Fałszywe zbiórki dla powodzian. Jest apel policji
Funkcjonariusze przyglądają się każdej zbiórce
Jak przekazała rzecznik KGP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) weryfikuje zbiórki dla powodzian i sprawdza te, które pojawiają się w sieci.
"Jeżeli którakolwiek budzi wątpliwości, to funkcjonariusze podejmują działania"
- powiedziała insp. Nowak.
Zaapelowała też, by korzystać z tych zbiórek, które są zweryfikowane i sprawdzone, a jeżeli istnieje podejrzenie, że jakaś zbiórka dla powodzian jest fałszywa to, żeby zgłaszać to do CBZC.
Zbiórki można sprawdzić na Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod adresem: www.zbiorki.gov.pl.
Uwaga na fałszywe wiadomości RCB
Z kolei CBZC przypomina, że oprócz fałszywych zbiórek należy zwracać uwagę na fałszywe wiadomości rzekomo od RCB czy przejęcia kont na social mediach. "To tylko niektóre z możliwych oszustw w związku z występującą sytuacją powodziową" – podkreśliło CBZC. Biuro zaznaczyło, że w wiadomościach tych umieszczone są linki, w które nie należy klikać.
Wskazało również, że prawdziwe alerty RCB nie zawierają linków i aby upewnić się, że otrzymany alert RCB jest autentyczny, należy go zweryfikować poprzez oficjalną stronę internetową RCB pod adresem: https://www.gov.pl/web/rcb.
CBZC zwróciło też uwagę, że oszuści w związku z sytuacją powodziową próbują przejąć konta na profilach społecznościowych.
"W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się, podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania"
– wyjaśniło CBZC.
Tego typu sytuacje można zgłaszać na adres e-mail: [email protected]. Można to też zrobić po adresem: https://incydent.cert.pl/