Wizyta ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej

17 października PGZ Stocznia Wojenna miała przyjemność gościć Jej Ekscelencję Annę Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, wraz z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Babcock International. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy między polskim i brytyjskim sektorem obronnym.
Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej  Wizyta ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej
Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej / fot. pgzsw.com.pl

Spotkanie prowadzili Beata Koniarska, Członkini Zarządu PGZ Stocznia Wojenna, oraz Andrzej Wojtkiewicz, Dyrektor Handlowy. Gościom zaprezentowano nowo wybudowany biurowiec oraz halę kadłubową, która jest kluczowym elementem inwestycji wspierających realizację programu Miecznik, realizowanego przez Konsorcjum PGZ-MIECZNIK we współpracy z Babcock International.

Postępu programu Miecznik

Wizyta była znakomitą okazją do przedstawienia postępów prac nad programem Miecznik oraz omówienia efektów współpracy z brytyjskimi partnerami. Goście mieli okazję zwiedzić nowoczesną infrastrukturę stoczni, w tym halę montażową, w której powstają wielozadaniowe fregaty przeznaczone dla Marynarki Wojennej RP.

W wydarzeniu uczestniczyli także Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ S.A., Roger Burek-Bors, Dyrektor Pionu Projektów Morskich PGZ S.A., Lech Kaczanowski, Dyrektor Sekcji Handlowej w ambasadzie brytyjskiej, oraz Ewa Kittel-Prejs, Dyrektor Babcock Polska. Wszyscy aktywnie wspierają rozwój polsko-brytyjskiej współpracy w sektorze obronnym i stoczniowym.

Ambasador Anna Clunes wyraziła swoje uznanie dla postępów w realizacji programu:

Wizyta w Stoczni Marynarki Wojennej PGZ SW jest okazją, żeby osobiście zobaczyć postępy przy programie Miecznik. Współrealizacja programu MIECZNIK we wszystkich jej aspektach (technicznym, technologicznym, czy też infrastrukturalnym) jest świadectwem wyjątkowego partnerstwa między Polską a Wielką Brytanią. Nasza współpraca w tym sektorze stanowi przykład siły naszych więzi, wspierając transfer technologii i dzieląc się najlepszymi praktykami, które będą napędzać rozwój obu naszych gospodarek. Razem budujemy pomyślną przyszłość opartą na współpracy międzyrządowej z uczestnictwem sektora okrętowego.

– powiedziała Jej Ekscelencja Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Partnerstwo polsko-brytyjskie rozwijane m.in. na kanwie prowadzonego przez nasze Konsorcjum PGZ-MIECZNIK programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla MW RP to pokoleniowa szansa na rozwój naszego potencjału produkcyjnego, technologicznego i kompetencyjnego dla naszego kraju. Sprawna realizacja tego przedsięwzięcia to klucz do drzwi, za którymi znajdują się kolejne wspólne projekty, zarówno dla naszych krajów jak i dla naszych sojuszników. W niespokojnych czasach warto mieć zaufanych partnerów, jakimi są Wielką Brytania i jej przemysł.

– powiedział Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ S.A.

Dzisiejsza wizyta była doskonałą okazją do przedstawienia rosnących możliwości i potencjału PGZ Stoczni Wojennej. Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę produkcyjną, są dowodem na to, jak skutecznie naszą stocznię rozwijamy dzięki opartemu na polsko-brytyjskim partnerstwie programowi Miecznik. Mam nadzieję, że to dopiero początek długofalowej współpracy, której nadrzędnym celem jest budowanie bezpieczeństwa morskiego – Polski oraz państw sojuszniczych.

– powiedziała Beata Koniarska, członkini zarządu PGZ Stocznia Wojenna.

Współpraca Polski i Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa morskiego

Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii podkreśla rosnące zainteresowanie współpracą międzynarodową w sektorze obronnym i morskim. Realizacja programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP wzmacnia pozycję PGZ Stoczni Wojennej jako kluczowego ośrodka i potencjalnego partnera w europejskich projektach dotyczących bezpieczeństwa morskiego. Otwiera to nowe perspektywy rozwoju zarówno dla samej stoczni, jak i dla całego polskiego przemysłu obronnego i stoczniowego.

Program Miecznik

Program Miecznik to kluczowy projekt modernizacji Marynarki Wojennej RP, który zakłada budowę trzech nowoczesnych wielozadaniowych fregat. Program ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych Polski na morzu oraz zwiększenie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Fregaty będą wyposażone w zaawansowane systemy uzbrojenia i technologii, co umożliwi im realizację różnorodnych zadań, takich jak obrona przeciwlotnicza, zwalczanie okrętów podwodnych oraz operacje wsparcia.

Realizacją programu zajmuje się Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), PGZ Stocznia Wojenna oraz partnerzy międzynarodowi, w tym brytyjska firma Babcock International. Konstrukcja fregat opiera się na brytyjskim projekcie Arrowhead 140, który został dostosowany do polskich wymogów.

Program Miecznik jest istotnym krokiem w kierunku zwiększenia autonomii produkcji obronnej w Polsce oraz wzmocnienia zdolności operacyjnych marynarki. Budowa fregat odbywa się w polskich stoczniach, co wspiera rozwój krajowego przemysłu stoczniowego i technologicznego. Po zakończeniu projektu Marynarka Wojenna RP będzie dysponować nowoczesnymi jednostkami, które zwiększą jej zdolność do działania zarówno w obronie narodowej, jak i w ramach sojuszniczych operacji NATO.


 

POLECANE
Zabił żonę i dzieci. Teraz zapragnął być kobietą tylko u nas
Zabił żonę i dzieci. Teraz zapragnął być kobietą

Gwałciciele i mordercy w wielu miejscach na Zachodzie mogą wybierać swoje więzienia: jeżeli identyfikują się jako „trans kobiety”, to lądują w żeńskich zakładach karnych. Do takich absurdów doprowadziła ideologia gender. Obecnie trwa też jeden z najbardziej szokujących procesów ostatnich lat w Kanadzie, który zdecyduje, czy transseksualista-morderca będzie mógł ukryć się za swoją nową tożsamością wśród przedstawicielek płci przeciwnej.

Ukraina gotowa do produkcji broni jądrowej? pilne
Ukraina gotowa do produkcji broni jądrowej?

Jak informuje "The Times", powołując się na raport ukraińskiego think-tanku, Ukraińcy są w stanie stworzyć bombę jądrową nawet w ciągu kilku miesięcy.

Nie pamiętam, nie jestem politykiem. Józefaciuk zapytany o wybory prezydenckie w 2020 roku Wiadomości
"Nie pamiętam, nie jestem politykiem". Józefaciuk zapytany o wybory prezydenckie w 2020 roku

– Nie pamiętam (…) Nie jestem politykiem i nie byłem wtedy w Platformie – odpowiedział na pytanie, czy pamięta prawybory, które odbyły się w PO w roku 2019 poseł Marcin Józefaciuk.

Alarm do ewakuacji dla tysięcy mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Alarm do ewakuacji dla tysięcy mieszkańców Lublina

Na telefony mieszkańców Lublina trafił alert RCB i szczegółowa instrukcja postępowania w związku z planowaną na piątek ewakuacją kilku ulic.

Polskie porty w tym roku ze spadkami. Powodem brak inwestycji pilne
Polskie porty w tym roku ze spadkami. Powodem brak inwestycji

Po 10-proc. wzroście przeładunków w 2023 r., największe krajowe obiekty - Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście - w trzech pierwszych kwartałach 2024 r. zanotowały spadki.

Jacek Sutryk zatrzymany przez CBA. Doszło do konfrontacji gorące
Jacek Sutryk zatrzymany przez CBA. "Doszło do konfrontacji"

W siedzibie prokuratury w Katowicach doszło do konfrontacji zeznań zatrzymanego prezydenta Jacka Sutryka oraz byłego rektora Collegium Humanum Pawła C. – donosi Gazeta Wrocławska.

Sędzia na kokainie podczas Euro 2024. UEFA wszczęła śledztwo gorące
Sędzia na kokainie podczas Euro 2024. UEFA wszczęła śledztwo

UEFA wszczęła śledztwo wobec sędziego Davida Coote'a, który miał zażywać kokainę podczas Euro 2024. "The Sun" opublikował nagranie, na którym widać, jak angielski arbiter wciąga narkotyk za pomocą zwiniętego banknotu.

Minister Sikorski wypiął w Redzikowie pierś do orderów. Minister Waszczykowski opowiedział nam jak było naprawdę tylko u nas
Minister Sikorski wypiął w Redzikowie pierś do orderów. Minister Waszczykowski opowiedział nam jak było naprawdę

- Baza stałej obecności amerykańskiej, nie powstała dzięki nim, lecz szczęśliwie wbrew ich knowaniom. Oni nigdy nie doceniali znaczenia stałej obecności Amerykanów dla bezpieczeństwa Polski. To ja mam prawo do osobistego wzruszenia - mówi nam były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, dzięki zaangażowaniu którego powstała amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie.

Kolejne podwyżki dla urzędników UE. Von der Leyen z rekordową pensją z ostatniej chwili
Kolejne podwyżki dla urzędników UE. Von der Leyen z rekordową pensją

Gdy w Europie trwa zaciskanie pasa, unijni urzędnicy cieszą się kolejną podwyżką wynagrodzeń – donosi niemiecki Bild.

Nad Europę nadciąga potężny orkan Wiadomości
Nad Europę nadciąga potężny orkan

Prognozy dla Europy na początek przyszłego tygodnia budzą grozę. Wszystko przez spodziewaną gwałtowną wichurę o sile orkanu, podczas której wiatr może osiągnąć prędkość nawet 150 km na godz.

REKLAMA

Wizyta ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej

17 października PGZ Stocznia Wojenna miała przyjemność gościć Jej Ekscelencję Annę Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, wraz z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Babcock International. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy między polskim i brytyjskim sektorem obronnym.
Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej  Wizyta ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej
Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii w PGZ Stoczni Wojennej / fot. pgzsw.com.pl

Spotkanie prowadzili Beata Koniarska, Członkini Zarządu PGZ Stocznia Wojenna, oraz Andrzej Wojtkiewicz, Dyrektor Handlowy. Gościom zaprezentowano nowo wybudowany biurowiec oraz halę kadłubową, która jest kluczowym elementem inwestycji wspierających realizację programu Miecznik, realizowanego przez Konsorcjum PGZ-MIECZNIK we współpracy z Babcock International.

Postępu programu Miecznik

Wizyta była znakomitą okazją do przedstawienia postępów prac nad programem Miecznik oraz omówienia efektów współpracy z brytyjskimi partnerami. Goście mieli okazję zwiedzić nowoczesną infrastrukturę stoczni, w tym halę montażową, w której powstają wielozadaniowe fregaty przeznaczone dla Marynarki Wojennej RP.

W wydarzeniu uczestniczyli także Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ S.A., Roger Burek-Bors, Dyrektor Pionu Projektów Morskich PGZ S.A., Lech Kaczanowski, Dyrektor Sekcji Handlowej w ambasadzie brytyjskiej, oraz Ewa Kittel-Prejs, Dyrektor Babcock Polska. Wszyscy aktywnie wspierają rozwój polsko-brytyjskiej współpracy w sektorze obronnym i stoczniowym.

Ambasador Anna Clunes wyraziła swoje uznanie dla postępów w realizacji programu:

Wizyta w Stoczni Marynarki Wojennej PGZ SW jest okazją, żeby osobiście zobaczyć postępy przy programie Miecznik. Współrealizacja programu MIECZNIK we wszystkich jej aspektach (technicznym, technologicznym, czy też infrastrukturalnym) jest świadectwem wyjątkowego partnerstwa między Polską a Wielką Brytanią. Nasza współpraca w tym sektorze stanowi przykład siły naszych więzi, wspierając transfer technologii i dzieląc się najlepszymi praktykami, które będą napędzać rozwój obu naszych gospodarek. Razem budujemy pomyślną przyszłość opartą na współpracy międzyrządowej z uczestnictwem sektora okrętowego.

– powiedziała Jej Ekscelencja Anna Clunes, Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Partnerstwo polsko-brytyjskie rozwijane m.in. na kanwie prowadzonego przez nasze Konsorcjum PGZ-MIECZNIK programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla MW RP to pokoleniowa szansa na rozwój naszego potencjału produkcyjnego, technologicznego i kompetencyjnego dla naszego kraju. Sprawna realizacja tego przedsięwzięcia to klucz do drzwi, za którymi znajdują się kolejne wspólne projekty, zarówno dla naszych krajów jak i dla naszych sojuszników. W niespokojnych czasach warto mieć zaufanych partnerów, jakimi są Wielką Brytania i jej przemysł.

– powiedział Jan Grabowski, Członek Zarządu PGZ S.A.

Dzisiejsza wizyta była doskonałą okazją do przedstawienia rosnących możliwości i potencjału PGZ Stoczni Wojennej. Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę produkcyjną, są dowodem na to, jak skutecznie naszą stocznię rozwijamy dzięki opartemu na polsko-brytyjskim partnerstwie programowi Miecznik. Mam nadzieję, że to dopiero początek długofalowej współpracy, której nadrzędnym celem jest budowanie bezpieczeństwa morskiego – Polski oraz państw sojuszniczych.

– powiedziała Beata Koniarska, członkini zarządu PGZ Stocznia Wojenna.

Współpraca Polski i Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa morskiego

Wizyta Ambasador Wielkiej Brytanii podkreśla rosnące zainteresowanie współpracą międzynarodową w sektorze obronnym i morskim. Realizacja programu budowy trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP wzmacnia pozycję PGZ Stoczni Wojennej jako kluczowego ośrodka i potencjalnego partnera w europejskich projektach dotyczących bezpieczeństwa morskiego. Otwiera to nowe perspektywy rozwoju zarówno dla samej stoczni, jak i dla całego polskiego przemysłu obronnego i stoczniowego.

Program Miecznik

Program Miecznik to kluczowy projekt modernizacji Marynarki Wojennej RP, który zakłada budowę trzech nowoczesnych wielozadaniowych fregat. Program ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych Polski na morzu oraz zwiększenie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. Fregaty będą wyposażone w zaawansowane systemy uzbrojenia i technologii, co umożliwi im realizację różnorodnych zadań, takich jak obrona przeciwlotnicza, zwalczanie okrętów podwodnych oraz operacje wsparcia.

Realizacją programu zajmuje się Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), PGZ Stocznia Wojenna oraz partnerzy międzynarodowi, w tym brytyjska firma Babcock International. Konstrukcja fregat opiera się na brytyjskim projekcie Arrowhead 140, który został dostosowany do polskich wymogów.

Program Miecznik jest istotnym krokiem w kierunku zwiększenia autonomii produkcji obronnej w Polsce oraz wzmocnienia zdolności operacyjnych marynarki. Budowa fregat odbywa się w polskich stoczniach, co wspiera rozwój krajowego przemysłu stoczniowego i technologicznego. Po zakończeniu projektu Marynarka Wojenna RP będzie dysponować nowoczesnymi jednostkami, które zwiększą jej zdolność do działania zarówno w obronie narodowej, jak i w ramach sojuszniczych operacji NATO.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe