Wizyta ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej

17 października PGZ Stocznia Wojenna miała przyjemność gościć Jej Ekscelencję Annę Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, wraz z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Babcock International. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy między polskim i brytyjskim sektorem obronnym.
Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej  Wizyta ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej
Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej / fot. pgzsw.com.pl

Spotkanie prowadzili Beata Koniarska, Członkini Zarządu PGZ Stocznia Wojenna, oraz Andrzej Wojtkiewicz, Dyrektor Handlowy. Gościom zaprezentowano nowo wybudowany biurowiec oraz halę kadłubową, która jest kluczowym elementem inwestycji wspierających realizację programu Miecznik, realizowanego przez Konsorcjum PGZ-MIECZNIK we współpracy z Babcock International.

Postępu programu Miecznik

Wizyta była znakomitą okazją do przedstawienia postępów prac nad programem Miecznik oraz omówienia efektów współpracy z brytyjskimi partnerami. Goście mieli okazję zwiedzić nowoczesną infrastrukturę stoczni, w tym halę montażową, w której powstają wielozadaniowe fregaty przeznaczone dla Marynarki Wojennej RP.

W wydarzeniu uczestniczyli także Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ S.A., Roger Burek-Bors, Dyrektor Pionu Projektów Morskich PGZ S.A., Lech Kaczanowski, Dyrektor Sekcji Handlowej w ambasadzie brytyjskiej, oraz Ewa Kittel-Prejs, Dyrektor Babcock Polska. Wszyscy aktywnie wspierają rozwój polsko-brytyjskiej współpracy w sektorze obronnym i stoczniowym.

Ambasador Anna Clunes wyraziła swoje uznanie dla postępów w realizacji programu:

Wizyta w Stoczni Marynarki Wojennej PGZ SW jest okazją, żeby osobiście zobaczyć postępy przy programie Miecznik. Współrealizacja programu MIECZNIK we wszystkich jej aspektach (technicznym, technologicznym, czy też infrastrukturalnym) jest świadectwem wyjątkowego partnerstwa między Polską a Wielką Brytanią. Nasza współpraca w tym sektorze stanowi przykład siły naszych więzi, wspierając transfer technologii i dzieląc się najlepszymi praktykami, które będą napędzać rozwój obu naszych gospodarek. Razem budujemy pomyślną przyszłość opartą na współpracy międzyrządowej z uczestnictwem sektora okrętowego.

– powiedziała Jej Ekscelencja Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Partnerstwo polsko-brytyjskie rozwijane m.in. na kanwie prowadzonego przez nasze Konsorcjum PGZ-MIECZNIK programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla MW RP to pokoleniowa szansa na rozwój naszego potencjału produkcyjnego, technologicznego i kompetencyjnego dla naszego kraju. Sprawna realizacja tego przedsięwzięcia to klucz do drzwi, za którymi znajdują się kolejne wspólne projekty, zarówno dla naszych krajów jak i dla naszych sojuszników. W niespokojnych czasach warto mieć zaufanych partnerów, jakimi są Wielką Brytania i jej przemysł.

– powiedział Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ S.A.

Dzisiejsza wizyta była doskonałą okazją do przedstawienia rosnących możliwości i potencjału PGZ Stoczni Wojennej. Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę produkcyjną, są dowodem na to, jak skutecznie naszą stocznię rozwijamy dzięki opartemu na polsko-brytyjskim partnerstwie programowi Miecznik. Mam nadzieję, że to dopiero początek długofalowej współpracy, której nadrzędnym celem jest budowanie bezpieczeństwa morskiego – Polski oraz państw sojuszniczych.

– powiedziała Beata Koniarska, członkini zarządu PGZ Stocznia Wojenna.

Współpraca Polski i Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa morskiego

Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii podkreśla rosnące zainteresowanie współpracą międzynarodową w sektorze obronnym i morskim. Realizacja programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP wzmacnia pozycję PGZ Stoczni Wojennej jako kluczowego ośrodka i potencjalnego partnera w europejskich projektach dotyczących bezpieczeństwa morskiego. Otwiera to nowe perspektywy rozwoju zarówno dla samej stoczni, jak i dla całego polskiego przemysłu obronnego i stoczniowego.

Program Miecznik

Program Miecznik to kluczowy projekt modernizacji Marynarki Wojennej RP, który zakłada budowę trzech nowoczesnych wielozadaniowych fregat. Program ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych Polski na morzu oraz zwiększenie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Fregaty będą wyposażone w zaawansowane systemy uzbrojenia i technologii, co umożliwi im realizację różnorodnych zadań, takich jak obrona przeciwlotnicza, zwalczanie okrętów podwodnych oraz operacje wsparcia.

Realizacją programu zajmuje się Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), PGZ Stocznia Wojenna oraz partnerzy międzynarodowi, w tym brytyjska firma Babcock International. Konstrukcja fregat opiera się na brytyjskim projekcie Arrowhead 140, który został dostosowany do polskich wymogów.

Program Miecznik jest istotnym krokiem w kierunku zwiększenia autonomii produkcji obronnej w Polsce oraz wzmocnienia zdolności operacyjnych marynarki. Budowa fregat odbywa się w polskich stoczniach, co wspiera rozwój krajowego przemysłu stoczniowego i technologicznego. Po zakończeniu projektu Marynarka Wojenna RP będzie dysponować nowoczesnymi jednostkami, które zwiększą jej zdolność do działania zarówno w obronie narodowej, jak i w ramach sojuszniczych operacji NATO.


 

POLECANE
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem tylko u nas
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem

Wizyta kanclerza Niemiec w Polsce, pierwsza od objęcia przez niego urzędu, miała być szansą na odświeżenie relacji i symboliczne domknięcie starych spraw. Zamiast tego przyniosła jednoznaczne potwierdzenie – zarówno ze strony Berlina, jak i Warszawy – że temat reparacji wojennych dla Polski został definitywnie zamknięty.

Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii Wiadomości
Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii

Jak przekazało pakistańskie wojsko liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii wzrosła do 31 osób. Wzrosła także liczba rannych - z 46 do 57 osób.

Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza z ostatniej chwili
Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza

Profesor Sławomir Cenckiewicz ma usłyszeć zarzuty w związku z przedstawieniem opinii publicznej sprawy tzw. "Linii Tuska" czyli planów "obrony" RP na linii Wisły, co oznacza oddanie w przypadku rosyjskiej inwazji wschodnich terenów Polski. Dokumenty zostały wcześniej odtajnione przez MON Błaszczaka, a kierowane przez prof. Sławomira Cenckiewicza WBH pełniło jedynie funkcję wykonawczą wobec decyzji MON.

Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna Wiadomości
Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna

Na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego doszło do zabójstwa. Jak przekazał prokurator Piotr Skiba ofiarą jest portierka, która została zaatakowana siekierą. Policja zatrzymała podejrzanego.

Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja Wiadomości
Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedził w środę Płock. Podczas spotkania z wyborcami poruszył m.in. tematy bezpieczeństwa oraz nielegalnej imigracji.

W Holandii spadł deszcz szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. Będziemy zbierać tygodniami Wiadomości
W Holandii spadł "deszcz" szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. "Będziemy zbierać tygodniami"

W niedzielę w Dongen w Holandii wybuchł pożar, w wyniku którego stanęły w płomieniach tysiące paneli słonecznych. Odłamki szkła spadały na wioski i pola oddalone o wiele kilometrów.

Nie żyje znany muzyk DJ Hazel Wiadomości
Nie żyje znany muzyk DJ Hazel

Jak poinformował portal TVP3 Bydgoszcz, nie żyje DJ Hazel. Znany polski muzyk miał 44 lata. Policja znalazła jego ciało w samochodzie nad jeziorem w Skępem.

SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu Wiadomości
SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Przedstawiamy w całości stanowisko Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ws. postawienia szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Śródtytuły i podkreślenia od redakcji.

Fragmenty sondy mogą spaść na na Polskę. Jest komunikat POLSA pilne
Fragmenty sondy mogą spaść na na Polskę. Jest komunikat POLSA

Fragmenty radzieckiej sondy COSMOS 482 spadną po 53 latach na ziemię. Niektóre z nich mogą spaść na Polskę. POLSA wydała komunikat w tej sprawie.

Vance: Rosja żąda zbyt wiele w sprawie zakończenia wojny z Ukrainą z ostatniej chwili
Vance: Rosja żąda zbyt wiele w sprawie zakończenia wojny z Ukrainą

Rosja żąda zbyt wiele, ale nie powiedziałbym, że nie jest zainteresowana zakończeniem wojny z Ukrainą - oświadczył w środę wiceprezydent USA J.D. Vance podczas spotkania Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Waszyngtonie.

REKLAMA

Wizyta ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej

17 października PGZ Stocznia Wojenna miała przyjemność gościć Jej Ekscelencję Annę Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, wraz z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Babcock International. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy między polskim i brytyjskim sektorem obronnym.
Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej  Wizyta ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej
Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej / fot. pgzsw.com.pl

Spotkanie prowadzili Beata Koniarska, Członkini Zarządu PGZ Stocznia Wojenna, oraz Andrzej Wojtkiewicz, Dyrektor Handlowy. Gościom zaprezentowano nowo wybudowany biurowiec oraz halę kadłubową, która jest kluczowym elementem inwestycji wspierających realizację programu Miecznik, realizowanego przez Konsorcjum PGZ-MIECZNIK we współpracy z Babcock International.

Postępu programu Miecznik

Wizyta była znakomitą okazją do przedstawienia postępów prac nad programem Miecznik oraz omówienia efektów współpracy z brytyjskimi partnerami. Goście mieli okazję zwiedzić nowoczesną infrastrukturę stoczni, w tym halę montażową, w której powstają wielozadaniowe fregaty przeznaczone dla Marynarki Wojennej RP.

W wydarzeniu uczestniczyli także Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ S.A., Roger Burek-Bors, Dyrektor Pionu Projektów Morskich PGZ S.A., Lech Kaczanowski, Dyrektor Sekcji Handlowej w ambasadzie brytyjskiej, oraz Ewa Kittel-Prejs, Dyrektor Babcock Polska. Wszyscy aktywnie wspierają rozwój polsko-brytyjskiej współpracy w sektorze obronnym i stoczniowym.

Ambasador Anna Clunes wyraziła swoje uznanie dla postępów w realizacji programu:

Wizyta w Stoczni Marynarki Wojennej PGZ SW jest okazją, żeby osobiście zobaczyć postępy przy programie Miecznik. Współrealizacja programu MIECZNIK we wszystkich jej aspektach (technicznym, technologicznym, czy też infrastrukturalnym) jest świadectwem wyjątkowego partnerstwa między Polską a Wielką Brytanią. Nasza współpraca w tym sektorze stanowi przykład siły naszych więzi, wspierając transfer technologii i dzieląc się najlepszymi praktykami, które będą napędzać rozwój obu naszych gospodarek. Razem budujemy pomyślną przyszłość opartą na współpracy międzyrządowej z uczestnictwem sektora okrętowego.

– powiedziała Jej Ekscelencja Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Partnerstwo polsko-brytyjskie rozwijane m.in. na kanwie prowadzonego przez nasze Konsorcjum PGZ-MIECZNIK programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla MW RP to pokoleniowa szansa na rozwój naszego potencjału produkcyjnego, technologicznego i kompetencyjnego dla naszego kraju. Sprawna realizacja tego przedsięwzięcia to klucz do drzwi, za którymi znajdują się kolejne wspólne projekty, zarówno dla naszych krajów jak i dla naszych sojuszników. W niespokojnych czasach warto mieć zaufanych partnerów, jakimi są Wielką Brytania i jej przemysł.

– powiedział Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ S.A.

Dzisiejsza wizyta była doskonałą okazją do przedstawienia rosnących możliwości i potencjału PGZ Stoczni Wojennej. Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę produkcyjną, są dowodem na to, jak skutecznie naszą stocznię rozwijamy dzięki opartemu na polsko-brytyjskim partnerstwie programowi Miecznik. Mam nadzieję, że to dopiero początek długofalowej współpracy, której nadrzędnym celem jest budowanie bezpieczeństwa morskiego – Polski oraz państw sojuszniczych.

– powiedziała Beata Koniarska, członkini zarządu PGZ Stocznia Wojenna.

Współpraca Polski i Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa morskiego

Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii podkreśla rosnące zainteresowanie współpracą międzynarodową w sektorze obronnym i morskim. Realizacja programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP wzmacnia pozycję PGZ Stoczni Wojennej jako kluczowego ośrodka i potencjalnego partnera w europejskich projektach dotyczących bezpieczeństwa morskiego. Otwiera to nowe perspektywy rozwoju zarówno dla samej stoczni, jak i dla całego polskiego przemysłu obronnego i stoczniowego.

Program Miecznik

Program Miecznik to kluczowy projekt modernizacji Marynarki Wojennej RP, który zakłada budowę trzech nowoczesnych wielozadaniowych fregat. Program ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych Polski na morzu oraz zwiększenie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Fregaty będą wyposażone w zaawansowane systemy uzbrojenia i technologii, co umożliwi im realizację różnorodnych zadań, takich jak obrona przeciwlotnicza, zwalczanie okrętów podwodnych oraz operacje wsparcia.

Realizacją programu zajmuje się Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), PGZ Stocznia Wojenna oraz partnerzy międzynarodowi, w tym brytyjska firma Babcock International. Konstrukcja fregat opiera się na brytyjskim projekcie Arrowhead 140, który został dostosowany do polskich wymogów.

Program Miecznik jest istotnym krokiem w kierunku zwiększenia autonomii produkcji obronnej w Polsce oraz wzmocnienia zdolności operacyjnych marynarki. Budowa fregat odbywa się w polskich stoczniach, co wspiera rozwój krajowego przemysłu stoczniowego i technologicznego. Po zakończeniu projektu Marynarka Wojenna RP będzie dysponować nowoczesnymi jednostkami, które zwiększą jej zdolność do działania zarówno w obronie narodowej, jak i w ramach sojuszniczych operacji NATO.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe