Mateusz Morawiecki skrytykował umowę UE-Mercosur: Stwarza olbrzymie problemy dla rolników
Mateusz Morawieckim w swoim wpisie na Facebooku podkreślił, że umowa UE-Mercosur przyniesie spore problemy dla rolników i konsumentów.
Kolejne – po Zielonym Ładzie – szkodliwe dla polskiego i europejskiego rolnictwa porozumienie przyjęte przez Komisję Europejską. Dziś podpisano umowę UE-Mercosur z krajami Ameryki Południowej, która stwarza olbrzymie problemy dla naszych rolników i konsumentów
- zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Były premier zauważył, że Unia Europejska nie wypracowała odpowiednich przepisów, które gwarantowałby zachowanie standardów dla obu stron.
Kto zagwarantuje jakość i ochroni naszych producentów żywności przed napływem produktów z krajów południa? UE nie wypracowała odpowiednich przepisów, gwarantujących taki sam poziom standardów między produktami z Mercosur i Unii
- podkreślił polityk.
Zwrócił również uwagę na to, że przedstawiciele KE "w Europie robią jedno, a poza Europą mówią drugie".
Porozumienie z Mercosurem uwidacznia rozdźwięk między przepisami «w domu» a tym, jak wyglądają zapisy umów handlowych
- wyjaśnił były premier.
"Odpowiedzą za to"
Wiceprezes PiS podaje przykład brazylijskiego mięsa, które ma nie spełniać podstawowych unijnych wymogów bezpieczeństwa żywności.
Otóż Brazylia nie jest obecnie w stanie spełnić nawet podstawowych unijnych wymogów bezpieczeństwa żywności, więc duże kwoty, które jej przyznano – są po prostu niewytłumaczalne
- podkreślił Morawiecki.
Mateusz Morawiecki zauważył także, że w KE promują postawę wegeńską i wegetariańską.
W KE mówią i promują postawę – jedzcie mniej mięsa – rzekomo dla planety – a potem podpisują umowę, która pozwala sprowadzać duże ilości mięsa o nieznanej jakości do Europy. Rozumiecie coś z tego? Cieszę się, że w Europie duża część państw protestuje przeciw tej umowie. Prym wiodą tu Włochy i premier Giorgia Meloni, która już zapowiedziała blokadę i której za to bardzo dziękuję!
- stwierdził polityk.
Przypomniał również, że będąc premierem miał blokować przepisy, które godziły w interes polskich rolników.
Gdy byłem premierem – blokowaliśmy i sprzeciwialiśmy się jakimkolwiek zapisom godzącym w interesy polskich rolników! Ten rząd zgadza się na wszystko…
- napisał Morawiecki.
Obiecuję, że gdy wrócimy do władzy – odpowiedzą za to!
- dodał były premier.
-
Monika Brodka ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji
-
Wybory prezydenckie w Rumunii unieważnione. Były wiceszef MSZ komentuje dla Tysol.pl
-
Niezwykłe doniesienia z Pałacu Buckingham. W sieci lawina gratulacji
Umowa UE-Mercosur
Umowa UE–Mercosur to projekt mający na celu utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami z Ameryki Południowej wchodzącymi w skład Mercosur (m.in. Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj).
Zwolennikami umowy pomiędzy Unią a Mercosurem są przede wszystkim Niemcy oraz Hiszpania, które przewodzą koalicji 11 państw UE. Przeciwko są Francja oraz Polska, które starają się przekonać do swojego stanowiska także Holandię, Austrię, Irlandię, Włochy czy Belgię.
Warto zwrócić uwagę, że przeciwko umowie handlowej UE–Mercosur protestują unijni rolnicy, którzy zwracają uwagę, że napływ tanich produktów rolnych z Ameryki Południowej, nie zawsze spełniających europejskie normy jakościowe, może uderzyć w europejskie rolnictwo.