O potrzebie powołania Rzecznika Dialogu na antenie PR24

Jako "Solidarność" jesteśmy rozczarowani, ale są kolejne dwa lata by przekonać stronę rządową, że instytucja rzecznika Rady Dialogu Społecznego jest potrzebna – powiedział przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Dodał, że "usamodzielnienie Rady jest rzeczą istotną". I m.in. do tych słów odnieśli się uczestnicy audycji "Kapitał i praca" w Polskim Radiu 24.
 O potrzebie powołania Rzecznika Dialogu na antenie PR24
/ www.pexels.com
Gośćmi audycji byli: Mateusz Szymański - NSZZ "Solidarność", prof. Jacek Męcina - Konfederacja Lewiatan i Jak Guz - przewodniczący OPZZZ.

Rozczarowanie przewodniczącego "Solidarności" wynika z tego, że kiedy dwa lata temu ustawa wchodziła w życie, umówiliśmy się, że po dwóch latach dokonamy jej oceny i podejmiemy działania sprzyjające dalszemu usamodzielnianiu się Rady. Niestety, po dwóch latach okazało się, że zabrakło odwagi partnerom społecznym - z wyjątkiem NSZZ Solidarność - by takiej zmiany dokonać i by powstała instytucja, która stanowiłaby niezależną, w pełni wolną od nacisków rządowych platformę dialogu społecznego – wyjaśnił Mateusz Szymański.

Nie zgodził się z nim Jan Guz. Jego zdanie, jeśli odwaga ma polegać na tym, że powołamy kolejną instytucję, która będzie próbowała pogodzić dialog społeczny między stroną rządową, pracodawcami a związkami zawodowymi, to nie o taką odwagę chodzi. Żadne przepisy prawne, żadne dodatkowe instytucje nie spełnią swojej roli jeśli nie będzie woli dialogu, woli rozmowy.

Prof. Jacek Męcina zauważył, że Solidarność przez ponad 2 lata nie udało się przekonać pozostałych partnerów do instytucji Rzecznika. Zwrócił natomiast uwagę na istotne zmiany, jakie planowane sł w stosunku do WRDS, na zwiększenie ich fnansowania.

O wzmocnieniu kompetencki rad wojewódzkich mówił również Mateusz Szymański. Zaznaczył m.in. znaczenie prawa do opiniowania aktów prawa miejscowego.

Całą audycję można wysłuchań tutaj: https://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1916899,Instytucja-rzecznika-Rady-Dialogu-Spolecznego-jest-potrzebnahttps://www.polskieradio.pl/130/5787/Artykul/1916899,Instytucja-rzecznika-Rady-Dialogu-Spolecznego-jest-potrzebna

Anna Grabowska

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe