Bp Glapiak: Dziś wspominamy tych, którzy ofiarnie służyli prawdzie i sprawiedliwości

- Dzisiaj, 13 grudnia, kiedy wspominamy kolejną rocznicę stanu wojennego, modląc się za wszystkich, którzy w walce o dobro Ojczyzny oddali swoje życie lub zdrowie, to właśnie pragniemy zauważyć tych, którzy nie zważali na to, czy się będą komuś podobać, czy będą mieć z tego jakieś profity, ale potrafili ofiarnie służyć prawdzie i sprawiedliwości, wstawiając się za krzywdzonymi – powiedział bp Jan Glapiak. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu, w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Stan wojenny Bp Glapiak: Dziś wspominamy tych, którzy ofiarnie służyli prawdzie i sprawiedliwości
Stan wojenny / wikimedia commons/public_domain/Anonymous - Set of annotated photographs was illegally distributed in 1982. Scan and annotation removal by user:Jarekt.

Kościół w stanie wojennym

W homilii zauważył, że wśród internowanych, prześladowanych i tych, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, byli też duchowni. Przypomniał zaangażowanie Kościoła w okresie stanu wojennego na rzecz prześladowanych przez ówczesną władzę i podejmowaną przez Kościół szeroką działalność patriotyczną.  

- Kościół zapłacił także prawdziwą krwią swoich kapłanów za ich zaangażowanie na rzecz prawdy, wolności i ludzkiej godności – stwierdził kaznodzieja.

Wskazał, że „w raportach Służby Bezpieczeństwa podkreślano, że właściwie w każdej diecezji i każdym dekanacie działają księża głoszący «wrogie kazania». Mimo stałej i zmasowanej inwigilacji ze strony SB, częstych zatrzymań i przesłuchań, zastraszania i zniesławiania księży, organizowania prowokacji, nagrywania i spisywania kazań, urządzania procesów sądowych – w obiektach Kościoła toczyło się podziemne życie”.

- Schronienie znajdowali tam ukrywający się działacze opozycji, kolportowano zakazaną prasę i literaturę, prowadzono porady prawne i wykłady, zbierano datki na represjonowanych, rozdzielano dary (żywność, leki i odzież) z zagranicy, a nad całą sferą charytatywną czuwał Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, kierowany przez bp. Władysława Miziołka – zauważył poznański biskup pomocniczy.

Czytaj także: Jutro ingres abp. Galbasa. Kim jest nowy metropolita warszawski? [video]

Msze św. za Ojczyznę

Zwrócił uwagę, że w świątyniach odbywały się Msze św. za Ojczyznę, organizowano patriotyczne koncerty i wystawy, często z udziałem znanych aktorów. Podkreślił, że „wbrew szerzonym dziś opiniom Kościół nie miał taryfy ulgowej i poniósł dotkliwe straty w stanie wojennym”.

Internowani i ofiary

Wśród ponad 10 tys. internowanych znaleźli się także kapłani: ks. Leon Kantorski z Podkowy Leśnej i ks. Stanisław Małkowski z Warszawy. Kaznodzieja zaznaczył, że zgodnie z ustaleniami politologa Andrzeja Grajewskiego, byłego członka Kolegium IPN, od 13 grudnia 1981 r. do ostatnich dni PRL doszło do siedmiu zabójstw księży współpracujących z opozycją antykomunistyczną.

Ofiarami funkcjonariuszy SB lub „nieznanych sprawców” kojarzonych ze służbami PRL byli: ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stanisław Niedzielak, ks. Sylwester Zych, ks. Stanisław Suchowolec, ks. Stanisław Palimąka, ks. Antoni Kij i ks. Stanisław Kowalczyk (o. Honoriusz).

Czytaj także: [wywiad] Prof. Borecki: Czas by Kościoły powiedziały „non possumus”!

Honoriusz Kowalczyk OP

Poznański biskup pomocniczy zwrócił uwagę na tragiczny los o. Honoriusza Kowalczyka OP, od 1975 r. głównego duszpasterza akademickiego w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu, który zmarł 8 maja 1983 r. w wyniku wypadku samochodowego.

- Powszechnie szanowany o. Honoriusz po wprowadzeniu stanu wojennego skupił wokół siebie ludzi wielkopolskiej „Solidarności”, dając represjonowanym oraz im rodzinom wsparcie moralne, a także materialne – mówił bp Glapiak. Podkreślił, że był on inicjatorem pomocy internowanym, a dominikanie pod jego kierunkiem „zbierali fundusze, gromadzili dokumentację prześladowań, organizowali Msze św. za ojczyznę i obchody „zakazanych” świąt narodowych”.

W klasztornych pomieszczeniach odbywały się konspiracyjne dyskusje naukowe i spotkania z robotnikami oraz rolnikami.

Bp Glapiak wskazał na niejasne okoliczności wypadku samochodowego o. Honoriusza. - Opozycja od początku podkreślała, że do kraksy doszło w dziwnych okolicznościach – na pustej i prostej drodze przy idealnej pogodzie. Późniejsze badania wykazały, że zakonnik nie zasnął przy kierownicy. Panowało przeświadczenie, że był to zamach SB – stwierdził bp Glapiak.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony niezgodnie z konstytucją przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim w dniu 13 grudnia 1981 r. Trwał do 22 lipca 1983 r. Internowano w tym okresie ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych, a niemal 100 osób straciło życie.

6 grudnia 2002 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

msz


 

POLECANE
Sensacyjne doniesienia ws. Lewandowskiego. Będzie wielki transfer? Wiadomości
Sensacyjne doniesienia ws. Lewandowskiego. Będzie wielki transfer?

Robert Lewandowski może opuścić FC Barcelonę wcześniej, niż się spodziewano - donosi kataloński dziennik "El Nacional". Polski napastnik, który obecnie rozgrywa swój trzeci sezon w barwach Blaugrany, miał otrzymać propozycję kontraktu opiewającego na kwotę ponad 50 milionów euro rocznie od jednego z klubów Saudi Pro League. Jego obecna umowa z Barceloną obowiązuje do czerwca 2026 roku.

Ekspert ds. Niemiec: Niemcy stracili kontakt z rzeczywistością. Oczekuję zamknięcia granicy z ostatniej chwili
Ekspert ds. Niemiec: Niemcy stracili kontakt z rzeczywistością. Oczekuję zamknięcia granicy

"Nasz zachodni sąsiad  traci kontakt z rzeczywistością" – alarmuje Aleksandra Fedorska, red. naczelna agencji prasowej "Radio Debata , publicystka i ekspert ds. Niemiec. 

Jak grom z jasnego nieba. Żałoba w świecie filmu Wiadomości
"Jak grom z jasnego nieba". Żałoba w świecie filmu

Nie żyje Jan Hernik, ceniony scenograf i rekwizytor. Miał zaledwie 43 lata. Przez dłuższy czas zmagał się z glejakiem, jednym z najbardziej agresywnych nowotworów mózgu. Informację o jego śmierci przekazała żona, Anna Hernik, na swoim profilu na Instagramie, pisząc: „Odleciał dziś o 5.40, na swoich warunkach. Tak, jak sobie zaplanował, otulony miłością."

Przedstawiciele firmy objętej sankcjami szkolili polskich strażaków z ostatniej chwili
Przedstawiciele firmy objętej sankcjami szkolili polskich strażaków

Jak donosi dziennikarz "Wirtualnej Polski" Patryk Słowik, w kwietniu 2024 r. w Łobzie w woj. zachodniopomorskim polscy strażacy byli szkoleni z właściwości fizyko-chemicznych LNG przez przedstawicieli Cryogasu – firmy wpisanej na listę sankcyjną, którego właścicielami byli Rosjanie wspierający Władimira Putina.

Elon Musk do uczestników zjazdu AfD: Walczcie o lepszą przyszłość dla Niemiec! tylko u nas
Elon Musk do uczestników zjazdu AfD: Walczcie o lepszą przyszłość dla Niemiec!

Elon Musk po raz kolejny wsparł AfD, tym razem jednak już nie w wywiadzie na X, ale z wysokości ogromnego telebimu przemówił po prostu do wyborców AfD na zjeździe w Halle. Miliarder poparł Alice Weidel twierdząc, że „byłaby najlepszym kanclerzem dla Niemiec”, przykazał Niemcom by „bronili swojej kultury i nie rozpuścili jej w wielokulturowości” i skrytykował brukselską biurokrację.

Największy cyklon od pokoleń dotarł do Europy Wiadomości
"Największy cyklon od pokoleń" dotarł do Europy

Eowyn to orkan o bardzo dużej sile - ocenił prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekspert zaznaczył, że zjawisko prawdopodobnie ominie Europę Środkową, a największe zniszczenia mogą dotknąć Irlandię i Wielką Brytanię.

Senior padł ofiarą oszustwa. Policja apeluje o czujność Wiadomości
Senior padł ofiarą oszustwa. Policja apeluje o czujność

61-letni mieszkaniec Bydgoszczy padł ofiarą internetowych oszustów i stracił ponad 300 tys. zł, wierząc w obietnice wysokich zysków z inwestycji w kryptowaluty. Policja apeluje o ostrożność i zachowanie czujności wobec nieznanych osób oferujących inwestycje.

W jakich krajach UE Trump może zmniejszyć obecność wojskową USA? Ekspert odpowiada z ostatniej chwili
W jakich krajach UE Trump może zmniejszyć obecność wojskową USA? Ekspert odpowiada

Prezydent USA Donald Trump może grozić zmniejszeniem obecności wojskowej w takich krajach, jak Hiszpania, które nie wypełniają swoich zobowiązań w ramach NATO – ocenił w rozmowie z PAP Artur Kacprzyk, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Niepokojące doniesienia ws. serialu Ranczo. Znana aktorka nie ma złudzeń Wiadomości
Niepokojące doniesienia ws. serialu "Ranczo". Znana aktorka nie ma złudzeń

„Ranczo” to jeden z najbardziej uwielbianych polskich seriali, który na stałe zapisał się w historii rodzimej telewizji. Produkcja, emitowana w latach 2006–2016, zdobyła ogromne grono wiernych fanów, nazywających siebie „ranczersami”. Mimo upływu lat serial nadal wywołuje nostalgię, a każda wzmianka o nim budzi w widzach emocje i nadzieje na powrót.

Totalni pariasi. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Totalni pariasi". Burza w Pałacu Buckingham

Piers Morgan, znany brytyjski dziennikarz, ponownie ostro wypowiedział się na temat Meghan Markle i księcia Harry'ego. W rozmowie z Megyn Kelly na YouTube nazwał parę "totalnymi pariasami" i stwierdził, że obecnie nikt się nimi już nie interesuje.

REKLAMA

Bp Glapiak: Dziś wspominamy tych, którzy ofiarnie służyli prawdzie i sprawiedliwości

- Dzisiaj, 13 grudnia, kiedy wspominamy kolejną rocznicę stanu wojennego, modląc się za wszystkich, którzy w walce o dobro Ojczyzny oddali swoje życie lub zdrowie, to właśnie pragniemy zauważyć tych, którzy nie zważali na to, czy się będą komuś podobać, czy będą mieć z tego jakieś profity, ale potrafili ofiarnie służyć prawdzie i sprawiedliwości, wstawiając się za krzywdzonymi – powiedział bp Jan Glapiak. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu, w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Stan wojenny Bp Glapiak: Dziś wspominamy tych, którzy ofiarnie służyli prawdzie i sprawiedliwości
Stan wojenny / wikimedia commons/public_domain/Anonymous - Set of annotated photographs was illegally distributed in 1982. Scan and annotation removal by user:Jarekt.

Kościół w stanie wojennym

W homilii zauważył, że wśród internowanych, prześladowanych i tych, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, byli też duchowni. Przypomniał zaangażowanie Kościoła w okresie stanu wojennego na rzecz prześladowanych przez ówczesną władzę i podejmowaną przez Kościół szeroką działalność patriotyczną.  

- Kościół zapłacił także prawdziwą krwią swoich kapłanów za ich zaangażowanie na rzecz prawdy, wolności i ludzkiej godności – stwierdził kaznodzieja.

Wskazał, że „w raportach Służby Bezpieczeństwa podkreślano, że właściwie w każdej diecezji i każdym dekanacie działają księża głoszący «wrogie kazania». Mimo stałej i zmasowanej inwigilacji ze strony SB, częstych zatrzymań i przesłuchań, zastraszania i zniesławiania księży, organizowania prowokacji, nagrywania i spisywania kazań, urządzania procesów sądowych – w obiektach Kościoła toczyło się podziemne życie”.

- Schronienie znajdowali tam ukrywający się działacze opozycji, kolportowano zakazaną prasę i literaturę, prowadzono porady prawne i wykłady, zbierano datki na represjonowanych, rozdzielano dary (żywność, leki i odzież) z zagranicy, a nad całą sferą charytatywną czuwał Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom, kierowany przez bp. Władysława Miziołka – zauważył poznański biskup pomocniczy.

Czytaj także: Jutro ingres abp. Galbasa. Kim jest nowy metropolita warszawski? [video]

Msze św. za Ojczyznę

Zwrócił uwagę, że w świątyniach odbywały się Msze św. za Ojczyznę, organizowano patriotyczne koncerty i wystawy, często z udziałem znanych aktorów. Podkreślił, że „wbrew szerzonym dziś opiniom Kościół nie miał taryfy ulgowej i poniósł dotkliwe straty w stanie wojennym”.

Internowani i ofiary

Wśród ponad 10 tys. internowanych znaleźli się także kapłani: ks. Leon Kantorski z Podkowy Leśnej i ks. Stanisław Małkowski z Warszawy. Kaznodzieja zaznaczył, że zgodnie z ustaleniami politologa Andrzeja Grajewskiego, byłego członka Kolegium IPN, od 13 grudnia 1981 r. do ostatnich dni PRL doszło do siedmiu zabójstw księży współpracujących z opozycją antykomunistyczną.

Ofiarami funkcjonariuszy SB lub „nieznanych sprawców” kojarzonych ze służbami PRL byli: ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stanisław Niedzielak, ks. Sylwester Zych, ks. Stanisław Suchowolec, ks. Stanisław Palimąka, ks. Antoni Kij i ks. Stanisław Kowalczyk (o. Honoriusz).

Czytaj także: [wywiad] Prof. Borecki: Czas by Kościoły powiedziały „non possumus”!

Honoriusz Kowalczyk OP

Poznański biskup pomocniczy zwrócił uwagę na tragiczny los o. Honoriusza Kowalczyka OP, od 1975 r. głównego duszpasterza akademickiego w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu, który zmarł 8 maja 1983 r. w wyniku wypadku samochodowego.

- Powszechnie szanowany o. Honoriusz po wprowadzeniu stanu wojennego skupił wokół siebie ludzi wielkopolskiej „Solidarności”, dając represjonowanym oraz im rodzinom wsparcie moralne, a także materialne – mówił bp Glapiak. Podkreślił, że był on inicjatorem pomocy internowanym, a dominikanie pod jego kierunkiem „zbierali fundusze, gromadzili dokumentację prześladowań, organizowali Msze św. za ojczyznę i obchody „zakazanych” świąt narodowych”.

W klasztornych pomieszczeniach odbywały się konspiracyjne dyskusje naukowe i spotkania z robotnikami oraz rolnikami.

Bp Glapiak wskazał na niejasne okoliczności wypadku samochodowego o. Honoriusza. - Opozycja od początku podkreślała, że do kraksy doszło w dziwnych okolicznościach – na pustej i prostej drodze przy idealnej pogodzie. Późniejsze badania wykazały, że zakonnik nie zasnął przy kierownicy. Panowało przeświadczenie, że był to zamach SB – stwierdził bp Glapiak.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony niezgodnie z konstytucją przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim w dniu 13 grudnia 1981 r. Trwał do 22 lipca 1983 r. Internowano w tym okresie ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych, a niemal 100 osób straciło życie.

6 grudnia 2002 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

msz



 

Polecane
Emerytury
Stażowe