To koniec zespołu kwantowego w NASK

W poniedziałkowej publikacji "Dziennik Gazeta Prawna" stwierdza, że po zmianie władzy rząd zmienił kurs w sprawie rozwoju nauki. W NASK Science – instytucji badawczo-rozwojowej podległej bezpośrednio pod Ministerstwo Cyfryzacji – zakończono działalność zespołu kwantowego, na czele którego stał prof. PAN Michał Oszmaniec, jeden z czołowych polskich teoretyków młodego pokolenia. 
zdjęcie poglądowe To koniec zespołu kwantowego w NASK
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Na początku października, niedługo po tym, jak wybuchła kompromitująca dla rządu afera wokół IDEAS NCBR, pisaliśmy o złej sytuacji w innej polskiej instytucji naukowej – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK Science. Wszystko zaczęło się po zmianie rządu. O sprawie informował dr Marcin Kotowski, badacz powyższej instytucji.

Ministrem cyfryzacji zostaje Gawkowski, który wymienia dyrektora – staje się nim Radosław Nielek, który ma "posprzątać" po dotychczasowych, kojarzonych z PiS władzach (o różnych nieprawidłowościach z czasów PiS można w różnych miejscach poczytać). Rychło ambicje naukowe poprzedniej ekipy zostają uznane za "mocarstwowe/niegospodarne" i przyszłość grupy "staje pod znakiem zapytania"

– naświetla sytuację dr Kotowski, który dodaje, że "wszystko odbywa się kompletnie nietransparentnie, przy zerowym szacunku do tego, że dosłownie przed chwilą zatrudniono wysokiej klasy ekspertów".

Czytaj również: Skandal w IDEAS NCBR to nie wszystko. Szokujące doniesienia o sytuacji w NASK

NASK skończył działalność zespołu kwantowego

Teraz sprawę poruszył "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy w publikacji, NASK skończył działalność zespołu kwantowego.

Do zespołów naukowców w NASK oraz IDEAS NCBR mieli dołączyć wyłonieni w konkursach badacze. Nie zdążyli, bo wraz ze zmianą władzy zmienił się kurs dotyczący instytucji

– czytamy. W tekście przypomniano, że w 2023 roku w NASK zatrudniono prof. PAN Michała Oszmańca, który zajmuje się obliczeniami kwantowymi. 

To jeden z czołowych polskich teoretyków młodego pokolenia – jego prace były prezentowane na najważniejszych konferencjach z dziedziny (QIP, TQC, QCMC) i publikowane w topowych czasopismach z dziedziny fizyki. Oszmaniec miał zbudować zakład obliczeń kwantowych i komunikacji kwantowej. Minął jednak rok, a zespół został rozwiązany przez radę naukową instytutu. Jak słyszymy – w ramach porządkowania sytuacji po poprzednikach

– informuje "DGP" i dodaje, że naukowcy "porządkowanie po poprzednikach" widzą jednak inaczej i twierdzą, że "cały naukowy potencjał poszedł do śmieci".

Rok pracy i ponad 600 tys. zł - tyle kosztowało stworzenie zakładu obliczeń kwantowych w @NASK_pl. Kierował nim jeden z najlepszych polskich teoretyków młodego pokolenia. 
▶️Po zmianie władzy, kurs się zmienił, pieniądze dla naukowców się skończyły, a rada naukowa rozwiązała zespół. 
▶️W tle: niepewny los grantów i zawiedzione zaufanie naukowców, których najpierw ściągano (także z zagranicy), a potem gdy zrezygnowali z innych propozycji oznajmiono, że nic z tego nie będzie

– informuje autorka publikacji w "DGP" red. Anna Wittenberg. 

Czytaj również: Powódź. Będzie pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim

NASK Science – polska instytucja badawczo-rozwojowa

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) to polska instytucja badawczo-rozwojowa, która działa w obszarze teleinformatyki, cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii internetowych. Prowadzi projekty badawcze dotyczące innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, rozwój infrastruktury sieciowej oraz nowych metod analizy danych. Oprócz badań NASK Science angażuje się w edukację społeczną na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. NASK jako instytucja podlega Ministerstwu Cyfryzacji, a jej działania są finansowane z budżetu państwa, działalności komercyjnej oraz funduszy unijnych i międzynarodowych projektów badawczych.

Czytaj także: "The Times": Gdy USA są niezdecydowane, Polska wskazuje drogę

Skandal IDEAS NCBR

W ostatnich tygodniach bolesnym przykładem fatalnego zarządzania polskimi instytucjami naukowymi przez nominatów Donalda Tuska był sytuacja w IDEAS NCBR. Kontrowersje wywołał wybór dr. hab. Grzegorza Borowika na nowego prezesa instytucji, co spotkało się z falą krytyki ze strony środowiska naukowego. Dotychczasowy szef instytucji, prof. Piotr Sankowski, znany ze swoich osiągnięć naukowych i zaangażowania w rozwój sztucznej inteligencji w Polsce, nie został ponownie wybrany, co wzbudziło falę krytyki. Sankowski był inicjatorem powstania IDEAS NCBR i odegrał kluczową rolę w przyciąganiu do Polski uznanych naukowców z zagranicy. Jego zwolennicy, w tym laureaci prestiżowych grantów ERC, wystosowali listy otwarte do premiera i ministra nauki, domagając się wyjaśnień dotyczących decyzji o zmianie na stanowisku. Ponadto liczni eksperci z dziedziny sztucznej inteligencji zrezygnowali z członkostwa w radzie naukowej IDEAS NCBR, m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie, prof. Aleksander Mądry z MIT, prof. Wojciech Samek zatrudniony w Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Zofia Dzik z Instytutu Humanites. 


 

POLECANE
Dziś Sąd Najwyższy podejmie ostateczną decyzję ws. ważności wyborów Prezydenta RP z ostatniej chwili
Dziś Sąd Najwyższy podejmie ostateczną decyzję ws. ważności wyborów Prezydenta RP

We wtorek Sąd Najwyższy ma zająć się kwestią ważności wyborów prezydenta RP z 18 maja i 1 czerwca br. Posiedzenie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyznaczono na godz. 13, będzie ono jawne i transmitowane.

Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia Donalda Tuska z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał szefa rządu o nagrania udostępnione przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

REKLAMA

To koniec zespołu kwantowego w NASK

W poniedziałkowej publikacji "Dziennik Gazeta Prawna" stwierdza, że po zmianie władzy rząd zmienił kurs w sprawie rozwoju nauki. W NASK Science – instytucji badawczo-rozwojowej podległej bezpośrednio pod Ministerstwo Cyfryzacji – zakończono działalność zespołu kwantowego, na czele którego stał prof. PAN Michał Oszmaniec, jeden z czołowych polskich teoretyków młodego pokolenia. 
zdjęcie poglądowe To koniec zespołu kwantowego w NASK
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Na początku października, niedługo po tym, jak wybuchła kompromitująca dla rządu afera wokół IDEAS NCBR, pisaliśmy o złej sytuacji w innej polskiej instytucji naukowej – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK Science. Wszystko zaczęło się po zmianie rządu. O sprawie informował dr Marcin Kotowski, badacz powyższej instytucji.

Ministrem cyfryzacji zostaje Gawkowski, który wymienia dyrektora – staje się nim Radosław Nielek, który ma "posprzątać" po dotychczasowych, kojarzonych z PiS władzach (o różnych nieprawidłowościach z czasów PiS można w różnych miejscach poczytać). Rychło ambicje naukowe poprzedniej ekipy zostają uznane za "mocarstwowe/niegospodarne" i przyszłość grupy "staje pod znakiem zapytania"

– naświetla sytuację dr Kotowski, który dodaje, że "wszystko odbywa się kompletnie nietransparentnie, przy zerowym szacunku do tego, że dosłownie przed chwilą zatrudniono wysokiej klasy ekspertów".

Czytaj również: Skandal w IDEAS NCBR to nie wszystko. Szokujące doniesienia o sytuacji w NASK

NASK skończył działalność zespołu kwantowego

Teraz sprawę poruszył "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy w publikacji, NASK skończył działalność zespołu kwantowego.

Do zespołów naukowców w NASK oraz IDEAS NCBR mieli dołączyć wyłonieni w konkursach badacze. Nie zdążyli, bo wraz ze zmianą władzy zmienił się kurs dotyczący instytucji

– czytamy. W tekście przypomniano, że w 2023 roku w NASK zatrudniono prof. PAN Michała Oszmańca, który zajmuje się obliczeniami kwantowymi. 

To jeden z czołowych polskich teoretyków młodego pokolenia – jego prace były prezentowane na najważniejszych konferencjach z dziedziny (QIP, TQC, QCMC) i publikowane w topowych czasopismach z dziedziny fizyki. Oszmaniec miał zbudować zakład obliczeń kwantowych i komunikacji kwantowej. Minął jednak rok, a zespół został rozwiązany przez radę naukową instytutu. Jak słyszymy – w ramach porządkowania sytuacji po poprzednikach

– informuje "DGP" i dodaje, że naukowcy "porządkowanie po poprzednikach" widzą jednak inaczej i twierdzą, że "cały naukowy potencjał poszedł do śmieci".

Rok pracy i ponad 600 tys. zł - tyle kosztowało stworzenie zakładu obliczeń kwantowych w @NASK_pl. Kierował nim jeden z najlepszych polskich teoretyków młodego pokolenia. 
▶️Po zmianie władzy, kurs się zmienił, pieniądze dla naukowców się skończyły, a rada naukowa rozwiązała zespół. 
▶️W tle: niepewny los grantów i zawiedzione zaufanie naukowców, których najpierw ściągano (także z zagranicy), a potem gdy zrezygnowali z innych propozycji oznajmiono, że nic z tego nie będzie

– informuje autorka publikacji w "DGP" red. Anna Wittenberg. 

Czytaj również: Powódź. Będzie pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim

NASK Science – polska instytucja badawczo-rozwojowa

NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) to polska instytucja badawczo-rozwojowa, która działa w obszarze teleinformatyki, cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii internetowych. Prowadzi projekty badawcze dotyczące innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, rozwój infrastruktury sieciowej oraz nowych metod analizy danych. Oprócz badań NASK Science angażuje się w edukację społeczną na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. NASK jako instytucja podlega Ministerstwu Cyfryzacji, a jej działania są finansowane z budżetu państwa, działalności komercyjnej oraz funduszy unijnych i międzynarodowych projektów badawczych.

Czytaj także: "The Times": Gdy USA są niezdecydowane, Polska wskazuje drogę

Skandal IDEAS NCBR

W ostatnich tygodniach bolesnym przykładem fatalnego zarządzania polskimi instytucjami naukowymi przez nominatów Donalda Tuska był sytuacja w IDEAS NCBR. Kontrowersje wywołał wybór dr. hab. Grzegorza Borowika na nowego prezesa instytucji, co spotkało się z falą krytyki ze strony środowiska naukowego. Dotychczasowy szef instytucji, prof. Piotr Sankowski, znany ze swoich osiągnięć naukowych i zaangażowania w rozwój sztucznej inteligencji w Polsce, nie został ponownie wybrany, co wzbudziło falę krytyki. Sankowski był inicjatorem powstania IDEAS NCBR i odegrał kluczową rolę w przyciąganiu do Polski uznanych naukowców z zagranicy. Jego zwolennicy, w tym laureaci prestiżowych grantów ERC, wystosowali listy otwarte do premiera i ministra nauki, domagając się wyjaśnień dotyczących decyzji o zmianie na stanowisku. Ponadto liczni eksperci z dziedziny sztucznej inteligencji zrezygnowali z członkostwa w radzie naukowej IDEAS NCBR, m.in. prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu w Oxfordzie, prof. Aleksander Mądry z MIT, prof. Wojciech Samek zatrudniony w Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Zofia Dzik z Instytutu Humanites. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe