Polacy zapytani o uchodźców z Ukrainy. Takiego wyniku nie było od początku wojny
Polacy zapytani o uchodźców z Ukrainy
We wrześniowym badaniu CBOS zapytał Polaków o ich stosunek do przyjmowania uchodźców z Ukrainy oraz o odsyłanie ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym do ich ojczyzny.
53 proc. Polaków popiera przyjmowanie ukraińskich uchodźców przez nasz kraj, co stanowi najniższy wynik od rosyjskiej inwazji z lutego 2022 r. Po wybuchu wojny w marcu 2022 r. odsetek deklarujących takie zdanie wyniósł 94 proc. i przez kolejny rok utrzymywał się w okolicach 80 proc.
– podał CBOS.
Zwrócił uwagę, że znaczący spadek poparcia odnotowano począwszy od wiosny 2023 r. co było związane z doniesieniami o tzw. kryzysie zbożowym. W marcu 2022 r. przeciwników przyjmowania uchodźców z Ukrainy było 3 proc., a obecnie tego zdania jest 40 proc. respondentów.
Poparcie dla przyjmowania ukraińskich uchodźców zadeklarowało 47 proc. kobiet wobec 60 proc. mężczyzn.
Podział na partie polityczne
Według CBOS, przyjmowanie uchodźców rzadziej popierają prawicowcy 53 proc. wobec 68 proc. osób deklarujących poglądy lewicowe.
Najbardziej przychylni przyjmowaniu Ukraińców są wyborcy koalicji rządzącej: Koalicji Obywatelskiej (71 proc. za przyjmowaniem 25 proc. było odmiennego zdania), Lewicy 81 proc. za a 18 proc. przeciwnych) i Trzeciej Drogi (72 proc. za a 27 proc. przeciw).
Natomiast bardziej podzieleni w tej kwestii są zwolennicy partii opozycyjnych czyli Prawa i Sprawiedliwości (49 proc. wobec 42 proc. przeciw) oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość (52 proc. za wobec 45 proc. przeciw).
CBOS zapytał także respondentów, czy polskie władze powinny odsyłać na Ukrainę mężczyzn, obywateli Ukrainy w wieku poborowym. Pomysł ten popiera aż dwie trzecie Polaków (67 proc.), a przeciwna mu jest tylko nieco ponad jedna piąta badanych (22 proc.).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach od 12 do 22 września 2024 r. na próbie liczącej 941 osób (w tym: 64,2 proc. metodą CAPI, 23 proc. – CATI i 12,9 proc. – CAWI). (PAP)