Prezydent Korei z zakazem opuszczania kraju? Policja nie wyklucza wniosku
Prezydent Jun uniknął w sobotę impeachmentu po tym, jak deputowani rządzącej Partii Ludowo-Demokratycznej zbojkotowali głosowanie nad wnioskiem opozycji w tej sprawie.
Park Se Hjun, szef wydziału dochodzeń specjalnych ds. nadzwyczajnego stanu wojennego seulskiej prokuratury, przekazał, że dochodzenie wszczęto po tym, jak otrzymano "liczne zawiadomienia przeciwko prezydentowi Jun Suk Jeolowi".
Artykuł 84 koreańskiej konstytucji mówi, że "prezydent nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej w czasie trwania kadencji, chyba że dopuścił się zamachu stanu lub zdrady stanu".
Prezydent Korei z zakazem opuszczania kraju? Policja nie wyklucza wniosku
Główny prokurator biura śledczego ds. korupcji wśród wysokich rangą urzędników Oh Dong Wun powiedział przed komisją parlamentarną ds. legislacyjnych i sądownictwa, że poinstruował śledczych, aby ubiegali się o zakaz opuszczania kraju dla Juna w ramach prowadzonego przez nich śledztwa. Zaznaczył, że środek ten nie został jeszcze wdrożony.
Policja poinformowała wcześniej, że w niedzielę uprawomocnił się zakaz opuszczania kraju przez byłego ministra administracji publicznej i bezpieczeństwa Li Sang Mina. Li, który zrezygnował ze stanowiska w ostatnich dniach, został w czwartek objęty śledztwem policyjnym w sprawie roli, jaką odegrał w ogłoszeniu stanu wojennego.
Niewykluczone przesłuchanie prezydenta
Odnosząc się do objęcia prezydenta Juna takim środkiem, wysoki rangą funkcjonariusz policji Wu Dzong Su powiedział podczas briefingu, że obecnie "najważniejsze jest zabezpieczenie niezbędnych danych". Dodał jednak, że nie wyklucza przesłuchania głowy państwa w związku z zarzutem zdrady stanu.
Wśród osób objętych zakazem opuszczania kraju jest także aresztowany w niedzielę pod zarzutem zdrady stanu były minister obrony Kim Jong Hjun, były dowódca kontrwywiadu obronnego Jeo In Hjung oraz szef sztabu generalnego sił zbrojnych gen. Park An Su, który był dowódcą stanu wojennego.