Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!

Zwróć uwagę na to, co publikuje twoje dziecko w Internecie! Czy masz pojęcie, czym jest hejt i jakie za sobą niesie konsekwencje? Zastanów się czy Twoje dziecko może być ofiarą, bądź sprawcą hejtu! Koniecznie porozmawiał o tym z dzieckiem! Mój apel kieruję, do rodziców, rodzin i wszystkich osób zajmujących się wychowaniem.
 Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!
/ pickpik

W związku z tragiczną śmiercią 16-letniej Julii z Lubina, która jak podają media: „po wielu latach hejtu popełniła samobójstwo”, w najbliższą niedzielę w Lubinie odbędzie się marsz milczenia. W ten sposób koledzy i mieszkańcy miasta chcą uczcić pamięć tragicznie zmarłej nastolatki, która miała doświadczać przemocy ze strony innych młodych ludzi. Sprawę opisują media: "Wobec informacji, że dziewczynka od pewnego czasu była ofiarą hejtu rówieśniczego, głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, postępowanie ma wyjaśnić, czy mieliśmy do czynienia ze znęcaniem psychicznym, które doprowadziło do targnięcia się na własne życie" — dodają prokuratorzy.

Czytaj też: Dramat w Lubinie. Nie żyje gnębiona przez rówieśników 16-latka

Przemoc rówieśnicza to jeden z najpoważniejszych problemów szkół

Szkoła jest miejscem, w którym może pojawiać się wiele skrajnych emocji. Przemoc rówieśnicza, czy agresja to bez wątpienia nieuniknione wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się zarówno dzieci, jak i rodzice oraz pedagodzy szkolni. Wielu z nas pamięta z czasów szkolnych sytuacje niewłaściwego traktowania jednych przez drugich. Wyśmiewanie, przezywanie, używanie przemocy fizycznej – może pozostawiać trwałe ślady w psychice młodego człowieka, doświadczającego zachowań przemocowych, z tych też względów nie powinien on pozostać bez wsparcia i pomocy ze strony dorosłych. Agresywne zachowania dzieci i młodzieży przybierają różne formy, od bezpośredniej agresji fizycznej związanej z naruszaniem nietykalności cielesnej drugiej osoby (uderzenia, popychanie, kopanie, opluwanie, duszenie), do agresji pośredniej wyrażonej w formie ataku na czyjąś własność (rzucanie smartfonem o podłoże, opluwaniem rzeczy osobistych, niszczenie tornistra, książek i zeszytów). Pedagodzy szkolni wielokrotnie mogą być świadkami różnych form agresji między uczniami w środowisku szkoły (lekcje, przerwy, wycieczki), ale czy potrafią reagować i przeciwdziałać tego typu zagrożeniom?

Treści tworzone przez hejterów są bezwartościowe

Dyskusja wokół różnych zagrożeń, które są nieodłącznym elementem środowiska szkolnego wydaje się niezwykle ważna i potrzebna. Zwłaszcza teraz, kiedy zwrócimy uwagę na zjawisko hejtu, które w dobie cyfryzacji naszego życia przejawia się coraz częściej nie za pomocą słów, ale przybiera formę memów, gifów oraz filmików. Chyba większość osób korzystających z Internetu, w swoim życiu natknęła się na treści, które zawierały słowa powszechnie uznawane za wulgarne, agresywne komentarze na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej. Bardzo często użycie agresywnego, przekraczającego granice kultury języka w treściach hejterskich wyraża niezadowolenie, zazdrość.

Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej.

 

Czytaj także: Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących.

Analiza nielicznych raportów i badań naukowych poświęconych problematyce hejtu, pokazuje, że jego „ofiarami” dość często stają się politycy, osoby znane – celebryci. Niestety problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących przez tego typu cyberprzemocą.

Zdarza się, że młodzi ludzie doświadczający hejtu reagują bardzo emocjonalnie i nie potrafią poradzić sobie z problemem, który w skrajnych przypadkach (bez udzielenia dziecku odpowiedniej pomocy i wsparcia ze strony rodziców, opiekunów, pedagogów szkolnych) może prowadzić do tragicznych skutków. Bez wątpienia, aby temu przeciwdziałać, konieczna jest edukacja w tym zakresie, która powinna w pierwszej kolejności objąć najmłodszych użytkowników nowoczesnych technologii, a następnie rodziców, opiekunów i pedagogów szkolnych. Ważne wydaje się uwrażliwienie na ten problem wszystkich zaangażowanych w proces wychowania i edukacji, tak aby potrafili ustalić zagrożenia płynące z Internetu i zareagować na nie w odpowiednim czasie. Dużym wsparciem dla wszystkich zainteresowanych ochroną dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni mogą być zapisy obowiązującego kodeksu karnego. Różne postacie hejtu w naszym porządku prawnym zostały zinterpretowane jako czyny karalne (na przykład: zniesławienie – art. 212 kk; zniewaga – art. 216 kk; groźba z powodu dyskryminacji – art. 119 kk; uporczywe nękanie, tzw. „stalking” – art. 190a kk; nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowych – art. 256 kk).

Koniecznie porozmawiaj o tym z dzieckiem!

Potrzebujesz pomocy, znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys? – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12 (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. – Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania
– wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
– Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
– Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Czytaj także: Dramatyczny wpis oficjalnego profilu Polskiej Akademii Nauk: Polska nauka tonie


 

POLECANE
Niemcy: Milioner i transseksualista oskarżeni o wielokrotne gwałty na dzieciach tylko u nas
Niemcy: Milioner i transseksualista oskarżeni o wielokrotne gwałty na dzieciach

Niemcy są wstrząśnięte ujawnionymi szczegółami trwającego obecnie procesu przeciwko 81-letniemu milionerowi Helmutowi Reinerowi Dorschowi oraz jego wspólnikowi, Arbendowi (dalsze personalia nieznane), transseksualiście. Obaj zostali oskarżeni o wielokrotne molestowanie i wykorzystywanie seksualne dziewczynek – ich ofiarami miały być dzieci, którym daleko było nawet do początku dojrzewania. Skala i brutalność ujawnionych czynów zaszokowały społeczeństwo, a sprawa staje się symbolem walki o skuteczniejszą ochronę dzieci przed przemocą seksualną.

Macron: UE może umrzeć. Szydło: Teraz płacz i przerażenie z ostatniej chwili
Macron: UE "może umrzeć". Szydło: "Teraz płacz i przerażenie"

"Teraz płacz i przerażenie" - w takich słowach była premier Beata Szydło skomentowała wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który podczas Berlin Global Dialoque ubolewał nad przyszłością UE.

Nie spodziewałam się. Znana piosenkarka zalała się łzami z ostatniej chwili
"Nie spodziewałam się". Znana piosenkarka zalała się łzami

Majka Jeżowska od zawsze marzyła o udziale w "Tańcu z gwiazdami", ale dopiero teraz, w piętnastej edycji, jej marzenie stało się rzeczywistością. Choć wielokrotnie dostawała propozycje, dopiero słowa Tomasza Barańskiego przekonały ją, by w końcu spróbować swoich sił na parkiecie.

Ma problem. Kylian Mbappe poza kadrą z ostatniej chwili
"Ma problem". Kylian Mbappe poza kadrą

Piłkarz Realu Madryt Kylian Mbappe, który wrócił właśnie do gry po przerwie spowodowanej kontuzją, nie został powołany na październikowe mecze reprezentacji Francji w Lidze Narodów - z Izraelem i Belgią. Sztab szkoleniowy "Trójkolorowych" nie chce narażać zawodnika na ryzyko.

Tajemnicze zaginięcie sprzed lat. Wstrząsające ustalenia śledczych z ostatniej chwili
Tajemnicze zaginięcie sprzed lat. Wstrząsające ustalenia śledczych

Policjanci ze Staszowa i Kielc rozwikłali sprawę zaginięcia 65-letniego mieszkańca Oleśnicy (Świętokrzyskie). Zaginął on we wrześniu 2017 r. Śledztwo wykazało, że potrącił go samochód. Sprawca wypadku i jego pasażer wywieźli poszkodowanego do lasu i tam go zakopali. Zostali zatrzymani.

Nie żyje znany amerykański aktor z ostatniej chwili
Nie żyje znany amerykański aktor

Nie żyje znany amerykański aktor. Ron Hale miał 78 lat.

Niepokojące doniesienia ws. Arkadiusza Milika z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia ws. Arkadiusza Milika

Arkadiusz Milik, czołowy napastnik reprezentacji Polski i zawodnik Juventusu, zmuszony jest zrobić sobie dłuższą przerwę od grania. Po operacji artroskopii kolana, o której poinformowała "La Gazzetta dello Sport", powrót 30-letniego piłkarza na boisko może opóźnić się nawet o kilka miesięcy.

Skażenie wody. Sanepid wydał komunikat z ostatniej chwili
Skażenie wody. Sanepid wydał komunikat

Warmińsko-mazurski sanepid poinformował, że w wodociągach Świętajno Spółdzielni Mazury i wodociągu Lenarty stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody bakteriami grupy coli. Wodociągi te zaopatrują ponad tysiąc mieszkańców.

Pękło mi serce. Uczestniczka Tańca z gwiazdami opublikowała wpis z ostatniej chwili
"Pękło mi serce". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" opublikowała wpis

Paulina Biernat, która jest znaną polską prezenterką, ale również tancerką biorącą udział w "Tańcu z gwiazdami" podzieliła się smutną wiadomością.

Jaka czeka nas pogoda? IMGW ostrzega z ostatniej chwili
Jaka czeka nas pogoda? IMGW ostrzega

IMGW wydał nowy komunikat z prognozą pogody na najbliższe dni.

REKLAMA

Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!

Zwróć uwagę na to, co publikuje twoje dziecko w Internecie! Czy masz pojęcie, czym jest hejt i jakie za sobą niesie konsekwencje? Zastanów się czy Twoje dziecko może być ofiarą, bądź sprawcą hejtu! Koniecznie porozmawiał o tym z dzieckiem! Mój apel kieruję, do rodziców, rodzin i wszystkich osób zajmujących się wychowaniem.
 Dr Konrad Wierzbicki: Rodzicu, opamiętaj się!
/ pickpik

W związku z tragiczną śmiercią 16-letniej Julii z Lubina, która jak podają media: „po wielu latach hejtu popełniła samobójstwo”, w najbliższą niedzielę w Lubinie odbędzie się marsz milczenia. W ten sposób koledzy i mieszkańcy miasta chcą uczcić pamięć tragicznie zmarłej nastolatki, która miała doświadczać przemocy ze strony innych młodych ludzi. Sprawę opisują media: "Wobec informacji, że dziewczynka od pewnego czasu była ofiarą hejtu rówieśniczego, głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, postępowanie ma wyjaśnić, czy mieliśmy do czynienia ze znęcaniem psychicznym, które doprowadziło do targnięcia się na własne życie" — dodają prokuratorzy.

Czytaj też: Dramat w Lubinie. Nie żyje gnębiona przez rówieśników 16-latka

Przemoc rówieśnicza to jeden z najpoważniejszych problemów szkół

Szkoła jest miejscem, w którym może pojawiać się wiele skrajnych emocji. Przemoc rówieśnicza, czy agresja to bez wątpienia nieuniknione wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się zarówno dzieci, jak i rodzice oraz pedagodzy szkolni. Wielu z nas pamięta z czasów szkolnych sytuacje niewłaściwego traktowania jednych przez drugich. Wyśmiewanie, przezywanie, używanie przemocy fizycznej – może pozostawiać trwałe ślady w psychice młodego człowieka, doświadczającego zachowań przemocowych, z tych też względów nie powinien on pozostać bez wsparcia i pomocy ze strony dorosłych. Agresywne zachowania dzieci i młodzieży przybierają różne formy, od bezpośredniej agresji fizycznej związanej z naruszaniem nietykalności cielesnej drugiej osoby (uderzenia, popychanie, kopanie, opluwanie, duszenie), do agresji pośredniej wyrażonej w formie ataku na czyjąś własność (rzucanie smartfonem o podłoże, opluwaniem rzeczy osobistych, niszczenie tornistra, książek i zeszytów). Pedagodzy szkolni wielokrotnie mogą być świadkami różnych form agresji między uczniami w środowisku szkoły (lekcje, przerwy, wycieczki), ale czy potrafią reagować i przeciwdziałać tego typu zagrożeniom?

Treści tworzone przez hejterów są bezwartościowe

Dyskusja wokół różnych zagrożeń, które są nieodłącznym elementem środowiska szkolnego wydaje się niezwykle ważna i potrzebna. Zwłaszcza teraz, kiedy zwrócimy uwagę na zjawisko hejtu, które w dobie cyfryzacji naszego życia przejawia się coraz częściej nie za pomocą słów, ale przybiera formę memów, gifów oraz filmików. Chyba większość osób korzystających z Internetu, w swoim życiu natknęła się na treści, które zawierały słowa powszechnie uznawane za wulgarne, agresywne komentarze na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej. Bardzo często użycie agresywnego, przekraczającego granice kultury języka w treściach hejterskich wyraża niezadowolenie, zazdrość.

Doświadczenie pokazuje, że treści hejterskie, ukierunkowane przeciwko danej osobie lub grupie osób nie mają żadnej wartości merytorycznej.

 

Czytaj także: Dr Konrad Wierzbicki: Przemoc wobec dzieci. Druzgocące dane

Problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących.

Analiza nielicznych raportów i badań naukowych poświęconych problematyce hejtu, pokazuje, że jego „ofiarami” dość często stają się politycy, osoby znane – celebryci. Niestety problem hejtu dotkliwie dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież, które w ocenie ekspertów nie posiadają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów chroniących przez tego typu cyberprzemocą.

Zdarza się, że młodzi ludzie doświadczający hejtu reagują bardzo emocjonalnie i nie potrafią poradzić sobie z problemem, który w skrajnych przypadkach (bez udzielenia dziecku odpowiedniej pomocy i wsparcia ze strony rodziców, opiekunów, pedagogów szkolnych) może prowadzić do tragicznych skutków. Bez wątpienia, aby temu przeciwdziałać, konieczna jest edukacja w tym zakresie, która powinna w pierwszej kolejności objąć najmłodszych użytkowników nowoczesnych technologii, a następnie rodziców, opiekunów i pedagogów szkolnych. Ważne wydaje się uwrażliwienie na ten problem wszystkich zaangażowanych w proces wychowania i edukacji, tak aby potrafili ustalić zagrożenia płynące z Internetu i zareagować na nie w odpowiednim czasie. Dużym wsparciem dla wszystkich zainteresowanych ochroną dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni mogą być zapisy obowiązującego kodeksu karnego. Różne postacie hejtu w naszym porządku prawnym zostały zinterpretowane jako czyny karalne (na przykład: zniesławienie – art. 212 kk; zniewaga – art. 216 kk; groźba z powodu dyskryminacji – art. 119 kk; uporczywe nękanie, tzw. „stalking” – art. 190a kk; nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowych – art. 256 kk).

Koniecznie porozmawiaj o tym z dzieckiem!

Potrzebujesz pomocy, znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys? – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12 (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. – Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania
– wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
– Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
– Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Czytaj także: Dramatyczny wpis oficjalnego profilu Polskiej Akademii Nauk: Polska nauka tonie



 

Polecane
Emerytury
Stażowe