Tusk chce objąć TVN "ochroną strategiczną". Ekspert: Wszystko by się zgadzało, gdyby nie jeden istotny fakt

W środę premier Donald Tusk poinformował, że podjął decyzję ws. stacji telewizyjnych TVN i Polsat. Obie stacje zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed "agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia państwa przejęciem". Opinię w tej sprawie wyraził również prawnik mec. Michał Czarnik.
Ważne! Tusk chce objąć TVN
Ważne! / grafika własna

W związku z informacją podaną dziś przez Premiera Tuska o zamiarze objęcia spółek prowadzących stacje telewizyjne TVN i Polsat rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli na szybko kilka podstawowych informacji bo sporo jak zwykle na tym półdarmowym portalu mitów, półprawd i nieprawd.

1. Rozporządzenie o którym mówił premier jest wydawane na podstawie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji a nie jak tu się niekiedy przedstawia na podstawie ustawy z dnia z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarzadzania mieniem państwowym.

2. Ta druga ustawa ma swoje rozporządzenie z inną listą - spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa i ona obejmuje tylko spółki z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych jakimi nie są spółki prowadzące stacje telewizyjne TVN i Polsat.  Tylko nie ma to znaczenia bo nie o tej liście mówimy.

3. Na liście spółek o której mówił Premier mogą znajdować się (i znajdują obecnie) również spółki prywatne.  Wystarczy je dopisać do rozporządzenia.

4. Jakie są skutki prawne znalezienia się na takiej liście? 

Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację w podmiocie na liście, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania
Później toczy się postępowanie, a organ kontroli w drodze decyzji, może zgłosić sprzeciw jeżeli jest to uzasadnione celem:

a) zapewnienia realizacji spoczywających na Rzeczypospolitej Polskiej obowiązków strzeżenia niepodległości i nienaruszalności terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zapewnienia wolności i praw człowieka i obywatela, bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony środowiska,
b) zapobieżenia działaniom albo zjawiskom społecznym lub politycznym uniemożliwiającym bądź utrudniającym Rzeczypospolitej Polskiej wykonywanie obowiązków wynikających z Traktatu Północnoatlantyckiego, 
c) zapobieżenia działaniom albo zjawiskom społecznym lub politycznym, które mogą zakłócić stosunki zagraniczne Rzeczypospolitej Polskiej, lub
d) zapewnienia porządku publicznego albo bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, jak również pokrycia niezbędnych dla ludności potrzeb w celu ochrony zdrowia i życia ludności.
Nabycie lub osiągnięcie istotnego uczestnictwa albo nabycie dominacji dokonane bez złożenia zawiadomienia, albo pomimo zgłoszenia sprzeciwu, jest nieważne.

5. Ustawodawca ogarnął taką podstawową sprawę jak  nabycie kontroli w wyniku zmian właścicielskich w spółce holdingowej (nawet zagranicznej) - takie zmiany pozostaną nieważne na gruncie polskiego prawa jeżeli nie przejdzie się opisanej procedury.
 
6. Wydawałoby się wiec że wszystko co mówił premier się zgadza gdyby nie jeden istotny fakt - spółka żeby znaleźć się na opisywanej liście musi działać w określonych branżach i .... nie ma na liście tych branż mediów. W załączeniu jest pełna lista (patrz tweet na dole artykułu - przyp. red.)

7. Wpisanie więc spółek prowadzących stacje telewizyjne TVN i Polsat na listę podmiotów podlegających ochronie wiec jest w obecnym stanie prawnym niemożliwe i wymagałoby zmian ustawy (co jest praktycznie niemożliwe w obecnym układzie politycznym - podpis Prezydenta).

- pisze mec. Michał Czarnik

 

TVN i Polsat "mają zostać objęte ochroną"

Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie ma zostać przyjęte w przyszłym tygodniu.

Podjąłem decyzję, aby rozporządzenie ws. podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić o stacje telewizyjne TVN i Polsat. Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia państwa przejęciem

– powiedział Tusk podczas briefingu prasowego. Dodał, że "potwierdza pogłoski o tym, że na wschodzie są zainteresowani ewentualnym przejęciem mediów, albo wpływaniem na nie". 

Informację na ten temat przekazała również podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Agnieszka Rucińska.

TVN i Polsat zostaną wpisane na listę firm objętych ochroną. RM przyjmie „Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli” w przyszłym tygodniu-poinformował Donald Tusk

– głosi informacja opublikowana na platformie X przez Rucińską.

 

Warner Bros. Discovery chce sprzedać Grupę TVN

Amerykański koncern Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż Grupy TVN. Powodem ma być szukanie oszczędności. Według doniesień "Newsweek Polska" Warner Bros. Discovery wyceniło stację na 8–10 mld zł, choć realna cena jest bliższa 5 mld zł.

Według informacji podanych przez Andrzeja Stankiewicza z Onetu transakcja jest już niemal dopięta. Dziennikarz przekazał, że w sprawie przejęcia Grupy TVN od Warner Bros. Discovery na stole znajdowały się dwie opcje.

Pierwsza to zakup przez czeską miliarderkę panią Renatę Kellnerovą, wdowę po najbogatszym Czechu. Jej fundusz inwestycyjny jest obecny kapitałowo na przykład w InPoście Rafała Brzoski. Drugie rozwiązanie to węgierska telewizja TV2, która jest powiązana z Viktorem Orbanem

– powiedział Stankiewicz. Jak dodał, "to, co słyszymy, to jakiś miks tych rozwiązań".

Państwo dowiedzą się w najbliższych dniach, bo wiele na to wskazuje, że ta transakcja jest już dogadana. Jest duża radość u części polityków Prawa i Sprawiedliwości


 

POLECANE
Była gwiazda TVN uderza w kobiety popierające Trumpa gorące
Była gwiazda TVN uderza w kobiety popierające Trumpa

Była gwiazda TVN Kinga Rusin ubolewała niedawno nad losem Polaków mieszkających w USA, szczególnie po decyzjach Donalda Trumpa ws. imigrantów. W obronie amerykańskiego przywódcy stanęła m.in. modelka Joanna Krupa. Kinga Rusin postanowiła więc uderzyć w kobiety popierającego obecnego prezydenta USA.

Prezydent USA wskazał, kto przyleci na obchody wyzwolenia obozu Auschwitz Wiadomości
Prezydent USA wskazał, kto przyleci na obchody "wyzwolenia" obozu Auschwitz

Rozgłośnia RMF FM miała dotrzeć do składu delegacji USA, która ma przybyć do Polski na obchody 80. rocznicy "wyzwolenia" niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau.

Bydgoszcz: Mężczyzna wjechał autem w komisariat. Policja bada jego motywy Wiadomości
Bydgoszcz: Mężczyzna wjechał autem w komisariat. Policja bada jego motywy

W piątek w Bydgoszczy 45-letni obywatel Gruzji wjechał samochodem w budynek komisariatu policji. Po zatrzymaniu mężczyzny przez policję i zbadaniu mężczyzny alkomatem okazało się, że był on nietrzeźwy. Policja bada obecnie przyczyny i okoliczności zdarzenia.

Problemy w Luwrze. Mona Lisa zostanie przeniesiona? Wiadomości
Problemy w Luwrze. Mona Lisa zostanie przeniesiona?

Władze włoskiego regionu Lombardia wyraziły w piątek gotowość przyjęcia na jakiś czas obrazu "Mona Lisa" Leonarda da Vinci, który znajduje się w Luwrze w Paryżu. Tak w Mediolanie odpowiedziano na nagłośnione we Włoszech informacje o poważnych problemach muzeum w stolicy Francji.

Jest bardzo źle. Dramatyczne wyznanie polskiej medalistki Wiadomości
"Jest bardzo źle". Dramatyczne wyznanie polskiej medalistki

Agnieszka Rylik, była mistrzyni świata w boksie i kick-boxingu, kilka dni temu podzieliła się w mediach społecznościowych poruszającym wpisem, w którym ujawniła poważne problemy zdrowotne. 51-letnia sportsmenka, znana z licznych sukcesów na ringu, przyznała, że zmaga się z poważnymi trudnościami w codziennym życiu.

Prezydent USA nie wykluczył nałożenia kolejnych sankcji na Rosję. Jest odpowiedź Władimira Putina Wiadomości
Prezydent USA nie wykluczył nałożenia kolejnych sankcji na Rosję. Jest odpowiedź Władimira Putina

- Wątpię, aby Trump podjął szkodliwą dla gospodarki USA decyzję - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Rosyjski przywódca odniósł się w ten sposób go zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa na temat nałożenia kolejnych sankcji na Rosję, gdyby Kreml nie zdecydował się na negocjacje ws. wojny na Ukrainie.

Karma spotkała polską oszustkę. Ostre słowa pod adresem Igi Świątek Wiadomości
"Karma spotkała polską oszustkę". Ostre słowa pod adresem Igi Świątek

Porażka Igi Świątek w półfinale Australian Open stała się tematem ostrej krytyki rosyjskich mediów. Portal Sportbox.ru, opisując przegraną Polki z Madison Keys 7:5, 1:6, 6:7(8), nie szczędził obraźliwych określeń, określając ją jako „polską oszustkę” i sugerując, że jej odpadnięcie z turnieju było wynikiem działania "karmy".

Prezydent Andrzej Duda skrytykował decyzję Bidena ws. ograniczenia sprzedaży czipów dla Polski Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda skrytykował decyzję Bidena ws. ograniczenia sprzedaży czipów dla Polski

- Decyzja Joe Bidena o wprowadzeniu przez USA ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji dla Polski jest rozczarowująca – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox Business.

To nie jest mój problem. Michał Kamiński ostro o kandydaturze Trzaskowskiego na antenie Polsat News gorące
"To nie jest mój problem". Michał Kamiński ostro o kandydaturze Trzaskowskiego na antenie Polsat News

Polityk PSL Michał Kamiński w rozmowie na antenie Polsat News w ostrych słowach wypowiedział się na temat kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta.

Podwyższone stężenie. Niepokojące doniesienia z Francji z ostatniej chwili
"Podwyższone stężenie". Niepokojące doniesienia z Francji

Z badania przeprowadzonego przez dwie francuskie organizacje społeczne wynika, że woda z kranu w wielu miastach Francji zawiera podwyższone stężenie kwasu trifluorooctowego (TFA), zaliczanego do "wiecznych chemikaliów" (PFAS) - podał dziennik "Le Monde".

REKLAMA

Tusk chce objąć TVN "ochroną strategiczną". Ekspert: Wszystko by się zgadzało, gdyby nie jeden istotny fakt

W środę premier Donald Tusk poinformował, że podjął decyzję ws. stacji telewizyjnych TVN i Polsat. Obie stacje zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed "agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia państwa przejęciem". Opinię w tej sprawie wyraził również prawnik mec. Michał Czarnik.
Ważne! Tusk chce objąć TVN
Ważne! / grafika własna

W związku z informacją podaną dziś przez Premiera Tuska o zamiarze objęcia spółek prowadzących stacje telewizyjne TVN i Polsat rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli na szybko kilka podstawowych informacji bo sporo jak zwykle na tym półdarmowym portalu mitów, półprawd i nieprawd.

1. Rozporządzenie o którym mówił premier jest wydawane na podstawie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji a nie jak tu się niekiedy przedstawia na podstawie ustawy z dnia z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarzadzania mieniem państwowym.

2. Ta druga ustawa ma swoje rozporządzenie z inną listą - spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa i ona obejmuje tylko spółki z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych jakimi nie są spółki prowadzące stacje telewizyjne TVN i Polsat.  Tylko nie ma to znaczenia bo nie o tej liście mówimy.

3. Na liście spółek o której mówił Premier mogą znajdować się (i znajdują obecnie) również spółki prywatne.  Wystarczy je dopisać do rozporządzenia.

4. Jakie są skutki prawne znalezienia się na takiej liście? 

Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację w podmiocie na liście, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania
Później toczy się postępowanie, a organ kontroli w drodze decyzji, może zgłosić sprzeciw jeżeli jest to uzasadnione celem:

a) zapewnienia realizacji spoczywających na Rzeczypospolitej Polskiej obowiązków strzeżenia niepodległości i nienaruszalności terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zapewnienia wolności i praw człowieka i obywatela, bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony środowiska,
b) zapobieżenia działaniom albo zjawiskom społecznym lub politycznym uniemożliwiającym bądź utrudniającym Rzeczypospolitej Polskiej wykonywanie obowiązków wynikających z Traktatu Północnoatlantyckiego, 
c) zapobieżenia działaniom albo zjawiskom społecznym lub politycznym, które mogą zakłócić stosunki zagraniczne Rzeczypospolitej Polskiej, lub
d) zapewnienia porządku publicznego albo bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, jak również pokrycia niezbędnych dla ludności potrzeb w celu ochrony zdrowia i życia ludności.
Nabycie lub osiągnięcie istotnego uczestnictwa albo nabycie dominacji dokonane bez złożenia zawiadomienia, albo pomimo zgłoszenia sprzeciwu, jest nieważne.

5. Ustawodawca ogarnął taką podstawową sprawę jak  nabycie kontroli w wyniku zmian właścicielskich w spółce holdingowej (nawet zagranicznej) - takie zmiany pozostaną nieważne na gruncie polskiego prawa jeżeli nie przejdzie się opisanej procedury.
 
6. Wydawałoby się wiec że wszystko co mówił premier się zgadza gdyby nie jeden istotny fakt - spółka żeby znaleźć się na opisywanej liście musi działać w określonych branżach i .... nie ma na liście tych branż mediów. W załączeniu jest pełna lista (patrz tweet na dole artykułu - przyp. red.)

7. Wpisanie więc spółek prowadzących stacje telewizyjne TVN i Polsat na listę podmiotów podlegających ochronie wiec jest w obecnym stanie prawnym niemożliwe i wymagałoby zmian ustawy (co jest praktycznie niemożliwe w obecnym układzie politycznym - podpis Prezydenta).

- pisze mec. Michał Czarnik

 

TVN i Polsat "mają zostać objęte ochroną"

Rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie ma zostać przyjęte w przyszłym tygodniu.

Podjąłem decyzję, aby rozporządzenie ws. podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić o stacje telewizyjne TVN i Polsat. Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia państwa przejęciem

– powiedział Tusk podczas briefingu prasowego. Dodał, że "potwierdza pogłoski o tym, że na wschodzie są zainteresowani ewentualnym przejęciem mediów, albo wpływaniem na nie". 

Informację na ten temat przekazała również podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Agnieszka Rucińska.

TVN i Polsat zostaną wpisane na listę firm objętych ochroną. RM przyjmie „Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli” w przyszłym tygodniu-poinformował Donald Tusk

– głosi informacja opublikowana na platformie X przez Rucińską.

 

Warner Bros. Discovery chce sprzedać Grupę TVN

Amerykański koncern Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż Grupy TVN. Powodem ma być szukanie oszczędności. Według doniesień "Newsweek Polska" Warner Bros. Discovery wyceniło stację na 8–10 mld zł, choć realna cena jest bliższa 5 mld zł.

Według informacji podanych przez Andrzeja Stankiewicza z Onetu transakcja jest już niemal dopięta. Dziennikarz przekazał, że w sprawie przejęcia Grupy TVN od Warner Bros. Discovery na stole znajdowały się dwie opcje.

Pierwsza to zakup przez czeską miliarderkę panią Renatę Kellnerovą, wdowę po najbogatszym Czechu. Jej fundusz inwestycyjny jest obecny kapitałowo na przykład w InPoście Rafała Brzoski. Drugie rozwiązanie to węgierska telewizja TV2, która jest powiązana z Viktorem Orbanem

– powiedział Stankiewicz. Jak dodał, "to, co słyszymy, to jakiś miks tych rozwiązań".

Państwo dowiedzą się w najbliższych dniach, bo wiele na to wskazuje, że ta transakcja jest już dogadana. Jest duża radość u części polityków Prawa i Sprawiedliwości



 

Polecane
Emerytury
Stażowe