób. Rubcow/Gonzales chętnie zawierał znajomości, manipulował ludźmi i wykorzystywał ich do swoich zleceń. Spotykał się z kobietami, z którymi nawiązywał intymne relacje. Zdarzało się, że spotkania takie nagrywał, by potem próbować stosować szantaż. W działaniach Rubcowa/Gonzalesa widać było przebiegłość, nikczemność i cynizm. Dbał on jednak o przyjemną powierzchowność, dlatego wiele osób, wspominając spotkania z nim, wskazuje nawet dziś, że był człowiekiem potrafiącym zjednywać sobie ludzi i bardzo towarzyskim.

Osoby pokroju Rubcowa/Gonzalesa są szkolone i zadaniowane, by docierać do różnorodnych środowisk i osób, zawierać znajomości, budować więzi. Aktywność taka to sprawa kluczowa dla efektywnej pracy agenta obcych służb. Zwróciło się to Rubcowowi/Gonzalesowi zresztą w momencie, gdy został zatrzymany. Polska stała się obiektem bardzo brutalnej nagonki politycznej, której celem było wywarcie presji na rząd RP, by podejrzanego wypuścić. Polska była atakowana i oskarżana o niszczenie wolności słowa, represje polityczne wobec dziennikarza, a nawet o łamanie zasad demokracji. W naciski te włączało się wiele środowisk, w tym część polityków oraz media. Komisja Europejska w swoim raporcie o „praworządności” w Polsce wskazała, że zatrzymanie tego szpiega było przykładem łamania standardów demokratycznych w RP. Nacisk na Polskę był jednak na szczęście nieskuteczny – rząd się nie ugiął.

A dziś dla wszystkich jest jasne, że Rubcow/Gonzales był, zgodnie z tym, co mówiliśmy od początku, ważnym człowiekiem rosyjskich służb. Po przylocie do Moskwy na lotnisku witał go Władimir Putin, przyjęto go jak bohatera. Być może, z uwagi na swoją legendę oraz sposób funkcjonowania w zachodnich elitach, był najważniejszą postacią, która w ramach wymiany więźniów wróciła z Zachodu do Rosji.

Debata o bezpieczeństwie 

Wymiana Rubcowa/Gonzalesa wytworzyła w Polsce kolejny raz debatę o bezpieczeństwie oraz zagrożeniach wywiadowczych. Dziś o nim wiadomo więcej niż w momencie zatrzymania. Ta historia jest wielowątkowa i pokazuje szereg systemowych zagrożeń, które powinniśmy jako Polacy odczytywać. Opinia publiczna kolejny raz otrzymała dowód, że Polska jest w centrum wojny wywiadowczej, która prowadzona jest przez Rosję. Co istotne, do Polski wysłano człowieka, który ukrywał się pod długo budowaną legendą i prowadził podwójne życie. To kolejny sygnał, że Rosjanie działania przeciwko Polsce traktują bardzo poważnie.

Co również ważne, Rubcow/Gonzales to już kolejna osoba, która pracuje na rzecz rosyjskich służb, zaś w Polsce – co typowe dla zachodnich demokracji – cieszyła się pewnym nimbem i estymą. Uplasowanie szpiega w mediach, polityce (jak zatrzymani przez ABW Janusz N. czy Mateusz P.) czy sądownictwie (sprawa zdrajcy Tomasza Sz.) daje Rosji duże możliwości operowania, te grupy zawodowe cieszą się bowiem przywilejami i są wyjęte z niektórych procedur weryfikacyjnych. Agent, który pełni funkcję zaufania publicznego, jest szalenie szkodliwy i groźny. Historia hiszpańsko-rosyjskiego szpiega jest więc ważnym sygnałem dla polskiego kontrwywiadu pokazującym, że rosyjskie służby szukają i werbują osoby mające szczególną pozycję społeczną. To śledztwo świadczy jednak również o czymś innym.

Do dziś w mocy pozostają dyrektywy znane z czasów sowieckich, które nakazują wywiadowi rosyjskiemu prowadzić bardzo aktywną wojnę informacyjną i dywersję ideologiczną. Rubcow/Gonzales swoimi działaniami realizował właśnie założenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce. Stymulował ataki na nasz kraj, wytwarzał elementy nagonki, która była realizacją strategicznych planów Rosji przeciwko Polsce. Polacy powinni widzieć w tej historii dowód, że ataki polityczne, nagonki, zacietrzewienie – widoczne gołym okiem za poprzednich rządów – są wykorzystywane i wytwarzane przez kraje wrogo wobec nas nastawione. Polska opinia publiczna musi wyciągnąć z tego wnioski, żebyśmy nie dawali się już rozgrywać w przyszłości.

Sprawa Rubcowa/Gonzalesa powinna być analizowana, i w strukturach państwowych, i w przekazie publicznym. Ona pokazuje, z jakimi wyzwaniami i zagrożeniami mierzymy się obecnie jako Polska i społeczeństwo. Niestety obecny rząd, skupiony do dziś głównie na rewanżyzmie politycznym i zemście, nie wydaje się zainteresowany tymi tematami ani informowaniem Polaków o zagrożeniach. To oznacza niestety, że podobne historie będą się powtarzać, a zagrożenia materializować. Jeśli Polacy nie zadbają o swoje bezpieczeństwo, zajmą się tym nasi wrogowie. Rosja Polsce nie odpuści…

Autor jest doradcą prezydenta RP, byłym zastępcą ministra koordynatora służb specjalnych.


 

POLECANE
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem tylko u nas
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem

Wizyta kanclerza Niemiec w Polsce, pierwsza od objęcia przez niego urzędu, miała być szansą na odświeżenie relacji i symboliczne domknięcie starych spraw. Zamiast tego przyniosła jednoznaczne potwierdzenie – zarówno ze strony Berlina, jak i Warszawy – że temat reparacji wojennych dla Polski został definitywnie zamknięty.

Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii Wiadomości
Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii

Jak przekazało pakistańskie wojsko liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii wzrosła do 31 osób. Wzrosła także liczba rannych - z 46 do 57 osób.

Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza z ostatniej chwili
Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza

Profesor Sławomir Cenckiewicz ma usłyszeć zarzuty w związku z przedstawieniem opinii publicznej sprawy tzw. "Linii Tuska" czyli planów "obrony" RP na linii Wisły, co oznacza oddanie w przypadku rosyjskiej inwazji wschodnich terenów Polski. Dokumenty zostały wcześniej odtajnione przez MON Błaszczaka, a kierowane przez prof. Sławomira Cenckiewicza WBH pełniło jedynie funkcję wykonawczą wobec decyzji MON.

Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna Wiadomości
Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna

Na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego doszło do zabójstwa. Jak przekazał prokurator Piotr Skiba ofiarą jest portierka, która została zaatakowana siekierą. Policja zatrzymała podejrzanego.

Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja Wiadomości
Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedził w środę Płock. Podczas spotkania z wyborcami poruszył m.in. tematy bezpieczeństwa oraz nielegalnej imigracji.

W Holandii spadł deszcz szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. Będziemy zbierać tygodniami Wiadomości
W Holandii spadł "deszcz" szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. "Będziemy zbierać tygodniami"

W niedzielę w Dongen w Holandii wybuchł pożar, w wyniku którego stanęły w płomieniach tysiące paneli słonecznych. Odłamki szkła spadały na wioski i pola oddalone o wiele kilometrów.

Nie żyje znany muzyk DJ Hazel Wiadomości
Nie żyje znany muzyk DJ Hazel

Jak poinformował portal TVP3 Bydgoszcz, nie żyje DJ Hazel. Znany polski muzyk miał 44 lata. Policja znalazła jego ciało w samochodzie nad jeziorem w Skępem.

SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu Wiadomości
SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Przedstawiamy w całości stanowisko Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ws. postawienia szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Śródtytuły i podkreślenia od redakcji.

Fragmenty sondy mogą spaść na na Polskę. Jest komunikat POLSA pilne
Fragmenty sondy mogą spaść na na Polskę. Jest komunikat POLSA

Fragmenty radzieckiej sondy COSMOS 482 spadną po 53 latach na ziemię. Niektóre z nich mogą spaść na Polskę. POLSA wydała komunikat w tej sprawie.

Vance: Rosja żąda zbyt wiele w sprawie zakończenia wojny z Ukrainą z ostatniej chwili
Vance: Rosja żąda zbyt wiele w sprawie zakończenia wojny z Ukrainą

Rosja żąda zbyt wiele, ale nie powiedziałbym, że nie jest zainteresowana zakończeniem wojny z Ukrainą - oświadczył w środę wiceprezydent USA J.D. Vance podczas spotkania Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Waszyngtonie.

REKLAMA

Stanisław Żaryn: Podwójne życie na rosyjskim gazie

Zatrzymany w Polsce rosyjski szpieg Pablo Gonzales był szalenie groźny i cenny dla Rosji. Prowadził podwójne życie, brylował na salonach, obłaskawiał rosyjską opozycję, uwodził i szantażował kobiety, infekował elity, stymulował ataki na Polskę. Na Kremlu witano go niczym bohatera.
Kreml Stanisław Żaryn: Podwójne życie na rosyjskim gazie
Kreml / © Schlurcher

Historia Pawła Rubcowa vel Pablo Gonzalesa, który trafił do Rosji w ramach wymiany więźniów między Kremlem a Zachodem, nadaje się na scenariusz filmu szpiegowskiego. W tej historii jest wiele emocjonujących wątków: podwójne życie, zakulisowe działania, inspirowanie innych do określonych działań, zbieranie haków, nawiązywanie relacji towarzyskich, infiltrowanie elit i mediów. W ostatnim czasie zatrzymany w Polsce szpieg znów skupił na sobie uwagę opinii publicznej. I choć materiał nadaje się na film, przede wszystkim powinien Polakom przypominać brutalną rzeczywistość: jesteśmy w centrum wojny wywiadowczej prowadzonej przez Rosję.

Wojna

Rok 2022, koniec lutego. Od kilku dni trwa pełnoskalowa wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Polska już w tych dniach odczuwa masowy napływ uchodźców z Ukrainy, ludzie uciekają bowiem przed rosyjskimi atakami i rakietami. W tym właśnie momencie w Polsce sporą aktywność wykazuje Pablo Gonzales (wtedy znany głównie pod tym nazwiskiem), który pracuje jako dziennikarz zachodnich mediów. Człowiek z hiszpańskim paszportem oficjalnie prezentuje się jako dziennikarz zajmujący się relacjonowaniem kryzysów politycznych, wojen i innych zdarzeń mających wpływ na arenę międzynarodową. Gonzales porusza się po Polsce, szczególnie w regionie przygranicznym. W tych dniach wizytuje również Mazowsze. Przygotowuje swoje relacje, a także wyjazd na Ukrainę, gdzie był już kilkakrotnie wcześniej.

W nocy z 27 na 28 lutego zostaje zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z materiałów polskiego kontrwywiadu wynika bowiem, że mamy do czynienia z rosyjskim szpiegiem prowadzącym działania pod przykrywką dziennikarza. Szybko okazuje się, że Pablo Gonzales jest de facto Pawłem Rubcowem, człowiekiem z hiszpańsko-rosyjskiej rodziny, człowiekiem od zadań specjalnych, który dla Rosji jest niezwykle cennym agentem służb wywiadowczych, prawdopodobnie wojskowego GRU.

Polska ABW szybko znajduje kolejne materiały świadczące o tym, że Rubcow/Gonzales jest niebezpiecznym i wartościowym dla Rosji człowiekiem. Funkcjonariuszom udaje się zrekonstruować część działań rosyjskiego szpiega. Analiza wskazuje, jak był cenny – pisał ważne dla Rosji raporty analityczne, ale również rozpracowywał konkretne osoby i środowiska. Dodatkowo, jako dziennikarz, dawał rosyjskim służbom możliwość zbierania danych z hermetycznych środowisk – elit politycznych, grona ekspertów, influencerów, dziennikarzy. Z już ujawnionych materiałów wynika, że Rubcow/Gonzales brał udział w rozpracowywaniu Żanny Niemcowej, córki zamordowanego przez Kreml Borisa Niemcowa, oraz innych przedstawicieli rosyjskiej opozycji. W Polsce miał również wiele kontaktów wśród dziennikarzy i polityków. Mógł te środowiska infekować przekazem wpisującym się w założenia rosyjskiej wojny informacyjnej.

Był obecny w 2014 roku na Krymie oraz w Donbasie, gdzie prowadził działania propagandowe i informacyjne korzystne dla Rosji. W Polsce poza rozpracowywaniem elit i środowisk wpływowych brał udział w kształtowaniu debaty publicznej tezami stymulującymi podziały. Pisał m.in. o protestach aborcyjnych z 2020 roku, sytuacji przy granicy z Białorusią czy też zmianach w sądownictwie. Nagłaśniał absurdalne oskarżenia pod adresem Polski w sprawach światopoglądowych czy zmian w wymiarze sprawiedliwości. Zapewne to, co pisał, rozpowiadał również na salonach, gdzie bardzo często bywał. Działalność informacyjna Rubcowa/Gonzalesa wpisywała się w kampanię oczerniania Polski, którą od lat prowadzą służby specjalne Rosji.

 

Czytaj także: Znany polityk PiS zatrzymany przez CBA

Czytaj także: Demokracja? Grecy jej nie szanowali. Obecnie uczyniono z niej bożka

Czytaj także: Demokracja w odwrocie: tak wygląda Polska po niemal roku rządów Tuska

Cele Rosji 

Rubcow/Gonzales był dla Moskwy bardzo cenny, zaś jego uplasowanie w mediach Europy Zachodniej dawało rosyjskiemu wywiadowi wiele możliwości. Ten agent GRU mógł zbierać dane dotyczące elit i środowisk wpływowych, pojawiać się w regionach kryzysów politycznych, brać udział w naradach, spotkaniach zakulisowych czy nieformalnych, stymulować różne środowiska i infekować je przekazami oraz publikować materiały zbieżne z instrukcjami otrzymywanymi przez mocodawców. Te działania uzupełniane były przez raporty i inne materiały pozwalające na szantaż i werbunek kolejnych osób. Rubcow/Gonzales chętnie zawierał znajomości, manipulował ludźmi i wykorzystywał ich do swoich zleceń. Spotykał się z kobietami, z którymi nawiązywał intymne relacje. Zdarzało się, że spotkania takie nagrywał, by potem próbować stosować szantaż. W działaniach Rubcowa/Gonzalesa widać było przebiegłość, nikczemność i cynizm. Dbał on jednak o przyjemną powierzchowność, dlatego wiele osób, wspominając spotkania z nim, wskazuje nawet dziś, że był człowiekiem potrafiącym zjednywać sobie ludzi i bardzo towarzyskim.

Osoby pokroju Rubcowa/Gonzalesa są szkolone i zadaniowane, by docierać do różnorodnych środowisk i osób, zawierać znajomości, budować więzi. Aktywność taka to sprawa kluczowa dla efektywnej pracy agenta obcych służb. Zwróciło się to Rubcowowi/Gonzalesowi zresztą w momencie, gdy został zatrzymany. Polska stała się obiektem bardzo brutalnej nagonki politycznej, której celem było wywarcie presji na rząd RP, by podejrzanego wypuścić. Polska była atakowana i oskarżana o niszczenie wolności słowa, represje polityczne wobec dziennikarza, a nawet o łamanie zasad demokracji. W naciski te włączało się wiele środowisk, w tym część polityków oraz media. Komisja Europejska w swoim raporcie o „praworządności” w Polsce wskazała, że zatrzymanie tego szpiega było przykładem łamania standardów demokratycznych w RP. Nacisk na Polskę był jednak na szczęście nieskuteczny – rząd się nie ugiął.

A dziś dla wszystkich jest jasne, że Rubcow/Gonzales był, zgodnie z tym, co mówiliśmy od początku, ważnym człowiekiem rosyjskich służb. Po przylocie do Moskwy na lotnisku witał go Władimir Putin, przyjęto go jak bohatera. Być może, z uwagi na swoją legendę oraz sposób funkcjonowania w zachodnich elitach, był najważniejszą postacią, która w ramach wymiany więźniów wróciła z Zachodu do Rosji.

Debata o bezpieczeństwie 

Wymiana Rubcowa/Gonzalesa wytworzyła w Polsce kolejny raz debatę o bezpieczeństwie oraz zagrożeniach wywiadowczych. Dziś o nim wiadomo więcej niż w momencie zatrzymania. Ta historia jest wielowątkowa i pokazuje szereg systemowych zagrożeń, które powinniśmy jako Polacy odczytywać. Opinia publiczna kolejny raz otrzymała dowód, że Polska jest w centrum wojny wywiadowczej, która prowadzona jest przez Rosję. Co istotne, do Polski wysłano człowieka, który ukrywał się pod długo budowaną legendą i prowadził podwójne życie. To kolejny sygnał, że Rosjanie działania przeciwko Polsce traktują bardzo poważnie.

Co również ważne, Rubcow/Gonzales to już kolejna osoba, która pracuje na rzecz rosyjskich służb, zaś w Polsce – co typowe dla zachodnich demokracji – cieszyła się pewnym nimbem i estymą. Uplasowanie szpiega w mediach, polityce (jak zatrzymani przez ABW Janusz N. czy Mateusz P.) czy sądownictwie (sprawa zdrajcy Tomasza Sz.) daje Rosji duże możliwości operowania, te grupy zawodowe cieszą się bowiem przywilejami i są wyjęte z niektórych procedur weryfikacyjnych. Agent, który pełni funkcję zaufania publicznego, jest szalenie szkodliwy i groźny. Historia hiszpańsko-rosyjskiego szpiega jest więc ważnym sygnałem dla polskiego kontrwywiadu pokazującym, że rosyjskie służby szukają i werbują osoby mające szczególną pozycję społeczną. To śledztwo świadczy jednak również o czymś innym.

Do dziś w mocy pozostają dyrektywy znane z czasów sowieckich, które nakazują wywiadowi rosyjskiemu prowadzić bardzo aktywną wojnę informacyjną i dywersję ideologiczną. Rubcow/Gonzales swoimi działaniami realizował właśnie założenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce. Stymulował ataki na nasz kraj, wytwarzał elementy nagonki, która była realizacją strategicznych planów Rosji przeciwko Polsce. Polacy powinni widzieć w tej historii dowód, że ataki polityczne, nagonki, zacietrzewienie – widoczne gołym okiem za poprzednich rządów – są wykorzystywane i wytwarzane przez kraje wrogo wobec nas nastawione. Polska opinia publiczna musi wyciągnąć z tego wnioski, żebyśmy nie dawali się już rozgrywać w przyszłości.

Sprawa Rubcowa/Gonzalesa powinna być analizowana, i w strukturach państwowych, i w przekazie publicznym. Ona pokazuje, z jakimi wyzwaniami i zagrożeniami mierzymy się obecnie jako Polska i społeczeństwo. Niestety obecny rząd, skupiony do dziś głównie na rewanżyzmie politycznym i zemście, nie wydaje się zainteresowany tymi tematami ani informowaniem Polaków o zagrożeniach. To oznacza niestety, że podobne historie będą się powtarzać, a zagrożenia materializować. Jeśli Polacy nie zadbają o swoje bezpieczeństwo, zajmą się tym nasi wrogowie. Rosja Polsce nie odpuści…

Autor jest doradcą prezydenta RP, byłym zastępcą ministra koordynatora służb specjalnych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe